لذت ساختن کاردستی هواپیما، ماشین و قایق با چوب بستنی

چیدوپلاس 17 اسفند 1399 ،

درست کردن کاردستی بسیار جذاب و دوست داشتنی است و پیر و جوان و کودک هم نمی شناسد. کاردستی می تواند تمرکز خوبی را در کودکان ایجاد نماید و خلاقیت آنها را پرورش دهد، اگر بعد از یک روز خسته کننده کاری به منزل برگشتید و به دنبال راهی برای وقت گذراندن با فرزندتان بودید، حتما با درست کردن یک کاردستی مانند هواپیما و ماشین و قایق و یا خانه و چیزهای دیگر زمانی را به بازی کردن با یکدیگر اختصاص دهید. خلق یک اثر هرچند کوچک و ساده به انسان اعتماد به نفس می دهد و باعث می شود تا حال درونی خود و فرزندتان بهتر گردد.

ساخت کاردستی هواپیما با چوب بستنی

هواپیماهایی که با چوب بستنی درست می شوند شکل های مختلفی دارند. از هواپیماهای مسافربری گرفته تا هواپیماهای سه ملخه، جزئی از آسان ترین مدل ها هستند. برای شروع کار اول از همه انتخاب کنید که چه هواپیمایی را بیشتر دوست دارید و چه ماکتی از آن می خواهید برای خود بسازید.

ساخت هواپیمای مسافربری

راحت ترین مدل هواپیما همین هواپیماهای مسافربری هستند. برای ساختن این هواپیما شما به 8 عدد چوب بستنی برای بدنه هواپیما نیاز دارید، دو چوب بستنی برای بال های هواپیما و یک چوب بستنی برای دُم هواپیما. وجود چسب چوب یا مایع هم برای چسباندن آنها ضروری است. برای شروع کار 8 عدد چوب بستنی را طوری بر روی هم قرار دهید و بچسبانید که ابتدای آنها شکلی منحنی و رو به جلو پیدا کنند. این کار برای آن است که دماغه هواپیما ایجاد گردد. وقتی این چوب ها کاملا به هم چسبیدند، انتهای دو چوب بستنی دیگر را بریده و به دو طرف بدنه وصل کنید تا بال های هواپیما شکل بگیرد. برای دُم هواپیما بخشی از یک چوب بستنی را به صورت اُریب بریده و به انتهای بدنه بچسبانید و سر و ته چوب بستنی که باقی مانده است را به صورت افقی به انتهای دُم وصل کنید. در انتها به وسیله یک ماژیک مشکی بخشی از جلوی بدنه را به عنوان شیشه هواپیما مشخص نمایید.

اگر دوست داشته باشید که کاردستی تان حرفه ای تر شود می توانید چرخ های هواپیما شامل یک چرخ در جلو و دو چرخ در زیر بال ها، موتور های هواپیما و نوشته های بر روی بدنه مانند اسم خطوط هوایی و غیره را به آن اضافه کنید. در انتها می توانید هواپیمای خود را رنگ کرده و یا بدون رنگ باقی بگذارید. همچنین می توانید این ماکت را بر روی یک پایه نصب کنید تا بتوانید روی میز بگذارید و یا بدون پایه درست کنید تا فرزندتان بتواند به راحتی با آن بازی کند.

کاردستی هواپیما با چوب بستنی
کاردستی هواپیما با چوب بستنی
کاردستی هواپیما با چوب بستنی

ساخت هواپیمای ملخ دار

ساخت این مدل هواپیما هم بسیار کار راحتی است و البته جذاب. برای درست کردن این هواپیما باید دو عدد چوب بستنی به عنوان بال های هواپیما، دو چوب بستنی دیگر به عنوان بدنه و یک چوب بستنی کوچک برای ملخ هواپیما و دُم آن در اختیار داشته باشید. روش کار به این صورت است که دو چوب بستنی را از انتها به هم جوری متصل کنید که شبیه به عدد 8 باریک باشد. پس از آنها خوب چسب زدید و محکم شد دو چوب بستنی دیگر را که برای بال های هواپیما در نظر داشتید آماده کرده و یکی از آنها را به بدنه بالایی و دیگر را به بدنه پایینی متصل کنید. بال های این هواپیما باید به شکلی نصب شوند که درست در بالا و پایین هم قرار گرفته و حالتی موازی داشته باشند. برای وصل کردن ملخک هواپیما از یک دکمه استفاده کنید. دکمه را به قسمت ابتدایی بدنه بچسبانید و چوب بستنی تان را برش داده و نازک کنید و به دکمه وصل نمایید. یک قسمت کوچک دیگر از همان چوب بستنی که باقی مانده را نیز به انتهای بدنه به عنوان دُم و به صورت افقی بچسبانید.

یک راه دیگر برای درست کردن بدنه این هواپیمای ملخ دار استفاده از گیره لباس چوبی است. گیره های لباس که از جنس چوب هستند و برای آویزان کردن لباس از بند ساخته شده اند می توانند به عنوان بدنه هواپیمای سمپاش مورد استفاده قرار گیرند. بقیه مراحل ساخت شبیه به همان چیزی است که در بالا گفته شد. این هواپیما را نیز می توانید با نصب کردن دو چرخ در پایین آن حرفه ای تر نموده و همچنین با رنگ آمیزی، آن را زیباتر کنید.

کاردستی هواپیما با چوب بستنی
کاردستی هواپیما با چوب بستنی
کاردستی هواپیما با چوب بستنی

کاردستی ماشین با چوب بستنی

درست کردن ماشین هم مانند هواپیما است و در واقع فقط شکل ظاهری آن است که تغییر می کند و البته کمی سخت تر هم خواهد بود. برای ساخت ماشین با چوب بستنی هم اول باید در نظر داشته باشید که چه مدل ماشینی می خواهید بسازید. آیا می خواهید یک ماشین معمولی با چوب بستنی درست کنید ؟ و یا یک ماشین سنگین مانند کامیون یا تراکتور؟

ساخت ماشین با چوب بستنی به راحت ترین روش ممکن

ساخت ماشین با این روش خیلی ساده است. برای ساخت این ماشین تعدادی چوب بستنی به رنگ های دلخواه، وسایل ساده ای مثل دکمه یا درب نوشابه برای چرخ ها و مقداری کاغذ سفید نیاز دارید. ساخت این ماشین ریزه کاری زیادی ندارد؛ برای ساخت این ماشین به تصاویر زیر با دقت نگاه کنید و کار ساخت را انجام دهید.

کاردستی ماشین با چوب بستنی
کاردستی ماشین با چوب بستنی
کاردستی ماشین با چوب بستنی

ساخت ماشین سنگین

ماشین های سنگین مانند کامیون و تراکتور پیچیده تراند. این ماشین ها دارای یک محفظه مکعبی به عنوان کابین راننده هستند، این مکعب به یک مکعب مستطیل باریک تر متصل می شود که شبیه به کاپوت جلوی ماشین است. باید چهار عدد چرخ بزرگ برای آنها پیدا کنید و یا چرخ ها را با کمک مقوا درست کنید. مقواهای دایره ای شکل را بریده و چوب بستنی ها را به شکلی بر روی آنها بچسبانید تا حالتی دایره وار پیدا کنند. برای کامیون یک محفظه مستطیل شکل رو باز به عنوان قسمت بار ساخته و به کابین بچسبانید و در انتها چهار چرخ را نیز به سازه تان متصل نمایید. برای تراکتور یک مکعب بزرگ تر با چوب بستنی ساخته و به کابین وصل کنید. توجه داشته باشید که چرخ های عقب تراکتور بزرگ تر هستند و یک دود کش باریک هم برای جلوی تراکتور باید درست کنید.

کاردستی ماشین با چوب بستنی
کاردستی ماشین با چوب بستنی
کاردستی ماشین با چوب بستنی

ساخت قایق با چوب بستنی

برای ساخت قایق هم مانند ساخت ماشین دو روش ساده و پیچیده تر وجود دارد، برای ساخت ساده ترین قایق ها از تصاویر زیر کمک بگیرید:

ساخت قایق با چوب بستنی
ساخت قایق با چوب بستنی
ساخت قایق با چوب بستنی

برای ساختن یک قایق حرفه ای تر باید الگویی شبیه به یک مربع که یک مثلث به ضلع بالایی مربع چسبیده، داشته باشید. بر روی یک مقوا یا کارتن این شکل را بکشید و آن را برش بزنید. چوب بستنی ها را طبق الگو بر روی مقوا بچسبانید. در قسمت مثلثی مانند چوب بستنی ها را برش زده تا اندازه شان درست شود. به این ترتیب شما کف قایق را ایجاد کرده اید. برای دیواره های قایق چوب های بستنی را دور تا دور کف قایق تا ارتفاع مد نظرتان بچسبانید. در انتها باید یک چوب بستنی را به عنوان پایه بادبان و از پارچه های مناسب برای بادبان قایق تان استفاده کنید، همان طور که در شکل های زیر می بینید طرح های پیچیده تر و زیباتری هم برای ساخت قایق وجود دارد.

ساخت قایق با چوب بستنی
ساخت قایق با چوب بستنی
ساخت قایق با چوب بستنی

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت جا مدادی یا ظرف نگهدارنده مدادها با چوب بستنی

ساخت قاب عکس با چوب بستنی با رنگ های شاد و فانتزیدیدگاه کاربران

  1. Amir در

    چوب بستنی از کجا گیر بیارم هرجا میگم چوب بستنی میخام مسحره میکنن و میگن برو از کارخونش بگیر.من با تخته ام دی ام که هنوز لیزر کاری نشده چنتا اتوبوس و ماشین درست کردم شما هم چنتا پیشنهاد با تخته بدید
    .

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<