ساخت لوستر و چراغ خواب با چوب بستنی، یک کار هنری ساده!

چیدوپلاس 25 اسفند 1399 ،

با چوب بستنی کاردستی ها و دکوری ها و حتی وسایل کاربردی زیادی می توان ساخت. بعضی از وسایل خانه تان را هم با کمک چوب بستنی می توانید نو کنید و ظاهرش را تغییر دهید. خرید چوب بستنی هزینه بالایی ندارد بنابراین راهی مقرون به صرفه برای خلق چیزهایی است که اتفاقا قیمت نسبتا بالایی دارند. یکی از آنها لوستر است. البته لوستر ها محدود قیمتی گسترده ای دارند و از ارزان تا گران در بازار موجود است. ولی ما به شما یاد خواهیم داد که با وسیله ی ارزانی به نام چوب بستنی یک لوستر زیبا برای اتاق خواب تان بسازید. همچنین می توانید با درست کردن یک آباژور شبیه به لوستر، این دو را با هم ست کرده و اتاق خوابی جذاب برای خود بسازید.

ساخت لوستر با چوب بستنی

درست کردن لوستر به وسیله چوب بستنی اصلا کار سختی نیست، اما در عین حال بسیار دوست داشتنی و جذابی است. امکانات خیلی زیاد و پیچیده ای هم نیاز ندارد. همین که به تعداد کافی چوب بستنی در اختیار داشته باشید و چسب هم دم دستتان باشد می توانید کار را شروع کنید. برای ساخت لوستر با چوب بستنی دو راه وجود دارد. یا لوستر قدیمی و کهنه خود را نو کنید و یا لوستری جدید با چوب بستنی درست کنید. اگر قصد ساخت یک لوستر جدید را دارید به غیر از چوب بستنی و چسب به وسایل دیگری هم نیاز خواهید داشت. در ادامه هر کدام از این روش ها توضیح داده می شود.

نوسازی لوسترهای کهنه با چوب بستنی

در این روش همانطور که از اسمش پیداست شما یک لوستر قدیمی خود را که دیگر از بین رفته است و زیبایی سابق را ندارد با استفاده از چوب بستنی نو می کنید. لازمه استفاده از آن لوستر این است که شکلی مناسب برای چسباندن چوب بستنی ها را داشته باشد.، مثلا دارای حلقه باشد. اگر چنین لوستری دارید، پس همین لحظه کار را آغاز کنید. در ابتدای کار لازم است که لوستر قدیمی را کاملا پاک کنید و تمام چیزهای اضافی را از روی آن بردارید. اگر امکان دارد آن را بشویید تا چربی و آلودگی از آن پاک شود. این را بدانید که پس از چسباندن چوب بستنی ها دیگر امکان تمیز کردن لوستر را نخواهید داشت.

اجرای کار و چسباندن چوب بستنی ها خیلی راحت است و تنها کافیست چوب بستنی ها را با چسبی قوی کنار هم بر روی حلقه ها بچسبانید. چوب بستنی ها را هم به صورت صاف و عمودی، و هم به شکل کج و اریب می توان چسباند. اینکه به چه نحوی این کار را انجام دهید، بستگی به ذوق و سلیقه و البته خلاقیت خودتان دارد. در نهایت برای زیباتر شدن کار می توانید آنها را رنگ کنید و یا همانطور بدون رنگ بگذارید. همچنین می توانید از روبان های رنگی و یا توری بر روی چوب بستنی ها استفاده کنید. از مهره های رنگی و یا مروارید هم برای بهتر شدن کار و تزیین آن می توان استفاده نمود.

ساخت لوستر با چوب بستنی
ساخت لوستر با چوب بستنی
ساخت لوستر با چوب بستنی

ساخت یک لوستر جدید با چوب بستنی

برای درست کردن یک لوستر جدید شما باید حلقه ای که از سقف آویزان می شود و لامپ درون آن قرار می گیرد را از مغازه های لوستر و چراغ فروشی تهیه کنید. اگر به هر دلیلی امکان این کار را نداشتید و یا دوست داشتید که صفر تا صد کار ساخت لوستر با چوب بستنی را خودتان انجام دهید، می توانید حلقه را هم خودتان درست کنید. برای این کار از چوب لباسی های فلزی تان کمک بگیرید. یک چوب لباسی فلزی را برداشته و آن را باز کنید. گره ها و خم و راستی های آن را از بین ببرید تا جایی که تبدیل به یک میله صاف شود. سپس آن را به هر شکلی که مایلید، تغییر حالت دهید. اگر دوست دارید آن را به یک حلقه تبدیل کنید و یا در غیر این صورت می توانید آن را شبیه به یک مربع نیز بکنید.

این میله شکل اصلی لوستر شما را تشکیل می دهد که با چسباندن چوب بستنی ها به آن بدنه لوستر ایجاد می گردد. اما کار هنوز تمام نشده و برای بهتر شدن لوستر کارهای دیگری را هم باید انجام دهید. تا اینجای کار شما یک استوانه از چوب بستنی ساخته اید اما باید ابتدای این استوانه یعنی جایی که نزدیک سقف قرار می گیرد هم پوشیده شود. برای این کار به وسیله چوب هایی که به سیخ چوبی کباب معروفند و در آشپزی از آن استفاده می شود، قائده استوانه را پر کنید. سیخ های چوبی را مانند قطرهای دایره به آن وصل کنید و اگر نیاز بود و دوست داشتید، چوب بستنی ها را بر روی آنها بچسبانید. توجه داشته باشید که سیخ های چوبی را به گونه ای بچسبانید که محل عبور سیم برق خالی بماند.

ساخت چراغ خواب با چوب بستنی

ساختن چراغ خواب و آباژور هم شبیه به لوستر است، با اینکه کار راحتی است اما نیاز به سلیقه و خلاقیت دارد. یک روش برای درست کردن چراغ خواب با چوب بستنی به این شکل است که شما به یک تخته ام دی اف نازک، تعدادی چوب بستنی و چسب نیاز دارید. ساخت این نوع چراغ خواب به صورت نیم دایره است، بنابراین چوب بستنی ها را باید به گونه ای بر روی هم سوار کرده و بچسبانید که در نهایت چنین شکلی به دست آید.

در ابتدا دو چوب بستنی را به شکل عمودی قرار دهید. سپس سر ابتدای چوب بستنی های عمودی را مقداری چسب زده و یک چوب بستنی را به شکل افقی و مایل (یعنی از کنار چوب بستنی، جایی که بسیار نازک است) به آن نقاط بچسبانید، جوری که تشکیل زاویه نود درجه بدهند. سپس دو چوب بستنی عمودی دیگر را به صورت صاف به ابتدا و انتهای کار وصل کنید. با ادامه این روند به همین شکل، خواهید دید که سازه شما بالا می آید و شکلی منحنی و دایره ای شکل به خود می گیرد. پس از اتمام کار، سیم کشی و نصب لامپ بر روی صفحه ام دی اف را انجام داده و سازه ساخته شده با چوب بستنی را بر روی آن قرار دهید. با روشن کردن لامپ خواهید دید که نوری گرم و زیبا از لا به لای چوب بستنی ها بیرون خواهد آمد. چراغ خواب شما آمده است.

ساخت آباژور با چوب بستنی

آباژورهایی که در نقاط مختلف خانه قرار می گیرند هم شکل های گوناگونی دارند. می توانید آباژور را به شکل مکعب مستطیل درست کنید و یا به نحوی چوب بستنی ها را بر روی هم قرار دهید که حالتی قوس دار و اسپیرال پیدا کنند. حتی می توانید الگوی مثلثی را برای این کار انتخاب نمایید. جهت ساختن آباژور به شکل قوس دار ابتدا باید صفحه زیر آباژور را درست کنید. جایی که لامپ بر روی آن قرار می گیرد. می توانید از یک ورق ام دی اف نازک برای این کار بهره گیرید. شکل این صفحه و یا پایه، شکل کلی آباژور شما را تشکیل می دهد.

فرض کنید یک مربع را برای این کار انتخاب کرده اید. با چهار چوب بستنی یک مربع بسازید و چسب بزنید. سپس از یک سمت شروع کرده و چوب بستنی های دیگر را به کار اضافه کنید. نکته مهم این است که در شروع ردیف دوم باید ابتدای چوب بستنی را سر جای خود و انتهای آن را کمی با فاصله از جای خود قرار دهید. به این معنی که چوب بستنی ها دیگر کاملا مماس بر هم قرار نمی گیرند و با چند میلی متر فاصله از جای اصلی شان چسبیده می شوند. با این کار شکل منحنی و قوس دار به وجود می آید. هر چه تعداد چوب بستنی بیشتری به کار ببرید ارتفاع آباژور شما بیشتر خواهد شد.

ساخت چراغ خواب با چوب بستنی
ساخت چراغ خواب با چوب بستنی
ساخت چراغ خواب با چوب بستنی
ساخت چراغ خواب با چوب بستنی
ساخت چراغ خواب با چوب بستنی
ساخت چراغ خواب با چوب بستنی

خانه ایده آل خود را بسازید:

چطور یک آباژور بسازیم؟ آموزش ساخت آباژور با وسایل ساده

آموزش ساخت لوستر دکوراتیو، هنرمندی با کاموا در خانهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<