ساخت جا مدادی یا ظرف نگهدارنده مدادها با چوب بستنی

چیدوپلاس 16 اسفند 1399

از کاردستی هایی که ساخت شان خیلی راحت است و با وسایل دور ریختنی مانند چوب بستنی می توان آنها را درست کرد، جا مدادی است. ساخت جا مدادی با چوب بستنی نه زمان بر است و نه به وسایل پیچیده و عجیب و غریبی نیاز دارد. همین که به تعداد مناسبی چوب بستنی داشته باشید با داشتن یک ظرف مناسب و مقداری چسب می توانید این جا مدادی زیبا را برای خود بسازید.

چه وسایلی برای ساخت جا مدادی با چوب بستنی لازم است؟

برای درست کردن این مدل جا مدادی اول از همه باید یک ظرف مناسب پیدا کنید. بهترین ظرفی که به شما پیشنهاد می دهیم قوطی کنسرو است. قوطی های کنسرو جزو وسایل دور ریختنی محسوب می شوند که اگر از آنها در ساخت گلدان یا جامدادی کمک بگیرید، به کمتر شدن زباله و محیط زیست هم کمک کرده اید. به غیر از ظرف کنسرو از شیشه های مربا، لیوان هایی که ترک خورده اند و دیگر قابل استفاده نیستند، قطعه از لوله پولیکا، استوانه مقوایی یا کارتنی و همه چیزهایی از این دست که شکلی مکعب یا استوانه مانند دارند و فکر می کنید اندازه شان برای این کار مناسب است، برای ساخت جا مدادی با چوب بستنی می توانید استفاده نمایید.

مورد دیگری که برای ساخت این مدل جا مدادی به آن نیاز دارید، چوب بستنی است. چوب بستنی ها را در بازار به صورت بسته بندی می توانید خریداری کنید. این چوب بستنی ها هم به رنگ چوب و ساده و هم به صورت رنگی موجود هستند. بسته های چوب بستنی دارای تعداد زیادی چوب بستنی هستند و قیمت خیلی پایینی هم دارند. آنها را در سه یا چهار اندازه مختلف می توانید تهیه کنید. بسته به کاری که می خواهید انجام بدهید و طرحی که در ذهن دارید می توانید از چوب بستنی های باریک و کوتاه تر گرفته تا آنهایی که کمی پهن تر و بلندتر هستند، استفاده کنید. چسب، وسیله دیگری است که در ساخت این کاردستی مورد  نیاز است، شما می توانید هم از چسب های مایع استفاده کنید و هم از چسب چوب. اگر از چسب چوب استفاده می کنید بهتر است آن را در ظروفی تهیه کنید که درب موشکی دارند و در هر بار استفاده مقدار کمی از چسب بیرون می آید. چون کاردستی هایی که در آنها از چوب بستنی استفاده می شوند ظریف و کوچک هستند و باید در مورد تمیز کار کردن در آنها بیشتر دقت کنید. تزیینات جا مدادی هم بخش آخر کار هستند که باید به آنها توجه کرد. در ادامه درباره تزیینات این ظروف نگهداری مداد یا همان جا مدادی بیشتر خواهیم گفت.

جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی

روش ساخت جا مدادی با چوب بستنی

برای شروع کار ابتدا قوطی کنسرو را کاملا بشویید و خشک کنید. سپس چوب بستنی ها را (اگر دوست دارید رنگی باشند) با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی کرده و با دقت تمام دور تا دور ظرف کنسرو بچسبانید. توجه داشته باشید که انتهای چوب بستنی ها را کاملا مماس بر زمین (یا میز کار خود) بچسبانید. اگر چوب بستنی ها بالا و پایین چسبیده شوند، جا مدادی تعادل خود را از دست خواهد داد و صاف و درست بر روی میز نخواهد ایستاد. در این مرحله جا مدادی آماده است اما اگر دوست داشته باشید که یک صفحه یا پایه برای زیر آن درست کنید تا ظرف جا مدادی بر روی آن قرار گیرد، می توانید با چوب های بستنی، یک صفحه دو ردیفه درست کنید و با چسب به خوبی بچسبانید و سپس انتهای ظرف جا مدادی را با چسب به آن متصل کنید. در غیر این صورت همان ظرف خالی کفایت می کند و جای کمتری را نیز اشغال می نماید.

جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی

جا مدادی با چوب بستنی را به شکل مکعب مستطیل نیز می توانید درست کنید. به این ترتیب که به کمک مقوا یک مکعب مستطیل ایجاد کرده و چوب ها را بر روی آن بچسبانید. اگر مایل نبودید از مقوا استفاده کنید، این کار را بدون آن نیز می توانید انجام دهید. فقط دقت داشته باشید که برای این کار از چوب بستنی های بزرگ تر و محکم تر استفاده نمایید. اگر وقت و دقت و ظرافت بیشتری برای انجام کار هنری دارید، از روش های دیگری هم برای ساخت جا مدادی با چوب بستنی می توانید استفاده کنید. در این روش ها باید چوب بستنی ها را به گونه ای بر روی هم قرار داده و بچسبانید که در انتهای کار یک برج منحنی شکل از چوب بستنی داشته باشید.

جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی

تزیین جا مدادی ساخته شده با چوب بستنی

زیباتر کردن جا مدادی ساخته شده با چوب بستنی یکی از لذت بخش ترین بخش های درست کردن جا مدادی است. اولین و راحت ترین کاری که برای زیبا تر کردن این جا مدادی ها می توان انجام داد، این است که قبل از شروع کار، چوب بستنی ها را رنگ کرد. می توانید از رنگ های شاد و رنگین کمانی برای چوب بستنی ها استفاده کنید تا نتیجه کار جذاب و دوست داشتنی از آب در بیاد. اگر خودتان شرایط رنگ کردن را نداشتید از چوب بستنی های رنگی که در بازار موجود است استفاده کنید.

ایده دیگر در تزیین جا مدادی این است که از روبان های رنگی و توری برای دور جا مدادی استفاده نمایید. در جا مدادی های استوانه ای با پیچیدن یک دور روبان رنگی و پاپیون زدن در جلوی آن کار تزیین را انجام داده اید. به جای رویان از کنف هم می توانید استفاده کنید. ترکیب رنگ کنف با چوب بستنی های ساده و بی رنگ زیبا خواهد شد. استفاده از پارچه های رنگی و گلدار هم می تواند ایده خوب دیگری باشد. می توانید بخشی از جا مدادی را (مثلا بخش پایینی آن را) با یک پارچه گلدار و زیبا بپوشانید.

پیشنهاد دیگر برای تزیین جا مدادی ساخته شده با چوب بستنی استفاده از نخ کامواست. در این روش باید چند کاموا با رنگ های مختلف داشته باشید. نخ ها را کاملا سفت و محکم دور جا مدادی بپیچید. هر رنگ را باید با ارتفاع چند سانتی متر دور جا مدادی پیچید و سپس رنگ دیگر را شروع کرد. به این ترتیب از بالا تا پایین هر چند سانتی متر یک رنگ خواهد داشت. خوبی این روش آن است که به خاطر نخ های کاموا که محکم دور جا مدادی پیچیده اید، دوام و استحکام جا مدادی تان بیشتر خواهد شد. یک روش دیگر برای تزیین جا مدادی استفاده از اشکال مختلفی است که با مقواهای رنگی ساخته اید. شما می توانید با مقواهای رنگی طرح هایی شبیه به پروانه، گل، سر حیوانات مثل شیر و سگ و گربه و غیره، قلب، ماه و ستاره و هر طرح فانتزی دلخواه دیگری را درست کرده و بر روی جا مدادی تان بچسبانید.

جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی
جامدادی با چوب بستنی

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت قاب عکس با چوب بستنی با رنگ های شاد و فانتزی

روش های مختلف ساختن گلدان با چوب بستنیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<