رنگ آمیزی شیشه های مربا و استفاده در دکوراسیون

چیدوپلاس ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ ،

خیلی از خانم ها علاقه مند به کارهای هنری هستند و دوست دارند وسایل و دکوری های خانه شان را با دست ها و هنر خودشان درست کنند. در این مطلب به شما یاد خواهیم داد با شیشه ها و ظروف دور ریختنی که در خانه دارید چطور می توانید وسایل زیبایی درست کنید و در تزیین و چیدمان منزل از آنها استفاده کنید. در سبد خرید هر خانواده شیشه های مربا یا نوشیدنی، قوطی کنسرو یا ظرف سس وجود دارد که اکثرا بعد از استفاده دور انداخته می شوند. اما با تبدیل آنها به ظروف تزیینی زیبا و کاربردی علاوه بر انجام یک کار هنری، به طبیعت و محیط زیست هم کمک خواهید کرد. با رنگ آمیزی شیشه های مربا و بطری ‌های اضافی به رنگ دلخواه خود و استفاده از آنها به عنوان گلدان، جا شمعی و … در فضاهایی مثل آشپزخانه و اتاق خواب یا در دکور اصلی خانه می توانید از زیبایی آنها بهره مند شوید.

آماده سازی ظروف و وسایل مورد نیاز

اولین قدم آماده سازی ظروفی است که می خواهید آنها را رنگ آمیزی کنید؛ در ابتدا شیشه یا ظرف مورد نظر خود را کاملا با آب و کف بشویید. سعی کنید هیچ بو یا آلودگی روی ظرف باقی نماند. مهمترین عاملی که باید در شستشو از بین برود چربی است. زیرا وجود چربی باعث می شود رنگ، پوشش خوب و کاملی روی شیشه و یا ظرف ایجاد نکند. وسایل مورد نیاز بسته به طرح یا تزیینی است که روی ظرف انجام می دهید. در ادامه چند ایده درباره رنگ آمیزی و تزیین ظروف ارائه می شود.

پیشنهاد اول: رنگ کردن شیشه مربا

شما به وسایل ساده ای نظیر هر نوع ظرف شیشه ‌ای (ترجیحا از مدل های یکسان استفاده شود)، رنگ اکریلیک دلخواه ( متناسب با دکوراسیون و فضای محیط) و قلمو احتیاج دارید، رنگ کردن با این روش بسیار آسان و سریع است، داخل شیشه مربا، مقداری رنگ اکریلیک بریزید. میزان رنگ نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. زیاد و ضخیم رنگ کردن باعث می‌شود رنگ دیرتر خشک شود. در صورتی که بخواهید رنگ یکدست و پررنگ‌ شود، بگذارید لایه اول خشک شود و دوباره شروع به رنگ کردن کنید. شیشه را به آرامی بچرخانید تا تمام سطح داخلی آن را بپوشاند. اگر ظرفی که انتخاب می کنید دهانه بزرگی داشت می توانید برای رنگ کردن از قلمو هم کمک بگیرید. پس از خشک شدن رنگ یک روبان نازک متناسب با رنگی که انتخاب کرده بودید دور دهانه شیشه بپیچید و پاپیون کنید. برای ایده های بیشتر در این زمینه می توانید از عکس های زیر کمک بگیرید. برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

پیشنهاد دوم: رنگ کردن شیشه دلستر و نوشابه

وسایل مورد نیاز برای اینکار همانند پیشنهاد اول است. شما به شیشه دلستر بی رنگ و کمی رنگ نیاز دارید. روش کار هم به همان صورت قبلی است. مقداری رنگ را توسط سرنگ داخل شیشه بریزید، با حرکت دادن بطری کاری کنید تا رنگ به همه جای بطری شیشه ای پخش شود. سپس شیشه را سر ته بگذارید تا رنگ اضافی از آن خارج شود. پس از این کار اجازه دهید تا رنگ کاملا خشک شود. خوبی این روش آن است که هم شیشه رنگی می شود و هم شفافیت آن حفظ می شود. می توانید چند بطری شیشه ای یک شکل با اندازه های یکسان را با رنگ های مختلف رنگ آمیزی کنید، شیشه ها را کنار هم با فاصله ای اندک قرار دهید و درون هر کدام یک شاخه گل بگذارید.

شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا

پیشنهاد سوم: تزیین شیشه مربا برای دکوراسیون

وسایل مورد نیاز: شیشه های مربا، مقداری تور، روبان، مروارید، نگین، کنف، گونی، چسب و قیچی

در تزئین شیشه های مربا به غیر از رنگ آمیزی، شیوه های دیگری هم وجود دارد، روش اول به این صورت است که شیشه مربا را بعد از شستن و خشک کردن روی میز بگذارید. پارچه توری را چند سانتی بزرگ تر از در شیشه قیچی کنید. در شیشه مربا را ببندید و تور را بر روی آن قرار دهید و یک روبان نازک دور آن ببندید و پاپیون کنید. در روش دوم باید گونی را تبدیل به یک نوار چند سانتی کنید و دور شیشه مربا بپیچید و با چسب مایع آن را به شیشه بچسبانید. سپس یک روبان سفید نازک یا نوار توری باریک دور شیشه و بر روی گونی بپیچید و پاپیون کنید. توجه داشته باشید که درِ شیشه مربا باید سفید باشد. اگر رنگی بود، آن را با رنگ سفید رنگ آمیزی کنید. روش سوم تزیین شیشه با نگین و مروارید است. برای این کار باید تعداد نگین و مروارید با اندازه مختلف تهیه کنید و با هر طرحی که دوست دارید بر روی شیشه مربا بچسبانید. می توان نگین ها و مرواریدها را ردیفی یا به صورت پراکنده بر روی شیشه چسباند. در روش بعدی دور شیشه ها کاملا با کنف یا نخ کاموای ضخیم رنگی پوشانده می شود. این کار را با بطری های رنگی هم می توانید انجام دهید.

شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا

رنگ آمیزی و نقاشی بر روی شیشه مربا

اگر کمی از نقاشی سر رشته داشته باشید به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. در این روش بر خلاف روش قبلی باید روی شیشه رنگ شود نه داخل آن. برای این کار به رنگ اکریلیک و قلمو نیاز دارید. در پالت یا بشقاب یک رنگ بسیار روشن درست کنید و تمام ظرف را با قلمو رنگ کنید. پس از خشک شدن کمی رنگ قرمز و صورتی و گلبهی بسازید و با قلمویی کوچکتر چند گل رز بر روی شیشه نقاشی کنید. همچنین با رنگ سبز برگ ها و ساقه را نقاشی کنید. پس از اتمام کار و خشک شدن چند شاخه گل روز کوچک طبیعی درون آن بگذارید و از زیبایی اش لذت ببرید.

شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا

رنگ آمیزی قوطی های کنسرو

قوطی های رب و کنسرو هم به نظر دور ریز می آیند اما می توانید به بهترین نحو از آنها هم در دکوراسیون تان استفاده کنید، با این قوطی های خالی فلزی میتوانید فضایی برای قرار دادن وسایل درست کنید و از آنها به عنوان جای قاشق و چنگال، جای ادویه و حبوبات، جعبه نخ و سوزن، گلدان یا حتی یک وسیله ی بازی برای کودکانتان بسازید و آنها را مطابق سلیقه ی خود دیزاین کنید، برای زیبا کردن قوطی ها، روش های زیادی وجود دارد که در این مطلب به تفضیل توضیح داده شده است. از وسایل دیگری که می توان با این شیشه های دور ریختنی طراحی کرد، جا شمعی می باشد، ساخت جا شمعی نیز بسیار ساده است و این امکان را به شما میدهد که هم از هنر خود در خانه تان استفاده کنید و هم ایده های ذهنی خود را تمام و کمال اجرا کنید، ویدیوی آموزشی مربوط به ساخت جا شمعی با شیشه های مربا را هم از اینجا ببینید.

از شیشه های رنگ شده چه استفاده هایی می توان کرد؟

این شیشه ها کاربردهای زیادی دارند. برای مثال می توانید درون شیشه های نوشابه ای که تزیین یا رنگ آمیزی کرده اید گل های طبیعی بگذارید. گیاه «پتوس» یک گل آپارتمانی است که قابلیت تکثیر زیادی دارد. می توانید یک شاخه از این گیاه را جدا کنید و به همراه آب درون شیشه رنگ شده تان قرار دهید. گل های شاخه بریده مانند رز ، داوودی، میخک و غیره هم درون این شیشه های رنگ شده بسیار زیباتر می شوند. کاربرد دیگر این شیشه ها به عنوان هدیه است. درست کردن شیشه های رنگی و تزیین شده با دست خود و هدیه به عزیزان تان کاری بسیار لذت بخش خواهد بود.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید