رنگ آمیزی شیشه های مربا و استفاده در دکوراسیون

چیدوپلاس 18 شهریور 1396 ،

خیلی از خانم ها علاقه مند به کارهای هنری هستند و دوست دارند وسایل تزیینی و دکوری های خانه شان را با دست های خودشان بسازند و از هنر خودشان استفاده کنند. در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که با شیشه ها و ظروف دور ریختنی که در خانه دارید چطور می توانید وسایل زیبایی درست کنید و در تزیین و چیدمان منزل از آنها استفاده نمایید. در سبد خرید هر خانواده شیشه های مربا یا نوشیدنی، قوطی کنسرو یا ظرف سس وجود دارد که اکثرا بعد از استفاده دور انداخته می شوند. اما با تبدیل آنها به ظروف تزیینی زیبا و کاربردی علاوه بر انجام یک کار هنری، به طبیعت و محیط زیست هم کمک خواهید کرد. با رنگ آمیزی شیشه های مربا و بطری ‌های اضافی، به رنگ دلخواه خود و استفاده از آنها به عنوان گلدان، جا شمعی و … در فضاهایی مثل آشپزخانه و اتاق خواب یا در دکور اصلی خانه می توانید از زیبایی آنها بهره مند شوید.

آماده سازی وسایل و ظروف مورد نیاز

اولین قدم برای شروع کار آماده سازی ظروفی است که می خواهید آنها را رنگ آمیزی کنید. در ابتدا شیشه یا ظرف مورد نظر خود را کاملا با آب و کف بشویید. سعی کنید هیچ بو یا آلودگی روی ظرف باقی نماند. مهمترین عاملی که باید در شستشو از بین برود چربی است. زیرا وجود چربی باعث می شود رنگ، پوشش خوب و کاملی روی شیشه و یا ظرف ایجاد نکند. در شیشه های مربا هم وجود یک لایه ماده شیرینی بر روی ظرف کار رنگ آمیزی را مختل می نماید. پس سعی کنید ظروف را کامل و دقیق شستشو نمایید. وسایل مورد نیاز هم بسته به طرح یا تزیینی است که روی ظرف انجام می دهید. در ادامه چند ایده درباره رنگ آمیزی و تزیین ظروف ارائه می شود.

پیشنهاد اول: رنگ کردن شیشه مربا

شما برای این کار به وسایل ساده ای نظیر هر نوع ظرف شیشه ‌ای (ترجیحا از مدل های یکسان استفاده شود)، رنگ اکریلیک دلخواه ( متناسب با دکوراسیون و فضای محیط) و قلمو احتیاج دارید، رنگ کردن با این روش بسیار آسان و سریع است. در ظرفی مقداری رنگ اکریلیک را با آب مخلوط کنید، میزان آب به اندازه ای باشد که رنگ ساخته شده نه خیلی غلظ و نه خیلی رقیق باشد. داخل شیشه مربا، مقداری از این رنگ اکریلیک بریزید. میزان رنگ نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. زیاد و ضخیم بودن رنگ باعث می‌شود که دیرتر خشک شود. در صورتی که بخواهید رنگ تان یکدست و پر رنگ‌ شود، بگذارید لایه اول خشک شده و دوباره شروع به رنگ کردن کنید. پس از ریختن رنگ، شیشه را به آرامی بچرخانید تا تمام سطح داخلی آن را بپوشاند. اگر ظرفی که انتخاب می کنید دهانه بزرگی داشت می توانید برای رنگ کردن از قلمو هم کمک بگیرید. پس از خشک شدن رنگ یک روبان نازک متناسب با رنگی که انتخاب کرده بودید دور دهانه شیشه مربا بپیچید و پاپیون کنید. چنانچه دوست داشتید بدنه بیرونی ظرف مربا همانطور شیشه ای به نظر بسد با آن کاری نداشته بشید و تنها درون ظرف را رنگ کنید. اما در غیر این صورت با استفاده از قلمو قسمت بیرونی شیشه را هم رنگ کنید تا تمامی قسمت ها رنگی شود.

از چه رنگ هایی برای شیشه مربا استفاده شود؟

شاید این سوال برای تان پیش بیاید که چه رنگی برای این کار مناسب تر است؟ آیا معمولا رنگ خاصی را برای شیشه مربا در نظر می گیرند؟ باید گفت که انتخاب رنگ کاملا به سلیقه شخصی هر کس و تم رنگی چیدمان او دارد. مثلا اگر در اتاق خواب تان از رنگ های سفید، صورتی و سرخابی استفاده کرده اید، می توانید یکی از این سه رنگ را برای شیشه مربای تزیینی خود انتخاب نمایید. همچنین می توایند در اقدامی جسورانه از یک رنگ دیگر مانند آبی تیره یا سبز نیز استفاده کنید. حتی از طرح های مختلف مانند گل و یا هر طرح دیگر نیز می توان برای زیبا تر شدن شیشه مربا بهره گرفت.

استفاده از رنگ های طلایی و نقره ای در رنگ کردن شیشه مربا

با اینکه گفته شد رنگی انتخابی برای این کار باید بر اساس سلیقه هر شخص انتخاب شود اما پیشنهاد ویژه ما برای این کار رنگ های طلایی و نقره ای است. شما با استفاده از رنگ های اکریلیک طلایی و نقره ای و یا به وسیله اسپری های رنگ طلایی و نقره ای می توانید درون و بیرون شیشه مربا را رنگ نمایید. با این کار وسیله تزیینی خواهید ساخت که حتی در سالن پذیرایی تان هم می تواند قرار گیرد. زیرا ماهیت رنگ های طلایی و نقره ای رسمی بودن است. درون این شیشه های مربا گل های طبیعی سفید رنگ بگذارید و پس از آن خواهید دید که از زیبایی اش به هبجان آمده اید. برای ایده های بیشتر در این زمینه می توانید از عکس های زیر کمک بگیرید. برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

پیشنهاد دوم: رنگ کردن شیشه دلستر و نوشابه

وسایل مورد نیاز برای این کار همانند پیشنهاد اول است. شما به شیشه دلستر بی رنگ و کمی رنگ اکریلیک نیاز دارید. روش کار هم به همان صورت قبلی است. مقداری رنگ را توسط سرنگ داخل شیشه بریزید، با حرکت دادن بطری کاری کنید تا رنگ به همه جای بطری شیشه ای پخش شود. سپس شیشه را سر ته بگذارید تا رنگ اضافی از آن خارج گردد. پس از این کار اجازه دهید تا رنگ کاملا خشک شود. خوبی این روش آن است که هم شیشه رنگی می شود و هم شفافیت آن حفظ می خواهد شد. می توانید چند بطری شیشه ای یک شکل با اندازه های یکسان را با رنگ های مختلف رنگ آمیزی کنید، شیشه ها را کنار هم با فاصله ای اندک قرار دهید و درون هر کدام یک شاخه گل بگذارید.

برای جذاب تر شدن رنگ آمیزی خود از دو یا سه رنگ می توانید استفاده کنید. برای این مدل رنگ آمیزی سه رنگ اکریلیک نسبتا غلیظ را آماده کنید. سپس این سه رنگ را درست در کنار همدیگر از لبه شیشه به درون بریزید. این کار را به آرامی انجام دهید و سعی کنید رنگ جداره درونی شیشه را طی کند (رنگ را مستقیم به وسط شیشه نریزید و به آرامی از کنار وارد شیشه کنید). پس از ریختن همه رنگ ها شیشه را به آرامی حرکت دهید، به طوری که رنگ ها درون شیشه کمی با هم ترکیب شوند. به این ترتیب شما با استفاده از رنگ، طرح هایی را درون شیشه دلستر یا نوشابه خود ایجاد نموده اید.

ایجاد طرح بر روی شیشه مربا

شاید دوست داشته باشید بر روی شیشه مربای خود علاوه بر رنگ آمیزی یک طرح هم ایجاد نمایید. برای این کار طرح مورد نظر خود را به دقت بر روی کاغذ بکشید و آن را قیچی کنید. طرح قیچی شده را بر روی قسمت مورد نظر خود روی شیشه مربا بگذارید و با انگشت فشار دهید به نحوی که اصلا حرکت نکند. سپس به وسیله اسپری رنگی تمامی قسمت ها را رنگ نمایید. در انتها طرح تان را بر دارید و خواهید دید که همه جای شیشه رنگی شده و قسمتی که طرح بر روی آن بود بی رنگ و شیشه ای باقی مانده است. برای مثال می توانید طرح یک برگ چنار را برش داده و بر روی شیشه مربا بگذارید، سپس با رنگ نارنجی تمام قسمت های آن را رنگ نمایید و به این ترتیب یک شیشه مربای پاییزی بسازید. درون این شیشه با روشن کردن شمع زیبایی فوق العاده را ایجاد خواهید کرد.

شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا

پیشنهاد سوم: تزیین شیشه مربا برای دکوراسیون

وسایل مورد نیاز: شیشه های مربا، مقداری تور، روبان، مروارید، نگین، کنف، گونی، چسب و قیچی

شیشه مربا با درب توری

در تزئین شیشه های مربا به غیر از رنگ آمیزی، شیوه های دیگری هم وجود دارد، روش اول به این صورت است که شیشه مربا را بعد از شستن و خشک کردن روی میز بگذارید. پارچه توری را چند سانتی بزرگ تر از درب شیشه قیچی کنید. درب شیشه مربا را ببندید و تور را بر روی آن قرار دهید و یک روبان نازک دور آن ببندید و پاپیون کنید. به همین سادگی و آسانی شما یه شیشه مربای جذاب خواهید داشت. درون این شیشه مربا را می توانید با اسمارتیز های رنگی پر کنید و بر روی میز یا کابینت قرار دهید. به غیر از تور انواع پارچه های طرح دار رنگی برای درست کردن یک شیشه مربای تزیینی با درب پارچه ای مناسب خواهد بود. پارچه های گلدار، پارچه های سفید با خال خال های قرمز (یا برعکس)، پارچه چهارخانه مثال هایی برای استفاده در ساخت این دکوری زیبا هستند.

تزیین شیشه مربا با گونی و تور

در روش دوم باید یک تکه گونی را تبدیل به یک نوار چند سانتی کنید و دور شیشه مربا بپیچید و با چسب مایع آن را به شیشه بچسبانید. سپس یک روبان سفید نازک یا نوار توری باریک را دور شیشه و بر روی گونی بپیچید و پاپیون کنید. توجه داشته باشید که درب شیشه مربا باید سفید باشد. اگر رنگی بود، آن را با رنگ سفید رنگ آمیزی کنید. تاکید بر روی رنگ سفید به خاطر آن است که شما از روبان یا تور سفید استفاده کرده اید و به این ترتیب هماهنگی رنگی در مجموعه کار ایجاد می شود.

تزیین شیشه مربا با مروارید

روش سوم تزیین شیشه با نگین و مروارید است. برای این کار باید تعدادی نگین و مروارید با اندازه های مختلف تهیه کنید و با هر طرحی که دوست دارید بر روی شیشه مربا بچسبانید. می توان نگین ها و مرواریدها را ردیفی یا به صورت پراکنده بر روی شیشه چسباند. همچنین می توان تمامی سطح شیشه مربا را با مروارید ها پوشاند و یا آنکه قسمت هایی از شیشه مربا را خالی گذاشت تا درون شیشه دیده شود. مروارید های سفید و مشکی به تنهایی و یا در ترکیب با هم تصویر زیبایی را بر روی شیشه مربا ایجاد خواهند کرد.

استفاده از کاموا رنگی در تزیین شیشه مربا

در روش بعدی دور شیشه ها کاملا با کنف یا نخ کاموای ضخیم رنگی پوشانده می شود. این کار را با بطری های رنگی هم می توانید انجام دهید. برای این کار از یک رنگ کاموا و یا چند رنگ در کنار هم استفاده کنید. نه تنها شیشه مربا که با شیشه دلستر و نوشابه هم می توان چنین وسیله دکوری زیبایی را ساخت. درون شیشه با توجه به رنگ کاموایی که استفاده کرده اید، گل های طبیعی یا مصنوعی قرار دهید و آن را بر روی میز بگذارید. در قسمت هایی از شیشه مربا که با کاموا پوشیده شده (مثلا لبه ظرف) از مهره های رنگی استفاده کنید.

تزیین شیشه مربا به وسیله شمع

وجود شمع در خانه و روشن کردن آن انرژی مثبت فراوانی در محیط ایجاد خواهد کرد. درست کردن شمعدان کار بسیار جذاب و لذت بخشی بوده و در عین حال کار ساده ای است. برای ساختن یک شمعدان با استفاده از شیشه مربا باید یک شمع وارمر کوچک داشته باشید و مقداری گل خشک تزیینی. برای این کار شمع وارمر را درون یک شیشه مربای تمیز قرار دهید. دور تا دور لبه شیشه مربا را با گل های خشک مانند غنچه گل رز یا غنچه گل محمدی پر کنید. لا به لای گل ها را با برگ های خشک شده تزیین کنید و سپس شمع را روشن نمایید. کار تزیینی این شمعدان را با میوه و برگ های کاج، میوه های نارنجی رنگی که بر روی گیاهان خیابانی رشد می کند، برگ های تزیینی و غیره نیز می توانید انجام دهید.

درست کردن قاب عکس با شیشه مربا

یک پیشنهاد فوق العاده برای درست کردن قاب عکس استفاده از شیشه مربا است. روش کار به این صورت است که یک عکس متناسب با ابعاد شیشه مربا را درون آن قرار دهید. برای پشت عکس می توانید از تعداد یگل خشک استفاده نمایید تا عکس در جای خود ثابت بماند. سپس درب شیشه مربا را ببندید و یک تکه تور مربع شکل را روی آن قرار دهید و با روبان محکم کنید. این کاردستی یک هدیه عالی برای کسانی که دوست شان دارید خواهید بود. کافیست یکی از عکس های او را به این ترتیب تبدیل به قاب عکس نمایید. شما می توانید تعدادی از این شیشه های قاب عکسی را درست کنید و در کنار هم بر روی میز بگذارید. سپس ریسه های نوری را از لا به لای شیشه ها رد کرده و فضایی رویایی ایجاد نمایید.

شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا

رنگ آمیزی و نقاشی بر روی شیشه مربا

اگر کمی از نقاشی سر رشته داشته باشید به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. در این روش بر خلاف روش قبلی باید روی شیشه رنگ شود نه داخل آن. برای این کار به رنگ اکریلیک و قلمو نیاز دارید. در پالت یا بشقاب یک رنگ بسیار روشن درست کنید و تمام ظرف را با قلمو رنگ کنید. پس از خشک شدن آن، کمی رنگ قرمز و صورتی و گلبهی بسازید و با قلمویی کوچکتر چند گل رز بر روی شیشه نقاشی کنید. همچنین با رنگ سبز برگ ها و ساقه ها را نقاشی کنید. پس از اتمام کار و خشک شدن چند شاخه گل رز کوچک طبیعی درون آن بگذارید و از زیبایی اش لذت ببرید.

شیشه مربا
شیشه مربا
شیشه مربا

رنگ آمیزی قوطی های کنسرو

قوطی های رب و کنسرو هم به نظر دور ریز می آیند اما می توانید به بهترین نحو از آنها هم در دکوراسیون تان استفاده کنید، با این قوطی های خالی فلزی میتوانید فضایی برای قرار دادن وسایل درست کنید و از آنها به عنوان جای قاشق و چنگال، جای ادویه و حبوبات، جعبه نخ و سوزن، گلدان یا حتی یک وسیله ی بازی برای کودکانتان بسازید و آنها را مطابق سلیقه ی خود دیزاین کنید، برای زیبا کردن قوطی ها، روش های زیادی وجود دارد که در این مطلب به تفضیل توضیح داده شده است. از وسایل دیگری که می توان با این شیشه های دور ریختنی طراحی کرد، جا شمعی می باشد، ساخت جا شمعی نیز بسیار ساده است و این امکان را به شما میدهد که هم از هنر خود در خانه تان استفاده کنید و هم ایده های ذهنی خود را تمام و کمال اجرا کنید، ویدیوی آموزشی مربوط به ساخت جا شمعی با شیشه های مربا را هم از اینجا ببینید.

از شیشه های رنگ شده چه استفاده هایی می توان کرد؟

این شیشه های تزیین شده کاربردهای زیادی دارند. برای مثال می توانید درون شیشه های نوشابه ای که تزیین یا رنگ آمیزی کرده اید گل های طبیعی بگذارید. گیاه «پتوس» یک گل آپارتمانی است که قابلیت تکثیر زیادی دارد. می توانید یک شاخه از این گیاه را جدا کنید و به همراه آب درون شیشه رنگ شده تان قرار دهید و آن را بر روی جایی نظیر یکی از طبقات کتابخانه بگذارید. گل های شاخه بریده مانند رز، داوودی، میخک، ژرورا و غیره هم درون این شیشه های رنگ شده بسیار زیباتر می شوند. کاربرد دیگر این شیشه ها به عنوان هدیه است. درست کردن شیشه های رنگی و تزیین شده با دست خود و هدیه به عزیزان تان کاری بسیار لذت بخش است و حتما آنها نیز با دریافت چنین هدیه ای خوشحال خواهد شد.

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<