نکاتی مهم در انتخاب پرده اتاق کودک

چیدوپلاس 17 آذر 1399 ،

اتاق کودکان باید در عین جذابیت و زیبایی، محیطی آرام و دلنشین برای آنها فراهم کند. به طوری که کودک در هر سنی در آن احساس راحتی و آرامش کرده و از بودن در اتاق خود لذت ببرد. از این رو تزیین اتاق کودک اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم یکی از مهم ترین اجزای دکوراسیون یعنی پرده اتاق کودک را بررسی کنیم. شاید در ابتدا فکر کنید پرده عضو کم اهمیتی از اتاق کودک است و نیاز به فکر کردن در مورد آن نیست، اما این تصور اشتباه است. پرده هم به اندازه سایر وسایل و لوازم اتاق کودک در زیبایی و تاثیرگذاری دکوراسیون آن نقش دارد. پرده اتاق کودک می تواند رنگ و بوی جدیدی به اتاق خواب ببخشد و فضای آن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

پرده اتاق کودک را می توان از یک تور ساده سفید یا کرم انتخاب کرد و یا می توان یک پرده رنگی و شاد برای اتاق کودک در نظر گرفت. رنگ ها می توانند حال و هوای اتاق را تغییر دهند، پرده‌های رنگارنگ به اتاق کودک شادی و روشنایی می‌ بخشند. رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که با سایر وسایل اتاق هماهنگ باشد. رنگ‌ های روشن می ‌توانند اتاق را روشن و دلباز جلوه دهند و رنگ های تیره فضای اتاق را دنج تر می کنند، انتخاب هر کدام از این پرده ها تاثیر خود را بر حال و هوای کلی چیدمان خواهد داشت. در انتخاب پارچه پرده می توانید از مدل های گل دار هم به بهترین نحو استفاده کنید، کافی است رنگ گل های پرده را با وسایل خواب کودک تان ست کنید. همچنین استفاده از ریسه های نوری در لابه لای پرده می تواند فضایی رویایی در اتاق خواب کودک تان بسازد. استفاده از ریسه به عنوان چراغ خواب‌ فانتزی مخصوصا برای کودکانی که از تاریکی می‌ترسند مفید است. انتخاب پرده اتاق کودک یکی از بخش های جذاب و دوست داشتنی چیدمان است و در بازار مدل ها و طرح های متنوعی از پرده برای اتاق کودک وجود دارد که حتی بزرگسالان هم با دیدن شان حس و حال خوبی پیدا می کنند.

مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک
kids-room-curtains 18
مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک

چه مواردی در انتخاب پرده اتاق کودک موثر هستند؟

جهت تهیه پرده اتاق خواب کودک باید مواردی را در نظر گرفت و بر اساس آنها بهترین پرده را انتخاب کرد. این موارد شامل سن کودک، متراژ اتاق او، جنس و دوام پرده، قیمت پرده، قابل شستشو بودن یا نبودن پرده و طرح و نقش موجود بر روی آن است. اگر کودک تان به سنی رسیده است که دارای علاقه مندی های شخصی است، حتما درباره طرح و رنگ پرده با او مشورت کنید و تا جای ممکن اجازه دهید خودش پرده اتاق خوابش را انتخاب نماید. در ادامه هر کدام از موارد گفته شده به صورت جداگانه بررسی خواهند شد.

  • ضخامت و نازکی پرده اتاق خواب کودک

یک نکته مهم در انتخاب پرده اتاق کودک این است که به هیچ وجه از پرده های ضخیم استفاده نکنید. باید اجازه داد کودک از نور طبیعی خورشید بهره مند شود و نباید با نصب یک پرده ضخیم جلو ورود نور به اتاق خواب کودک را گرفت و او را از این نعمت مهم یعنی نور خورشید محروم کرد. چنانچه نمی خواهید اتاق خواب کودک در شب از بیرون دید داشته باشد می توانید از پرده والان دار استفاده کنید و در هنگام شب والان پرده را باز نمایید. همچنین از شید پرده و یا به اصطلاح پشت پرده ای هم می توان استفاده نمود.

  • محدوده سنی کودک

سن کودک یک عامل مهم در انتخاب پرده است. برای کودکان با سن کم یعنی از نوزادی تا دو یا سه سال انتخاب پرده اتاق کودک با طرح های ساده ای که در بالا به آنها اشاره شد توصیه می شود. اما وقتی کودک بزرگ تر شد و قدرت تشخیص بیشتری بدست آورد، دوست دارد دکوراسیون اتاقش مطابق سلیقه و میل خودش باشد. اگر کودک شما بزرگ تر از سه سال است حتما از او درباره طرح و رنگ پرده اتاقش سوال کنید و نظر او را در این مورد جویا شوید. با این کار هم پرده و چیدمان اتاقش را بیشتر دوست دارد و هم اعتماد به نفسش بالا خواهد رفت. اگر کودک شما به چیز ویژه ای علاقه زیادی نشان می داد، مثلا عاشق حیوانات بود یا شخصیت کارتونی و عروسکی خاصی را دوست داشت، به راحتی می توانید در فروشگاه ها پرده هایی با این طرح ها را پیدا کنید. پرده های والان دار دو طرفه با عکس شخصیت های کارتونی مانند فروزن، ماشین ها، حیوانات، خرس و جغد های فانتزی و دیگر طرح ها به راحتی قابل خریداری هستند. در غیر این صورت باز هم با دیدن مدل های مختلف پرده اتاق کودک، که اکثرا در آنها از رنگ های شاد و طرح های فانتزی جذاب استفاده شده، پرده را با مشورت کودکان انتخاب و تهیه نمایید.

  • جنس پرده و قابل شستشو بودن پرده اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک به لحاظ تمیزی و رعایت موارد بهداشتی اهمیت زیادی دارد. پرده، رو تختی و سایر لوازم قابل شستشوی آن باید در فواصل زمانی کوتاه شسته و تمیز شوند. بنابراین باید از جنسی انتخاب شود که دوام بالایی داشته باشد. همینطور قابل شستشو بوده و در شستشو های مکرر آسیبی به بافت پارچه پرده وارد نشود. در مورد جنس پارچه برای پرده اتاق کودک باید گفت که هر جنس پارچه ای برای بخش خاصی از خانه مناسب است. مثلا پارچه های سنگین و مخملی برای سالن پذیرایی و پارچه های نخی و سبک تر برای اتاق خواب ها استفاده می شوند.

  • قیمت پرده اتاق خواب کودک

قیمت پرده اتاق کودک هم از آن مواردی است که برای اکثر افراد مهم است. این اهمیت به دلیل آن است که ممکن است لازم باشد با بالا رفتن سن کودک و تغییر دکوراسیون، پرده اتاق خواب کودک هر چند وقت یک بار تعویض شود. صرف مبالغ بالا در هر بار تعویض پرده از نظر اقتصادی برای خانواده ها مقرون به صرفه نیست. همچنین بهتر است پرده اتاق کودک در هر فصل مطابق با وضعیت آب و هوایی عوض شود.

  • متراژ اتاق کودک

موضوع بزرگی و کوچکی اتاق در انتخاب پرده اتاق کودک موثر است. اگر اتاق خواب کودک تان کوچک است سعی کنید از پرده هایی با طرح های ساده تر و رنگ روشن تر استفاده کنید و چنانچه متراژ اتاق خواب او بالاست می توانید از هر طرح و رنگی برای این کار استفاده نمایید. هر چند که به طور کلی پیشنهاد می شود رنگ پرده اتاق خواب کودک را تیره و از رنگ های تند انتخاب نکنید.

مدل پرده اتاق کودک

طرح های مختلفی برای پرده اتاق کودک وجود دارد که از تنوع بسیار بالایی هم برخوردارند. مدل پرده اتاق کودک به مواردی وابسته است. یکی از این موارد دختر یا پسر بودن او است. برای نوزاد یا کودکی که در سنین پایین به سر می برد هیچ تفاوتی بین دختر یا پسر بودن او وجود ندارد و پرده های فانتزی رنگی ساده بهترین گزینه برای اتاق کودک هستند. هر چند که بیشتر والدین از دوران نوزادی رنگ آبی را برای پسر و رنگ صورتی را برای دختر در نظر می گیرند. که البته این کلیشه ها قابل تغییر هستند و می توان از هر رنگ دیگر بجز این رنگ ها برای نوزاد و کودک استفاده نمود.

البته به طور کلی باید گفت که پرده اتاق کودک از آن دست وسایلی است که جنسیت نمی شناسد. باید از همان کودکی با تربیت درست و انتخاب های مناسب سعی کنید تا کودک تان را جنسیت زده بار نیاورید. برای انتخاب پرده اتاق کودک دختر یا پسر تنها کافیست نظر او را جویا شوید. اگر دخترتان به رنگ های آبی و طرح هایی غیر از باربی و فروزن و کیتی علاقه نشان می داد، هیچ جای نگرانی نیست. به نظر و علاقه او احترام بگذارید. همین کار را در مورد پسرتان هم انجام دهید. با وجود این مقدمه اما باید قبول کرد که روحیات دخترها و پسرها کمی متفاوت است و هر کدام نا خودآگاه انتخاب های متفاوتی می کنند. طرح هایی مانند ستاره و ماه، حیوانات، ماهی، قایق و دریا، نقشه جغرافیایی و طرح های دیگری از این دست بین دختر و پسر مشترک است. اما اگر از آنها سوال کنید احتمالا پسرها طرح های ماشین و فوتبالی را بیشتر دوست دارند. دخترها هم پرده هایی با طرح شاهزاده خانوم ها، خرس مهربان، رنگین کمانی و غیره را انتخاب می کنند.

پرده اتاق پسر

مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک

پرده اتاق دختر

مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک

پرده اتاق پسرانه

همانطور که گفته شد طرح هایی مانند فوتبال، ماشین، هواپیما، شخصیت های ابر قهرمانی و موضوعات فضا و فضا نوردی بیشتر مورد علاقه پسر ها است و پرده اتاق پسرانه را می توان از این موضوعات انتخاب کرد. برای این کار یک تم را مشخص را در نظر بگیرید و سایر وسایل را نیز در رابطه با همین تم چیدمان کنید. مثلا تم فوتبالی به این شکل است که تخت خواب و کمد و کتابخانه را به رنگ سبز می توان انتخاب کرد و پرده را نیز با این وسایل ست نمود. اگر پسرتان به تیم فوتبال خاصی علاقه داشت، پرده اتاق پسرانه را می توانید شبیه به پرچم این تیم انتخاب نمایید. برای سایر موضوعات مورد علاقه پسر ها نیز پرده هایی با طرح مناسب وجود دارد. تنها کافیست پرده را خریداری کنید و چیدمان اتاق خواب را نیز با آن هماهنگ نمایید.

برای ست کردن چیدمان اتاق با پرده اتاق پسرانه باید طرح و رنگ های اصلی را در نظر بگیرید و مطابق با آن ها پیش بروید. مثلا اگر پرده اتاق پسرانه با موضوع مرد عنکبوتی تهیه کرده اید، تم رنگی اتاق به رنگ های آبی و قرمز و طوسی خواهد بود. در تم بتمن رنگ های مشکی و زرد، تم فضا نوردی رنگ های سرمه ای و آبی و نارنجی، تم فوتبالی رنگ سبز، تم فوتبالی بارسلونا رنگ های قرمز و آبی، و به همین ترتیب با مشاهده پرده اتاق پسرانه ای که خریده اید می توان دکوراسیون اتاق را بهبود بخشید.

پرده اتاق دختر

معمولا رنگ های صورتی، قرمز، گلبهی، نارنجی، زرد، بنفش و رنگ های دیگری از این دست برای پرده اتاق دختر انتخاب می شوند. این پرده ها ممکن است ساده و یا طرح دار باشند و بر روی آنها طرح و نقش هایی از گل، شخصیت های کارتونی دخترانه، قلب و غیره نقش بسته باشد. پرده اتاق دختر که دارای چنین طرح و رنگی باشد فضای اتاق را رویایی و زیبا می کند و با روحیات یک دختر بچه سازگار تر است. برای پرده اتاق دختر می توان تزییناتی هم برای روی پرده در نظر گرفت. مثلا یک تور نازک براق و یا گل های پارچه ای که بر قسمت هایی از پرده دوخته شده به زیبایی بیشتر آن کمک خواهد کرد. همچنین از نوار های رنگی و یا مهره های براق برای دو طرف پرده یا زیر آن می توان استفاده نمود که بری دختر بچه ها جذاب تر است.

در اتاق دختر بچه ها می توانید رنگ و طرح پرده را با رو تختی او ست کنید. به این معنی که هر دو آنها شبیه به هم باشند. اگر از پارچه های گلدار برای این کار استفاده می کنید، این پارچه ها را در تلفیق با یک پارچه ساده با همان تم رنگی به کار ببرید و اگر از طرح های چاپی برای پرده اتاق دختر استفاده می کنید، رو تختی را نیز از همان طرح انتخاب کنید. هر چه بتوانید فضایی رویا گونه تر برای دختر تان در اتاق خوابش مهیا کنید، او بیشتر دوست خواهد داشت و برای بودن در چنین اتاقی هیجان زده تر می شود.

تزیین پرده اتاق دختر

اگر از پارچه ای ساده برای پرده اتاق دختر خود استفاده کرده اید برای تزیین و زیبا تر شدن آن می توانید از وسایلی کمک بگیرید. تور و گل های پارچه ای که در بالاتر گفته شدند یک ایده خوب برای این کار بودند. استفاده از ریسه های نوری که لا به لای پرده قرار می دهید و از آن آویزان می کنید هم برای این کار مناسب است و فضای اتاق را به شدت زیبا می کند. همچنین می توانید با استفاده از کاغذ رنگی ریسه هایی درست کرده و از پرده آویزان کنید. این کاغذ رنگی ها می توانند از رنگ های طلایی و نقره ای باشند که سبک بوده و هنگامی که در باد تکان می خورند تصویری زیبا و آرامش بخش پدید می آورند.

پرده زبرا اتاق کودک

اگر اتاق کودک تان کوچک بود و یا علاقه ای به داشتن پرده های پارچه ای نداشتید، پرده های زبرا اتاق کودک و پرده کرکره ای انتخاب های مناسبی هستند. پرده های زبرا هم به صورت ساده و هم طرح دار در بازار وجود دارند. این پرده ها همچنین با طرح هایی مناسب اتاق کودک طراحی شده اند و برای انتخاب، گزینه های متنوعی را پیش رو خواهید داشت. پرده های زبرا این امکان را می دهند تا با تنظیم نور ورودی، در هر موقع از شبانه روز نور دلخواه را در اتاق کودک داشته باشید. قیمت پرده زبرا بسته به جنس و کیفیت و طرح انتخابی متفاوت است، این پرده ها با سایز ۱۵۰ در ۱۵۰ از قیمت ۳۰۰ هزار تومان به بالا قابل خریداری هستند. پرده زبرا اتاق کودک درست همانند پرده های پارچه ای معمولی می توانند طرح های مورد علاقه کودک تان را به او هدیه دهند. مثلا برای اتاق خواب دختر پرده زبرا با طرح های دخترانه و برای اتاق خواب پسر پرده زبرا با طرح های فوتبالی و ماشین و غیره وجود دارد. همچنین می توانید طرح دلخواه تان را برای چاپ بر روی پرده زبرا اتاق کودک خود پیشنهاد دهید.

مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک

انواع مدل های گیره پرده اتاق کودک

گیره پرده برای جمع کردن آن از دو طرف است و این گیره ها انواع و مدل های فانتزی زیادی مخصوص اتاق کودک دارند. معمولا از این گیره ها زمانی استفاده می شود که انتخاب شما برای پرده اتاق کودک تان یک پرده ساده باشد. در این مورد می توانید برای زیبایی بیشتر از مدل های عروسکی گیره پرده جهت باز و بسته کردن آن بهره بگیرید. مدل گیره پرده عروسکی هم پرده را از سادگی بیرون می آورد هم به خاطر شکل عروسکی که دارد به جذاب تر شدن چیدمان اتاق کودک کمک می کند. این گیره ها معمولا به صورت جفتی هستند و هر دو کاملا شبیه به یکدیگرند. برای آنکه وقتی در دو طرف پرده بسته می شوند شکلی متقارن ایجاد گردد.

گیره پرده اتاق کودک مدل عروسکی مدل های مختلفی دارد. از عروسک های حیوانات گرفته که دست های بلندی دارند و وقتی دست ها دور پرده گره بخورند هم پرده جمع می شود و هم شکلی پدید می آید که انگار عروسک آن پرده را بغل کرده است، تا مدل های دیگر که شامل گل، منگوله های رنگی، عروسک دختر بچه، پروانه و غیره است که به همین شکل پرده را تزیین و زیبا تر می کنند. درست کردن این گیره های پرده کار ساده ای است و خودتان هم می توانید یکی از آنها را تهیه کنید. برای این کار دو عدد از عروسک های کوچکی که فرزندتان دیگر استفاده نمی کند را برداشته، دو بند پارچه ای به آن بدوزید و دور پرده اتاق او گره بزنید. به وسیله نمد و پارچه هم می توانید یک جفت گیره پرده اتاق کودک درست کنید.

مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک
مدل پرده اتاق کودک

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

دختر است یا پسر؟ حدس شما چیست؟

ویدیو: تزئین اتاق کودک با لامپ های ریسه ای از جنس کاموا

ویدیو : تهیه کوسن های فانتزی جذاب برای اتاق بچه هاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<