اولویت خرید وسایل برقی آشپزخانه ! کدام یک برای جهیزیه ضروری است؟

چیدوپلاس ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ،

تعدادی از وسایلی که اکثر افراد برای خرید انواع آن دچار شک می شوند خرید وسایل برقی آشپزخانه می باشد؛ وسایلی همچون غذا ساز، سرخ کن، زودپز، آرام پز، پلوپز، ساندویچ ساز، چای ساز، قهوه ساز و غیره در این دسته قرار می گیرد. سوال اینجاست که آیا به همه ی این وسایل در آشپزخانه مان نیاز داریم و اگرنه کدام یک الویت بیشتری برایمان دارد؟ این وسایل برقی هر کدام کار مشخصی را انجام می دهند و اگر بخواهید آنها را طبق یک اصول کلی نیاز یک آشپزخانه ایرانی اولویت بندی کنید باید کاربری آنها را در نظر بگیرید. این وسایل شاید جزء وسایل اصلی آشپزخانه نباشند، اما می تواند کمک کننده خوبی در امور آشپزی باشند.

زودپز -آرام پز

زودپز و آرام پز در آشپزخانه و آشپزی کاربرد فراوانی دارد، آرام پز وسیله ای مناسب برای تهیه یک خورشت جا افتاده و با وقت کم و گزینه خوبی برای افراد شاغل می‌باشد. آرام پز به دلیل اینکه غذا را با حرارت کم می پزد باعث می شود غذا به اصطلاح جا بیفتد و همینطور پخت آرام غذا با حرارت کم سبب حفظ شدن ارزش غذایی آن می‌شود.
زودپز برخلاف آرام پز با حرارت و فشار زیاد شروع به پختن غذا می کند، زمان پخت در زودپز بسیار کمتر است اما به دلیل حرارت بالا ارزش غذایی و ویتامین های مواد غذایی کمتر حفظ می‌شود و این موضوع تفاوت اصلی بین آرام پز و زودپز می باشد. از هر دوی این لوازم برای پخت انواع غذا به خصوص خورش های ایرانی می توان استفاده کرد، پس با توجه به نیازتان – اگر تمایل به زود آماده شدن غذا و یا زمان بیشتری برای جا افتادن غذا –  را دارید، می‌توانید این دو را در اولویت های خرید برای جهیزیه قرار دهید.

سرخ کن – ساندویچ ساز

این روزها با گسترش غذاهای فست فودی و سرخ شده دستگاه سرخ کن نیز جزو اولویت‌های خرید وسایل آشپزخانه قرار گرفته است. این دستگاه این امکان را به شما می دهد که دیگر به صورت طولانی مدت مقابل اجاق گاز برای مراقبت از مواد غذایی در حال سرخ شدن قرار نگیرید، سرخ کن عمل سرخ کردن را با سرعتی بیشتر و دردسری کمتر انجام می دهد. این دستگاه در انواع سرخ کن های معمولی، بدون روغن و مینی سرخ کن ها ساخته می شود در مدلهای جدید مصرف روغن این دستگاه بسیار کاهش پیدا کرده است که این موضوع می‌تواند یکی از امتیازات این دستگاه باشد. اگر زیاد از مواد سرخ کردنی در وعده های غذایی تان استفاده می کنید این وسیله می تواند برایتان کارآمد باشد.

گاهی پیش می آید که می خواهید غذایی را سریع آماده کنید، ساندویچ ها و تست ها یکی از انواع غذاهای با زمان آماده سازی سریع می باشد که می توانید آنها را در زمان بسیار کم و با استفاده از دستگاه های ساندویچ ساز تهیه کنید. این دستگاه شاید غیرضرور به نظر برسد اما برای کسانی که می‌خواهند با صرف زمان کمی غذای خوشمزه درست کند می تواند اولویت خرید داشته باشد.

چای ساز – قهوه ساز

تهیه نوشیدنی های گرم می تواند گاهی بسیار وقت‌گیر باشد؛ با تهیه یک دستگاه قهوه ساز و یا چای ساز شما می توانید در زمانی کمتری نوشیدنی گرم خود را آماده و میل کنید، پس اگر اهل نوشیدنی‌های گرم هستید خرید دستگاههای چای ساز و قهوه ساز را هم می توانید در اولویت های اول برای جهیزیه خود قرار دهید. نحوه کار با این دستگاه ها بسیار ساده هستند و بسیاری از انواع آن ها قادر به ساختن چای و قهوه های تخصصی تر هم می باشند. اما اگر زیاد اهل خوردن قهوه نیستید و نمیخواهید هزینه اضافه ای متحمل شوید خرید قهوه جوش به شما پیشنهاد می شود.

غذاساز – گوشت کوب برقی

یکی از وسیله هایی که این روزها در اکثر جهیزیه ها دیده می شود همه کاره و یا غذاساز می باشد. این دستگاه مجموعه ای از کارها را انجام می دهد؛ کارهایی همچون خرد کردن، آسیاب کردن، پوره کردن، رنده کردن چند مورد از کارهای این دستگاه می باشد. اگر شما بخواهید یکی از این موارد را به صورت دستی انجام دهید، شاید زمان زیادی از شما بگیرد اما با کمک این دستگاه در کمتر از چند دقیقه میتوانید کار مورد نظر خود را انجام دهید. بسیاری این دستگاه را آچار فرانسه آشپزخانه می شمارند. از این رو خرید آن می تواند کمک زیادی در امور آشپزی بنماید و اگر نمی خواهید وقت زیادی را در آشپزخانه سپری کنید، خرید این وسبله را هم می توانید در الویت خود قرار دهید، اما باید در نظر داشته باشید که این وسیله جای زیادی می گیرد.

اگر میخواهید همان کارایی غذاساز را در دستگاهی با ابعاد کوچک تر داشته باشید می توانید یک گوشت کوب برقی بخرید، تیغه‌ های موجود بر روی میله‌ی گوشت‌کوب برقی که شامل تیغه‌های خردکن، خمیرزن، همزن و خردکن گوشت می‌شود، در سهولت بخشی فرایند آشپزی بسیار موثرند.

آبمیوه گیری – آب مرکبات گیری

اگر علاقه مند به خوردن آبمیوه طبیعی در خانه هستید می توانید این دستگاه ها را در خانه داشته باشید، البته اکثر غذاسازها مجهز به آبمیوه گیری هستند و نیازی به تهیه مجدد آنها نمی باشد.

به غیر از اقلام ذکر شده لوازم دیگری هم همچون تستر، بخارپز، همزن برقی و بسیاری وسایل دیگر نیز در بازار وجود دارد که در لیست خرید وسایل برای جهیزیه وجود دارد اما باید قبل از خرید به نیاز خود توجه کنید در غیر این صورت آنها هم جای شما را اشغال می کنند و هم گوشه آشپزخانه می‌مانند و خاک می‌خورند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

مایکروفر ، سولاردام یا فر برقی کدام یک را برای آشپزخانه ام تهیه کنم ؟ کدام برند ها بهتر هستند؟

۱۰ برند برتر یخچال و فریزر در ایران – ایرانی و خارجی

 

وسایل برقی آشپزخانه عروس

وسایل برقی آشپزخانه عروسچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید