معیارهای خرید هود برای آشپزخانه و حدود قیمتی آنها

چیدوپلاس ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ،

در خانه های آپارتمانی امروزه وجود هود یک الزام می باشد و نبود آن باعث بروز مشکلاتی از قبیل پخش بوی پخت غذا در تمامی قسمت های خانه و آپارتمان می‌شود، هود در اشکال مختلف از گذشته استفاده می شده است اما آن ها نیز همچون سایر وسایل خانه در طی سال‌ها پیشرفته تر شده و امکانات بیشتر و بهتری را به استفاده کننده ارائه می دهند. هود های امروزی در مقایسه با هود های تولید شده در ۱۰ سال گذشته برتری بیشتری دارند اما در میان انواع هود ها انتخاب یک مورد متناسب با نیازهای خود و آشپزخانه امری مهم محسوب می‌شود.

اگر بخواهیم معیارهای خرید یک هود مناسب را برشماریم می‌توان آنها را در چند مورد خلاصه کرد؛ اولین مورد که باید قبل از خرید هود آشپزخانه به آن توجه کرد، موقعیت قرارگیری هود می باشد، هود ها انواع مختلفی دارند که برای نصب در شرایطی متفاوت طراحی شده‌اند. به طور مثال اگر فضای بالای اجاق گاز شما بسته باشد و کابینت بر روی آن قرار گرفته شده باشد نمی‌توانید هودهای شومینه ای و یا مورب استفاده کنید، بدین منظور توجه به نوع هود اولین معیار برای خرید آن است.

همانطور که گفته شد هودها انواع مختلفی دارند؛ هود های قدیمی که در بیشتر خانه ها از آنها استفاده می شده است از نوع زیر کابینتی می‌باشد. این مدل هود کاملاً مناسب آشپزخانه هایی است که کابینت سرتاسری بالای اجاق گاز دارند، اما این مدل معایبی هم دارد که صدای زیاد هواکش مخصوصاً در حالت دور تند از مهمترین آنها است و باعث شده افراد به استفاده از هودهای مدل جدیدتر ترغیب شوند. هود مخفی و یا توکار انواع دیگر هود برای قرارگیری زیر کابینت میباشند که صدای زیاد هود زیر کابینتی را ندارد و همچنین به دلیل مخفی بودن شکل زیباتری نیز دارد. در کنار این دو مدل که مناسب قرارگیری در زیر کابینت هستند، هودهای دیگری نیز وجود دارند که مناسب قسمت های بدون کابینت می باشند. هودهای شومینه ای و یا فلت در مقایسه با دیگر مدل ها از قدرت مکش بالاتری برخوردار است و معمولا از جنس شیشه و استیل بوده و از صفحه کنترل لمسی و یا همراه با کنترل از راه دور می باشند. هود های فلت را اگر با زاویه ۴۵ درجه بالای صفحه اجاق گاز قرار دهند به مدلی دیگر تبدیل می شود. این نوع هود را، هود ۴۵ درجه و یا مورب می نامد و زیبایی بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد، عملکرد آن مشابه به هود شومینه ای می باشد با این تفاوت که به دلیل زاویه قرارگیری که دارد ممکن است تمامی بوها را به خوبی جذب نکند. برای کسانی که اجاق گاز خود را بر روی کابینت جزیره قرار داده اند هم مدلی هایی طراحی شده است. این مدل ها که به هود جزیره ای معروف اند غالبا از طراحی خاص برخوردار است و به همراه خود چراغ هایی دارند که می‌تواند عملکرد روشنایی بر روی جزیره را هم داشته باشد.

علاوه بر محل قرارگیری هود موارد دیگری نیز وجود دارد که باید برای خرید هود آشپزخانه به آنها توجه کرد؛ صدای هواکش هود باید در حدی باشد که در صورت استفاده مخصوصا در دور تند اذیت کننده نباشد و از طرفی هم قدرت مکش به دلیل تولید صدای کم از توان کمی برخوردار نباشد و بتواند تمامی بو ها را جذب کند؛ میزان صدای متناسب تولید شده توسط هود باید در حدود ۴۵ تا حداکثر ۷۵ دسیبل باشد. بعضی مدل ها همچون هود های فلت و ۴۵ درجه دارای سنسور های اتوماتیک هنگام انتشار بو می باشد و خود به خود روشن می شود این امکان می توان برای بسیاری از افراد مناسب باشد، همچنین دستگاه هنگام تمام شدن پخت و پز خود به خود خاموش میشود. فیلتر هود نیز نکته بسیار مهمی و قابل توجهی در هنگام خرید می باشد؛ فیلتر هود های قدیمی از جنس پشم شیشه بوده اند که قابلیت شستشو نداشتند و باید در فاصله زمانی کمتری تعویض می‌شدند، اما فیلتر هود های جدید از جنس آلومینیوم یا استیل ضد زنگ هستند، آنها به راحتی تمیز می شود و نیاز به تعویض هم ندارد. معیارهای دیگری که در خرید هود قابل توجه اند عبارتند از:

  • ساز هود: محدوده سایز هودها از ۶۰ سانت تا ۹۰ سانتی متر متغیر است
  • رنگ هود: رنگ های مشکی و استیل مورد توجه بیشتری هستند
  • وجود روشنایی ال ای دی برای فوکوس بر روی اجاق گاز
  • نوع کلید: لمسی، فشاری و وجود کنترل از راه دور
  • تعداد دور موتور : از ۱ الی ۶
  • دارا بودن صفحه نمایش
  • امکان خاموش شدن خودکار
  • حسگر دود و حرارت

و اما مهمترین نکته قیمت و مارک هود می‌باشد، قیمت هود ها بر اساس نوع و کارخانه سازنده آنها متغیر است، به طور مثال هود های ایرانی همانند بیمکث، ایلیا استیل، درسا، اخوان، استیل البرز و درخشان که از بهترین تولید کننده های هود در ایران می باشند قیمتی در حدود ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و پانصد هزار تومان دارند و هود های خارجی موجود در ایران همانند بوش، کن، فرامکو، آ.ا.گ و مایرباخ قیمتی مابین ۳ تا ۱۲ میلیون دارند. با توجه به معیار های گفته شده می‌توان یک هود مناسب با شرایط ایده‌آل آشپزخانه خریداری کرد؛ هود لازمه یک زندگی آپارتمانی میباشد و خرید یک هود خوب و مناسب می تواند آرامش خاطر را در هنگام آشپزی برای شما به وجود آورد.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مایکروفر ، سولاردام یا فر برقی کدام یک را برای آشپزخانه ام تهیه کنم ؟ کدام برند ها بهتر هستند؟

۱۰ برند برتر یخچال و فریزر در ایران – ایرانی و خارجی

راهنمای کامل خرید قابلمه برای جهیزیهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید