راهنمای انتخاب بهترین آباژور برای اتاق خواب و سالن پذیرایی

چیدوپلاس 22 دی 1399

اگر دکوراسیون خانه تان کامل است و وسایل اساسی و اصلی را تهیه و چیدمان کرده اید، و حالا به دنبال یک اکسسوری مناسب برای کامل کردن این چیدمان هستید، پیشنهاد ما قرار دادن یک یا چند آباژور است. آباژور ها با نوع نورپردازی خود تکمیل کننده دکوراسیون هستند و با اینکه یک اکسسوری محسوب می شوند اما وجودشان در دکوراسیون لازم به نظر می رسد. با قرار دادن آباژور در قسمت های مناسب خانه از ویژگی های ظاهری و همچنین از نور ملایم و غیر مستقیم شان بهره ببرید. یک یا چند آباژور زیبا علاوه بر ایجاد جلوه ای بی نظیر در خانه، می تواند به شما در کاهش مصرف برق نیز کمک کند. کافی است در ساعاتی از شب مانند زمان های که مشغول دیدن فیلم و یا تلویزیون هستید، چراغ های سقفی را خاموش و نور خانه را از طریق آباژور تامین نمایید. این متن به شما در انتخاب آباژور مناسب برای اتاق خواب و سالن پذیرایی کمک خواهد کرد.

انتخاب بهترین آباژور برای اتاق خواب

یک آباژور مناسب برای اتاق خواب آباژوری است که نور مناسبی برای فضای اتاق خواب ایجاد کرده و از نظر ظاهری هماهنگی خوبی با وسایل داخل اتاق خواب داشته باشد. معمولا بهترین مکان برای قرار دادن آباژور در اتاق خواب، کنار تخت است. برای اتاق خواب دو نفره می توان از دو آباژور یک شکل و با اندازه های یکسان برای هر دو طرف تخت خواب استفاده کرد. البته باید دقت داشته باشید که برای این چیدمان از آباژورهایی با ابعاد کوچک و نور متوسط استفاده کنید. به این دلیل که اگر هر دو آباژور روشن بودند، میزان نور بیش از حد نباشد. همانطور که می دانید ماهیت آباژور به گونه ای است که نور کمتری از چراغ های سقفی دارد، پس نوری که تولید می کند حتما باید کمتر از نوری باشد که چراغ سقفی ایجاد می نماید. آباژورهای کنار تخت خواب برای فراهم کردن نوری که جهت مطالعه مناسب است، هم به کار می روند. کسانی که اهل مطالعه قبل از خواب هستند با روشن کردن آباژور سمت خود، مزاحم خواب و استراحت دیگری نمی شوند. اگر آباژور را در قسمت دیگری از اتاق قرار دهید می توانید با روشن نگهداشتن آن در طول شب نوری ملایم را در اتاق خواب داشته باشید و از این طریق اتاق تان به طور کامل در تاریکی فرو نخواهد رفت.

اتاق خواب در مقایسه با نشیمن و دیگر بخش های خانه، مکانی غیر رسمی محسوب می شود و چیدمان آن نیز می تواند راحت تر انجام گیرد. برای انتخاب آباژور مناسب برای اتاق خواب حتما از انواع مدرن و حتی فانتزی آن استفاده کنید. اگر آباژور اتاق خواب تان از نوع کلاهک پارچه ای است، می توانید از پارچه پرده و یا رو تختی برای کلاهک آباژور استفاده کنید. ساخت کلاهک آباژور هم از طریق سفارش به سازندگان امکان پذیر است و هم خودتان می توانید برای تعویض پارچه کلاهک دست به کار شوید. در صورتیکه دوست نداشتید پارچه کلاهک عینا شبیه به پرده یا رو تختی باشد، حتما از رنگ هایی استفاده کنید که تم رنگی مشابه با آنها را داشته باشد. برای مثال اگر اتاق خواب تان تم رنگی قرمز و دیگر رنگ های گرم را دارد، برای کلاهک آباژور می توانید از رنگ های گرم و روشن و یا طرح دار استفاده نمایید. اگر تم رنگی آبی و رنگ های سرد را برای اتاق خواب انتخاب کرده اید، حتما با آباژوری به رنگ کرم روشن و لامپ زرد، نوری گرم را به اتاق خود هدیه دهید.

آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس

برای اتاق خواب از آباژورهای سقفی یا دیواری هم می توانید استفاده کنید، این مدل ها جدیدترین مدل های نورپردازی در اتاق خواب هستند. این چراغ ها در ارتفاع پایین تری و تقریبا هم سطح آباژورها نصب می شوند و همان کارایی را دارند اما بسیار مدرن و خاص هستند.

آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس
آباژور اتاق خواب عروس

در انتخاب آباژور مناسب برای اتاق خواب چند نکته کوچک را در نظر داشته باشید. یکی اینکه آباژوری را انتخاب کنید که دکمه روشن و خاموش آن بر روی پایه آباژور باشد، به نحوی که برای روشن و خاموش کردن آن مجبور نباشید تا روی زمین خم شده و دکمه را بر روی سیم آباژور پیدا کنید. دوم تعداد و ابعاد آباژورهایی است که خریداری می کنید؛ عموما برای اتاق های یک نفره یه عدد آباژور و برای اتاق های دو نفره دو آباژور در نظر گرفته می شود که البته این مورد به ابعاد اتاق خواب و همچنین نوع آباژور انتخابی بستگی دارد. نکته سوم درباره اندازه کلاهک است. برای آباژورهای کنار تخت از انواع دارای کلاهک بزرگ انتخاب نکنید، زیرا زیبایی و تناسب اتاق را از بین می برد. اگر در اتاق خواب گیاه و گلدان های گل طبیعی دارید و گلدان ها را بر روی یک میز و یا روی زمین در کنار هم چیده اید، قرار دادن یک آباژور کوچک در کنار گیاهان زیبایی بسیار زیادی را خلق می کنند.

تمامی موارد گفته شده در بالا پیرامون بهترین آباژور برای اتاق خواب، در مورد اتاق خواب عروس نیز صدق می کند. عروس خانوم ها بیشتر از دیگران به ست بودن وسایل خانه اهمیت می دهند بنابراین مهم ترین نکته برای آنان در انتخاب آباژور این است که بیشترین هماهنگی بین چراغ خواب و وسایل دیگرشان برقرار باشد. برای اتاق خواب عروس از ست لوستر و چراغ خواب هم می توان استفاده کرد.

بهترین آباژور برای سالن پذیرایی

انتخاب آباژور برای سالن پذیرایی کمی سخت تر است، زیرا سالن پذیرایی مکانی است که بیشتر در معرض دید همه قرار دارد و بنابراین در چیدمان آن باید وسایلی را انتخاب کرد که کمترین نقص و اشکال در آنها پیدا شود. آباژورهای مناسب برای سالن پذیرایی، انواع چوبی یا فلزی در رنگ های استیل، نقره ای و طلایی هستند. این آباژورها معمولا با کلاهک های پارچه ساخته می شوند که انتخاب پارچه کلاهک باید در هماهنگ با پارچه مبلمان و پرده انتخاب شود. برخی دیگر از آباژورهای مناسب برای سالن پذیرایی در ترکیب با شیشه و کریستال ساخته می شوند. این آباژورهای کریستالی شکوه و زیبایی خیره کننده ای دارند و وجودشان بر زیبایی دکوراسیون پذیرایی می افزاید. اگر دکوراسیون خانه شما به سبک کلاسیک و قدیمی طراحی شده و در خانه وسایل و ظروف عتیقه به عنوان تزیین در نظر گرفته اید، بهتر است است آباژورهایی با کلاهک های پلیسه و پارچه های ابریشمی و زربافت استفاده کنید. به این ترتیب هماهنگ خوبی بین اجزای دکوراسیون برقرار می شود.

lamp set 13
lamp set 16-1
lamp set 18-1
lamp set 15-1
lamp set 14
lamp set 17

آباژورهای ایستاده یا پایه بلند انواع دیگری از آباژورها هستند که می توان گفت بهترین گزینه برای قرار گرفتن در سالن پذیرایی به شمار می روند. این آباژورهای ایستاده در طرح های مختلفی ساخته می شوند که به صورت تکی و یا چند تایی در کنار هم گوشه دنج سالن پذیرایی را به بهترین شکل تزیین می نمایند. آباژور ایستاده یا پایه بلند در کنار مبلمان نیز قرار می گیرد. می توان دو تا از آنها را به شکل قرینه در دو طرف کاناپه قرار داد و چیدمانی خاص و عالی طراحی کرد. در این مطلب می توانید به طور مفصل در مورد آباژورهای ایستاده و مدل های مختلف آنها مطالعه کنید. در انتخاب آباژور برای سالن پذیرایی بهتر است در ابتدا کل چیدمان انجام گیرد و در نهایت جای آباژور مشخص شود. برای پیدا کردن بهترین مکان قرارگیری آباژور نقطه ای از سالن پذیرایی را که می خواهید بیشترین توجه به آن سمت برگردد را پیدا کنید و آباژور را در آنجا قرار دهید.

برای تزیین و نورپردازی سالن پذیرایی از ست لوستر و آباژور هم می توان استفاده کرد. به این ترتیب هماهنگی بی نظیری ایجاد خواهد شد و مخصوصا برای کسانی که علاقه مند به وسایل کریستالی هستند، ست لوستر و آباژور کریستال و فلز، یک ترکیب فوق العاده جذاب و لوکس خواهد بود. البته از این نوع ست در اتاق خواب هم می توان بهره برد. در اتاق خواب از ست لوستر و آباژور با طرح های مدرن و امروزی که سازه های هندسی ساخته شده با فلز دارند و یا تلفیقی از چوب و پارچه هستند، پیشنهاد خوبی به شمار می رود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

بالبینگ یا آباژور سه بعدی، یک چراغ خواب جدید و جذاب

مدل های متفاوت و لوکس آباژور رومیزی در یک چیدمان زیبا

انواع مدل های آباژور ایستاده کنار سالنی به همراه راهنمای انتخابچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<