لاندری روم چیست؟ و چه وسایلی را در آن قرار می دهند

چیدوپلاس ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

اتاق لباس شویی یا لاندری روم یکی از فضاهای تازه وارد شده در خانه های ایرانی ها ست. در معماری داخلی اروپایی و آمریکایی یک اتاق جداگانه را برای قرار دادن ماشین لباسشویی در نظر می گیرند. معمولا ما ایرانی ها ماشین لباس شویی را در آشپزخانه قرار می دهیم و هنگام ساخت کابینت جای مشخصی را برای آن در نظر می گیریم. اما در خانه های بزرگ می توان این مکان مشخص را به جایی خارج از آشپزخانه منتقل کرد. اگر موضوع لاندری روم برای تان جالب شده است، در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در این باره بدانید.

لاندری روم چیست؟

عبارت انگلیسی لاندری روم (Laundry Room) به معنی اتاق لباس شویی یا همان رخت شوی خانه است. این اتاق به عنوان یک بخش مجزا برای قرار گیری ماشین لباسشویی است و چند سالی است که وارد طراحی داخلی خانه های ایرانی نیز شده است. در لاندری روم علاوه بر ماشین لباس شویی تجهیزات دیگری که برای این کار لازم است نیز قرار می گیرد. این تجهیزات شامل وسایل لازم جهت خشک کردن لباس ها نظیر رگال آویزان کردن لباس، خشک کن و اتو است. همچنین در لاندری روم یا اتاق لباس شویی قفسه هایی جهت قرار دادن مواد شوینده نیز وجود دارد تا تمام آنچه که در پروسه شستشو و خشک کردن لباس به به آن نیاز دارید، در یک جا جمع گردد.

ابعاد استاندارد لاندری روم چقدر است؟

معمولا در خانه های بزرگ که متراژ کافی را در اختیار داشته باشد، لاندری روم طراحی و ساخته می شود. به طور کلی ابعاد و اندازه لاندری روم یا اتاق لباس شویی متناسب با متراژ کلی خانه در نظر گرفته می شود، اما هر چه فضای اختصاص یافته به لاندری روم بیشتر باشد، مناسب تر است. زیرا فضای کافی برای قرار دادن لباس شویی و سایر وسایل مهیا تر بوده و کار در آنجا راحت تر انجام می گیرد. می توان گفت ابعاد استاندارد که برای لاندری روم در نظر می گیرند، ۲ در ۳ متر مربع است، اما همانطور که گفته شد در خانه های بزرگ تر این ابعاد بیشتر و در خانه های کوچک، لاندری روم می تواند کوچک تر باشد.

طراحی لاندری روم به چه صورت است؟

سوالاتی نظیر اینکه لاندری روم در چه قسمتی از خانه در نظر گرفته می شود؟ و شامل چه وسایل و تجهیزاتی است؟ در بخش طراحی لاندری روم پاسخ داده می شود. اما پیش از آن باید بدانید که طراحی لاندری روم با توجه به نیاز خانواده صورت می گیرد. برای مثال تعداد و حجم لباس هایی که برای شسته شدن وارد لاندری روم می شوند، نوع قفسه هایی که قرار است در لاندری روم تعبیه شوند، وجود رخت آویز تاشو و موارد دیگر در طراحی لاندری روم موثر است.

لاندری روم در چه قسمتی از خانه در نظر گرفته می شود؟

اگر در هنگام طراحی نقشه و ساخت خانه بخشی به نام لاندری روم در نظر گرفته شود، معمولا (در خانه های یک طبقه) آن را در فضایی نزدیک به سرویس حمام و یا آشپزخانه می سازند. اما در خانه های دوبلکس لاندری روم را می توان در جایی در طبقه دوم و مکانی که رفت و آمد کمتری به آن صورت می گیرد ساخت. در خانه های ویلایی هم ممکن است طراحان و سازندگان خانه، فضایی نزدیک به پارکینگ را به ساخت لاندری روم اختصاص دهند. در انتخاب مکان مناسب برای قرار گیری لاندری روم باید بدانید که به دلیل وجود ماشین لباس شویی و سر و صداهای احتمالی آن بهتر است که این مکان را دور از اتاق خواب و یا اتاق نشیمن و محل استراحت در نظر بگیرید.  اگر در هنگام طراحی آپارتمان مکانی به عنوان لاندری روم مشخص نگردیده است می توان با محصور کردن قسمتی از تراس آن را تبدیل به لاندری کرد، مزیت این کار این است که نور آفتاب در هنگام خشک شدن، البسه را ضد عفونی می نماید.

لاندری روم شامل چه وسایل و تجهیزاتی است؟

لاندری روم شامل موارد زیر است: ماشین لباسشویی به تعداد مورد نیاز خانواده (ممکن است  یک دستگاه خشک کن اتوماتیک استفاده شود)، اتو و میز اتو، مواد شوینده ای نظیر مایع و یا پودر لباس شویی، نرم کننده، مایع سفید کننده، صابون و سایر مواد مورد نیاز، رگال جهت آویزان کردن لباس های خیس و برای خشک شدن آنها، رگال و چوب رختی برای لباس های اتو شده، سبد لباس های چرک و سبد لباس های شسته شده و خشک شده. در کنار این موارد وسایل و لوازم دیگری متناسب با نیاز هر خانواده و همچنین وسایلی جهت تزیین و چیدمان لاندری روم نیز در نظر گرفته می شود.

چیدمان لاندری روم

موضوع چیدمان لاندری روم وابسته به ابعاد آن است. در این بخش بهترین چیدمان لاندری روم برای فضاهای کوچک به طور مجزا بررسی می گردد. اما به طور کلی چیدمان لاندری روم شامل کابینت ها و قفسه هایی است که هر کدام برای قرار دادن وسیله ای مورد استفاده قرار می گیرد. درباره کفپوش مناسب برای لاندری روم نیز باید دقت زیادی به خرج دهید که در ادامه به صورت کامل توضیح داده می شود.

لاندری روم برای فضاهای کوچک

وقتی متراژ مورد نظر شما برای لاندری روم کوچک است، جهت چیدمان صحیح و مناسب باید تمهیداتی را بی اندیشید. برای مثال کابینت ها و قفسه ها را به گونه ای طراحی کنید که از دیوارها به گونه ای بهینه استفاده گردد. برای مثال می توانید کابینت ها و قفسه های زمینی و دیواری را همزمان داشته باشد و یا اینکه از چندین کشو برای قرار دادن وسایل لازم استفاده کنید. همچنین می توانید از شلف های دیواری و یا طبقه هایی برای قرار دادن مواد شوینده نیز استفاده نمایید.

مورد بعدی که در چیدمان لاندری روم کوچک باید اعمال گردد استفاده از میز اتوی تا شو است. خوبی این نوع میز اتو آن است که پس از استفاده می توان آن را تا کرد و درون کمد قرار داد. به این ترتیب فضای کمتری توسط اتو و میز آن اشغال می شود. در لاندری روم های کوچک برای جلوگیری از تجمع وسایل و لباس ها حتما از چندین سبد استفاده کنید و سبد ها را به صورت مرتب درون طبقه ها قرار دهید.

لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست
لاندری چیست

کفپوش مناسب برای لاندری روم کدام است؟

به دلیل وجود ماشین لباس شویی و سینک ظرفشویی امکان ریختن آب بر روی زمین وجود دارد. بنابراین بهتر است از کفپوش هایی استفاده شود که ضد رطوبت و همینطور قابل شستشو باشند. سنگ و سرامیک، و کفپوش های پی وی سی برای پوشش کف لاندری روم مناسب هستند. برای زیبایی این مکان می توانید از یک قالیچه کوچک در مرکز لاندری روم هم استفاده کنید.

راه های نظافت لاندری روم چیست؟

برای داشتن یک لاندری روم تمیز و پاکیزه نکاتی را باید در نظر داشت. مهم تر از همه اینکه سعی کنید همیشه آنجا را مرتب و منظم نگه دارید. درب کابینت ها را همیشه ببندید، سبد ها را در جای خود قرار دهید، و لباس های شسته شده را تا کنید و در جای مناسب خود بگذارید. نکته مهم دیگر اینکه پس از هر بار شستشو، لاندری روم را با مواد شویند تمیز و قسمت های خیس را خشک کنید. لباس های کثیف تان را بیش از اندازه روی هم تلنبار نکنید و زود به زود اقدام به شستن آنها کنید، وجود این لباس ها به تعداد زیاد در لاندری روم باعث می شود که فضای این مکان بد بو و مرطوب گردد. برای لاندری روم حتما از یک سیستم تهویه مناسب استفاده کنید، اگر لاندری روم شما دارای پنجره است، در هنگام کار پنجره را باز بگذارید تا هوای آزاد به دورن لاندری روم جریان یابد، همچنین می توانید از مواد خوش بو کننده برای معطر کردن فضا استفاده نمایید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

انتخاب بهترین رنگ و مدل کاشی برای سرویس بهداشتی کوچک

راهکارهای ساده و دم دستی برای خوشبو نگه داشتن توالت منزلچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید