ویدیو: چه لامپی بخریم و برای خرید لامپ به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟

چیدوپلاس 02 بهمن 1396 ،

اینکه چه لامپی بخریم و برای خرید لامپ به چه فاکتورهایی توجه کنیم سوالی است که ممکن است برای خیلی ها به وجود آمده باشد، با توجه به تنوع زیاد لامپ ها در بازار لازم است که در مورد خرید لامپ اطلاعاتی داشته باشیم، لامپ ها انواع مختلفی دارند لامپ های رشته ای، کم مصرف، LED، هالوژن ها و ….که هر کدام مزایا و معایبی دارند که در ویدیو پایین تشریح شده است. اما برای خرید هر کدام از لامپ ها باید به 5 فاکتور زیر توجه کنید:

نور سفید یا زرد

ظاهر دکوراسیون خانه شما با توجه به رنگ لامپ تغییر می کند، بنابراین قبل از خرید لامپ باید در نظر داشته باشید که فضای گرم تر یا سردتری در منزل می پسندید، لامپ ها به سه دسته آفتابی، مهتابی یا رنگی تقسیم می شوند، نور زرد یا آفتابی برای استراحت مناسب تر است و نور سفید یا مهتابی انرژی بالاتری دارد و برای مکان هایی مانند پذیرایی مناسب ترند ولی در حالت کلی با توجه به اینکه ممکن است فعالیت های مختلفی در خانه صورت گیرد، بهترین حالت، استفاده از نور ترکیبی ( ترکیبی از نور زرد و سفید )  است.

میزان نوردهی لامپ

برای سنجش میزان نوردهی در لامپ از فاکتور لومن استفاده می شود، هر چه این عدد بزرگ تر باشد میزان روشنایی که لامپ ایچاد می کند بیشتر است. باید بدانید که وات به معنای میزان نوردهی لامپ نیست بلکه به معنای میزان برق مصرفی است به طور مثال یک لامپ 60 وات رشته ای معادل 60 وات برق مصرف می کند بنابراین اگر وات لامپ بیشتر باشد هزینه برق مصرقی شما افزایش می یابد و اگر لومن لامپ شما بیشتر باشد میزان روشنایی لامپ افزایش می یابد.

نوع لامپ

هنگام خرید لامپ به بیس منت یا سرپیچ لامپ توجه کنید، سرپیچ ها با علامت  E  نشان داده می شوند که نشانه ادیسون است که سرپیچ لامپ را ساخت و عددی که در کنار آن ثبت می شود نشانه قطر برحسب میلی متر است. سرپیچ ها دارای انواع مختلفی است که معروف ترین آن ها سرپیچ استاندارد یا E27 ، سرپیج شمعی یا E14 و سر پیچ بزرگ یا E40 هستند.

مشخصه دیگر لامپ ها جهت نوردهی می باشد، اکثر لامپ ها در تمامی جهات نوردهی دارند اما بعضی از لامپ ها نوردهی یک طرفه دارند و به عنوان مثال برای کانتر آشپزخانه یا نورپردازی نمای ساختمان در شب مورد استفاده قرار می گیرند.

عمر لامپ

روشن و خاموش شدن زیاد، عمر لامپ را کاهش می دهد، لامپ های کم مصرف هر چه کمتر روشن یا خاموش شوند عمر بالاتری دارند بنابراین برای مکان هایی که لامپ آنها زیاد و به مدت کوتاه روشن و یا خاموش می شوند مانند دستشویی و یا راه پله بهتر است لامپ رشته ای استفاده شود، و برای مکان هایی مانند هال و پذیرایی که لامپ به مدت طولانی روشن است بهتر است از لامپ های کم مصرف یا ال ای دی استفاده شود.

همچنین هنگام خرید لامپ به گارانتی و تضمین کیفیت آن توسط شرکت سازنده توجه کنید.

قیمت لامپ

لامپ های ال ای دی هزینه برق مصرفی شما را کاهش می دهد، اگر چه در ابتدا قیمت یک عدد لامپ LED از یک لامپ رشته ای بالاتر به نظر میرسد اما با توجه به هزینه بسیار کمتر مصرف برق و طول عمر بالاتر به صرفه تر است.

در ویدیوی زیر پارامترهای موثر در انتخاب لامپ را مشاهده خواهید کرد.

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<