نورپردازی لابی ساختمان و ایده های جذاب برای این کار

چیدو پلاس 28 اردیبهشت 1401

یکی از جنبه های مهم در بحث طراحی دکوراسیون هر مکانی، نورپردازی است. این موضوع درباره لابی ساختمان هم وجود داشته و با رعایت اصول نورپردازی در این فضا و نتیجتا یک نورپردازی مناسب و روشمند می توان به دکوراسیون لابی جلوه ای بی نظیر بخشید. اینکه چطور فضای لابی را با ویژگی های خاص خود نورپردازی کنیم که افراد در طی دقایق حضور خود در این مکان احساس خوبی داشته باشند، چیزی است که باید به آن توجه ویژه شود. اگر شما هم در حال طراحی فضای لابی ساختمان خود هستید این متن را با موضوع نورپردازی لابی ساختمان از دست ندهید.

چرا نورپردازی لابی ساختمان مهم است؟

به لحاظ معماری و زیبایی فضای ورودی ساختمان باید به گونه ای باشد که از همان ابتدا تاثیر خود را بر روی بیننده بگذارد و دعوت کننده و جذاب به نظر برسد؛ نورپردازی لابی ساختمان کمک می کند که فضا بهتر دیده شده، زیباتر شود و تاثیرگذاری بیشتری هم داشته باشد. هم افرادی که داخل ساختمان زندگی می کنند و هم کسانی که برای اولین بار پا به ساختمان می گذارند و همچنین افرادی که به ساختمان مورد نظر مراجعه کرده و مجبورند دقایقی را در این مکان به انتظار سپری کنند، با طراحی مناسب لابی در همان بدو ورود حس خوبی به آنها منتقل شود. نورپردازی لابی ساختمان کمک می کند تا فضا حس و حال بهتری پیدا کرده و انتظار را برای افراد راحت تر و دلپذیرتر نماید.

نورپردازی لابی ساختمان از چه روش هایی امکان پذیر است؟

نورپردازی لابی ساختمان می تواند عمومی، نقطه ای و یا تاکیدی باشد که با کمک لوستر ها، لامپ های هالوژن و نور های مخفی امکان پذیر است. بسته به متراژ لابی می توان از یکی از این روش ها و یا تمامی آنها با هم استفاده کرد. در ادامه به طور مجزا توضیح داده می شود که هر کدام از این روش های نورپردازی لابی ساختمان بهتر است به چه شکلی صورت گیرد تا بیشترین تاثیر را بر روی مخاطب بگذارد.

  • نورپردازی لابی ساختمان با استفاده از لوستر

برای آنکه فضای لابی ساختمان تان شیک و لوکس به نظر برسد وجود یک لوستر بزرگ در مرکز سالن کمک زیادی به این هدف خواهد کرد. بسته به آنکه سبک چیدمان لابی مدرن است یا کلاسیک، می توانید لوستری هماهنگ با آن را انتخاب نمایید. اگر سالن لابی ساختمان تان بزرگ و وسیع است باید از لوستر هایی با ابعاد بزرگ استفاده نمایید. البته بسته به اینکه سالن چه فرمی دارد تعداد لوستر ها متفاوت خواهد بود. در لابی های دایره ای شکل و یا مربعی، یک عدد لوستر بزرگ که در مرکز سالن نصب می شود کافی است. اما اگر لابی ساختمان تان شکلی مستطیلی و با طول زیاد دارد، باید از دو یا سه لوستر برای این سالن استفاده نمایید. به طور کلی وجود لوستر بزرگ و پر نور در نگاه اول تاثیر فوق العاده ای بر مخاطب خواهد گذاشت. لوستر های فلزی چند شاخه، لوستر های کریستالی کلاسیک، لوستر های مدرن ال ای دی با فرم های هندسی خاص خود، لوستر های کریستالی مدرن آویزی انتخاب های خوبی برای نورپردازی لابی ساختمان هستند.

  • تاثیر لامپ های هالوژن در نورپردازی لابی ساختمان

برای آنکه نورپردازی لابی ساختمان کامل شود وجود یک لوستر کافی نیست و به جهت آنکه فضا نور بهتر و زیبا تری داشته باشد، بهتر است که از لامپ های هالوژن در اطراف دیوار ها و سقف نیز استفاده شود. این لامپ های کوچک هالوژن و ال ای دی نور های نقطه ای جذابی ایجاد می کنند که تاثیر فوق العاده ای بر نورپردازی لابی ساختمان خواهد داشت. این لامپ ها ممکن است بر روی تمام قسمت های سقف نصب شوند و یا آنکه دور تا دور سقف و نزدیک دیوار ها را برای نصب آنها در نظر گیرند.

  • نورپردازی لابی ساختمان با استفاده نور های مخفی

ریسه های نوری ال ای دی که به شکل نور مخفی در اطراف دیوار ها و سقف نصب می شوند، فضایی بسیار زیبا و مناسب ایجاد می نمایند. این ریسه های نور همچنین در زیبا سازی سقف کاذب و در آرک ها و گچبری ها نیز به کار گرفته می شوند. هم در سبک های کلاسیک و هم در سبک های چیدمان مدرن استفاده از این نور های مخفی نتیجه خوبی را در بر خواهد داشت. از ریسه های نور مخفی در قسمت های دیگری از لابی هم می توان استفاده کرد که در ادامه توضیح داده می شود.

نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان

استفاده از نور مخفی در نورپردازی لابی آسانسور

برای قسمتی که مخصوص آسانسور است می توانید از نور مخفی جهت روشن تر و زیبا تر شدن فضا کمک بگیرید. برای این کار کافیست که ریسه های نور مخفی را با رنگ دلخواه تان (که رنگ های آفتابی و مهتابی آن بهترین انتخاب ها خواهند بود) دور تا دور چهار چوب درب آسانسور بچسبانید. البته برای فضاهای مدرن از این ریسه های نوری که قابلیت انعطاف پذیری هم دارند، می توان استفاده کرده و طرح های خاصی را بر روی دیوار اطراف آسانسور ایجاد نمایید. به طور کلی در نورپردازی لابی ساختمان استفاده از نور های مخفی با به کار گیری ایده های مختلف برای اجرای آن، فضا را به شدت متفاوت و خاص خواهد کرد.

کاربرد نور مخفی در بخش نگهبانی یا لابی من

کاربرد دیگر نور مخفی در بخش مربوط نگهبانی یا لابی من است. برای این کار معمولا طراحی خاصی را برای میز یا پیشخوان لابی من در نظر می گیرند که استفاده از نور مخفی دور تا دور این پیشخوان یا میز هم این بخش را زیبا تر می کند و هم توجه افرادی را که برای اولین بار به ساختمان می آیند را جلب می نماید. به عبارتی برای آنکه در لحظه ورود لابی من زودتر دیده شود، خوب است از این راهکار استفاده شود. ایده های بسیاری برای این کار وجود دارد؛ مثلا درست کردن شکل هندسی مستطیلی بر روی دیوار پشت جایگاه لابی من، ایجاد خطوط راه راه با استفاده از این ریسه های نوری، و روش های دیگر که با استفاده از ایده های شخصی و یا تصاویر موجود در اینترنت به راحتی قابل اجرا هستند.

میزان نورپردازی لابی ساختمان چقدر باید باشد؟

حال شاید این سوال برای تان پیش بیاید که بهتر است میزان نورپردازی لابی ساختمان چقدر باشد؟ آیا باید فضا کاملا روشن شود و یا آنکه ایجاد فضایی نیمه تاریک جذاب تر است؟ در واقع باید گفت که وجود نور و روشنایی کافی برای این فضا لازم است. لابی نه باید آنقدر روشن باشد که فضای داخل خانه را تداعی کند و نه آنقدر تاریک که احساس عدم امنیت را به افراد بدهد. همچنین درباره نورپردازی لابی ساختمان باید به میزان مصرف برق هم توجه داشت و نباید با استفاده از لامپ های پر مصرف و چراغ های متعدد مصرف برق ساختمان را افزایس داد. به طور کلی پیشنهاد می شود که با استفاده از روش های نوین نورپردازی مانند استفاده از نور های ال ای دی هم فضا را تا حد نیاز روشن نمود و هم در مصرف برق صرفه جویی نمود. همچنین می توان به کمک چراغ های دیوار کوب چیدمان نوری خاصی را هم بر روی دیوار ها ایجاد کرد. به این معنی که قسمتی را تاریک و قسمتی را روشن نمود تا تصویری جذاب از نورپردازی پدید آید. برای پیدا کردن روش های مختلف نورپردازی لابی ساختمان حتما تصاویر موجود در اینترنت را به خوبی مشاهده کنید و ایده های جدید بگیرید.

نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان
نورپردازی لابی ساختمان

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

نورپردازی های متفاوت و دکوراتیو، خلق یک فضای جذاب تنها با کمک نور

لوستر ادیسونی، انتخاب یک عنصر مدرن دکوراتیو برای نورپردازی خانهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<