ویدیو : دکوراسیون داخلی خانه های مجلل و لوکس

شاید وقتی کلمه مجلل به گوشتان می‌خورد تصاویر کاخ ها و قصرهای بزرگ را تجسم کنید، خانه های مجلل نیز تصویری دور از همان کاخ ها را ندارند اما برای اینکه بتوان در کالبد امروزی خانه ها یک فضای شیک و باشکوه به وجود آورد حتما نیازی به کاخ نیست. خانه های مجلل معمولا سبکی ثابت داشته و این سبک ها برای درست اجرا شدن نیازهایی دارند. خانه هایی با شمایل مجلل و به اصطلاح شیک و اعیانی معمولا در متراژهای بزرگتر از یک آپارتمان معمولی اجرا می‌شود. اصولا اولین نیاز برای نشان دادن شکوه یک فضا نشان دادن بزرگی آن می باشد، این بزرگی نه تنها به متراژ و مساحت کل فضا بلکه به ارتفاع سقف نیز مربوط می‌شود. اگر بخواهیم همان کاخ ها را مثال بزنیم معمولاً اولین چیزی که باعث می‌شود بزرگی یک فضا را درک کنید ارتفاع زیاد دیوارها و جلوه سقف آن می باشد. پس اولین قدم برای داشتن این سبک خانه، انتخاب فضای مناسب با استاندارد های مربوط به آن می باشد.

پس از انتخاب یک فضای مناسب برای یک خانه مجلل نوبت به انتخاب سبک مناسب می رسد، سبک‌های متفاوتی می توانند یک خانه مجلل را شکل دهند، در میان تنوع سبک‌های معماری داخلی سبک های کلاسیک، ویکتوریایی، روکوکو، باروک، گوتیک و ..برای داشتن یک خانه مجلل کارآمد هستند. این سبک ها دارای جزئیات و نوع چیدمان بسیار با هم متفاوت هستند که البته انتخاب آنها کاملا انتخابی و سلیقه ای است. خانه های مجلل را می توان در آپارتمان هایی با متراژ کمتر نیز اجرا کرد، اما شاید کمی از تصور قصر گونه افراد دور شود. برای آپارتمان ها، انتخاب اجرای سبک های مختلف کمی آزاد تر می باشد؛ به طور مثال به غیر از سبک کلاسیک قدیمی از سبک نئوکلاسیک نیز می‌توان استفاده کرد. نئو کلاسیک پوسته ای کلاسیک بر روی امکانات مدرن است و برای اجرا در آپارتمان های امروزی مناسب تر است.

خانه های مجلل به طور کلی زرق و برق فراوانی دارد و این موضوع ممکن است راحتی در فضا را تا حدی از بین ببرد. مبل های چوبی حکاکی شده، لوستر ها با اتصالات چلچله ای فراوان، فرش های گران قیمت و نفیس، تنها چند مورد از عناصر تشکیل دهنده این نوع چیدمان می‌باشند. رنگ ها معمولاً طیف خاصی از تونالیته های زرد کهربایی، قهوه ای و طلایی و قرمز درباری می باشند، این رنگ ها در تمامی بخش های خانه از جمله پرده، فرش، مبلمان و حتی رنگ دیوار و کف دیده می‌شود. یکی از تزییناتی که میتوان گفت لازمه یک چیدمان مجلل می باشد، گچبری و قاب بندی سقف و دیوار است، سقف ها معمولا همراه با قاب های پر جزئیات و کارشده هستند که در میانه آنها طرح های گچبری خیره کننده ای قرار دارد. طرح های گچبری شده می‌تواند با توجه به سبک انتخاب شده همراه با ریزه کاری های مختلف باشد؛ به طور مثال در سبک توسکانی سقف تنها با یک قاب بندی فرمی همراه می باشد، اما در سبک روکوکو سقف لبریز از نقش های متفاوت گچبری شده است به صورتی که شاید نتوان از دیدن آن چشم برداشت. دیوارها نیز به صورت قاب بندی شده با و یا بدون تزئینات می‌باشند. دیوارهای قاب بندی شده می تواند از سقف تا کف ادامه داشته باشد و یا مانند سبک انگلیسی از میانه دیوار آغاز شده و تا سقف ادامه پیدا کند. قاب بندی دیوار برخلاف سقف معمولا رنگ آمیزی می شود و در وسط قاب نیز می توان از کاغذ دیواری و تابلوهای تزیینی استفاده کرد.

عناصر دکوراتیو بخش عظیمی از چیدمان خانه های لوکس و مجلل را بر خود اختصاص می‌دهند. مهمترین عنصر دکوراتیو را می توان شومینه قلمداد کرد. شومینه معمولا در تمامی سبک ها در یک چیدمان مجلل اجرا می شود، حال شومینه می تواند به صورتی کاملا کلاسیک با مصالح قدیمی و یا با شمایلی جدید اجرا شود. استفاده از ظروف تزیینی و گلدان های کار شده نیز از دیگر نشانه های این نوع چیدمان است. خانه های مجلل فضایی شلوغ تر دارند و این شلوغی تا حدی مربوط به رنگ های استفاده شده، تزیینات دیوار و سقف و همچنین عناصر تزیینی استفاده شده می باشد. علاوه بر این ظروف و گلدان ها، کوسن های گلدوزی شده، آباژورهای ایستاده و پرده های والان دار نیز در این شلوغی مجلل و خیره‌کننده سهیم هستند. و به عنوان آخرین نکته برای داشتن خانه ای مجلل تزیینات و جزئیات را در هیچ بخش فراموش نکنید حتی کنده کاری های کوچک برای پایه مبل در مجلل نشان دادن فضای خانه کمک می‌کند. اصولا اگر میخواهید خانه تان متمایز باشد باید بسیار به کوچکترین نکات توجه کنید و استفاده از هرگونه وسیله ساده و بدون جزئیات را فراموش کنید. خانه های مجلل جدا از هزینه زیادی که دارند می توانند نتیجه رضایت‌بخش برای افرادی که علاقمند به آن هستند داشته باشد و بتوانند حس آرامش را در صاحبخانه به وجود آورد. در ویدیوی زیر چند نمونه از فضاهای داخلی خانه های مجلل و لوکس را مشاهده می کنید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مقایسه سبک های معماری – مدرن، کلاسیک، روستیک، مدیترانه، صنعتی، گوتیک، باروک و….

ویدیو: گرانترین خانه های جهان کجاست و به چه کسی تعلق دارد

ویدیو: تصاویری جالب از خانه های شخصی خوانندگان زن دنیاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید