مدل های دیدنی و زیبای آویز گلدان مکرومه و کنف

چیدوپلاس 08 خرداد 1400 ،

مکرومه یا گره بافی یکی از هنرهای دستی سنتی است که نمونه های آن در خانه مادربزرگ هایمان یافت می شد؛ اما جالب اینجاست که این هنر چشم نواز دوباره به مد روز تبدیل گشته و چند سالی است که مجددا از آن به منظور ساخت وسایل کاربردی و تزیینی مدرن استفاده می شود. یکی از این وسایل دکوراتیو دوست داشتنی آویز گلدان مکرومه است که هم با نخ مکرومه و هم به وسیله کنف بافته می شود.

از آویز گلدان مکرومه برای گلدان هایی که خیلی بزرگ نیستند و وزن زیادی ندارند استفاده می شود، این گلدان ها از سقف یا دیوار آویزان می شوند و آویزها بسته به اندازه و قطر گلدان، بافته می شود. از آویز گلدان مکرومه و کنف بیشتر برای گیاهانی که دارای برگ ها و شاخه های رونده هستند و زیبایی آنها در آویزان شدن شاخ و برگ آنهاست، استفاده می گردد. این آویز ها معمولا در داخل خانه و برای نگهداری گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. اما مکان های باز مانند تراس و حیاط نیز محل های مناسبی برای آویز گلدان مکرومه و کنف هستند. برای مثال اگر تراس خانه تان را با گل و گیاه تزیین کرده اید، برای قرار دادن تعداد بیشتری گلدان می توانید آویز های مکرومه را از سقف تراس آویزان کرده و گلدان ها را درون آن قرار دهید. آویز گلدان مکرومه را می توان با نصب قلاب هایی محکم از سقف آویزان نمود. اما روش دیگری هم برای نصب آویز گلدان مکرومه و کنف وجود داد. برای مثال اگر قصد دارید از این آویز ها در تراس استفاده کنید، می توانید یک میله به صورت عرضی و کمی پایین تر از سقف نصب کرده و آویز های مکرومه و کنف را با فواصل مشخص از میله آویزان نمایید. به جای میله از شاخه های خشک و محکم درختان (البته شاخه های خشکی که دیگر سبز نمی شوند و بریدن آنها به درخت آسیبی نمی رساند) نیز می توان استفاده کرد.

انواع مدل های آویز گلدان مکرومه

مدل های متنوعی برای ساخت آویز گلدان مکرومه و کنف وجود دارد که هر کدام با گره ها و بافت های مختلف، از هم متمایز می شوند. بعضی از آنها دارای حلقه و بعضی دیگر بدون حلقه هستند. آویز های گره ای مکرومه بافی با مهره های درشت زینتی، آویز های دو یا چند تایی مکرومه بافی که کاملا مشابه هم هستند و در کنار هم قرار می گیرند، آویز مکرومه بافی با ریشه های بلند، آویز مکرومه بافی پوششی دیوار که برای دیوار های قدیمی عالی هستند و جلوی ترک ها و آسیب های دیوار قرار می گیرند و آنها را از چشم می پوشانند، آویز گلدان مکرومه بافی دو منظوره به عنوان پوشش و دکوراسیون همگی مدل های مختلف این آویز ها را شامل می شوند.

بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان

آویز گلدان با کنف

به جای نخ مکرومه برای ساخت آویز گلدان از کنف نیز می توان استفاده کرد. آویز گلدان کنفی یکی از صنایع دستی شهر های شمالی و جنوبی به شمار می رود و با ساقه های خشک گیاهان و یا به وسیله نخل بافته می شود. این آویز ها بسیار زیبا هستند و به دلیل طبیعی بودن شان با ماهیت گلدان گل نیز هماهنگی دارند. رنگ های کرم و قهوه ای و زرد این آویز های کنفی با رنگ سبز گیاهان متناسب است و آن را به یکی از بهترین وسیله ها برای قرار گیری در کنار گل و گیاه تبدیل کرده است.

ساخت آویز گلدان مکرومه بافی

وسایل مورد نیاز برای ساخت آویز گلدان مکرومه بافی از این قرار است: 8 متر نخ مکرومه با رنگ دلخواه (نخ های مخصوصی که بسیار محکم هستند و در مکرومه بافی از آنها استفاده می شود)، 12 عدد مهره چوبی یا پلاستیکی در دو اندازه مختلف، یک حلقه محکم برای بالای آویز، قیچی. لازم به ذکر است که این آموزش برای ساخت یک آویز مکرومه بافی برای گلدانی با طول و عرض 15 سانتی متر است.

برای شروع کار و در قدم اول باید 4 رشته 2 متری از نخ مکرومه را جدا کنید و به حلقه ای که برای بالای آویز در نظر گرفته شده متصل نمایید. برای اتصال محکم نخ یا طناب به حلقه باید از گره لنگری استفاده شود. در قدم بعدی و پس از ایجاد گره بر روی حلقه، 8 رشته نخ هم اندازه که از حلقه آویزان است، دارید. برای ادامه کار باید حلقه را بر روی میز کار قرار دهید و آن را محکم کنید تا تکان نخورد. سپس نخ ها را دو به دو جدا کرده و در کنار هم قرار دهید. در مرحله بعد که قدم سوم در کار ساخت آویز گلدان مکرومه بافی است، باید از مهره ها جهت تزیین استفاده کنید. همانطور که گفته شد 12 مهره در دو سایز مختلف داشتید، در ابتدا دو مهره با سایز کوچک را وارد هر رشته نخ دو تایی کرده و سپس یک مهره بزرگ تر را وارد کنید. این کار را درباره هر چهار رشته دو تایی نخ انجام دهید و پس از وارد کرده مهره بزرگ تر گره بزنید تا مهره ها در جای خود ثابت شوند. پس از این کار باید محل نگهداری گلدان توسط گره ایجاد گردد.

برای این کار به این ترتیب عمل کنید: رشته نخ ها را در کنار هم قرار دهید، از سمت چپ شروع به کار کنید، نخ اول را کنار بگذارید، نخ بعدی را به نخ کناری گره بزنید و به همین ترتیب جلو بروید. توجه داشته باشد که گره های جدید باید 15 سانتی متر با گره های قبلی فاصله داشته باشند. در انتها رشته نخ ها را به هم نزدیک کنید و در فاصله 15 سانتی متری از گره های قبلی، یک گره کلی و به صورت شل ایجاد کرده تا محل قرار گیری گلدان مشخص شود. سپس گلدان مورد نظر خود را درون آن قرار دهید و گره را سفت کنید. باید گفت این ساده ترین شکل ساخت یک آویز گلدان مکرومه است که می توان آن را به وسیله طناب کنفی هم ایجاد کرد. برای درست کردن آویز های زیباتر و البته پیچیده تر می توانید ویدیوهای آویز مکرومه بافی را در یوتیوپ دنبال کنید و با اعمال ایده های جدید تر، آویزهای متنوع و جذاب تری ایجاد کنید. از نخ های رنگی هم برای درست کردن آویز گلدان مکرومه و کنف می توان استفاده کرد. اما باید توجه داشته باشید که نخ مورد استفاده دارای مقاومت کافی بوده و بتواند وزن گلدان را تحمل کند.

بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان
بافت آویز گلدان

ایده های دکوراسیون برای آویز گلدان مکرومه و کنف

با ساخت آویز گلدان مکرومه و کنف در مدل های شبیه به هم و آویزان کردن آنها در کنار یکدیگر، بر روی میله و قرار دادن گلدان هایی شبیه به هم در آن می توانید یک چیدمان جذاب از این گلدان ها داشته باشید. همچنین می توانید آویز های گلدان مکرومه را به صورت بلند و کوتاه از سقف آویزان کنید و گلدان های مختلف را بر روی آنها بگذارید. آویزان کردن گلدان ها به کمک آویز کنفی از بالای سقف تراس هم برای ویلا ها ایده خوبی است که به زیباتر شدن نمای تراس ویلای شما کمک خواهد کرد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

دیدنی ترین مدل های مکرومه بافیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<