رومیزی مکرومه ؛ انواع مدل ها، چیدمان و نحوه نگهداری از آن

چیدو پلاس 02 بهمن 1400

همانطور که می دانید مکرومه بافی هنری است که از گذشته ها تا به امروز وجود داشته و طرفداران زیادی را هم دارد. در سال های اخیر با به روز شدن این هنر از آن در دکوراسیون داخلی استفاده بیشتری می شود. برای مثال رومیزی مکرومه و یا کوسن مکرومه، همینطور وسایل تزیینی و آویز های مکرومه بافی چیز هایی هستند که به طور جالبی در چیدان خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. انواع رومیزی مکرومه با تنوع بسیار چشمگیری از مدل ها و رنگ ها وجود دارد که در این متن سعی می شود تا جای ممکن با این مدل ها آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

انواع مدل های رومیزی مکرومه بر اساس شکل و فرم

بسته به شکل و فرم میزی که در خانه دارید می توانید رومیزی مکرومه متناسب با آن را انتخاب نمایید. همچنین بر اساس سلیقه تان می توانید از یک رومیزی مکرومه کوچک که فقط بخشی از میز را می پوشاند استفاده کنید و یا رومیزی مکرومه تان را بزرگ بگیرید به گونه ای که از میز آویزان شود. همه این انتخاب ها بر اساس سلیقه شخصی و نحوه چیدمان خانه تان خواهد بود. برای مثال اگر یک میز گرد دارید با پهن کردن یک رومیزی مکرومه گرد و کوچک در مرکز میز و قرار دادن یک گلدان بر روی آن چیدمانی شیک و جذاب ایجاد نمایید. همچنین با داشتن یک رومیزی مکرومه گرد و بزرگ که دارای ریشه های بلند و زیاد است، و پهن کردن آن بر روی میز به گونه ای که ریشه ها از میز آویزان شود، چیدمان جذاب دیگری برای میز غذا خوری خود ایجاد می کنید.

رومیزی مکرومه مدل رانر

همانگونه که می دانید رانر ها رومیزی های جدید هستند که از یک مستطیلی باریک و بلند تشکیل شده اند که در مرکز میز های غذا خوری و یا جلو مبلی انداخته می شوند و دو طرف آنها خالی می ماند. این رانر ها از نظر طرح و رنگ و مدل بسیار متنوع و گوناگون هستند و از انواع پارچه ها برای دوخت آنها استفاده می شود. اما یک مدل رانر بسیار زیبا و خاص، مدل رانر مکرومه است. رومیزی مکرومه مدل رانر با ریشه هایی که از دو طرف آویزان می شوند بسیار زیبا و خاص جلوه خواهد کرد. وجود یک رومیزی مکرومه مدل رانر با رنگ کرم و یا شیری رنگ بر روی میزی از جنس چوب قهوه ای، به همراه کوسن های مکرومه بافی شده ای که بر روی مبل ها قرار دارد، و دیگر وسایل تزیینی و اکسسوری های مکرومه بافی، حال و هوای ویژه ای در خانه پدید می آورد. این رانر ها در اندازه های مختلفی وجود دارند. بعضی از آنها از مستطیلی کوچک تشکیل شده اند که بر روی میز انداخته می شوند و تنها قسمتی از مرکز میز را می پوشانند، و بعضی دیگر مستطیل های باریک و بلندی هستند که از دو طرف میز آویزان می شوند. انتخاب هر کدام از آنها بسته به سلیقه شخصی شما خواهد بود.

رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه

رومیزی مکرومه دایره ای

یکی از مدل های زیبا و محبوب برای رومیزی مکرومه مدل دایره ای یا گرد است. در این مدل رومیزی مکرومه طرح اصلی شبیه به یک دایره است که با گره های مختلفی بافته شده و دور تا دور آن ریشه ها با اندازه کوتاه وجود دارند. تنوع طرحی این مدل رومیزی مکرومه دایره ای بسیار زیاد است و هچنین اندازه های مختلفی هم دارند. چه برای میز های کوچک مانند میز عسلی و چه بر روی میز های غذاخوری گرد بزرگ، می توان از رومیزی مکرومه دایره ای استفاده نمود. در بعضی از مدل های رومیزی مکرومه دایره ای، مرکز رومیزی خالی گذاشته می شود تا بتوان یک وسیله تزیینی مانند شمعدان یا گلدان را در این قسمت خالی قرار داد.

رنگ های مورد استفاده در بافت رومیزی مکرومه

نخ های مکرومه بافی در رنگ های مختلفی موجود هستند و شما می توانید رنگ دلخواه خود را برای رومیزی مکرومه با توجه به سلیقه و تم رنگی چیدمان خانه تان انتخاب نمایید. حتی می توانید از رومیزی مکرومه دو رنگ بر روی میز خود استفاده کنید. اما به طور کلی بیشترین رنگی که برای بافت رومیزی مکرومه مورد استفاده قرار می گیرد و اتفاقا طرفداران زیادی هم برای خود دارد، رنگ کرم و یا شیری است. رومیزی مکرومه کرم رنگ با بیشتر رنگ هایی که در دکوراسیون خانه مورد استفاده قرار می گیرد، ست است. برای مثال در چیدمان با رنگ های گروه گرم، رومیزی مکرومه کرم به راحتی ست می شود، همچنین در چیدمان با گروه رنگ های طوسی رومیزی مکرومه کرم به همراه کوسن مکرومه به رنگ کرم ست جذابی را با طوسی ها پدید می آورد. این موضوع درباره رنگ های دیگری مانند گروه رنگ های سبز و آبی نیز وجود دارد.

تزیین و چیدمان میز با استفاده از رومیزی مکرومه

هنگامی که شما یک رومیزی مکرومه زیبا بر روی میز خود انداخته اید، چیدمان و تزیین میز را باید به گونه ای انجام دهید که نما و جلوه رومیزی مکرومه از بین نرود. میز خود را با استفاده از وسایل زیاد، شلوغ نکنید و همیشه آن را تمیز و مرتب نگهدارید. رومیزی مکرومه به دلیل طرح و نقش و گره های مختلفی که بر روی آن وجود دارد، خود یک وسیله تزیینی محسوب می شود و برای چیدمان میز نیازی به وسایل و اکسسوری های دیگر نیست. اما وجود یک گلدان گل طبیعی یا گیاه سبز آپارتمانی بر روی این رومیزی پیشنهاد خوبی خواهد بود. همچنین یک یا دو شمعدان طلایی یا نقره ای و یا شمعدان کریستالی به زیبا تر شدن میز شما کمک خواهد کرد. بسته به رنگ رومیزی مکرومه می توانید از چیزهای مختلفی برای زیبا تر شدن آن کمک بگیرید. مثلا اگر یک رومیزی با رنگ کرم تیره یا خاکی دارید، با قرار دادن گلدانی پر از گل ها و برگ های خشک پاییزی بر روی آن تصویری جذاب و رویایی پدید می آید.

ست رومیزی مکرومه و دیگر وسایل

پیشنهاد می شود اگر از یک رومیزی مکرومه بر روی میز خود استفاده کرده اید، حتما این رومیزی را با وسایل دیگری از جنس مکرومه ست کنید. مثلا می توانید کوسن های مکرومه بافی شده را بر روی مبلمان قرار دهید. همچنین وسایل تزیینی مانند قاب آینه، دیوار کوب های مکرومه بافی، آویز های گلدان از جنس مکرومه، زیر بشقابی و زیر لیوانی مکرومه بافی، و حتی شال مبل مکرومه بافی ست های زیبایی با رومیزی مکرومه ایجاد خواهند کرد.

نگهداری و شستشوی رومیزی مکرومه

به طور کلی محصولات مکرومه نباید به مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. این موضوع باعث می شود تا از طول عمر آنها کاسته شده و در صورت رنگی بودن، دچار تغییر رنگ گردند. در صورتیکه رومیزی مکرومه نیاز به اتوکشی داشته باشد، بهتر است از اتو با دمای پایین و بیشتر از بخاردهی برای باز شدن چروک ها استفاده گردد. رومیزی های مکرومه ای که دارای ریشه هستند، باید هر چند وقت یک بار ریشه های شان به آرامی شانه شود تا گره نخورند. جهت شستشوی رومیزی مکرومه در ابتدا ظرفی را با آب ولرم رو به سرد پر کنید و مقداری شامپو درون آن بریزید. رومیزی را درون ظرف قرار داده و به آرامی آن را بشویید. سپس آن را بیرون آورده، آبکشی کنید و در جایی آن را آویزان نمایید. اگر بتوانید رومیزی مکرومه را در جایی به شکل افقی قرار دهید تا خشک شود بهتر است.

رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه
رومیزی مکرومه

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع رومیزی برای میز ناهار خوری؛ چهره میز ناهار خوری تان را دگرگون سازیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<