دیدنی ترین مدل های مکرومه بافی

چیدوپلاس ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ، ،

گره بافی یا مکرومه از هنرهای بافتنی قدیمی است که اخیرا با اشکال مدرن و به روزتری بعنوان عناصر دکوراتیو و کاربردی در خانه ها استفاده میشود. مکرومه ترکیب هنرمندانه ی گره ها و رنگ ها است، این ترکیب دوست داشتنی با بافت های خاص و تزئینات دلنشین، زیبایی پر رمز و رازی با خود دارند که در دکوراسیون داخلی و تزئینات لوازم منزل، البسه و زیورآلات بخصوص در فصول پاییز و زمستان مورد استفاده قرار میگیرد. شروع بافت این هنر به اعراب و آفریقایی ها نسبت داده می شود.

در دهه های قبل از مکرومه ها به عنوان روکشی تزئینی برای لوازمی مانند تلوزیون یا پشتی استفاده میشد اما امروزه با به کارگیری ایده های نوین و خلاقانه کاربردهای دکوراتیو  متنوع تری پیدا کرده اند، مکرومه بافی مدرن به خانه شما لمس غیرقابل توصیفی از بافت دنج و آرام می دهد. رشته یا طناب های مکرومه با رنگ های متناسب با دکوراسیون، فضای شما را خاص و مدرن جلوه میدهند. آویزهای دیواری مکرومه روشی عالی برای اضافه کردن یک حس تازه به دکوراسیون شماست. با کمک این الگوهای زیبا و جذاب، شما می توانید قطعاتی متفاوت با حال و هوایی خاص در هر قسمتی از خانه آویزان کنید :

یکی از زیباترین ترند های این روزها مکرومه های بافتنی دیواری است، میتوانید آنها را در گوشه ی ای از دیوار خانه آویزان کنید، سبک بوهو را به خانه ی خود بیاورید و از ترکیب نقوش، تنوع بافت و منسوجات و بازی با رنگ‌های گوناگون لذت ببرید. با این آویزهای دیواری هر رنگی را که دوست دارید به خانه تان بیاورید، اگر طرفدار سبک مینیمال هستید، میزان رنگ‌های خنثی را در طرحتان بیشتر کرده و توجه اصلی را به نقوش و بافت منعطف کنید. در غیر این صورت یک رنگ را در دکوراسیون منزلتان به ‌عنوان مرجع در نظر بگیرید و از رنگ های مکمل یا متضاد آن با رعایت نسبت ها در ساخت مکرومه دیواری تان استفاده کنید، رنگ ها در کنار هم باعث ایجاد کنتراست میشوند،  به این معنا که زمانی که دو رنگ مکمل در کنارهم قرار میگیرند, توجه بیننده را بیشتر جلب میکنند.

کلاسیک تر از جاگلدانی مکرومه برای گیاهان وجود ندارد،. با رشته های مکرومه میتوانید برگ های آویزان گلدان خود را بکر و عاری از گرد و غبار نگه دارید تا ظاهر نرم و لطیف خود را حفظ کند. برگ های سبز درکنار بافتنی سفید ترکیب فوق العاده ای دارند. لوسترهای آویز جادویی، درخشش عرفانی ای در منزل شما به وجود می آورند، زیرانداز های مکرومه، رومیزی، زیربشقابی، زیرلیوانی، روبالشتی و کاور کوسن همه از وسایلی هستند که به راحتی می توانید با مکرومه بسازید.

در میان سلیقه های گوناگون، هر روز بیشتر از دیروز شاهد عشق و علاقه ای فزاینده برای صنایع دستی، مواد طبیعی و وسایل دست ساز هستیم. مکرومه ها این حس طبیعی و تازه بودن را به خانه شما می دهد. عکس های زیر به شما کمک می کند که طرحی را ببافید که نتیجه ی آن در دکوراسیونتان خاص و شگفت انگیز باشد : وسایلی که برای بافت مکرومه نیاز دارید شامل لیست زیر هستند که باید متناسب با وسیله ای که میخواهید بسازید در ضخامت و میل مناسب و رنگ مورد علاقه تان تهیه کنید:

  • طناب و نخ مناسب مکرومه بافی
  • میله ای از جنس چوب یا فلز برای گره زدن نخ ها
  • قیچی مناسب برای برش نخ های ضخیم
  • مهره و سوزن مناسب حلق آویز دیوار مکروم
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن
مکرومه بافی مدرن

در عکس های زیر به ترتیب از راست به چپ با یک روش ساده به شما یاد میدهیم چطور یک مکرومه ی زیبا به شکل برگ برای اتاقتان درست کنید:

اول. طرح برگ را روی کاغذ یا کنف با ماژیک میکشیم و دورآن را میبریم تا شبیه یک الگو شود.

دوم. نخ مکرومه را بصورت دولا روی برگ میگذاریم و به اندازه ی ارتفاع برگ  قیچی می کنیم. نخ حدودی ما ۸۰ سانتی متر است، پس ۲۰ عدد نخ ۴۰ سانتی متری دیگر برای پهنای برگ میبریم.

سوم. حالا نخ هارا بصورت صلیب روی هم قرار میدهیم و گره میزنیم و نخ بعدی را در ارتفاع پایین تری میگذاریم و گره ی قبلی را تکرار میکنیم و به سمت گره ی قبلی هل میدهیم تا گره ها یکدست و محکم کنار هم قرار بگیرند، برای نخ های بعدی هم اینکار را تکرار میکنیم.

چهارم. بعد از آخرین نخی که گره زدیم و به انتهای کار که میرسیم یک گره ی ساده میزنیم و امتداد نخ را حفظ میکنیم و به شکل یک حلقه در می آوریم تا بتوانیم به دیوار و چوب متصل کنیم.

پنجم. شروع میکنیم به باز کردن و ریش ریش کردن نخ های مکرومه که بصورت پف و پر شکل بگیرد و ظاهر قشنگی داشته باشد.

ششم. با برس نرم یا شانه نخ های ریش ریش شده را شانه می کنیم تا نخ ها کاملا باز شوند و از هم جدا شوند، برای صاف تر کردن نخ ها یک دور به آنها اتو میزنیم که لخت شوند.

هفتم. حالا روی الگو و یک طرف نخ ها چسب میزنیم و الگو را به مکرومه میچسبانیم که نخ ها صاف و ثابت باشند و اضافات نخ ها را از سمت دیگر طبق الگو میبریم و با دست حالت میدهیم.

هشتم. برگ های متعدد با رنگ های مختلف را از قسمت حلقه به یک چوب پهن وصل میکنیم و مثل یک قاب درست میکنیم. حالا مکرومه ی زیبای شما برای آویزان شدن در اتاق و پذیرایی آماده است.

macrame 19-3
macrame 19-2
macrame 19-1
macrame 19-6
macrame 19-5
macrame 19-4
macrame 19-9
macrame 19-8
macrame 19-7

خانه ایده آل خود را بسازید:

۶ کاری که میتوانید در زمینه ی دیزاین خانه یاد بگیرید و محصولاتتون رو توی اینستاگرام بفروشید.

هنر تابلو موزائیک آرت – شیوه ی انجام، هزینه و وسایل مورد نیازچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید