راهکارهای ساده و دم دستی برای خوشبو نگه داشتن توالت منزل

چیدوپلاس ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

خانه ی ما محیطی برای کسب آرامش و استراحت اعضای خانواده است و بوهای خوشی که در محیط زندگی جریان دارد باعث ایجاد آرامش روانی بیشتر و حس خوب در منزل میشود. اما بو های بد و نامطبوع اذیت کننده هستند، تنفس هوای پاک را دشوار میکنند و می تواند حتی برای زمان کوتاه نیز برای اهالی خانه غیر قابل تحمل باشد؛ سرویس بهداشتی معمولا منبع اصلی بوی بد درمنزل است که در صورت بی اعتنایی بوی بد آنها در تمام فضاهای خانه پخش میشود و ساکنین را آزار میدهد. گاهی دلیل این بوی بد فاضلاب ساختمان است که مربوط به لوله کشی و تاسیسات آپارتمانی نادرست است؛ اما گاهی دلایل دیگری دارد که با روش های خانگی قابل رفع هستند، ممکن است روش های زیادی را برای از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی تان امتحان کرده باشید و نتیجه ای نگرفته باشید؛ می توانید روش های آسان و ترفند های متنوع زیر را امتحان کنید تا از شر بوی بد سرویس بهداشتی خلاص شوید؛ بیشتر این روش ها طبیعی و در دسترس هستند:

تهویه مناسب

یکی از راه های جلوگیری از بوی بد سرویس بهداشتی، استفاده از تهویه و هواکش مناسب در این فضا است. تهویه مناسب سبب می شود که هوا ساکن نماند و بوهای نامطبوع به سرعت از محیط خارج شوند. دقت کنید که هواکش سرویس هم نیاز به تعمیر و نگه داری دارد، بعد از حدود شش ماه باید فن سرویس را تمیزکنید و فیلتر نو بگذارید. همچینین استفاده از درپوش برای چاه توالت و درب سرویس فرنگی هم کمک زیادی در کاهش بوی بد می کند.

اسپری خوشبو کننده

در کنار تهویه مناسب میتوانید از اسپری های خوشبو کننده یا عطر بصورت دستی استفاده کنید، البته استفاده از دستگاه های خوشبو کننده ی صنعتی راه بهتری است. میتوانید تنظیمات آن را برای هر پانزده دقیقه یا سی دقیقه یک بار یا چشمی ورودی تنظیم کنید تا دستگاه بطور منظم خوشبو کننده را در محیط سرویس اسپری کند و بوی خوبی در محیط پخش شود و بوی بد شما را آزار ندهد.

قرص خوشبو کننده

قرص های خوشبو کننده ی سرویس بخصوص برای توالت فرنگی بسیار موثر هستند که میتوانید بطور منظم در زمان نظافت سرویس از آنها استفاده کنید. این قرص ها بوی بد را به خود جذب کرده و خاصیت آنتی باکتریال دارند و سینک و توالت را تمیز میکنند، توجه داشته باشید که فقط در زمان تمیز کاری از این مواد استفاده کنید.

نظافت منظم

سرویس بهداشتی هم مثل قسمت های اصلی دیگر در منزل نیاز به نظافت مکرر و منظم دارد. حتی می شود گفت تمیزی سرویس از حساسیت بیشتری برخوردار است چراکه بر جلوگیری از بیماری ها و نظافت شخصی تاثیر میگذارد. در هفته روز مشخصی برای شستشوی کامل این بخش خانه در نظر بگیرید. از ماسک و دستکش استفاده کنید. مواد ضدعفونی کننده و جرمگیر داشته باشید و روشویی و دیوار ها و کف را به خوبی بشورید و اسپری ضد عفونی کننده بزنید و تا سه ساعت از سرویس استفاده نکنید تا بوی مضر مواد جرم گیر را استنشاق نکنید، در پایان میتوانید از روغن های گیاهی و اسانس خوشبو استفاده کنید، این روغن ها خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ دارند. روغن های سدر ، آویشن، میخک، اسطوخودوس و مریم گلی برای این منظور بسیار مناسب اند. همچنین سطل زباله سرویس را مرتبا عوض کنید.

استفاده از گل و گیاه

گیاهان علاوه بر ایجاد و حفظ نشاط و سلامتی در محیط اکسیژن تولید کرده و بوی بد را دفع کنند. استفاده ی هوشمندانه از یک گیاه معطر در سرویس باعث زیبا سازی محیط سرویس و جلوگیری از سرایت بوی بد به سایر محیط های خانه می شود؛ گیاهانی مانند میخک، اکالیپتوس، رزماری و نعناع می توانند به این منظور مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از عود و شمع

عودهای خوشبو و شمع های عطری میتوانند سرویس شما را خوشبو کنند؛ البته تاثیر آنها موقتی است، بطور مثال وقتی مهمان دارید گزینه ی بسیار خوبی هستند. عودها برای کسانی که حسایت فصلی دارند مناسب نیستند.

مخلوط آب و سرکه و جوش شیرین

سرکه یک ماده ی ضدعفونی کننده ی طبیعی با بوی تند است. میتوانید یک لیوان سرکه را با دو لیوان آب به همراه صد گرم جوش شیرین مخلوط کنید و داخل کاسه ی سرویس بریزید و بعد از حدود یک ساعت آب جوش بریزید تا محیط را کاملا ضد عفونی کرده و واکنش شیمیایی سرکه و جوش شیرین را از بین ببرد؛ استفاده منظم از این ترکیب خانگی در از بین بردن بوی بد و افزایش بهداشت سرویس بسیار موثراست.

قرار دادن مواد خوشبو

میتوانید محصولات خوشبو کننده طبیعی را داخل سرویس بذارید تا بوی خوب خود را به محیط منتقل کنند. مثلا مقداری اسانس وانیل یا قهوه یا پوست پرتغال به همراه تکه های چوب یا پنبه در یک ظرف کوچک بگذارید و ببینید تمام فضای سرویس بوی اسانس شما را گرفته است. گل های خشک معطر که در بسته بندی های متفاوتی در بازار موجود اند، هم گزینه ی خوبی هستند.

قهوه

قهوه ماده ای خوشبو و کاربردی است و قرار دادن دانه های قهوه در ظرفی سر باز در سرویس باعث میشود بوهای بد خنثی شوند و بوی قهوه در محیط پخش شود. حتما در هنگام خرید عطر با این صحنه مواجه شده اید که بعد از تست چند عطر متفاوت شامه تان بوهای جدید را تشخیص نم دهد، فروشنده پیشنهاد میکند که در این مواقع قهوه بو کنید تا اسانس های قبلی را فراموش کرده و بتوانید از نو عطر های جدید را تست کنید.

استفاده از اسلایس لیمو

لیمو یک ماده ی تمیز کننده با بویی بسیار قوی و دلنشین است و شما می توانید از اسانس هایی با بو و عطر لیمو برای خوشبو کردن سرویس تان استفاده کنید؛ همچنین میتوانید لیمو را به صورت درسته یا اسلایس شده یا پوست رنده شده و اسلایس شده به صورت روزانه داخل سرویس بذارید.

ساخت اسپری خوشبو کننده

میتوانید اسپری طبیعی را خودتان در منزل برای رفع بوی بد درست کنید. برای این کار به آب مقطر، الکل و روغن گیاهی خوشبو مثل بابونه نیاز دارید. یک لیوان آب و دوقاشق الکل را خوب مخلوط میکنیم و سپس اندازه چند قطره روغن گیاهی اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم و در ظرف اسپری میریزیم. میتوانید از ترکیب دو روغن پرتغال و گل رز یا لاوندر و رزماری یا هر بویی که مطابق سلیقه ی شما است، هرکدام ۵ قطره استفاده کنید. این اسپری کاملا طبیعی و بدون ضرر است و میتوانید روزانه در فضای سرویس اسپری کنید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: با این راهکارها خانه تان همیشه خوشبو استچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید