ساخت گلدان سیمانی به روشی بسیار ساده با و بدون قالب

چیدوپلاس ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ،

آیا شما هم جزو کسانی هستید که به انجام کارهای هنری و ساخت وسایل با دست خودتان علاقمندید و دوست دارید زمانی را صرف انجام چنین کارهایی کنید؟ اگر پاسخ تان مثبت است، ساخت گلدان سیمانی پیشنهادی عالی برای شما محسوب می شود. ساخت گلدان سیمانی در خانه بسیار ساده است و می توانید این کار لذت بخش را به راحتی انجام دهید. برای درست کردن گلدان سیمانی به وسایل کمی نیاز دارید؛ تنها باید زمان لازم را داشته باشید و کمی صبر و حوصله به خرج دهید.

ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی

ساخت گلدان با سیمان سفید

از هر نوع سیمانی می توان برای ساخت گلدان سیمانی استفاده کرد. سیمان های معمولی دارای رنگ خاکستری تیره هستند و سیمان سفید رنگ خاکستری روشن دارد. شما می توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب نمایید. برای ساخت گلدان با سیمان سفید به مغازه مصالح فرو.شی مراجعه کرده و یک کیسه سیمان سفید تهیه کنید. سیمان سفید دارای قیمت ۱۲ هزار تومان برای کیسه های کوچک، برای کیسه های ۲۵ کیلویی قیمتی در حدود ۲۰ هزار تومان و برای کیسه های ۴۰ و ۵۰ کیلویی دارای قیمت هایی تا ۲۵ هزار تومان است.

مواد لازم و روش ساخت ساخت گلدان سیمانی

به غیر از سیمان موارد دیگری نیز برای ساخت گلدان سیمانی مورد نیاز است:

  • سطل بزرگ برای مخلوط کردن سیمان و ساخت ملات
  • بیلچه یا وسیله ای برای هم زدن و منتقل کردن سیمان و ملات
  • دو ظرف پلاستیکی با شکل دلخواه در دو اندازه بزرگ و کوچک
  • روغن و یا اسپری روغنی بدون رنگ
  • آجر، سنگ یا هر جسم سنگین دیگری که بتوان در ظرف پلاستیکی کوچک قرار داد
  • سمباده

روش ساخت

برای ساخت گلدان سیمانی در ابتدا سیمان و آب را به نسبت های دو به یک در سطل مخصوص این کار ریخته و هم بزنید. مخلوط سیمان باید به گونه ای باشد که نه زیاد شل و آبکی و نه به شکل خمیری باشد. غلظت این مخلوط باید به اندازه ای باشد که بدون نیاز به وسیله ای از سطل به درون ظرف پلاستیکی منتقل شود. نکته ای که بهتر است در همین ابتدا به آن اشاره شود این است که پروسه ساخت گلدان باید در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام گیرد زیرا پس از این مدت سیمان وارد روند خشک شدن خواهد شد.

پس از ساخت ملات، ظرف پلاستیکی مورد نظر خود را به کمک روغن و یک قلمو به خوبی چرب کنید. این کار را با استفاده از اسپری های روغنی که مخصوص پخت و پز است هم می توانید انجام دهید. عمل چرب کردن ظرف به این خاطر انجام می گیرد که پس از خشک شدن سیمان، ظروف پلاستیکی به راحتی از آن جدا شوند. درون ظرف پلاستیکی بزرگ تر و بیرون ظرف پلاستیکی کوچک تر را چرب کنید و ملات سیمانی را درون ظرف بزرگ تر بریزید. سپس ظرف کوچک تر را در مرکز سیمان قرار داده و فشار دهید تا به سمت پایین برود. توجه داشته باشید که ضخامت کف گلدان را در نظر گرفته و ظرف کوچک تر را بیش از حد به کف سیمان نزدیک نکنید. آجر، سنگ یا جسم سنگین را درون ظرف کوچک تر قرار دهید تا محکم در جای خود بماند.

ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی

برای سفت شدن سیمان بین چند ساعت تا چند روز زمان نیاز است. اگر گلدان کوچک باشد یک شبانه روز و اگر بزرگ تر باشد نیاز به چند شبانه روز زمان خواهد بود. پس از سفت شدن سیمان ظرف های پلاستیکی را از آن جدا کنید و باز هم مدت زمانی صبر کنید تا سیمان به خوبی و کاملا سفت شود. سپس به کمک سنباده قسمت های بیرونی و درونی گلدان و همچنین لبه آن را سمباده بزنید تا سطح آن صاف گردد.

نکته ای که در انتخاب ظرف های پلاستیکی باید به آن دقت شود این است که شکل و فرم درونی ظرف بزرگ تر، نمای بیرونی گلدان شما را تشکیل می دهد. پس در انتخاب آن دقت کنید. اگر دوست دارید که گلدان تان دارای ظاهر خاصی باشد می توانید از قالب های پلاستیکی طرح دار استفاده کنید. ظرف کوچک تر هم که درون گلدان شما را می سازد، بهتر است ساده باشد.

ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی

روش ساخت گلدان سیمانی طرح پارچه

برای درست کردن این مدل گلدان سیمانی یک پارچه با اندازه دلخواه که به آن نیاز ندارید را آماده کرده و بر روی یک سطل سر و ته شده بیاندازید. سطل را بر روی چیزی نظیر یک تخته سنگ چهار پایه و یا یک پایه فلزی قرار دهید تا همه قسمت های پارچه به خوبی آویزان گردد. سپس ملات سیمان را که آماده کرده اید بر روی پارچه بریزید و همه قسمت های آن را به سیمان آغشته کنید. فرصت دهید تا سیمان به خوبی خشک شود سپس پارچه را از آن جدا کرده و گیاه دلخواه تان را در آن بکارید.

روش ساخت گلدان سیمانی با طرح دست

برای درست کردن این مدل گلدان از یک جفت دستکش لاتکس استفاده نمایید. روش کار به این ترتیب خواهد بود که درون دستکش را تا جای ممکن پر از ملات سیمانی کرده به طوری که دستکش فرم دست را به خود گیرد. سپس آن را در جایی مناسب قرار دهید تا خشک شود. می توانید به کمک پنبه و الیاف شرایطی را ایجاد کنید که دست حالت خمیده به خود گرفته و خشک شود. پس از خشک شدن سیمان دستکش لاتکس را از روی آن پاره کنید و درون دست های سیمانی خاک ریخته و گیاهان کوچکی شبیه به کاکتوس در آن بکارید.

روش ساخت گلدان سیمانی با طرح هندسی

برای ساخت چنین گلدانی به قالبی با طرح مورد نظر تان نیاز دارید. شما می توانید قالب گلدان سیمانی را به کمک کارتن، مقوای ماکت و یا صفحه های پلاستیکی که در ساخت ماکت مورد استفاده قرار می گیرند، بسازید. برای این کار طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ بکشید و الگو های مورد استفاده را بر روی مقوا یا کارتن برش بزنید. الگو ها را با چسب مایع و چسب نواری پهن به هم بچسبانید و یک قالب محکم از آن بسازید. سپس سیمان را درون آن ریخته و طبق توضیحات قبل گلدان را آماده کنید. برای درست کردن گلدان های کوچک تزیینی از این روش استفاده می شود.

ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی
ساخت گلدان سیمانی

روش های دیگر برای ساخت گلدان سیمانی

برای ساختن یک گلدان سیمانی کروی شکل از بادکنک می توان کمک گرفت. به این ترتیب که بادکنک را باد کرده و دور آن را آغشته به سیمان کنید. پس از خشک شدن بادکنک را بترکانید تا گلدانی گرد و کروی شکل داشته باشید. استفاده از کفش های کهنه مانند پوتین های سربازی، استفاده از سبد هایی با سوراخ های ریز برای ساخت گلدان سیمانی با ظاهری بافت دار، استفاده از بطری های آب معدنی بزرگ و استفاده از پارچه ای که بر دور یک ظرف پیچیده شده و آغشته کردن پارچه به سیمان و ساخت گلدانی گرد با این روش، راه کار های دیگری برای ساخت گلدان سیمانی هستند.

گلدان سیمانی طرح چوب

این نوع گلدان ها معمولا توسط طراحان شهری برای نصب در سطح شهر و پارک ها ساخته می شوند و آنها با استفاده از قالب های از پیش آماده که برای این کار ساخته شده اند، ایجاد می شود. این گلدان ها ظاهری شبیه به برشی از تنه درخت دارند و معمولا به رنگ های قهوه ای رنگ آمیزی می شوند. در مدل های استوانه ای عمودی می توان درخت های کوچک و در مدل های استوانه ای افقی که از طول برش خورده اند، می توان برای کاشت گل های باغچه ای استفاده نمود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

مدل های دیدنی و زیبای آویز گلدان مکرومه و کنف

گلدان حصیری، ساده ترین گیاهان را جذاب و دوست داشتنی می کندچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید