ساخت پنجره چوبی قدیمی به چه صورت است؟

چیدو پلاس 14 مرداد 1401

وقتی صحبت از خانه های سنتی و اصیل قدیمی و معماری ارزشمند ایرانی می شود، پنجره چوبی قدیمی نیز به عنوان یکی از اصول اولیه آن مورد توجه قرار می گیرد. یکی از ارکان مهم معماری ایرانی پنجره است و به همین دلیل باید نهایت دقت و ظرافت و زیبایی در ساخت آن به کار رود. ساخت پنجره چوبی قدیمی با روش هایی امکان پذیر است. اگر قبلا این کار را انجام نداده اید با ساخت پنجره چوبی ساده شروع کنید و سپس به سراغ طرح های پیچیده تر بروید. طرح هایی که با شیشه کاری های رنگی، زیبایی خاصی پیدا می کنند و از آنها برای تزیین خانه ها و ساختمان های مختلف خصوصا بوتیک هتل ها و کافه ها استفاده می نمایند. این متن به موضوع ساخت پنجره چوبی سنتی می پردازد و موارد زیر را بررسی می کند:

  • ساخت پنجره چوبی قدیمی با چه چوب هایی امکان پذیر است؟
  • طرح و مدل مورد استفاده در ساخت پنجره چوبی قدیمی چگونه است؟
  • نحوه ساخت پنجره چوبی قدیمی به چه صورت است؟
  • چگونه یک پنجره ساده و تزیینی بسازیم؟
  • ساخت پنجره چوبی قدیمی به روش سی ان سی و فاق و زبانه

برای ساخت پنجره چوبی ساده باید دستی در کار نجاری داشته باشید و یا علاقه مند به این کار باشید. همچنین باید به هنر و ظرافت های آن نیز آشنا باشید تا بتوانید پنجره ای زیبا و تمیز و قابل استفاده بسازید. دارا بودن دستگاه های برش نیز در این کار الزامی است.

ساخت پنجره چوبی قدیمی با چه چوب هایی امکان پذیر است؟

برای ساخت پنجره چوبی ساده و سنتی باید از چوب هایی استفاده کرد که دوام و مقاومت کافی برای قرار گیری در چهار چوب را داشته باشند و با کوچک ترین ضربه ای دچار آسیب و شکستگی نشوند. همچنین در برابر رطوبت نیز دارای مقاومت خوبی باشند. برای ساخت پنجره چوبی سنتی از چوب کاج می توان استفاده کرد. همچنین پروفیل های ترمووود نیز برای ساخت این پنجره های زیبا گزینه های مناسبی هستند. ترمووود ها با عملیات های فراوری خاصی که بر روی آنها انجام شده، ضد رطوبت شده اند و برای استفاده به عنوان پنجره چوبی مناسب اند.

طرح و مدل مورد استفاده در ساخت پنجره چوبی قدیمی چگونه است؟

طرح و مدل پنجره های قدیمی و سنتی معمولا از یک الگوی واحد پیروی می کنند. این الگو شامل یک بخش مستطیلی شکل است و یک بخش نیم دایره که در بالای آن قرار می گیرد. بسته به مدل پنجره ممکن است بخش نیم دایره حذف شود و یا آنکه باقی بماند. برای ساخت پنجره چوبی ساده و برای کسانی که مبتدی هستند، پیشنهاد می شود بخش بالایی را حذف کنید و تنها به ساخت یک چهارچوب مستطیلی شکل بسنده نمایید. هنگامی که در این کار ماهر شدید، می توانید مدل های حرفه ای تر این پنجره ها را نیز بسازید. همچنین اکثر پنجره های قدیمی و سنتی دارای طرح های چوبی مشبک هستند که با شیشه های رنگی به زیباترین شکل ممکن شیشه کاری شده اند. در حالت مبتدی برای ساخت پنجره چوبی قدیمی این شیشه های رنگی را نیز حذف کنید و سپس با یادگیری بیشتر آن ها را به کار اضافه نمایید.

نحوه ساخت پنجره چوبی قدیمی به چه صورت است؟

برای ساخت پنجره نیاز به داشتن دستگاه های برش مخصوص مانند اره رومیزی است. دستگاه هایی که بتوانند با دقت بالا محل چفت شدن چهار چوب ها در یکدیگر و محل قرار گیری شیشه ها را ایجاد کنند. حتی اگر بخواهید ساده ترین پنجره چوبی را بسازید، باز هم به این دستگاه ها نیاز خواهد بود. برای ساخت پنجره های قدیمی که دارای شیشه کاری هستند نیز به وسایلی برای برش شیشه ها نیاز است و این کار باید با دقت بالایی انجام شود. زیرا در حین برش شیشه ها ممکن است آنها دچار شکستگی شوند.

چگونه یک پنجره ساده و تزیینی بسازیم؟

برای ساخت پنجره چوبی قدیمی ساده که فقط جنبه تزیینی داشته باشد، کار راحت تری را در پیش دارید. برای این کار باید یک چهار چوب تهیه نمایید و آن را با پیچ و یا میخ سفت و محکم کنید. جهت درست کردن چهار چوب به نجاری یا چوب بری مراجعه کرده و چهار تکه چوب با قطر یکسان و دو طول و عرض مشابه را خریداری نمایید. این پنجره تزیینی نیاز به باز شدن هم دارد. بنابراین باید دو لنگه درب که با لولا به چهار چوب اصلی متصل می شود هم داشته باشید. بنابراین بسته به ابعاد پنجره ای که قصد ساختن آن را دارید، دو چهار چوب دیگر را هم بسازید. برای مثال اگر پنجره تان 100 در 80 سانتی متر است، چهار چوب اصلی دارای همین ابعاد و چهار چوب های قسمت های باز شونده، دو عدد 50 در 80 سانتی متر است.

مرحله بعدی اضافه کردن تزیینات به پنجره است. دو چهار چوب کوچک تر را باید به کمک روش هایی تزیین نمایید. برای این کار به مراکز چوب بری که دارای دستگاه سی ان سی (CNC) هستند مراجعه کنید و ابعاد و طرح مورد نظر تان را انتخاب نموده و طرح را بر روی ورقه چوب پیاده و برش بزنید. این امر توسط متصدی دستگاه صورت می گیرد. سپس ورقه برش زده شده را به چهار چوب ها متصل نمایید. نکته مهم در این جا آن است که باید بر روی چهار چوب ها برشی ایجاد شود که این ورقه های تزیینی و یا حتی شیشه به صورت کشویی به درون آن رفته و در جای خوب ثابت شوند. این کار به دلیل ضخامت کم برش و ابعاد دقیق آن با دست قابل انجام نیست. پس از انجام این مراحل چهار عدد لولا خریداری کنید و درب ها را به یکدیگر وصل کنید. در انتها شما یک پنجره تزیینی ساده و زیبا خواهید داشت که می توانید آن را به دیوار آویزان کرده و از ساخته دست خود لذت ببرید.

ساخت پنجره چوبی قدیمی به روش CNC و فاق و زبانه

ساخت پنجره چوبی سنتی و ساده به روش های مختلفی نظیر سی ان سی (CNC) و روش فاق و زبانه و با استفاده از چسب های مخصوص امکان پذیر خواهد بود. در ساخت پنجره چوبی ساده به روش  سی ان سی، پس از طراحی پنجره با طرح مورد نظر، نقشه به دستگاه داده می شود. دستگاه با توجه به طرح و با کمک لیزر، چوب ها را برش می زند. پس از برش زدن، باید قطعات را کنار هم بچینید و با کمک ابزاری مانند میخ بادی بدون سر، آنها را به یکدیگر متصل کنید. مزیت این روش آن است که در آن سرعت عمل ساخت درب و پنجره چوبی بالا است. اما روش دیگری که برای ساخت پنجره چوبی سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، روش فاق و زبانه نام دارد. در این روش قطعات به صورت نر و مادگی درون هم قرار گرفته و نیازی به استفاده از میخ نیست. برای این کار نیاز به دستگاه برشی است که بتواند با دقت بالایی برش ها را انجام دهد. زیرا اگر برش ها درست نباشد قطعات در هم فرو نرفته و چفت نمی شوند.

ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی
ساخت پنجره چوبی قدیمی

خانه ایده آل خود را بسازید:

خانه سگ زیبا بسازید و محلی آرام برای استراحت سگ خود فراهم کنید

تغییر رنگ چوب مبل در خانه، یک نوسازی اساسی با کمترین هزینهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<