ساخت کاردستی های آسان و خلاقانه با چوب کبریت

چیدوپلاس 22 خرداد 1400

درست کردن یک کاردستی جذاب و خلاقانه همیشه نیاز به داشتن وسایل خاص و گران قیمت ندارد. تنها با تعدادی چوب کبریت می توان دست به ساخت کاردستی های متنوع و مختلف زد. درست کردن کاردستی با چوب کبریت نوعی سرگرمی است که بزرگ تر ها را هم می تواند پای کار بیاورد و با انجام یک کار گروهی بین پدر و مادر و بچه ها، اوقات خوشی برای خانوده رقم بخورد.

ساخت خانه با چوب کبریت – مدل شماره 1

ساخت ماکت خانه به وسیله چوب کبریت یکی از اصلی ترین کاردستی هایی است که می توان با این چوب ها ساخت. برای ساخت خانه با چوب کبریت شما به تعداد زیادی چوب کبریت (بسته به ابعاد خانه)، چسب مایع و یک مقوا نیاز دارید. در ابتدای کار مقوا را به اندازه دلخواه خود برش دهید. سپس چوب کبریت ها را به صورت عمودی، با نظم و کاملا مرتب در کنار هم گذاشته و انتها و ابتدای آنها را چسب بزنید، تا به خوبی به هم بچسبند.

برای درست کردن خانه به 4 ردیف دیوار چوب کبریتی نیاز دارید. پس این کار را برای 4 بار تکرار کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که بر روی یکی از دیوار ها پنجره و بر روی دیوار دیگر درب خانه قرار می گیرد. پس باید با برش زدن چوب کبریت ها درب و پنجره را بر روی دیوار ایجاد کنید. پس از کامل شدن دیوار ها آن را به صورت یک مکعب بر روی مقوایی که به عنوان زمینه کار در نظر گرفته اید، با دقت بچسبانید. برای سقف خانه می توانید چوب کبریت ها را به صورت شیروانی درست کرده و بر بالای آن بچسبانید.

ساخت خانه با چوب کبریت
ساخت خانه با چوب کبریت
ساخت خانه با چوب کبریت

ساخت خانه با چوب کبریت – مدل شماره 2

در این مدل شما می توانید چوب کبریت ها را به گونه ای بر روی همدیگر قرار دهید که به طور هزمان با گذاشتن آنها بر روی همدیگر خانه ساخته شده و ارتفاع بگیرد. کار به این صورت انجام می شود که بر روی یک مقوای مربع شکل که از قبل برش زده و آماده کرده اید، 4 عدد چوب کبریت را به صورت مربعی قرار داده و به هم بچسبانید. سپس از یک گوشه کار را ادامه دهید و دانه به دانه چوب کبریت ها را بر روی هم سوار کنید و چسب بزنید. هر چه جلوتر بروید، ارتفاع خانه تان بیشتر می شود. در انتها یک سقف شیروانی هم با چوب کبریت ها ساخته و بر روی خانه کبریتی خود بگذارید.

ساختن خانه با این دو روش امکان پذیر است اما شما می توانید با کمی خلاقیت و به کارگیری ایده های جالب و خلاقانه، خانه هایی با طرح های متنوع ایجاد کنید. برای مثال خانه های دو طبقه با چوب کبریت، خانه هایی با تراس، خانه چوب کبریتی با نرده هایی در رو به روی خانه، و مدل ها و طرح های پیچیده تر که قطعا درست کردن شان وقت بیشتری از شما خواهد گرفت. همچنین برای درست کردن خانه های بزرگ تر می توانید از چوب کبریت های بلندتر که معمولا برای جشن تولد ها مورد استفاده قرار می گیرد نیز استفاده کنید.

ساخت درختچه با چوب کبریت

برای ساخت درختچه با چوب کبریت شما نیاز به تعداد زیادی چوب کبریت دارید. برای انجام این کار در ابتدا تعدادی چوب کبریت را به هم بچسبانید تا تنه درخت شکل گیرد. می توانید تنه درخت را نازک و یا قطور بسازید. سپس از چند چوب کبریت بلند استفاده کرده و شاخه های اصلی درخت را به تنه آن بچسبانید. اجازه دهید تا چسب ها خوب سفت شوند و سپس کار را ادامه دهید. برای ادامه کار باید چوب کبریت های کوتاه و معمولی را به صورت کج و راست به هر شاخه بچسبانید تا شاخه های فرعی تر ایجاد شوند. با چسباندن تعداد زیادی چوب کبریت به درخت، در انتها یک درخت پر بار و زیبا خواهید داشت.

خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت

کاردستی با چوب کبریت روی مقوا

با چوب کبریت علاوه بر ساخت حجم های مجسمه ای مانند خانه و درخت و کاردستی های دیگر، می توان تابلو نیز ایجاد کرد و بر دیوار چسباند. برای ساخت تابلو باید چوب کبریت ها را بر روی مقوا بچسبانید. پس در ابتدا باید یک مقوای ضخیم مانند مقوا ماکت تهیه کنید و به ابعاد دلخواه تان برش دهید. پیشنهاد می شود که کار چسباندن چوب کبریت ها از ابتدا بر روی مقوای اصلی انجام ندهید. بهتر است بر روی یک کاغذ چوب کبریت ها را با طرح دلخواه قرار دهید و شکل کلی تابلو را ایجاد کنید. سپس آن را به عنوان الگو قرار داده و چوب کبریت های اصلی را بر روی مقوای اصلی بچسبانید. طرح های مختلفی برای ساخت تابلو با چوب کبریت وجود دارد. طرح مانکن ،قلب، نوشته و طرح های دیگر قابلیت تبدیل شدن به یک تابلوی چوب کبریتی زیبا را دارند.

خلاقیت با چوب کبریت
کاردستی با چوب کبریت روی مقوا
خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت

درست کردن ستاره چوب کبریتی بر روی مقوا

برای ساخت ستاره با چوب کبریت باید طرح ستاره مورد نظر خود را بر روی یک مقوای ضخیم و یا کارتن پیاده کنید و آن را برش بزنید. برای پیدا کردن طرح ستاره لازم نیست خودتان آن را نقاشی کنید و می توانید به راحتی از تصاویری که در اینترنت موجود است، استفاده نمایید. پس از اینکه طرح کلی ستاره را بر روی مقوا کشیده و آن را برش دادید، چوب کبریت ها را به وسیله چسب مایع با دقت و ظرافت فراوان، به صورت عمودی و کاملا کنار هم بر روی مقوا بچسبانید. در انتها می توانید این ستاره زیبا را قاب کنید و یا با چسباندن چوب کبریت ها به هر دو طرف مقوا، و آویختن آن از سقف به کمک یک نخ محکم، از آن یک آویز زیبا برای اتاق خود بسازید.

خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت

ساخت اشکال هندسی با چوب کبریت

با چوب کبریت می توانید اشکال هندسی را به صورت حجم بسازید. مکعب مربع و مستطیل، حجم های مثلثی شکل، استوانه و غیره قابلیت ساخته شدن توسط چوب کبریت را دارند. از ماکت هایی که ساختید به عنوان تزیین بر روی میز و یا قسمت های دیگر می توان استفاده کرد. ساخت اشکال هندسی پیچیده تر با چوب کبریت می تواند به سرگرمی و ایجاد تمرکز در بزرگ تر ها نیز کمک کند.

پرورش خلاقیت با چوب کبریت

بعضی از افراد که ساخت کاردستی با چوب کبریت را جدی تر گرفته اند، با این وسیله ماکت های بسیار زیبا و خارق العاده ای را درست کرده اند. برای مثال ساخت برج ایفل، بناهای باستانی در اروپا نظیر ساختمان پارلمان انگلیس در لندن، درست کردن پل های مختلف با چوب کبریت، ساخت ماکت کشتی، و حتی درست کردن پرتره انسان با چوب کبریت امکان پذیر است. گاهی ارتفاع این کاردستی ها با چوب کبریت از قد سازنده آنها نیز بلند تر می شود، که این نشان از میزان کار زیاد و تعداد بالای چوب کبریت های به کار گرفته شده دارد.

به غیر از موارد گفته شده می توان توسط چوب کبریت کاردستی های ساده تر و جذاب تری هم درست کرد. حتی خودتان می توانید با خلق ایده های نو کاردستی های تازه و منحصر به فردی را درست کنید. کافیست کمی فکر کنید و طرح های مورد نظر تان را بر روی کاغذ پیاده کنید. درست کردن میز و صندلی با چوب کبریت، ساخت پروانه، طاووس و حیوانات دیگر با چوب کبریت، درست کردن زیر لیوانی و انواع کاردستی های دیگر نمونه هایی از پرورش فکر و خلاقیت هستند.

خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت
خلاقیت با چوب کبریت

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت کاردستی با قوطی چوب کبریتچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<