رنگ ارغوانی و ایده هایی برای ایجاد یک دکوراسیون با طراوت و پر انرژی

چیدو پلاس 02 اسفند 1400

از گروه رنگ هایی که حد واسط قرمز و آبی به شمار می روند، به رنگ ارغوانی می توان اشاره کرد. در گذشته ها از این رنگ در خانه ثروتمندان بیشتر استفاده می شده است و به همین دلیل رنگ ارغوانی یک رنگ شاهانه و سلطنتی محسوب می گردد. ارغوانی با رنگ خاص خود تاثیرات منحصر به فردی را در افراد ایجاد می کند. می توان گفت که این رنگ نماد و نشانه عشق، ثروت، الهام بخشی و غرور است. این رنگ مورد علاقه کسانی است که اعتماد به نفس بالایی دارند و همیشه به دنبال انتخاب های پر شهامت و جسورانه در زندگی خود هستند. از رنگ ارغوانی نه تنها در دنیای مد و فشن که در دکوراسیون داخلی هم به شکل ویژه ای استفاده می شود.

رنگ ارغوانی چه رنگی است

همانطور که گفته شد این رنگ از ترکیب آبی و قرمز به وجود می آید و مابین رنگ بنفش و زرشکی قرار دارد. رنگ ارغوانی رنگی بسیار قدرتمند و پر انرژی است و استفاده از آن در سالن نشیمن خانه و همینطور اتاق خواب ها بسیار توصیه می شود. این رنگ دارای خصوصیات هر دو رنگ قرمز و آبی در خود است. شور و انرژی قرمز به همراه آرامش و معنویت آبی همگی در ارغوانی نمود پیدا کرده است. این رنگ دارای طیف های روشن و تیره بوده و از این میان ارغوانی تیره رنگی بسیار خاص است که تاثیر فوق العاده ای در چیدمان خانه دارد.

مکمل رنگ ارغوانی چه رنگی است؟

همانطور که می دانید با توجه به چرخه رنگی که از طریق آن می توان رنگ های اولیه و ثانویه و مکمل را شناسایی کرد، می توان گفت که مکمل رنگ ارغوانی رنگی است که در چرخه رنگی رو به روی آن قرار می گیرد. این رنگ سبز است. البته به آن سبز- زرد می گویند زیرا مقادیری رنگ زرد در خود دارد. کاربرد این دو رنگ در کنار یکدیگر به لحاظ علمی و منطقی کاملا صحیح است، همچنین در دکوراسیون داخلی از رنگ های دیگر  هم خانواده در کنار ارغوانی می توان استفاده نمود که ست های جذابی را با این رنگ زیبا ایجاد می کنند. در ادامه پیرامون موضوع ست رنگ ارغوانی صحبت خواهد شد و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه می گردد.

بهترین پیشنهادات برای ست رنگ ارغوانی

بهترین پیشنهاد برای ست رنگ ارغوانی که باعث بهتر و بیشتر دیده شدن آن می شود، رنگ طوسی و ارغوانی است. در دکوراسیون خانه ای مدرن با این رنگ ها، رنگ طوسی به مانند یک زمینه مناسب عمل کرده تا رنگ ارغوانی به خوبی خود را نشان دهد. حتما در تصاویر ژورنال های خارجی و در خانه های مدرنی که به رنگ طوسی هستند، دیده اید که یک فرش ایرانی دستبافت ارغوانی رنگ بر روی زمین است و رنگ شاهکار و زیبای این فرش به خوبی خود را در فضای خنثی طوسی رنگ نشان می دهد. به غیر از طوسی از رنگ های دیگری نظیر آبی ها، سفید، یاسی و صورتی روشن برای ایجاد یک ست رنگ ارغوانی زیبا می توان استفاده نمود. هر کدام از این رنگ ها در کنار ارغوانی تصویری دیدنی و چشم نواز را ایجاد می کنند. همچنین برای داشتن خانه ای با چیدمان فانتزی از رنگ ارغوانی در کنار رنگ های دیگری مانند زرد، سبز روشن، نارنجی روشن و رنگ های فانتزی دیگر می توان استفاده نمود.

رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی

استفاده از رنگ ارغوانی در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

رنگ ارغوانی یک رنگ شاد و پر انرژی است. از این رنگ بیشتر در دکوراسیون های مدرن و امروزی استفاده می شود، هر چند که می توان از ویژگی های ارغوانی در سبک های چیدمان کلاسیک هم استفاده کرد. مثلا مبلمان استیل طلایی یا قهوه ای رنگ با پارچه روکش مخمل ارغوانی جلوه ای بی نظیر از اصالت و شکوه در سالن پذیرایی ایجاد می کند. بنابراین ست رنگ ارغوانی و طلایی یکی از پیشنهاد های فوق العاده دیگر برای کاربرد در خانه و مخصوصا سالن پذیرایی خواهد بود. اما در سبک های مدرن تر چیدمان این رنگ با جسارت بیشتری استفاده می شود و بخش های دیگری از خانه نیز به رنگ ارغوانی اختصاص می یابد.

در نشیمن و پذیرایی می توان مبل راحتی را به رنگ ارغوانی ساده در نظر گرفت و بر روی آن کوسن های گل دار و یا طرح های دیگر قرار داد. فضایی دوستانه و صمیمی با استفاده از این ترکیب رنگی در خانه پدید می آید. در قسمت های دیگر خانه استفاده از رنگ های سفید، صورتی روشن و یاسی باعث می شود تا فضای خانه به سمت بهاری شدن پیش برود. حسی از طراوت، زیبایی و لطافت بهار با استفاده از این رنگ ها در خانه جریان می یابد. پس استفاده از پارچه های گل داری که دارای زمینه سفید، گل های ارغوانی و برگ های سبز هستند را در کنار رنگ ارغوانی ساده فراموش نکنید.

استفاده از رنگ ارغوانی در دکوراسیون اتاق خواب

در اتاق خواب پیشنهاد می شود به کارگیری رنگ های طوسی و آبی را در کنار ارغوانی محدود کنید و بیشتر از رنگ های روشن در کنار آن استفاده نمایید. مثلا در اتاق خوابی با دکوراسیون ارغوانی و سفید و یا ارغوانی و صورتی روشن فضایی به شدت آرامش بخش و دوست داشتنی پدید می آید. برای خلق چنین فضایی دیوار پشت تخت خواب را به صورت یکدست ارغوانی کنید و دیوار های دیگر را سفید باقی بگذارید. رو تختی را می توانید از رنگ ارغوانی ساده و یکدست به همراه کوسن های سفید رنگ و یا صورتی روشن انتخاب کنید و یا آنکه از رو تختی طرح داری استفاده کنید که دارای رنگ زیبای ارغوانی است. والان پرده را نیز همانند دیوار انتخاب نمایید تا چرخش رنگ به صورت صحیح در اتاق برقرار شود. استفاده از گل های طبیعی در اتاق خواب را فراموش نکنید و این را هم بدانید که تابلو های نقاشی که به دیوار نصب می کنید تاثیر ویژه ای در بهتر و زیباتر شدن دکوراسیون اتاق خواب شما خواهند داشت.

کاربرد رنگ ارغوانی در دکوراسیون چه خانه هایی بهتر است؟

همانطور که می دانید ارغوانی یک رنگ تیره و پر انرژی است. استفاده از آن به میزان زیاد باعث می شود تا خیلی زود همه چیز برای تان تکراری شود و شاید از نظر روحی شما را کمی آزار دهد. اگر متراژ خانه تان زیاد است و از پنجره های بزرگ و پر نور در خانه بهره می برید، می توانید بخش بزرگ تری از خانه را به این رنگ اختصاص دهید. مثلا دیوار بزرگ تری را ارغوانی کنید و یا از اکسسوری ها و دکوری های بیشتری به رنگ ارغوانی استفاده نمایید. اما اگر خانه کوچکی دارید بهتر است استفاده از رنگ ارغوانی را با دقت و توجه بیشتری همراه نمایید. این رنگ در خانه های کوچک و کم نور باید همراه با یک رنگ روشن مانند سفید به کار برده شود تا هم فضای خانه کوچک تر به نظر نرسد و هم رنگ ارغوانی بتواند نمود و جلوه بیشتری داشته باشد. در خانه های کوچک می توانید از رنگ ارغوانی برای یکی از دیوار های کوچک خانه، در قالب یک مبل تک، چند عدد کوسن، تعدادی از اکسسوری ها، تابلو های نقاشی با رنگ ارغوانی و موارد این چنینی دیگر استفاده نمایید.

رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی

خانه ایده آل خود را بسازید:

دکوراسیون با رنگ یاسی ، دکوری آرامش بخش برای روزهای پر مشغله

راهنمای استفاده از کاغذ دیواری بنفش در منزلچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<