مایکروفر، سولاردام یا فر برقی کدام یک را برای خانه ام تهیه کنم ؟ کدام برند ها بهتر اند؟

خرید وسایل برقی آشپرخانه به دلیل گوناگونی و تنوع محصولات گاهی ممکن است بسیار سخت باشد. این روز ها تولید کنندگان برای هر نیازی در آشپزخانه وسیله ای را تولید کرده اند. وسایلی مانند غذا ساز، هم زن برقی، مخلوط کن، سرخ کن، آرام پز، زودپز، ساندویچ ساز، مایکروویو، سولاردام، فر برقی و غیره. که مسلما با توجه به خانه های آپارتمانی و تعداد کم کابینت ها و همچنین هزینه های بالا، تهیه همه این وسایل مقرون به صرفه نیست. همچنین عروس خانم هایی که در حال تهیه جهیزیه هستند با این سوال مواجه می شوند که از بین مایکروویو و سولاردام کدام یک برای آشپزخانه مناسب تر است؟ هر کدام از آنها چه ویژگی هایی دارد و چه تفاوت هایی با هم دارند؟ بنابراین قبل از تهیه آنها باید بدانیم که هر کدام چه عملکردی دارند و کدام یک در خانه کاربردی تر هستند. در این مطلب به معرفی مایکروویو، سولاردام و فر برقی و بررسی تفاوت های آنها با یکدیگر می پردازیم. شاید به طور کلی هر سه این وسایل پخت و پز، برای کسی که شناختی نسبت به عملکرد آن ها ندارد یکسان به نظر برسد ولی این سه وسیله هم در نوع کارکرد و هم نوع استفاده برای پخت غذا متفاوت هستند.

مایکروویو

در ابتدا و قبل از شروع بحث پیرامون ویژگی های این محصول نکته ای در مورد نام آن مطرح می شود. با توجه به اینکه اسامی مختلفی برای نام گذاری دستگاه Microwave توسط مردم گفته می شود، لازم است بدانید که تمامی این کلمات مانند مایکروویو، ماکروویو، مایکروفر، ماکروفر، مایکرو و ماکرو تفاوتی در معنای کاربردی دستگاه با همدیگر ندارند، هر چند که درست ‌ترین کلمه و تلفظ برای این دستگاه کلمه «مایکروویو» است.

مایکروویو یکی از رایج ترین وسایل مربوط به پخت و پز در آشپرخانه است که در بسیاری از خانه ها نبود آن غیر ممکن به نظر می رسد. محدوده کاربری و استفاده از مایکروویو بسیار زیاد است. شاید اولین دلیل نیاز به این وسیله، گرم کردن مواد غذایی و یخ زدایی از آن ها باشد اما به غیر از این موضوع شما می توانید با مایکروویو غذا های متنوعی را هم درست کنید. اصول کار مایکروویو به این صورت است که درون این دستگاه ابزاری به نام مگنترون گذاشته شده است. این ابزار امواجی با فرکانس ۲۴۵۰ مگا هرتز ایجاد می کند که این امواج پس از برخورد با دیواره فلزی درونی مایکروویو منعکس شده و با لرزش و جنبش مولکول های آب درون ماده غذایی و سپس لرزش مولکول های خود ماده غذایی آن را گرم می کند. این امواج برای بدن مضر نیستند و تغییری در طعم غذا به وجود نمی آورند.

پخت و پز با مایکروویو بعضا همراه با کمی محدودیت است. به طور مثال شما نمی توانید از ظروف فلزی و هر نوع ظرف پلاستیکی استفاده کنید. برای قرار دادن ظرف پلاستیکی درون مایکروویو باید حتما از ظروفی استفاده نمایید که برای این کار ساخته شده اند. معمولا در زیر ظروف پلاستیکی علامتی قابل مشاهده است که متوجه خواهید شد که می توانید از این ظرف در مایکروویو استفاده کنید یا نه. یکی دیگر از مهم ترین محدودیت های مایکروویو پخت غیر یکدست و غیر یکپارچه غذا در آن است. مثلا اگر شما یک ظرف برنج را درون مایکروویو قرار دهید بعد از اتمام زمان گرم شدن یا پختن مشاهده خواهید کرد که یک طرف برنج گرم و طرف دیگر آن سرد تر از سمت دیگر است.

با تمام این موضوعات هنوز هم بهترین انتخاب برای آشپزی در زمان کم، سلامت در پخت و داشتن تنوع در کارکرد، استفاده از یک مایکروویو است. برند های مختلفی خط تولید مایکروویو دارند اما بهترین و پرفروش ترین آن ها در بازار ایران ال جی، سامسونگ، مایدیا، فلر، کنوود و هاردستون هستند. اگر تصمیم به خرید مایکروویو دارید، بهتر است قبل از خرید به نیاز های خود مثل گنجایش مایکروویو، ابعاد، میزان قدرت، تعداد برنامه پخت، قابلیت پخت غذاهای ایرانی، دارا بودن امکاناتی نظیر گریل و کانوِکشن و مدل قرار گیری مثل توکار یا روکار بودن توجه نمایید.

امکانات مختلف دستگاه مایکروویو این امکان را می دهند تا بتوانید بهتر و راحت تر آشپزی کنید. برای مثال اگر مایکروویو شما دارای قابلیت کباب کردن باشند می توانید از گریل داخلی این دستگاه استفاده کرده و غذای خود را برشته کنید. فناوری دیگری به نام کانوِکشن به این شکل است که در پشت دستگاه یک فن تعبیه شده است. این فن کمک می کند تا گرما داخل دستگاه به جریان در آمده و پخت و گرم شدن غذا یکنواخت تر شود. اگر دستگاه مایکروویو شما دارای فناوری کانوِکشن است می توانید درون مایکروویو خود کیک هم بپزید.

فناوری اینوِرتر قابلیت دیگری است که به دستگاه های مایکروویو اضافه شده است. مایکروویو ها در گذشته با دو حالت صفر و صد در صد توان کار می کردند. این حالت برای کسانی که نیاز داشتند تا غذای خود را با گرمای کمتری و با مدت زمان بیشتری بپزند یا گرم کنند، مناسب نبود. اما با فناوری اینوِرتر شما در محدود صفر تا صد می توانید توان دستگاه مایکروویو خود را تنظیم نمایید. پیشرفت های دیگری هم در دستگاه های مایکروویو صورت گرفته است. از این فناوری های جدید می توان به پخت با تاخیر اشاره کرد. این قابلیت زمانی مورد استفاده است که شما بیرون از منزل باشید و بخواهید هنگام ورود به خانه غذای گرم داشته باشید. به این ترتیب غذای خود را درون مایکروویو قرار داده، پخت با تاخیر را فعال کرده و زمان مناسب برای شروع پخت را به دستگاه می دهید. هنگامی که شما در منزل نیستید و زمان مورد نظر فرا رسید، دستگاه به صوت اتوماتیک شروع به کار می کند. به این ترتیب شما با ورود به منزل با یک غذای پخته شده مواجه خواهید بود. از دیگر ویژگی های مایکروویو های جدید می توان به این موارد اشاره کرد: سینی گردان برای پخت یکنواخت تر، پخت به کمک حسگر برای زمان هایی که امکان سوختن غذا وجود داشته باشد، قفل کودک، قفل داخلی به این معنی که تا وقتی درب دستگاه کاملا بسته نشده، کار دستگاه شروع نشود.

سولاردام 

یکی دیگر از جدید ترین دستگاه های تولیدی برای پخت غذا که با ورود خود به بازار سر و صدای زیادی هم به پا کرد، سولاردام است. این دستگاه شباهت هایی مانند توانایی گرم کردن غذا و گریل کردن با مایکروویو دارد، ولی تفاوت هایی هم در نوع عملکرد آن با مایکروویو وجود دارد. این وسیله ترکیبی از فناوری ماکروویو و امواج گرمایشی نوری است. در محفظه پخت سولاردام یک هیتر ذغالی وجود دارد، این هیتر نوعی المنت است که دارای رشته های ذغال است. حرارت ایجاد شده توسط این المنت به گونه ای است که موجب پخت غذا می شود اما ویتامین های موجود در غذا را از بین نمی برد. سولاردام همچنین دارای هیتر در پایین دستگاه نیز هست که باعث می شود غذا به طور همزمان از بالا و پایین گرم شود.

در سولاردام هیتر پایینی دستگاه امواج گرمایشی نوری را از پایین به غذا می تاباند. در واقع این هیتر با امواج نوری است که مهم ترین تفاوت بین سولاردام و مایکروویو محسوب می شود. از دیگر مزایای سولاردام می توان به کوره مدور آن اشاره کرد که از انتشار بیهوده امواج و گرما جلوگیری کرده و امواج را به سمت مرکز هدایت می کند. سولاردام برنامه های پخت و همینطور برنامه های پیشفرض برای پخت بیشتری نسبت به مایکروویو دارد که این ویژگی باعث شده غذاهای متنوع تری را بتوانید در سولاردام بپزید. محفظه پخت سولاردام استوانه ای و مدور است که این باعث می شود امواج بهتر منعکس شوند. سرعت پخت در سولاردام بیشتر است و غذا در آن برشته تر و مغز پخت تر می شود. تکنولوژی اولیه ساخت سولاردام متعلق به شرکت ال جی بوده و قطعا بهترین نوع آن را نیز همین شرکت تولید می کند ولی به غیر از آن برند های سامسونگ، پاناسونیک و بوش نیز از مارک های پر فروش در بازار هستند.

سولاردام دارای ویژگی بخار پزی نیز هست. این ویژگی با در نظر گرفتن طبخ سالم غذا کمک می کند تا کسانی که برنامه غذایی و رژیمی خاصی را دنبال می کنند هم بتوانند از سولاردام استفاده کنند. در سولاردام منوی پخت فست فود، سرخ کردن سالم و خشک کردن هم وجود دارد که به این ترتیب آشپزی را آسان تر می کند. همچنین دستگاه سولاردام دارای برنامه بو زدایی بوده و خاصیت ضد زنگ نیز دارد.

تفاوت های ظاهری مایکروویو و سولاردام

در سولاردام عموما کلیدها در سمت بالا قرار دارد و درب آن نیز از بالا باز می شود. در صورتی که در مایکروویو کلید ها در سمت راست قرار می گیرند و درب نیز از سمت راست باز می شود. در سولاردام سینی داخلی از جنس نوعی فلز و دارای شفت سرامیکی است و در مایکروویو سینی از جنس پیرکس و شفت از جنس پلاستیکی است. در سولاردام لامپ داخلی در سقف تعبیه شده و در مایکروویو این لامپ در دیواره سمت راست قرار داده شده است.

فر برقی 

این دستگاه بی شباهت به مایکروویو و سولاردم نیست اما تفاوت های اساسی هم با آن ها دارد. فر برقی در دو مدل توکار و روکار تولید می شود اما این مدل ها تفاوتی در کارکرد ندارند. فرها سرعت و راحتی مایکروویو و سولاردام را ندارند اما کیفیت پخت در آن ها بسیار بیشتر است. از فر برقی برای گرم کردن غذا و یخ زدایی هم می توانید استفاده کنید اما آنها سرعت بسیار کمی در این موارد دارند. فر برقی گزینه بسیار مناسبی برای فضاهای است که فاقد لوله کشی گاز هستند. فر به طور کلی دستگاهی کامل برای پخت و پز است و کنترل دقیقی بر روی درجه حرارت دارد که این باعث می شود که نگران سوختن غذای خود نباشید. البته استفاده از فر بیشتر برای پخت غذاهای خشک و نه آبدار توصیه می گردد.

در فر برقی از المنت های حرارتی برای پخت غذا استفاده می شود. این المنت ها می توانند در پایین و یا بالای دستگاه فر برقی تعبیه شده باشند. در فر برقی ترموستاتی وجود دارد که میزان حرارت را کنترل کرده و دمای داخل فر را در میزان تنظیم شده نگه می دارد. در فر برقی فن های قرار گرفته که حرارت را درون فر به گردش در می آورند و به این ترتیب حرارت یکنواختی را برای پخت غذا ایجاد می نماید. در مقایسه با مایکروویو و یا سولاردام مصرف برق فر برقی بالا است. البته میزان مصرف برق آنها بستگی زیادی به میزان دمای تنظیم شده و مقدار توانی که دستگاه مصرف می کند، دارد.

همانطور که گفته شد سرعت پخت و گرم کردن غذا در فر برقی نسبت به مایکروویو و سولاردام کمتر است. در فر برقی لازم است چند دقیقه قبل از قرار دادن غذا درون آن، فر را روشن کرده تا گرم شود. اما برای غذاهایی که نیاز به پخت طولانی تر و به اصطلاح مغز پخت شدن دارند (مانند کیک) استفاده از فر برقی توصیه می شود. از برند های تولید کننده این محصول هم می توان از شرکت های لوفرا، بوش، سامسونگ، ال جی، آریستون و اخوان نام برد.

فر برقی یا مایکروویو

با توجه به این نکته که در بسیاری از خانه ها امروزه از گاز روکار استفاده می شود، سوال خرید فر یا مایکروویو می تواند پرسش بسیاری از افراد باشد. اگر فضای آشپزخانه تان به حدی بزرگ است که جا برای هر دو این وسایل دارید به دلیل عملکرد متفاوت پیشنهاد می شود هر دو آنها را خریداری کنید، اما در صورتی که تصمیم به خرید فقط یکی از آنها دارید، باید ببینید که کدام یک از این وسایل برای خانواده شما کاربردی تر است. مثلا اگر خانم یا آقایی هستید که به صورت حرفه ای آشپزی می کنید و دستی در پختن کیک و تهیه غذاهای مختلف دارید بهتر است فر تهیه کنید اما اگر برای شما تنها گرم کردن غذا و همینطور پخت سریع آن در اولویت قرار دارد تهیه مایکروویو ارجحیت خواهد داشت. یکی از برتری های فر برقی نسبت به مایکروویو این است که در مایکروویو نمی توان از ظروف فلزی استفاده کرد اما در فر برقی به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. همچنین فر برقی به دلیل حجم بزرگ تر خود، می تواند غذای بیشتری هم آماده کند.

برای مطالعه ی اولویت خرید وسایل برقی آشپزخانه اینجا را مطالعه کنید.

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

۱۰ برند برتر یخچال و فریزر در ایران – ایرانی و خارجی

راهنمای کامل خرید قابلمه برای جهیزیهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<