پله بتنی مدرن و ساختمانی به روز و منحصر به فرد

چیدو پلاس 04 تیر 1401 ،

در گذشته نمونه هایی از مدل پله های بتنی را در قسمت های بیرونی ساختمان ها دیده اید، اما امروزه با تغییراتی که در کیفیت ساخت پله ها و همینطور طرح و مدل آنها رخ داده، نمایی کاملا مدرن و امروزی پیدا کرده اند. استفاده از بتن در ساخت پله آن را تبدیل به یک سازه مستحکم و با کیفیت می کند که امروزه به طور گسترده ای در ساختمان های مدرن کاربرد دارد. بتنی که سطح آن صاف شده و به خوبی صیقل خورده است، بتن اکسپوز نام دارد که نمایی بسیار تطبیق پذیر، طبیعی و مدرن داشته و در ساخت پله بتنی به کار می رود. این پله ها ابتدا تنها در مراکز تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت، ولی در حال حاضر در فضاهای مسکونی، با تلفیقی از نرده های شیشه ای و یا چوبی، از محبوبیت بالایی برخوردار است و طراحان دکوراسیون را مجذوب خود کرده است. این متن به موضوع پله بتنی مدرن اختصاص دارد و تمام آن چیزی را که در این باره باید بدانید، در اختیار شما قرار می دهد.

در این مطلب خواهید خواند:

  • پله بتنی مدرن چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارد؟
  • پله بتنی مدرن در چه ساختمان هایی کاربرد دارد؟
  • اجرای پله بتنی به چه صورت است؟
  • کاربرد پله بتنی مدرن در داخل و خارج از ساختمان چگونه است؟
  • چه طرح هایی با پله بتنی مدرن قابل اجراست؟

پله بتنی مدرن چه ویژگی ها و خصوصیت هایی دارد؟

همانگونه که می دانید بتن ماده ای است که پس از سفت و خشک شدن بسیار محکم و ماندگار است؛ به همین دلیل است که از گذشته در اجزای سازه که از دید پنهان است مانند فونداسیون و ستون ها و غیره به طور گسترده ای استفاده می شده است اما در سال های اخیر بکارگیری بتن با بافت نازک برای استفاده برای مصارف داخلی و خارجی رو به افزایش است؛ بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که مهم ترین ویژگی پله بتنی داخل ساختمان و همینطور پله بتنی خارج ساختمان دوام، استحکام و ماندگاری آن است. ممکن است پله پس از گذشت مدت زمانی دچار آسیب دیدگی هایی شود اما این آسیب ها حتما جزیی خواهند بود و به آسانی بر طرف می شوند. دیگر ویژگی مهم پله بتنی مدرن یا پله های اکسپوز آن است که هزینه اجرای آنها پایین تر سنگ، چوب و یا شیشه هستند. این خود دلیلی محکم بر استقبال خیلی از افراد برای داشتن چنین پله هایی است. به عنوان مورد دیگر باید گفت که اجرای پله بتنی مدرن چه در داخل و چه در خارج از ساختمان به سرعت انجام می شود و نیازی به صرف زمان طولانی برای خرید و نصب و غیره نخواهید داشت. همچنین پله های بتنی به صورت پیش ساخته هم وجود دارند که تنها کافیست در محل مورد نظر نصب شوند. این مورد هم قابل ذکر است که بتن می تواند به عنوان عایق حرارتی عمل کند و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی گردد. در نهایت ابعاد سفارشی و امکان اجرای چندین طرح با اندازه های مختلف، این پله ها را در دسته ی یکی از مدل های پرکاربرد قرار داده است .

پله بتنی مدرن در چه ساختمان هایی کاربرد دارد؟

از این مدل پله ها در تمامی ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، ورزشی و یا حتی ویلا ها می توان استفاده کرد. هر ساختمانی که در آنها از نمایی مدرن استفاده شود، قابلیت به کار گیری پله بتنی مدرن نیز وجود دارد. اما به طور کلی بیشتر در ساختمان های مسکونی و یا شرکت های مدرن و خاص نظیر خانه هایی با طراحی و معماری های مینیمال و متفاوت، ساختمان موزه ها، گالری های نقاشی و مکان های دیگری از این دست پله بتنی مدرن را مشاهده می کنید. ویلاهای خارج شهر نیز مکان های خوبی برای ساخت پله بتنی خارج ساختمان هستند. با کمی سرچ در اینترنت و دیدن تصاویر ساختمان های مدرن در سرتاسر جهان، کاربرد بتن را در ساخت پله مشاهده خواهید کرد.

پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن

اجرای پله بتنی به چه صورت است؟

اجرای این پله به دو شکل انجام می شود. در روش اول که معمولا برای پله بتنی خارج ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، سازه پله با استفاده از مصالحی از جمله آجر ساخته می شود و سپس سطح روی پله با یک لایه بتن به خوبی پوشش داده می شود. در روش دیگر که بیشتر برای پله بتنی داخل ساختمان کاربرد دارد (البته بسته به مدلی که انتخاب می شود) سازه اصلی پله به وسیله فلز ساخته می شود و پس از آرماتور بندی، کف پله با بتن پوشیده می شود. به این ترتیب پوشش نهایی بتن خواهد بود که بر روی سازه ای فلزی اجرا شده. بسته به مدل انتخابی ممکن است بخش های از پایه های فلزی در پله دیده شود و ممکن است هم دیده نشود. در نهایت جهت رسیدن به زیبایی بیشتر، سطح بتن صیقل داده می شود.

پله های پیش ساخته بتنی هم پله هایی هستند که ساخت آن ها قبل از انتقال به محل مورد نظر صورت گرفته و پس از انتقال نسبت به نصب آن ها اقدام می شود. به کارگیری این پله در ساختمان سازی می تواند تا اندازه زیادی باعث صرفه جویی در زمان شود، چرا که تنها مختصر زمانی به نصب آن ها اختصاص داده می شود.

قبل از اجرای پله بتن اکسپوز باید سطح از لحاظ ارتفاعی جهت نصب پله ها به طور دقیق اندازه گیری شود؛ همچنین به علت اهمیت نمای نهایی پله، بکارگیری تیم اجرایی مجرب و حرفه ای اهمیت زیادی دارد، قالب های بتن باید نو، سالم، تراز و شاغول باشند و کیفیت ملات مورد استفاده برای اجرای این پله های اکسپوز هم باید بسیار بالا باشد تا نمای نهایی پله زیبا و بدون نقص باشد.

کاربرد پله بتنی مدرن در داخل و خارج از ساختمان

در بیرون از ساختمان پله های ورودی و یا پله هایی که مسیر های اختصاصی متفاوتی را ایجاد کرده اند، می توانند بتنی باشند. در بیشتر مواقع و در ساختمان های تجاری و ادارای هنگامی که عرض و طول پله های ورودی بزرگ و وسیع است، بتن راه خوبی برای پوشش آنهاست. زیرا هم هزینه کمتری را در بر می گیرد و هم شکل و نمایی خاص و مدرن به ساختمان می بخشد. همچنین در اجرای پله محوطه ها و فضای سبز ساختمان ها نیز به جای سنگ می توان از پله های بتنی استفاده نمود. اما در داخل ساختمان نیز استفاده از پله بتنی مدرن حال و هوایی متفاوت در محیط ایجاد می کند. با اینکه بتن نمایی سرد دارد اما همین ویژگی است که آن را به یک متریال با کاربرد مدرن تبدیل کرده است. البته با روش هایی می توان از این میزان خشکی و سردی کاست و فضایی گرم تر در آن ایجاد کرد. مثلا استفاده از دانه های رنگی در ترکیب بتن زیبایی آن را بیشتر می کند. در مورد پله بتنی داخل ساختمان استفاده از متریال های دیگر همانند چوب یا فلز در کنار بتن به زیبایی هر چه بیشتر آن کمک خواهد کرد.

چه طرح هایی با پله بتنی مدرن قابل اجراست؟

پله های بتنی نیز مانند سایر راه پله ها می توانند به شکل های مختلفی طراحی و ساخته شوند. خیلی از افراد به فرم گرد یا مارپیچی برای راه پله علاقه دارند و می خواهند راه پله ای مدرن و گرد از جنس بتن داشته باشند. پله های گرد بتنی نیاز به فضایی بسیار وسیع برای اجرا دارند و به همین دلیل در ساختمان های بزرگ آن ها را مشاهده می کنید. اما اجرای آنها در خانه های مسکونی هم بلا مانع است، تنها باید ابعاد مناسبی را برای آن پیدا کرد. البته ساخت این مدل پله به دلیل مشکلاتی از قبیل نصب قالب ها در هندسه صحیح، حرکت ناخواسته قالب ها در هنگام قالب بستن و بتن ریزی، و موارد دیگر کار دشواری است. قیمت پله گرد بتنی شامل هزینه مصالح از جمله هزینه ی قالب، آرماتور و بتن و هزینه اجراست؛ تعداد و ابعاد پله نیز نقش مهمی در قیمت پله بتنی اکسپوز دارد اما به طور حدودی برای اجرای هر کف پله در یک راه پله گرد با طول 110 و عرض 40 در بزرگ ترین عرض و با ارتفاع 17 سانتی متر دو میلیون تومان مورد نیاز است.

برای اجرای پله بتنی مدرن می توان از طرح های جدید تری هم استفاده کرد. نمونه های این پله ها که همراه با نور پردازی بسیار زیبا و دیدنی است، در اینترنت قابل مشاهده بوده و ایده های جالبی را در ذهن شما پدید می آورد.

پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن
پله بتنی مدرن

خانه ایده آل خود را بسازید:

میکروسمنت نما چیست و در چه ساختمان هایی استفاده می شود؟

قیمت میکروسمنت و هزینه های کلی اجرای میکروسمنت چقدر است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<