گلدان برگ انجیری یک گیاه زیبا و چشم نواز در خانه های شما

چیدوپلاس 08 خرداد 1400

گیاه برگ انجیری جزو گیاهان پهن برگ محسوب می شود و به دلیل فرم خاص برگ هایش به یکی از محبوب ترین گیاهان برای طراحان دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. این گیاه بومی جنگ های بارانی آمریکای جنوبی است و بنابراین قرارگیری آن در محیط های مرطوب به رشد بیشتر و بهتر آن کمک خواهد کرد. فرم برگ های گیاه برگ انجیری به گونه ای است که انگار توسط دست انسان طراحی و برش داده شده است و همین فرم ویژه اش باعث شده تا زیبایی دو چندان پیدا کند.

گیاه برگ انجیری کاملا غیر سمی است و برای انسان و حیوان هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در مقابل به دلیل برگ های پهن و رنگ سبز تیره ای که دارد عمل آزاد شدن اکسیژن از آن به خوبی صورت می گیرد و برای تصفیه هوا در خانه مفید است. ریشه های گیاه برگ انجیری بلند و زیاد است و به همین دلیل برای نگهداری به گلدانی بزرگ نیاز دارد. گیاه برگ انجیری به دما و رطوبت نسبتا بالاتری نیاز داشته و محیط های سرد برایش خوب نیست. در ادامه درباره شرایط نگهداری این گلدان زیبا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انواع گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری به دو نوع کلی تقسیم می شود. برگ انجیری ساده و ابلق. هر کدام از آنها زیبایی منحصر به فردی داشته و به یک اندازه زیبا هستند اما انتخاب هر کدام بستگی به سلیقه هر فرد دارد. برگ گیاه انجیری ابلق دارای رنگ سبز و سفید و یا زرد است و به گونه ای زیبا توسط دستان طبیعت نقاشی شده است. برگ انجیری ابلق نیاز به نور بیشتری دارد و اگر در جایی قرار گیرد که نور کمی به آن می رسد، برگ هایش سبز یکدست می شوند. قیمت گلدان برگ انجیری ساده با اندازه کوچک تا متوسط در حدود 300 تا 500 هزار تومان و قیمت برگ انجیری ابلق کمی گران تر خواهد بود.

دکوراسیونی دارای گلدان برگ انجیری

گیاه برگ انجیری را اگر درون گلدانی زیبا و مدرن بکارید، می توانید یک دکوری زیبا برای خانه تان ایجاد کنید. پیشنهاد می شود از گلدان هایی به رنگ سفید، مشکی و یا گلدان های حصیری برای این گیاه استفاده کنید و گلدان های رنگی را برای آن به کار نبرید، زیرا گلدان های رنگی هماهنگی جالبی با این گیاه پیدا نمی کنند. گلدان برگ انجیری بزرگ که عمر بالایی کرده است و دارای برگ های پهن و سبز تیره است برای قرار گرفتن در گوشه سالن مناسب بوده و تصویری بسیار جذاب از طراوت و سرسبزی ایجاد می کند. گلدان های برگ انجیری کوچک نیز با شکل و فرم خاص برگ های شان زیبایی بخش اتاق نشیمن شما خواهند بود.

برای نگهداری برگ های آن می توانید از قیم که شامل یک چوب عمودی است و برگ ها با چسبیدن به آن تعادل خود را حفظ می کنند، استفاده کنید. این کار باعث می شود تا گلدان سر و شکلی منظم تر پیدا کرده و برگ ها به حالت ایستاده قرار گیرند. گلدان برگ انجیری را می توان بر روی زمین قرار داد و یا از پایه و استند برای آن استفاده کرد. گلدان برگ انجیری با شاخ و برگ های بزرگ و پر پشت، به تنهایی می تواند در یک قسمت از سالن گذاشته شود، و یا اینکه به همراه تعدادی گلدان سبز دیگر گلخانه ای کوچک و جمع و جور در خانه تان بسازد.

گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری
گلدان برگ انجیری

روش نگهداری گلدان برگ انجیری

برای نگهداری هر گیاهی فاکتور هایی همانند نور، دما و روطوبت، خاک، میزان آبیاری و تعویض گلدان مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. درباره گلدان برگ انجیری هم این موارد باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند.

  • نور: هر گیاهی برای رشد خود به نور خورشید نیاز دارد و باید نور کافی برای آن تامین گردد. با توجه به زادگاه گیاه برگ انجیری که جنگل های انبوه و بارانی بوده است، می توان گفت که نور غیر مستقیم و حتی نیم سایه برای آن مناسب است. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که گیاه برگ انجیری سال هاست که به صورت مصنوعی تکثیر می شود و برخی ویژگی های آن نسبت به گیاهان زادگاهش تغییر یافته است. پس پیشنهاد می شود که این گیاه را نیز مانند سایر گیاهان در نزدیکی پنجره که نور غیر مستقیم خورسید به داخل می تابد، قرار دهید.
  • دما و رطوبت: بازه دمایی 18 تا 27 درجه برای نگهداری گلدان برگ انجیری مناسب است. همچنین بهتر است این گیاه را در معرض تغییرات سریع دمایی قرار ندهید. برای مثال در زمستان گلدان برگ انجیری را که در خانه و هوای گرم است، به بیرون که دارای هوای سردی است منتقل نکنید. در مورد رطوبت نیز همانگونه که گفته شد گلدان برگ انجیری رطوبت بالا را دوست دارد و در گلخانه به خوبی رشد می کند. در آپارتمان برای ایجاد شرایط مناسب برای این گیاه بهتر است حالت جزیره برای آن ایجاد کنید. به این ترتیب که درون زیر گلدانی را سنگ ریزه بریزید و آن را پر از آب کنید و گلدان را بر روی سنگ ها قرار دهید. با تبخیر شدن آب داخل زیر گلدانی، رطوبت مورد نیاز گیاه تامین می شود. در روزهای گرم نیز با اسپری گیاه را آبپاشی کنید و برگ های آن را مرطوب نگه دارید.
  • خاک: برای گیاه برگ انجیری خاک کمپوست که خاکی سبک و آماده است و در گل فروشی ها به فروش می رسد، مناسب بوده و برای رشد بهتر می توانید هر ماه یک بار آن را کود دهی کنید. کود های مناسب و به اندازه باعث می شوند تا گیاه برگ های بزرگ و پهن و سبز داشته باشد و همیشه زیبایی خود را حفظ کند.
  • تعویض گلدان: گلدان برگ انجیری هر چند وقت یک بار باید تعویض شود. اینکه زمان مناسب برای تعویض گلدان چه موقع است، توسط خود گیاه به شما گفته می شود. برای مثال بیرون زدن ریشه ها از خاک به خوبی نشان می دهد که گلدان دیگر برای این گیاه کوچک است. همچنین در صورت توجه و بررسی مناسب به گیاه و نبودن مشکلات دیگر، بی حال بودن برگ ها و زرد شدن آنها دلیل دیگری برای تعویض گلدان برگ انجیری خواهد بود. به طور متوسط هر یک تا دو سال یک بار باید گلدان گیاه برگ انجیری تعویض گردد.
  • آبیاری: برای آبیاری گیاه لازم است بدانید که آبیاری باید در فواصل زمانی مشخص انجام گیرد و آبیاری بیش از حد و یا کمتر از حد، هر دو به یک اندازه به گیاه آسیب می رسانند. برای اینکه متوجه شوید که چه زمانی برای آبیاری گیاه برگ انجیری مناسب است، باید چک کنید که دو تا سه سانتی متر از خاک گلدان خشک شده باشد. در تابستان و بالا بودن دما تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کنید و در زمستان فواصل زمانی را طولانی تر در نظر بگیرید.

نحوه تکثیر گیاه برگ انجیری

برای تکثیر این گیاه کار سختی پیش رو ندارید. بهترین و آسان ترین روش برای تکثیر به این صورت است که بخشی از گیاه را که دارای دکمه های کوچک قهوه ای رنگ است جدا کرده و درون آب قرار دهید. با گذشت چند روز خواهید دید که از محل همان دکمه ها، ریشه های تازه شروع به روییدن می کنند. پس از مدت زمانی که ریشه ها کامل رشد کرده و قوت گرفتند، گیاه را درون یک گلدان کوچک با خاک مناسب کاشته و از آن مراقبت کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

جدیدترین و شیک ترین مدل های گلدان و استند فلزی

استفاده از گلدان رنگی در خانه و تاثیرات آن بر روحیه افرادچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<