لوستر سنتی مراکشی، ترکیه ای یا عثمانی، ترکیب رنگ و اصالت و زیبایی

چیدوپلاس 26 خرداد 1400

یکی از سوغاتی های کازابلانکا، شهری واقع در مراکش فانوس یا لوستر مراکشی است، که البته امروزه در همه جای دنیا و از جمله ایران ساخته و تولید می گردد. لوستر مراکشی حال و هوایی ویژه به خانه ها می دهد و فضای خانه را به سمت شب های گرم و آرام عربی می برد. لوستر مراکشی در عین حال که از فرمی ساده ساخته شده است، دارای رنگ ها و تزییناتی منحصر به فرد است که چشم هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند. این لوستر ها آنقدر زیبا هستند که به خودی خود به عنوان یک وسیله دکوری جذاب می توانند مورد استفاده قرار گیرند. لوستر مراکشی از تلفیق شیشه و فلز ساخته شده است. معمولا از فلز آلومینیوم یا برنج که سبک است برای ساخت این لوستر ها استفاده می شود. شیشه های به کار رفته در لوستر مراکشی در دو نوع رنگی و ساده به کار گرفته می شوند که البته نوع ساده آنها نیز دارای رنگ کرم و یا قهوه ای روشن است. در لوستر های شیشه رنگی از قرار دادن تکه شیشه های مختلف با رنگ های متنوع در کنار هم لوستر ایجاد می شود. با روشن کردن این لوستر ها نورهای رنگی فوق العاده زیبایی در اطراف پخش می گردد.

شیشه های لوستر مراکشی از جنس بلور هستند که این بلور به صورت سنتی و دستی، و به روش دمیدن تهیه می شود که این موضوع اصالت لوستر مراکشی را بیشتر می کند. فلز بدنه لوستر نیز با رنگ مخصوصی عایق شده که این کار کیفیت لوستر را بالا برده است. بنابراین از لوستر مراکشی در شهر های شمالی که دارای رطوبت زیادی هستند هم می توان استفاده نمود. لوستر مراکشی آسیب پذیر است و این به دلیل فلز نازکی که در آن به کار رفته و همینطور شیشه شکننده ای است که در آن وجود دارد. بهتر است با صرف هزینه ای بیشتر نوع مقاوم تری از آن را تهیه کنید و یا اگر لوستر مراکشی معمولی را خریدید خیلی خوب از آن محافظت نمایید. اگر به مراکش سفر کرده اید و اصل این لوستر زیبا را تهیه نموده اید، در هنگام قرار دادن آن در چمدان به خوبی آن را در یک جعبه کارتنی قرار دهید. قیمت لوستر مراکشی نسبتا بالاست. برای خرید لوستر چند حبابی مراکشی باید قیمتی در حدود بالای دو میلیون تومان تا حتی 9 میلیون تومان هزینه کنید.

چیدمان لوستر مراکشی

لوستر مراکشی هم از نوع تک حباب و هم از نوع چند حبابی ساخته می شود. در نوع چند حبابی از سه نوع چیدمان برای در کنار هم قرار گرفتن آنها استفاده می شود. چیدمان پله ای، چیدمان مارپیچ و چیدمان خطی. البته در برخی از مدل ها این چیدمان قابل تغییر و کوتاه و بلند شدن است. لوستر مراکشی در نوع چهل حبابه هم ساخته می شود که اندازه ای بزرگ و حجیم دارد. هر حباب لوستر مراکشی دارای یکی از پنج مدل نیم دایره، مخروطی پهن، مخروطی بلند، مخروطی متوسط و مخروطی کوتاه است.

لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی

بعضی از مدل های تک حباب لوستر مراکشی دارای طراحی بسیار خاصی هستند در آنها فلز نازکی از برنج تماما با هنر دست و بدون دخالت هیچ نوع ماشینی در آن سوراخ کاری می شود. در این مدل لوستر مراکشی هنر های دور بری، قلمزنی، جوشکاری، خمکاری، سوراخکاری و دواتگری وجود دارد. لوستر مراکشی به دلیل دست ساز بودن در گروه عتیقه جات قرار می گیرد و با گذشت زمان بر ارزش آن افزوده می گردد. برای ساخت بعضی از این لوستر های زیبا زمانی در حدود ده تا پانزده روز صرف می شود. با روشن کردن لامپ درون این لوستر ها در فضای تاریک نور از بین سوراخ ها بیرون زده و نورها و سایه های روی دیوار، تصویری بی نهایت زیبا و رویایی ایجاد می کنند.

لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی

لوستر مراکشی رنگی

یکی از مدل های بسیار زیبای لوستر مراکشی، مدل رنگی آن است. این لوستر ها که با استفاده از شیشه های رنگی به رنگ های آبی لاجوردی و قرمز و زرد و رنگ های زیبای دیگر ساخته می شوند، دارای طرح های ستنی هستند که به خوبی با سبک چیدمان مراکشی و عربی هماهنگ است. لوستر مراکشی رنگی اغلب با طرح مخرطی پهن ساخته می شود و چون معمولا به صورت چند تایی در کنار هم قرار می گیرند، دارای اندازه های کوچکی هستند. طرح های این لوستر های رنگی زیبا با همدیگر تفاوت های جزیی دارد اما در حالت کلی همگی در طرح ها مشابه اند.

لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی

چیدمان خانه با لوستر مراکشی

لوستر مراکشی در خانه هایی با چیدمان عربی بسیار مناسب و هماهنگ به نظر می رسد. همچنین استفاده از این لوستر ها در کافه ها و رستوران های عربی هم پیشنهاد خوبی است. در خانه های مدرن هم می توان از این لوستر ها استفاده کرد اما مدل انتخابی و محل قرار گیری آنها از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. اصالت و سنتی بودن لوستر مراکشی در کنار چیدمان مدرن و تضادی که ایجاد می شود جذاب است. یکی از کاربرد های لوستر مراکشی در خانه های مدرن آویزان کردن چند لوستر مراکشی فلزی در کنار یکدیگر و در بالای میز ناهار خوری است. اگر دکوراسیون خانه تان چوبی است با خرید سه یا پنج فانوس یا لوستر مراکشی فلزی که سوراخ کاری شده اند، و آویزان کردن آنها به صورت بلند و کوتاه در بالای میز ناهار خوری، جلوه آن بخش از خانه تان را دو چندان کنید. همچنین می توانید در قسمتی از گوشه خانه که به گل و گیاه اختصاص داده اید، با نصب یک لوستر مراکشی سه حبابه با چیدمان مارپیچ، گلخانه خود را به بهترین شکل بیارایید.

از لوستر مراکشی در تراس هم می توان استفاده نمود. اگر شما هم جزو کسانی هستید که تراس خانه خود را با گل و گیاه تزیین کرده اید و با قرار دادن مبل یا صندلی ساعات یا دقایقی از روز را در آنجا صرف می کنید، حتما با آویزان کردن یک یا چند لوستر مراکشی رنگی، منظره ای بی نظیر در شب خلق کنید. به طور کلی پیشنهاد می شود که چه در خانه و چه در تراس لوستر مراکشی را نزدیک به دیوار آویزان کنید تا از دیدن نوری که بر دیوار ها می افتد لذت ببرید.

لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی

آباژور مراکشی

از همان سبک و طرح های لوستر مراکشی برای ساخت آباژور مراکشی نیز استفاده شده است تا بتوان با ست کردن لوستر و آباژور دکوراسیونی زیبا ایجاد کرد. آباژور مراکشی چه به صورت رو میزی و چه به شکل ایستاده یا کنار سالنی در کشور های غربی آسیا و کشور های عربی دوستداران زیادی دارد و به خاطر قرار داشتن در گروه صنایع دستی از قیمت های بالایی برخوردارند. آباژور مراکشی نیز به صورت دست ساز ساخته می شود و تمامی شیشه کاری، آینه کاری و منجوق کاری های آن با دست انجام می گیرد. این آباژور ها حتی در حالت خاموش هم به خاطر شکل و فرم خود و کاربرد شیشه های رنگی در آن دارای زیبایی بی اندازه ای هستند.

آباژور مراکشی را می توان در گوشه سالن پذیرایی و یا در کنار تلویزیون قرار داد و از زیبایی آن لذت برد. نمونه های رومیزی آباژور مراکشی هم با طرح های مختلفی بهترین گزینه برای تزیین خانه های کلاسیک هستند و در کنار مبلمان استیل به زیبایی خودنمایی می کنند. از این آباژور ها در اتاق خواب نیز می توان استفاده کرد زیرا تم رنگی آنها و همچنین به کارگیری رنگ های مختلف در آن فضایی گرم و آرام و صمیمی ایجاد می کند. قیمت یک مدل آباژور مراکشی ایستاده با 9 عدد حباب شیشه ای در حدود 4 میلیون تومان است.

لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
moroccan lighting 1
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی
لوستر مراکشی

خانه ایده آل خود را بسازید:

لوستر ادیسونی، انتخاب یک عنصر مدرن دکوراتیو برای نورپردازی خانه

بالبینگ یا آباژور سه بعدی، یک چراغ خواب جدید و جذابچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<