استفاده از مصالح طبیعی مانند چوب و سنگ رنگ گرمی و صمیمیت به ویلایتان می بخشد

خانه ها فضاهای امن ما هستند، آنها داستان ما را روایت کرده و آرامش را برایمان فراهم میکنند. اهمیت طراحی و چیدمان یک خانه به حدی است که کوچکترین تغییرات و جزئیات در روان تک تک اعضای خانواده تاثیر مثبت یا منفی میگذارد. استفاده از مصالح طبیعی و برآمده از دل طبیعت، باعث ارتباط بیشتر ما با محیط میشود و حس سرزندگی و پویایی را به بافت خانه تزریق میکند، این موضوع در مورد یک ویلا  که در میان طبیعت قرار دارد اهمیت بیشتری پیدا می کند، هر ویلا با بکارگیری عناصر مرتبط با طبیعت یکپارچگی خود را با آن حفظ میکند.

چوب ها به لطف تجدیدپذیر بودن در تاریخ ساخت وساز معماری سابقه ای طولانی دارند، در گذشته و حال خانه های چوبی بسیاری ساخته شده است، چوب برخلاف سایر مصالح ساختمانی به خاطر خاصیت شکل پذیری فراوان و طبیعی بودنش با روحیه انسان سازگار و از مطلوبیت ویژه­ای برخوردار است، فرانک لویدرایت معمار مطرح آمریکایی در مورد چوب میگوید: “چوب صمیمانه ترین و انسانی ترین مصالح است. انسان، عاشق پیوند با آن است، دوست دارد آن را لمس کند و با دیدن آن حس خوبی به انسان میدهد”، بیایید نگاهی دقیق به سایر جنبه های مثبت خانه های چوبی بیندازیم، چوب ها عایق حرارتی مناسبی برای حفظ گرما در زمستان و خنک نگهداشتن خانه در تابستان اند. چوب به طور ذاتی رطوبت خانه را تنظیم و سلامتی خانه را تضمین میکند و به علت ساخت و ساز خشک در هر فصلی از سال، قابل اجرا هستند. شما می توانید در چند هفته یک خانه چوبی پیش ساخته با طول عمر بالا بسازید. در شرایطی که عقل سلیم و ارزشهای محکم زیست محیطی از سازندگان و پیمانکاران می خواهد تا درباره موادو مصالح ساختمانی تجدید نظر کنند، چوب همچنان به عنوان یک انتخاب سازگار با محیط زیست پیشتاز است. بیش از ۹۰ درصد خانه های زیر شش طبقه در آمریکای شمالی، کانادا، استرالیا و کشورهای اسکاندیناوی از چوب ساخته شده اند و تا حدود پنجاه سال عمر مفید دارند.

سنگ ها هم از پرکاربردترین مصالح معماری داخلی هستند که برتری قابل توجهی نسبت به سایر متریال های ساختمانی دارند و از گذشته تا امروز برای استفاده های داخلی و خارجی بخصوص کف و نما مورد استفاده قرار میگیرند، اخیرا از اسلب سنگ طبیعی برای اپن یا جزیره ی آشپزخانه ها یا در لابی خانه ها استفاده میشود، سنگ ها به دلیل بافت سخت و مقاومت خوب از مصالح بادوام و گران به شمار می آیند. از انواع محبوب سنگ های طبیعی و دکوراتیو میتوان مرمر، تراورتن و گرانیت را نام برد که در انواع طبیعی و مصنوعی قابل تهیه هستند. با پیشرفت تکنولوژی و کشف معادن جدید، انواع سنگ ها با شمایل متفاوت و زیبا دردسترس هستند. بعضی سنگ ها رگه ها و رنگ هایی کاملا طبیعی و خاص از دل طبیعت با خود دارند که فضای منزل شما را منحصر بفرد و مجلل میکنند، وجود سنگ در فضای داخلی باعث به وجود آمدن فضایی امن و صمیمی در خانه می شود.

ایده اصلی استفاده از مصالح ساختمانی پایدار، ساخت خانه ای با دوام است و ماندگاری بیشتر خانه  به معنی صرف هزینه کمتر برای نگهداری و عدم نیاز  به بازسازی است. پایداری به معنی دوری از تجملات نیست بلکه به معنای طول عمر بیشتر است. استفاده از مصالح بومي به عنوان يک راهکار سالم و کم هزينه پيشنهاد ميشود. عدم تخريب طبيعت درهنگام برداشت، کمترين آلودگي و پايين بودن مصرف انرژي در هنگام توليد، صرفه جويي در حمل و نقل، کاهش مصرف انرژي در بهره برداري، کاهش هزينه هاي تمام شده و از همه مهمتر بازگشت سريع به طبيعت و عدم تخريب محيط زيست از مزاياي مصالح بومي به شمار مي رود.

در عکس های زیر یک خانه ی ویلایی مدرن را مشاهده می کنید، این ویلا یک نمونه ی کامل از استفاده ی مصالح طبیعی در خانه است که در یک  بافت کاملا  بکر و طبیعی، طراحی و دیزاین شده است. طراحان این ویلا راه زنده نگه داشتن اصالت ویلای خود را استفاده از مصالح بومی میدانستند تا به جایی که به آن تعلق دارد شبیه شود. دیزاین این ویلا به معنای پایان دادن به طراحی مدرن و به روز نیست، بلکه یک تلاش برای ترکیب مفاهیم راحتی در زندگی روزمره و متناسب با سبک زندگی امروزی و پیوند و تعامل هر چه بیشتر با طبیعت است. همانطور که می بینید، این سبک گرم، روشن، دنج و ساده است که در آن مواد و محیط با هم ترکیب شده است. ستون ها و الوار چوبی در سقف با بافت سنگی دیوار زیبایی لطیفی به فضا داده است، از نکات هوشمندانه ی دیگر در این ویلا استفاده از کفپوش های چوبی با رنگ طبیعی چوب بوده است، استفاده از شومینه هیزمی هم یک راهکار بسیار عالی برای افزودن حس لذت دور آتش جمع شدن در یک شب سرد زمستانی است. پترن اجرای هر حمام با هم فرق میکند و از کف های سفالی بازیافت شده متفاوتی در آنها استفاده شده است. و در نهایت با اضافه شدن مبلمان مدرن ترکیبی بسیار خلاقانه و منحصر به فرد ایجاد شده و رنگ گرمی و صمیمیت به این ویلا بخشیده است.

طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی
طراحی ویلای سنتی

خانه ایده آل خود را بسازید:

برای نمای ویلایتان کدام نما را انتخاب می کنید؟ مدرن، آجری یا رومی؟

آجر خانه تان را با گذشت زمان بهتر و زیباتر میکند.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید