روانشناسی رنگ سورمه ای در دکوراسیون

چیدوپلاس ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ، ،

سرمه ای رنگی شیک و با اصالت است که استفاده از آن در فضا می‌تواند نشان دهنده قدرت و ثبات در آن فضا باشد، فضایی که با این رنگ دکور شده است حس اطمینان را به بیننده می دهد. این رنگ چشم را به سوی خود خیره می کند، این رنگ رنگ خلاقیت است و اطمینان خاطر درونی را افزایش می دهد، افرادی که این رنگ را دوست دارند افرادی باهوش، مستقل و مسئولیت پذیر هستند، از دیگر ویژگی های افرادی به این رنگ در دکوراسیون علاقه دارند میتوان به بشر دوستی، وضوح در احساسات، صداقت و درستکاری اشاره کرد.

در مقابل شور و هیجانی که از رنگ قرمز فوران می کند آبی آرام و شکیبا جلوه می کند، این رنگ در دسته رنگ های سرد می باشد و استفاده زیاد از آن در دکوراسیون خانه به صورت خام و بدون ترکیب با رنگهای دیگر محیط را حوصله سر بر می کند. بسیاری می گویند که این رنگ رنگی مردانه می باشد در حالیکه این موضوع اصلا صحیح نیست؛ هیچ رنگی به دلیل آن که دارای ماهیتی سرد است نمی تواند متعلق به یک جنسیت خاص و یا مردانه باشد.

سرمه ای اگر همراه با رنگ‌های همچون سفید، طلایی، سبز، زرد و دیگر رنگهای روشن استفاده شود می‌تواند ترکیبی بسیار چشمگیر را در خانه شما به وجود بیاورد. حال این سوال پیش می‌آید که رنگ سرمه ای با چنین تاثیرگذاری روانشناختی را در چه مکان هایی می توان استفاده کرد.

استفاده از رنگ سورمه ای در کف 

اساسا کف خانه در دکوراسیون از اهمیت زیادی برخوردار است و استفاده از رنگ سرمه ای برای این قسمت می تواند حس های روانشناسی مبتنی بر رنگ سورمه ای همچون اصالت را در فرد بیننده ایجاد کند؛ بنابراین استفاده از این رنگ در فرش های ایرانی می تواند زیبا و چشم نواز باشد. ترکیب رنگی این فرش ها که نشان گر ذوق و هنر ایرانی است نمونه کاملی از کارایی رنگ سرمه ای در کنار رنگ های دیگر است.

استفاده از رنگ سورمه ای در دیوار 

سرمه ای را اگر می خواهید به عنوان رنگ اصلی دیوارهای خانه خود انتخاب کنید، باید بسیار محتاطانه این کار را انجام دهید زیرا مقدار پوشش بصری این رنگ بالاست و ممکن است بر روی رنگ های دیگر موجود در محیط قالب شود و توازن فضا را بر هم بزند برای استفاده از سرمه ای برای رنگ پوشاننده دیوار توصیه می شود از آن به عنوان رنگ یک یا دو دیوار کوچک و یا یک فضای خاص مثل نشیمن استفاده کرد، همچنین بهتر است از این رنگ در محیط هایی که نورگیر مناسبی دارند استفاده کنید زیرا تیرگی این رنگ می‌تواند نور محیط را کم کند. در مورد استفاده از سرمه ای برای وسایل خانه دست شما کمی بازتر است در این شرایط اگر دیوار خانه تان سورمه ای هم باشد باز می توانید از مبلمان سرمه ای استفاده کنید اما باید از یک رنگ روشن و خنثی کننده همچون سفید برای کادر بندی و ایجاد توازن نیز بهره ببرید.

ترکیب های مختلف رنگ سرمه ای

همانطور که گفته شد سفید بهترین ترکیب با سرمه ای می باشد، از رنگ سفید می توانید در پایه های مبل، پوشش کف، اکسسوری های همچون گلدان، قاب عکس، تابلو، پرده و وسایل دیگر استفاده کرد. ترکیب سفید در کنار سرمه ای فضا را از حالت رسمی و جدی خارج میکند و لطافت به آن می‌بخشد. از این ترکیب می توانید در بسیاری از سبک ها نیز استفاده کنید.

اگر می خواهید از ترکیب رنگ سرمه ای در فضایی با سبک کلاسیک استفاده کنید، ما به شما استفاده از رنگ طلایی را پیشنهاد میکنیم، طلایی عظمت و بزرگی خاصی به سرمه ای می بخشد، این ترکیب را در سبک های ویکتوریایی و فرانسوی می توانید مشاهده کنید. طلایی درصد زیادی از تمرکز بصری رنگ سرمه ای را می گیرد و باعث میشود فضا چشمگیرتر به نظر برسد. همچنین تاثیر زیادی در شیک و لوکس تر دیده شدن فضا می‌ گذارد.

از سرمه ای در کنار بسیاری دیگر از رنگ ها همچون سبز روشن، قهوه ای کم رنگ یا پر رنگ، نارنجی و دیگر رنگ هایی با تنالیته روشن و گرم می توان استفاده کرد. به طور کلی از رنگ سورمه ای می‌توان در هر فضا و در هر وسیله ای در خانه استفاده کرد ، تنها باید به یک نکته توجه کرد که این رنگ اگر به درستی استفاده نشود می‌تواند تاثیرات روانی و روحی بدی بر روی افراد بگذارد و به صورت برعکس اگر با ترکیب های مناسب و به جا استفاده شود می تواند بسیار دلنشین و آرام بخش باشد.

رنگ سورمه ای در دکوراسیون
رنگ سورمه ای در دکوراسیون

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون

ست کردن مبل سرمه ای در پذیرایی و نشیمنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید