ویدیو : ۸ چیزی که نباید داخل مایکروفر قرار دهیم

چیدوپلاس ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ، ،

این روزها مایکروفرها به یکی از وسایل پر کاربرد در زندگی امروزی تبدیل شده اند و می توان حضور آنها را در هر آشپزخانه ای ضروری دانست، داشتن دانش کافی در مورد نحوه استفاده از مایکروفر و مواد خوراکی که می توان در داخل آن قرار داد؛ باعث افزایش سلامت و حفظ کیفیت غذا ها می شود. موارد مشخصی از انواع مواد غذایی و ظروف وجود دارند که در صورت قرار دادن آن‌ها در ماکروفر، مشکلات و خرابی های جدی ای به وجود می آورد. به طور کلی ۸ ماده وجود دارند که بهتر است آنها را در داخل مایکروفر قرار ندهید:

۱- نان : قرار دادن نان داخل ما‌یکروفر نه تنها باعث خرابی خود دستگاه، بلکه موجب از بین رفتن و هدررفت نان نیز می شود. نان فریز شده در صورت قرار گیری در مایکروفر خیس شده و پس از آن، هنگامی که در معرض هوای آزاد قرار بگیرد به سرعت خشک می شود و دیگر به راحتی نمی‌توان آن را مورد استفاده قرار داد. بنابراین بهتر است برای گرم کردن نان با قرار دادن آن بر روی شعله اجاق گاز برای مدت کوتاهی نان را به حالت اولیه و تازه خود برگردانید.

۲- تخم مرغ : برای پخت تخم مرغ، بهتر است از مایکروفر استفاده نکنید، قرار دادن تخم مرغ داخل ماکروفر نتیجه ای غم انگیز و پردردسر در پی دارد و دلیل آن هم انفجار آن داخل ماکروفر می باشد. مایع درون تخم مرغ بر اثر دمای بالای مایکروفر به بخار تبدیل شده و این بخار راهی برای خروج ندارد، از این رو با ترکاندن پوسته تخم مرغ به بیرون هدایت می‌شود و میتواند تمامی محفظه داخلی ماکروفر را کثیف کند و تا مدت‌ها بوی تخم مرغ همراه آشپزخانه تان باشد.

۳- کلم بروکلی : بسیاری از افراد برای پخت این سبزی از مایکروفر استفاده می کنند اما طی تحقیقات سازمان غذا و کشاورزی که در سال ۲۰۰۳ انجام شد؛ به این نتیجه رسیدند که پخت بروکلی با مایکروفر در مقایسه با دیگر روش های پخت آن باعث از بین رفتن مقادیر زیادی از مواد مغذی درون آن می شود، ‌بهترین روش پخت کلم بروکلی روش بخارپز کردن به وسیله بخار کم حرارت بلافاصله قبل از خوردن آن می باشد، تا مواد غذایی درون آن حفظ شود.

۴- فویل های آلومینیومی و ظروف فلزی : داخل محفظه مایکروفر فلز هایی وجود دارند که عملکردی همچون آینه دارند، زمانی که فویل های آلومینیومی یا ظروف فلزی در درون مایکروفر قرار می گیرند با برخورد اشعه های رادیو و مایکروفر به بدنه آنها اشعه ها منعکس شده و در نتیجه بازتابش شعله ور می شوند. از آنجایی که فویل‌های آلومینیومی بیشترین کاربرد را برای پوشش دادن غذاها بر عهده دارند، مراقب باشید که قبل از قرار دادن غذا در مایکروفر پوشش آلمینیومی را برداشته باشید.

۵-  جعبه های کاغذی : حرارت داخل مایکروفر می تواند باعث آتش گرفتن پاکت‌های کاغذی شود، البته تمامی پاکت های کاغذی از یک جنس نیستند؛ به طور مثال پاکت‌های کاغذی ذرت های بوداده بسیار متفاوت از کیسه های کاغذی خرید می باشند و در صورت قرار گیری در مایکروفر دچار حریق نمی‌شوند.

۶- ظروف فومی و یا یکبار مصرف : این ظروف به هیچ عنوان قابل استفاده در مایکروفر نیستند، متریال ساخته شده آنها به سختی در مقابل حرارت مقاومت می کنند و در صورت قرار گیری در مقابل گرمای مایکروفر شروع به آب شدن میکند. از لحاظ علمی نیز این ظروف در هنگام گرم شدن مواد شیمیایی درون خود را به غذا منتقل می کند و این موضوع می‌تواند باعث مسموم شدن و خراب شدن غذا شود. به طور کلی قبل از قرار دادن هر طرفی در داخل مایکروفر بهتر است از وجود اتیکت ” قابل استفاده در مایکروفر ” مطمئن شوید.

۷- گوشت یخ زده : یخ زدایی گوشت برای بسیاری افراد کار زمان بری محسوب می شود و آن ها معمولا برای تسریع کار استفاده از مایکروفر را انتخاب میکنند، نتیجه ی قرار دادن گوشت در مایکروفر یخ زدایی ناکامل می باشد. با پخش شدن نامتناسب گرما در هنگام پخت گوشت باکتری‌ها به سرعت پخش می شوند و این اتفاق زمانی می افتد که قسمت های نازک گوشت شروع به پختن می‌کند در حالیکه قسمت‌های ضخیم آن یخ‌زده باقی می‌ماند؛ برای انجام یک یخ زدایی کامل می‌توان چند ساعت قبل از طبخ گوشت آن را در یخچال قرار داد تا یخ آن باز شود، حتی اگر مایکروفر شما قابلیت یخ زدایی داشته باشد باز هم قرار دادن گوشت در یخچال به منظور باز شدن یکنواخت یخ ها روش بهتری است.

۸- آب : اگر آب راهی برای خنثی سازی انرژی ناشی از گرم شدن نداشته باشد نه تنها به درجه جوش می رسد بلکه ممکن است بسیار بیشتر از درجه جوشش داغ شود . بنابراین آب داخل مایکروفر ممکن است درجه جوش خود را رد کند و زمانی که یک جسم خارجی همانند چای کیسه ای به آن اضافه کنید ممکن است به صورت عمودی و در جهت بالا منفجر شود و سبب سوختگی گردد.

از مایکروفر می توان در انجام بسیاری از کارهای روزانه و مربوط به آشپزخانه استفاده کرد؛ اما استفاده اشتباه از آن و قرار دادن مواد خوراکی غیر مجاز می تواند تبعات ناخوشایندی داشته باشد که با رعایت این نکات میتوان از شکل گیری آنها جلوگیری کرد.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مایکروفر ، سولاردام یا فر برقی کدام یک را برای آشپزخانه ام تهیه کنم ؟ کدام برند ها بهتر هستند؟

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید