نکات مهم در خرید خانه نوساز چه مواردی هستند؟

چیدو پلاس 23 اردیبهشت 1401

خانه جدید مکانی است که شما در آن خاطرات زیبایی می سازید و خرید آن همواره با شادی و خوشحالی همراه است. ورود به خانه ای که تازه ساخته شده است، لذت بخش بوده و برای همه اعضای خانواده پر از تازگی و شور و شوق است. اما نکات مهمی وجود دارند که قبل از خرید خانه باید به آنها دقت نمود و با داشتن اطلاعات کافی و شناخت مولفه ها و شاخص های ارزیابی؛ یک انتخاب ایده آل داشت که باعث آسایش و رضایت خاطر طولانی مدت شما شود. ما همه این نکات مهم و کلیدی را در این متن جمع آوری کردیم تا شما با اطلاعات کافی اقدام به خرید خانه نوساز نمایید. لطفا تا پایان این متن همراه ما باشید.

نکات مهم در خرید خانه نوساز در یک نگاه

پرس و جو کردن درباره سازنده (و در صورت امکان مشاهده دیگر خانه هایی که سازنده ساخته است)
سوال کردن از همسایه ها درباره خانه ای که انتخاب کرده اید
مقایسه قیمت خانه با دیگر خانه های نوساز
بررسی امکانات خانه
چک کردن موارد مهم در داخل خانه نوساز
چک کردن مشاعات و نمای ساختمان

 

پرس و جو کردن درباره سازنده خانه نوساز

یکی از نکات مهم در خرید خانه نوساز آن است که سازنده خانه خود را بشناسید. شناخت سازنده کمک می کند تا اطلاعاتی هر چند کلی از ساختمانی که ساخته است را بدست آورید. حتی اگر این امکان وجود داشت بهتر است دیگر خانه هایی که را که ساخته است از نزدیک ببینید و از ساکنان آن خانه ها درباره رضایت یا عدم رضایت آنها سوال کنید. شناختن سازنده خانه قبل از خرید خانه نوساز باعث می شود تا در صورت بروز مشکل با خود او تماس گرفته و مشکل را با او در میان بگذارید. در هر منطقه ای ممکن است سازندگان خوش نام و بد نام معروف باشند و معمولا سازنده های خوش نام خانه های با کیفیت، ایمن و خوش نقشه ارائه می دهند. اما اگر به سازنده ساختمان انتخابی تان دسترسی نداشتید دیگر چاره ای نیست و بهتر است با منطق و عقل خود پیش بروید و تمامی موارد را چک کنید.

سوال کردن از همسایه ها درباره خانه ای که انتخاب کرده اید

اگر یک واحد آپارتمان در ساختمانی چند واحده را انتخاب نموده اید می توانید از همسایه های تان در واحد های دیگر که قبل از شما در آپارتمان ساکن شده اند درباره ساختمان و مشکلاتش سوال کنید. در آپارتمان های چند طبقه تمامی طبقات با یک کیفیت و با مواد و مصالحی مشابه ساخته می شوند. پس می توانید به حرف همسایه های تان اعتماد کنید و تمام سوال های تان را از آنها بپرسید. مواردی که بهتر است در اینباره پرس و جو کنید شامل جدول زیر است:

آیا سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه شان درست و دقیق کار می کند؟
آیا لوله کشی های ساختمان تا به حال دچار مشکلی شده است؟
آیا تا به حال مشکل کمبود فشار آب داشته اند؟
آیا در خانه شان سقف یا دیوار ها ترک برداشته اند؟
آیا آسانسور ها به درستی کار می کنند؟

 

تمامی این موارد نکات مهم در خرید خانه نوساز هستند و جواب این سوال ها می توانند به شما در خرید خانه نوساز کمک کنند. البته اگر ساختمان به تازگی ساخته شده باشد و همسایه ها هم فقط چند روز یا حتی چند ماه زود تر از شما در خانه ها ساکن شده باشند، شاید نتوانند نظر دقیقی درباره این مسائل داشته باشند. زیرا معمولا در خانه های نوساز همه وسایل چند ماه اول خوب و درست کار می کنند.

نکات طلایی برای یک انتخاب ایده آل

 1. لوکیشن خانه : چک کردن محل و موقیعت خانه، که می تواند شامل امنیت و بافت محله، راه های دسترسی، نزدیک بودن به مراکز خرید و فضای سبز، عرض کوچه و … می شود.
 2. نقشه خانه : نورگیر بودن آشپزخانه و اتاق نشیمن در اولویت است و اولویت بعدی اتاق‌خواب‌ها هستند.در ضمن حتماً باید در آشپزخانه نورگیر تعبیه شده باشد. بهتر است که در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز از ملک بازدید کنید تا میزان نور گیری و عوامل محیطی دیگر را درست بسنجید.
 3. تعداد واحد در هر طبقه : بهترین حالت این است که در هر طبقه یک واحد باشد و اگر تعداد بیشتر از یک واحد است، هر واحد راهرو مختص به خودش را داشته باشد، مطلوب این است که واحدها مقابل هم یا در نیم‌طبقه باشند.
 4. ایمنی ساختمان در برابر زلزله : این مورد را می توانید از متخصصان امر پرس و جو کنید.
 5. بهترین طبقات : بهتر است بدانید که طبقات میانی بهترین طبقات برای خرید هستند، زیرا در طبقه اول رفت و آمد زیاد است و امنیت پایین تری دارد و طبقه آخر هم با مشکلاتی از قبیل گرمایش و سرمایش روبرو است.
 6. زیبایی و دوام نمای ساختمان : استفاده از مصالح و سنگ‌های مقاوم و زیبایی که در عین حال نظافت و تمیز نگه داشتن آن ساده و کم‌هزینه باشد.
 7. پارکینگ ها : تعداد و موقعیت قرار گیری پارکینگ ها : وجود پارکینگ در سند خانه، شیب مناسب پارکینگ، موقعیت مناسب پارکینگ و عدم وجود مزاحم، امکان جانمایی خودرو مهمان
 8. وجود پنجره های دو جداره و عدم اتلاف انرژی از طریق پنجره ها؛ این موضوع در درازمدت هزینه‌های زیادی را بر شما تحمیل خواهد کرد.
 9. وجود کمد دیواری به تعداد کافی
 10. جای‌دهی مناسب وسایل ضروری مثل سینک،اجاق‌گاز،یخچال و ماشین لباسشویی و… در آشپزخانه
 11. داشتن تراس و انباری که نکته ای مثبت محسوب می شود
 12. مدیریت ساختمان آگاه، سرایدار مطمئن و هزینه شارژ ماهانه معقول و متناسب با امکانات ارائه شده

بررسی امکانات خانه

یکی از نکات مهم در خرید خانه نوساز آن است که حتما پیش از خرید تمامی امکانات خانه را (در حد توان) چک کنید. تمامی این موارد در جدول زیر آمده اند:

درب ورودی درب را چند باری باز و بسته کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. امروزه در خانه ها از درب های ضد سرقت استفاده می کنند که حتما باید از درست کار کردن قفل ها و کلید های خانه مطمئن شوید.
درب اتاق ها درب اتاق ها را نیز چک کنید از سالم بودن، به خوبی و کامل بسته شدن، قفل شدن و باز شدن مجدد اطمینان حاصل نمایید. اگر از درب های ام دی اف بی کیفیت استفاده شده باشد درب به خوبی بسته نمی شود.
درب کابینت ها قبل از خرید خانه نوساز حتما باید به آشپزخانه بروید و نکاتی را چک کنید. یکی از نکات مهم در خرید خانه نوساز چک کردن کابینت های آشپزخانه است. درب کابینت ها باید به آرامی و به درستی باز و بسته شوند و اگر هر ایرادی در آنها وجود داشت حتما به سازنده اطلاع دهید.
شیر آشپزخانه شیر آشپزخانه را چک نمایید و مطمئن شوید که در جای خود محکم است، آب از آن چکه نمی کند، به خوبی در جای خود حرکت می کند و به طور کامل براق و درخشان است.
سینک و تجهیزات زیر آن حتما پس از باز کردن شیر آب درب کابینت زیر سینک را باز کنید و از چک نکردن آب به پایین مطمئن شوید.
سیستم گرمایشی و سرمایشی با توجه به فصلی که در آن مشغول خرید خانه نوساز هستید، سیستم گرمایشی و سرمایشی را چک نمایید. یکی از نکات مهم در خرید خانه نوساز همین موضوع است. زیرا این وسایل دارای قیمت های بالایی هستند و اگر از سالم بودن آنها اطمینان نداشته باشید، به زودی مجبورید با پرداخت هزینه ای آنها را تعویض کنید.
سیستم برق با خاموش و روشن کردن چراغ ها می توانید سالم بودن کلید و پریز ها، چراغ ها و برق کشی ها را امتحان نمایید.
چک کردن سرویس بهداشتی در سرویس بهداشتی شیرآلات روشویی و توالت ها را بررسی نمایید. سیفون را یک بار امتحان کنید و سالم بودن آن را چک کنید. همچنین با این کار از اشکالات احتمالی سیستم فاضلاب توالت هم آگاه خواهید شد. سیستم تهویه سرویس بهداشتی را نیز کنترل نمایید.
چک کردن فشار آب با باز کردن همزمان آب در آشپزخانه و سرویس بهداشتی یا حمام فشار آب را چک کنید. این موضوعی است که اگر دچار اشکال و ایراد باشد بعد ها موجب آزار تان خواهد شد.
چک کردن سایر موارد سالم بودن دیوار ها و عدم وجود ترک بر روی دیوار ها و سقف، سالم بودن کفپوش ها و لق نبودن سنگ، سرامیک، پارکت و لمینیت و غیره، سالم بودن درب های کمد دیواری

 

دیگر نکات مهم در خرید خانه نوساز

 • قبل از خرید خانه نوساز تمامی مدارک لازم از سند مالکیت خانه گرفته تا دیگر برگه های مربوط به آن را بررسی کنید و از قانونی بودن شان اطمینان حاصل نمایید.
 • خیلی وقت ها این مشکل وجود دارد که خانه نوساز در مرحله اخذ گواهی پایان کار است و هنوز خبری از سند قطعی نیست. باید بدانید که اگر خانه انتخابی تان در این مرحله است، ممکن است راه درازی را تا گرفتن سند اصلی در پیش داشته باشید.
 • برگ های مربوط به بیمه ساختمان، اطلاعات فنی آسانسور ها و برگه های تایید آتش نشانی را چک کنید و از درست بودن همه چیز مطمئن شوید.
 • از متخصصان این زمینه مشورت بگیرید. اگر در اطرافیان خود کسی را می شناسید که اطلاعات کافی در زمینه خرید خانه نوساز دارد، از او بخواهید که همراه شما به دیدن خانه بیاید.
 • اما آخرین موضوع درباره نکات مهم در خرید خانه نوساز آن است که در هنگام خرید اول از عقل خود و سپس قلب تان کمک بگیرید. همه چیز را به خوبی و با دقت بررسی نمایید. شما قرار است مبلغ بالایی را برای خرید یک خانه مطمئن پرداخت کنید و این باید باعث شود که به خوبی دقت کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

امیدواریم که شما و خانواده تان سال های سال، روز های خوشی را در این خانه سپری کنید امیدوارم کسانی که به خانه شما رفت و آمد می کنند، عشقی را که در آنجاست احساس کنند

خانه ایده آل خود را بسازید:

نکات مهم در طراحی داخلی آپارتمان های بزرگ

خانه ی نوساز بخرم یا خانه ی چند سال ساخت را بازسازی کنم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<