خانه نوساز بخرم یا خانه چند سال ساخت را بازسازی کنم؟

گاهی اوقات بر سر این دو راهی قرار می گیرید که خانه ای نوساز بخرید یا آنکه با انجام کار بازسازی آپارتمان در همان خانه قدیمی خود بمانید. البته بعضی وقت ها هم پیش می آید که بودجه کافی برای خرید خانه نوساز ندارید و تصمیم به خرید آپارتمانی چند سال ساخت می گیرید تا آن را بازسازی کرده و در آن ساکن شوید. بدون شک خرید خانه یکی از تصمیم‌ های مهم زندگی شماست. مهم نیست که این کار را برای اولین بار انجام می دهید و از مستاجر بودن خلاص می شوید یا آنکه می خواهید خانه ای بزرگ تر یا در محله ای دیگر بخرید. پیش از انتخاب خانه دلخواه تان، اولین گام تعیین مقدار بودجه در اختیار شما برای خرید مسکن است و با فرض اینکه شما مقدار پول مشخصی دارید این نکات به شما کمک می‌کند تا در مورد خرید خانه نوساز یا بازسازی آپارتمان چند سال ساخت تصمیم گیری کنید:

 1. آپارتمان های چند ساله، ارزان تر از آپارتمان های نوساز هستند بنابراین با خرید یک خانه چند سال ساخت می توانید خانه بزرگ تری در اختیار داشته باشید.
 2. با بازسازی آپارتمان و تغییر دکوراسیون داخلی منزل در یک خانه چند سال ساخت، می توانید به فضای مورد علاقه خود دست پیدا کنید. اگر فضا کوچک است با برداشتن دیوارها، اگر طرح یا چیدمان کابینت به دلخواه تان نیست با تعویض آنها، اگر کف پوش مناسب نیست با اجرای لمینیت و غیره می توان به خواست ذهنی تان از یک خانه نزدیک تر شوید.
 3. فضاهای مشاع مانند نمای ساختمان، ورودی، پله ها، پارکینگ و سیستم های سرمایش و گرمایش قابل تعویض نیستند بنابراین اگر این فضاها برای تان اهمیت زیادی دارد، خرید خانه نوساز برای تان پیشنهاد بهتری است. ولی نباید اجازه بدهید که خرید آپارتمان بر اساس آنها انجام گیرد چون فقط آنها را یک یا دو بار در روز و آن هم برای چند لحظه می بینید ولی در عوض حداقل برای چند ساعت در آپارتمان تان اقامت دارید.
 4. اگر بودجه تان در حدی است که می توانید خانه ای با متراژ و در محله دلخواه داشته باشید، بدون شک خانه نوساز بهترین گزینه برای شماست.

مقایسه خرید خانه نوساز و بازسازی آپارتمان بر اساس قیمت

همانطور که گفته شد قیمت خرید یک خانه چند سال ساخت ارزان تر از خرید یک خانه نوساز است. اگر بودجه محدودی در اختیار دارید و البته متراژ خانه هم برای تان مهم است (مثلا تعداد فرزندان تان به گونه ای است که باید خانه بزرگی داشته باشید) می توانید خرید خانه نوساز را فراموش کرده و یک خانه قدیمی بخرید و با انجام کار بازسازی آپارتمان آن را برای خود قابل سکونت نمایید. در اینجا ذکر این موضوع هم اهمیت دارد که بازسازی آپارتمان با هزینه هایی همراه است و این هزینه ها در مواردی بالا است. مثلا اگر خانه ای خریداری می کنید که تاسیسات زیر بنایی آن دچار مشکل است و بخش های دیگر رو بنایی هم نیاز به بازسازی و نوسازی دارند، باید هزینه بالایی را صرف بازسازی نمایید. مزیت دیگر بازسازی آپارتمان چند سال ساخت در مقایسه با خرید خانه نوساز آن است که اگر خانه ای ویلایی و قدیمی خریداری کرده و به بازسازی آن مشغول شوید، پس از چند سال و در هنگام فروش می توانید با قیمت بالاتری آن را بفروشید.

تمیزی و تازگی خانه نوساز

خیلی از افراد دوست دارند شروع زندگی شان در خانه جدید، با تازگی و تمیزی همراه باشد. آنها می خواهند اولین کسی باشند که در خانه قدم گذاشته و از سالم بودن همه چیز اطمینان داشته باشند. برای این گونه افراد خرید خانه نوساز پیشنهاد بهتری است. کسانی که می خواهند زندگی جدید شان را در خانه ای جدید شروع کنند و البته بودجه محدودی هم در اختیار دارند، باید بر عکس مورد بالا عمل کرده و متراژ بزرگ تر را فدای تازگی و نوساز بودن آپارتمان کنند. همچنین برای کسانی که دوست دارند در خانه هایی با امکانات به روز و لوکس زندگی کنند، بازسازی آپارتمان به این ترتیب کاری سخت و پر هزینه خواهد بود. زیرا در بازسازی آپارتمان امکان نوسازی تمامی قسمت های ساختمان چند طبقه وجود ندارد.

بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان

ایجاد فضایی منحصر به فرد و دلخواه با انجام کار بازسازی آپارتمان

در این بین کسانی هم هستند که دوست دارند خانه ای با طرح و فضای دلخواه خود را داشته باشند. برای این افراد شاید امکان ساخت آپارتمانی با معماری دلخواه شان وجود نداشته باشند اما از طریق کار بازسازی آپارتمان می توانند به فضای مد نظر خود دست یابند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید در خانه ای زندگی کنید که همه چیزش با سلیقه و نظر شما ساخته شده، به جای خرید خانه نوساز کار بازسازی آپارتمان چند سال ساخت را جدی بگیرید. در بازسازی آپارتمان قدیمی می توانید با صرف هزینه ای مشخص تغییرات مورد نظر خود را در قسمت های مختلف خانه از جمله فضای داخلی، نمای خانه و حیاط اعمال کنید. با اجرای یک طرح درست و حساب شده خانه ای بسیار قدیمی با انجام کار بازسازی آپارتمان تبدیل به خانه ای کاملا مدرن و شیک و امروزی می شود. در بازسازی آپارتمان شما می توانید دیوار ها را حذف کنید و در قسمت های دیگری دیوار های جدید بسازید. همچنین می توانید پنجره ها، کف خانه، دیوار ها، کاشی های آشپزخانه و سرویس بهداشتی، کابینت ها و هر آن چیز دیگری که فکر می کنید کهنه و قدیمی است را طبق سلیقه خود بازسازی و نوسازی نمایید.

فضایی حاضر و آماده با خرید خانه ای نوساز

اگر حوصله کار هایی نظیر بازسازی آپارتمان و دردسر های آن را ندارید و وقت لازم برای انجام این کار هم در اختیار تان نیست، بهترین گزینه پیش روی تان خرید خانه نوساز است. در خانه های نوساز همه چیز از پیش آماده و مهیا شده و لازم نیست که شما دست به کار خرید و پیدا کردن بنا و نصاب و متخصص بازسازی آپارتمان باشید. با خرید خانه نوساز از همان روز اول می توانید راحت و بی دغدغه در خانه ساکن شوید. البته این در صورتی است که خانه نوساز مورد علاقه تان را با فضای دوست داشتنی که مورد انتظار تان است، پیدا کنید.

عدم امکان ایجاد تغییرات در فضا های مشاع در بازسازی آپارتمان

هنگامی که شما تصمیم به خرید خانه قدیمی را دارید باید این موضوع را بدانید که تنها در صورتی می توانید تمامی قسمت های خانه تان را بازسازی نمایید که کل خانه در اختیار تان باشد. تمامی فضاهای خانه ای ویلایی و یک طبقه از جمله نمای ساختمان، راه پله ها، حیاط و دیگر قسمت های مشاع برای بازسازی در اختیار شما است؛ اما چنانچه شما تنها یک واحد از آپارتمانی چند طبقه و قدیمی را خریداری کرده باشید، تنها می توانید فضای داخل خانه خود را بازسازی نمایید. اگر قدیمی بودن بخش های مشاع ساختمان اذیتت تان می کند، بهتر است به دنبال خرید یک خانه نوساز باشید. البته همین این موارد بستگی به میزان بودجه شما نیز دارد. اگر بودجه ای که در اختیار تان است، کم است، چاره ای جز خرید خانه قدیمی و بازسازی آپارتمان را ندارید.

بازسازی آپارتمانی که در آن ساکن هستید

تمامی مواردی که در بالا گفته شد درباره وضعیتی بود که شما قصد خرید یک خانه را داشتید. اما اگر در حال حاضر در خانه ای چند سال ساخت زندگی می کنید، شاید این سوال برای تان پیش بیاید که خانه فعلی تان را بازسازی نمایید یا آنکه در فکر فروش آن و خرید خانه ای نوساز باشید. برای تصمیم گیری در این مورد باید به چیز های مختلفی فکر کنید و سپس بهترین تصمیم را در این رابطه اتخاذ نمایید.

 • آیا خانه فعلی تان از نظر معنوی، احساسی و وجود خاطرات خوش برای تان با اهمیت است؟
 • آیا این خانه قدیمی هنوز قابل سکونت است یا آنقدر قدیمی است که امکان آسیب دیدن بخش هایی از خانه زیاد است؟
 • آیا می خواهید خانه فعلی تان را بهبود ببخشید و همچنان در آن ساکن باشید یا آنکه در فکر تخریب و ساخت یک آپارتمان در زمین آن هستید؟
 • آیا با فروش خانه فعلی تان امکان خرید دو خانه نوساز وجود دارد؟

حفظ خانه ای با خاطرات خوش از طریق بازسازی آپارتمان

گاهی اوقات خانه ای که در آن زندگی می کنید همراه با اتفاقات خوش و دلپذیری است که به همین راحتی نمی توانید آن را ترک کنید. البته موارد دیگر هم وجود دارد که ممکن است شما را از بابت فروش خانه منصرف کند. برای مثال مکانی که در آن زندگی می کنید، عادت کردن به محله تان و چیز های دیگری از این دست همگی شما را بر این می دارد که به جای فروش خانه چند سال ساخت و خرید خانه ای نوساز، به فکر بازسازی آپارتمان بیفتید و این مکان را برای خود حفظ کنید. در واقع برای چنین موردی بازسازی آپارتمان یک کار بسیار عالی و مناسب است. شما می توانید با گرفتن پروانه نوسازی از شهرداری قسمت های زیادی از خانه تان را بازسازی نموده و برای سال های بیشتری در آن خانه زندگی نمایید.

بازسازی آپارتمان بسیار قدیمی یا خرید خانه ای جدید؟

اگر در خانه ای بسیار قدیمی زندگی می کنید که قسمت های زیاد و مهمی از آن آسیب دیده است و کار بازسازی دردی از آن را دوا نمی کند، بهترین کار، فروش آن خانه و خرید خانه ای نوساز است. زیرا در کار بازسازی آپارتمان تنها می تواند اشکالات محدودی از خانه را بر طرف کند و اگر زیر ساخت های اساسی خانه مانند ستون ها و دیوار های اصلی آسیب دیده باشند، بازسازی آپارتمان بی فایده خواهد بود و تنها هزینه اضافه است.

تخریب و ساخت خانه ای جدید

اگر در خانه ای قدیمی زندگی می کنید و پول کافی برای تخریب خانه و ایجاد بنایی جدید در اختیار دارید، با صرف زمانی بین دو تا سه سال می توانید خانه خود را تبدیل به آپارتمانی با تعداد طبقات بیشتر کنید. در این صورت هم به خانه ای نوساز دست پیدا می کنید و هم سود خوبی از فروش دیگر واحد ها خواهید برد. البته این کار نیز با هزینه ها و دردسر های فراوانی همراه است که تنها اگر اهل آن هستید، به سراغش بروید.

فروش خانه قدیمی و تبدیل آن به دو یا چند خانه

گاهی اوقات ارزش ملک قدیمی که در آن زندگی می کنید آنقدر بالاست که با فروش آن می توانید دو یا چند خانه نوساز در دیگر قسمت های شهر خریداری کنید. البته این در صورتی است که از نظر معنوی وابستگی خاصی به خانه فعلی تان نداشته باشید و از درد سر های بازسازی آپارتمان هم به دور باشید. در این صورت کار بازسازی برای تان سخت است و پیشنهاد می شود با فروش این خانه صاحب چند خانه نوساز شوید.

نتیجه ‌گیری و سخن پایانی

از خودتان بپرسید:

 • آیا بزرگ تر بودن خانه و طراحی آن طبق سلیقه شخصی بیشتر برایم اهمیت دارد یا نوساز بودن و جدید بودن آن؟اگر پاسخ تان مثبت است، به خرید خانه چند ساله فکر کنید.
 • آیا امکانات جدید و به روز و خانه های لوکس و لاکچری را دوست دارم یا اصالت و حس و حال خانه های قدیمی را؟
 • آیا پول کافی برای خرید خانه نوساز دارم؟
 • آیا پول کافی برای بازسازی آپارتمان را دارم؟
 • آیا اصلا ایده ای برای خانه دلخواهم در ذهن دارم؟
 • آیا صبر و حوصله کافی برای کار بازسازی آپارتمان در من وجود دارد یا دوست دارم خیلی زود در خانه ای با امکانات کامل و از پیش آماده شده زندگی کنم؟
 • زندگی کردن در یک برج شیک را دوست دارم یا خانه ای قدیمی و بازسازی شده در مرکز شهر را؟

و در نهایت اگر می ‌خواهید معامله خوبی صورت گیرد، وقت کافی بگذارید، با افراد مختلف مشورت کنید و قیمت ها را مقایسه کنید.

بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان

خانه ی ایده ال خود را بسازید:

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت اول)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت دوم)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم)

سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم-هزینه)چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<