رنگ اخرایی در دکوراسیون +چه رنگ هایی با اخرایی ست می شوند؟

چیدوپلاس 28 شهریور 1400

رنگ زرد اخرایی یا قرمز اخرایی از آن رنگ هایی است که با ماهیت گرم خود فضای خانه را سرشار از هیجان و انرژی می کند. در ترکیب این رنگ ( به نسبت رنگ زرد ) از میزان بیشتری از رنگ قرمز استفاده شده و آن را به خانواده قرمز ها نزدیک تر کرده است. رنگ اخرایی نسبت به قرمز متعادل تر است و رنگی رسمی تر نسبت به قرمز به حساب می آید. شاید استفاده از رنگ قرمز یا زرد درخشان در دکوراسیون مکان هایی مانند سالن پذیرایی بیش از حد شلوغ کننده باشد اما از رنگ اخرایی به خوبی در چنین محلی می توان استفاده نمود.

کاربرد رنگ اخرایی در دکوراسیون

رنگ اخرایی به دلیل آنکه نوعی رنگ پر انرژی محسوب می شود، به طور کامل در دکوراسیون مورد استفاده قرار نمی گیرد و همیشه سعی می شود تا این رنگ تنها در قسمت هایی از چیدمان به کار گرفته شود. وجود بیش از حد رنگ اخرایی در دکوراسیون باعث می شود تا پس از مدت کوتاهی دچار خستگی شوید زیرا بودن در محیطی که این رنگ را به میزان زیاد در خود دارد فشار روحی و روانی زیادی بر فرد وارد می کنند. این موضوع درباره تمام رنگ های گرم و پر هیجانی نظیر زرد و قرمز و نارنجی و غیره صدق می کند. به کارگیری رنگ اخرایی در کنار رنگ های خنثی هم به بهتر دیده شدن آن کمک می کند و هم فضای خانه را به تعادل می رساند.

چه رنگ هایی با اخرایی ست می شوند؟

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد باید به دنبال رنگی بود که بتوان از آن در کنار رنگ اخرایی در دکوراسیون استفاده نمود. رنگ های زرد، اُکر، کرم، سبز روشن یا تیره، طوسی، آبی تیره، نارنجی سیر و روشن بهترین گزینه ها برای بکارگیری در کنار رنگ اخرایی در دکوراسیون هستند. گاهی شاید تنها از یکی از این رنگ ها و در مواقعی از چند رنگ به طور همزمان استفاده می شود. به طور کلی پیشنهاد می گردد که از یک رنگ روشن و گرم در کنار رنگ اخرایی استفاده شود تا این رنگ به خوبی خود را نشان دهد.

رنگ اکر و اخرایی در دکوراسیون

همانطور که می دانید منظور از رنگ اکر و یا خردلی رنگی است که از خانواده رنگ های زرد بوده اما به اندازه رنگ زرد درخشان نیست. در این رنگ مقدار بسیار ناچیزی ار رنگ های نارنجی و خاکستری وارد شده و همین دو رنگ باعث کم شدن درخشندگی اکر شده اند. رنگ اکر روشن در کنار اخرایی ترکیب رنگی خوبی را به نمایش می گذارند. روشنی رنگ اکر کمک می کند تا جلوه اخرایی به خوبی دیده شود. هر دو این رنگ ها در کنار هم فضا را رو به گرما و افزایش انرژی پیش می برند و بنابراین پیشنهاد می شود از یک رنگ خنثی نظیر سفید در کنار آنها استفاده گردد. البته به کارگیری رنگ های سردی نظیر سبز در قالب گلدان ها هم به تعادل دمایی فضا کمک خواهند کرد.

مبلمان در دکوراسیون اخرایی و اکر

یک پیشنهاد برای مبلمان راحتی در دکوراسیون اخرایی آن است که مبلمان به صورت دو رنگ انتخاب شود. مثلا تمامی مبل ها از رنگ طوسی و یک مبل تک و یا کاناپه از رنگ اخرایی انتخاب گردد. این یک پیشنهاد عالی برای کاربرد رنگ اخرایی در دکوراسیون است. این کار در مورد رنگ های دیگری که با اخرایی به کار می روند هم انجام می گیرد. مثلا در ست مبلمان طوسی و اخرایی، سبز و اخرایی، و یا حتی آبی و اخرایی این کار قابل اجراست. برای ایجاد هماهنگی بیشتر قرار دادن چند کوسن اخرایی رنگ بر روی مبل ها به زیباتر شدن چیدمان آنها کمک می کند.

رنگ اخرایی
رنگ اخرایی
رنگ اخرایی
رنگ اخرایی
رنگ اخرایی
رنگ اخرایی

دیوار ها و پرده ها در دکوراسیون اخرایی و اکر

در این تم رنگی معمولا دیوار ها به رنگ روشن تر نقاشی می شود. یک رنگ اکر روشن به همراه رنگ سفید برای دیوار ها مناسب به نظر می رسد. پیشنهاد می شود دیوار پشت کاناپه اخرایی رنگ را به رنگ مکمل رنگ آمیزی کنید و سایر دیوار ها را سفید باقی بگذارید. البته می توانید با اضافه کردن مقدار بسیار کمی از رنگ اکر به سفید، یک رنگ بسیار روشن از اکر ساخته و به جای سفید برای دیوار ها استفاده کنید. برای پرده ها نیز وجود والان های اخرایی رنگ ساده در دو طرف پنجره پیشنهاد می شود. به این ترتیب رنگ والان پرده، کوسن ها و یک مبل تک یا کاناپه به رنگ اخرایی خواهد بود و این یعنی چرخش رنگ در خانه به خوبی اتفاق افتاده است. این چرخش رنگ اخرایی را با قرار دادن اکسسوری های دکوری در قسمت های دیگر خانه کامل نمایید.

رنگ طوسی و اخرایی در دکوراسیون

طیف های مختلف رنگ طوسی از روشن ترین تا تیره ترین آنها با تمامی رنگ ها ترکیب های خوبی را ایجاد می کنند. در ترکیب رنگ اخرایی با طوسی هم به دلیل خنثی و سرد بودن رنگ طوسی و گرم بودن رنگ اخرایی تضادی قابل توجه شکل می گیرد که نقطه قوت این دکوراسیون است. به مانند یک تابلوی نقاشی که زمینه تابلو طوسی و رنگ اخرایی همچون لکه رنگ هایی در مرکز توجه واقع می شود، در یک دکوراسیون طوسی و اخرایی نیز سعی می شود تا چیدمان به همین نحو صورت گیرد. از رنگ های طوسی و اخرایی به شکلی در قسمت های مختلف استفاده می شود که بیشترین تمرکز و دقت بر روی اخرایی باشد.

برای رسیدن به این دکوراسیون بهتر است دیوار ها با رنگ طوسی روشن تا متوسط نقاشی شوند و فقط یک دیوار که در رو به روی مبلمان قرار می گیرد و کمی با آن فاصله دارد، به رنگ اخرایی رنگ آمیزی گردد. مبلمان اخرایی رنگ و یا مبلمان دو رنگی اخرایی و طوسی که دارای کوسن هایی با همین رنگ ها هستند در جای مناسب خود قرار داده می شود و بدین ترتیب موازنه رنگی در دو طرف سالن صورت می گیرد. برای والان پرده ها انتخاب یک پارچه طرح دار از رنگ اخرایی و برای اکسسوری ها و دکوری ها ظروف شیشه ای و دیگر وسایل تزیینی با این تم رنگی کامل کننده چیدمان هستند. برای بهتر و زیبا تر دیده شدن دکوراسیون استفاده از گل های طبیعی رنگی حتما پیشنهاد می شود.

نکات مهم پیرامون استفاده از رنگ اخرایی در دکوراسیون

همانگونه که گفته شد برای به کارگیری رنگ اخرایی در دکوراسیون حتما نیازی به استفاده گسترده از آن در جای جای خانه نیست. این رنگ می تواند در حد یک مبل تک که در نقطه کانونی چیدمان قرار می گیرد، یک کاناپه راحتی، یک فرش اخرایی رنگ و جذاب که بر روی زمین پهن می شود، تعدادی ظروف شیشه ای اخرایی رنگ که با چیدمانی ویژه در بهترین جای خانه گذاشته می شوند، و یا یک دیوار که به رنگ اخرایی نقاشی می شود و یا با کاغذ دیواری ساده یا طرح داری پوشیده شده است، باشد. نکته مهم دیگر درباره استفاده از تابلو های نقاشی است که از رنگ اخرایی در آنها استفاده شده است. این تابلو ها بر زمینه دیوار های سفید، طوسی یا اکر جلوه زیادی داشته و به بهتر شدن چیدمان کمک می کنند. حتی اگر تم رنگی خانه به کلی طوسی یا آبی  باشد، وجود یک تابلوی نقاسی اخرایی رنگ بر روی دیوار تبدیل به مرکز توجه خواهد شد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

دکوراسیون طوسی و زرد، یک چیدمان جذاب و پر طرفدار

راهنمای ست کردن مبل نارنجی، یک دکوراسیون مهیج و درخشانچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<