همه چیز درباره ابعاد میز اداری و استاندارد های موجود در آن

همه شرکت ها و سازمان‌های موفق می‌دانند که میزان بهره‌وری هر یک از کارکنان چقدر اهمیت دارد و چه مقدار می‌تواند برای سازمان تولید ارزش کند. وقتی می‌گوییم “بهره‎‌وری کارکنان”، منظور این است که کارکنان شما در ساعات کار خود به نحو احسن به انجام وظایف خود بپردازند؛ در این راستا هر مدیر و کارفرمایی به منظور بالا بردن راندمان کاری و افزایش بازده شرکت، می بایست شرایط راحتی و آسایش کارمندان خود را ایجاد نموده و امکانات و تجهیزات مناسبی در اختیار کارکنان قرار دهد. میز اداری یکی از آن چیزهایی است که اگر با دقت انتخاب نشود، می تواند تاثیر منفی بر افراد و کارشان بگذارد. اگر یک میز زیاده از حد بلند یا کوتاه یا کوچک باشد، فرد برای انجام کارهایش دچار مشکل خواهد شد و این موضوع در طولانی مدت بر روند کاری و بهره وری کارکنان موثر است. بنابراین ابعاد میز و مبلمان در محیط اداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر دوست دارید اطلاعات دقیقی درباره این موضوع بدست آورید، تا انتهای این متن همراه ما باشید.

موارد مهم درباره ابعاد استاندارد میز اداری

ابعاد میز اداری باید به گونه ای باشد که فرد در هنگام نشستن در پشت میز، تسلط کافی به سطح و رویه میز داشته باشد و برای انجام کار های اداری خود همانند نوشتن، کار با کامپیوتر و تایپ کردن، و …. دچار مشکل نشود. طول میز و مساحت رویه آن نباید به قدری زیاد باشد که برای برداشتن چیزی در یک سمت میز، مجبور شود خود را بیش از حد حرکت دهد و آنقدر هم کوچک نباشد که برای گذاشتن وسایل مورد استفاده اش دچار کمبود جا شود. ابعاد میز اداری و مخصوصا ارتفاع میز باید به اندازه ای باشد که آرنج ها در راستای بدن بر روی میز گذاشته شوند و همچنین کمر بیش از حد خم و یا راست نشود. عرض میز ادرای هم به اندازه ای در نظر گرفته شود که پاهای فرد از جلوی میز بیرون نزند.

ابعاد استاندارد میز اداری چقدر است؟

درباره ابعاد میز اداری باید گفت که طول این میز ها مابین 80 تا 200 سانتی متر است. تصمیم گیری در ارتباط با طول مناسب میز اداری به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلا فضایی که قرار است میز در آن قرار گیرد و یا سطح کاری شخص استفاده کننده. عموما میز افراد در سطوح کارمندان و کارشناسان فنی با طول 140 یا 160 سانتی متر و در سطوح مدیریتی با طول 180 تا 200 سانتی متر در نظر گرفته می شود، همچنین در سطوح مدیریت میانی شرکت می توان از دو میز با طول کمتر که به صورت قائم در کنار هم قرار گرفته اند استفاده کرد.

موضوع دیگر درباره ابعاد استاندارد میز اداری، عرض آن است. عرض میز اداری 60 تا 80 سانتی متر است. با این میزان عرض پای فرد به راحتی در زیر میز حرکت کرده و به انتهای میز برخورد نمی کند. همچنین اگر نیاز باشد چیزی مانند کیس کامپیوتر در زیر میز قرار گیرد، با عرض60 تا 80 سانتی متر به راحتی این کار صورت خواهد گرفت. در بحث ابعاد میز اداری و یا ابعاد استاندارد میز اداری موضوع ارتفاع میز دارای اهمیت ویژه ای است. در استاندارد صنعت مبلمان و میز های اداری عددی در حدود 72 یا 73 سانتی متر بهترین ارتفاع برای این میز ها است. البته فرد می تواند بسته به اندازه قد خود با پایین یا بالا بردن ارتفاع صندلی اش، موقعیت خود را نسبت به میز تنظیم نماید.

طول میز اداری 80 تا 200
عرض میز اداری 60 تا 80
ارتفاع میز اداری 72 تا 73

 

 

 

ابعاد میز اداری ام دی اف

میز های ادارای معمولا از جنس ام دی اف ساخته می شوند و در مواقعی از چوب هم برای ساخت میز اداری استفاده می گردد. ام دی اف در مقایسه با چوب قیمت ارزان تری دارد و تنوع رنگ بیشتری هم می توان به آن داد. ابعاد میز ادارای ام دی اف نسبت به سایز میز ها تفاوتی ندارد و اندازه استاندارد میز اداری چه در مدل ام دی اف و چه چوبی یا حتی فلزی با هم یکی است.

ابعاد میز اداری – میز مدیریت

معمولا میز مدیریت از نظر ابعاد و همینطور از نظر ظاهری با سایر میز های ادارای موجود در شرکت متفاوت است. این تفاوت بیشتر در طول میز مشاهده می شود و همانطور که حتما دیده اید، شکل ظاهری میزهای مدیریتی هم پر نقش و نگار تر و شیک تر و متفاوت تر از میز های ادرای معمولی است. در یک میز مدیریتی طول 180 سانتی متر تا حداکثر 2 متر را برای آن در نظر می گیرند. عرض میز مدیریت بین 80 سانتی متر تا 1.5 متر است و ارتفاع میز مدیریت بین 70 تا 75سانتی متر خواهد بود.

ابعاد میز اداری – میز کار گروهی

گاهی اوقات به دلیل محدود بودن فضای موجود از میز های گروهی برای کارمندان استفاده می شود که البته این میز ها بسته به فضای موجود و استفاده بهینه از محیط طراحی و ساخته می شوند. این میز ها در تعداد نفرات 4 تا 8 نفره ساخته می شوند و طول و عرض آنها نسبت به تعداد نفرات متغیر است. ارتفاع این میزها نیز طبق استاندارد بین 70 الی 75 سانتی متر خواهد بود.

موارد مهم درباره میز و صندلی اداری

 • ارتفاع میز اداری بهتر است در حالت معمولی دست‌ کم نصف قد فرد باشد.
 • صندلی که فرد استفاده می ‌کند در حالت معمول باید حداقل یک سوم قد شخص ارتفاع داشته باشد.
 • سطح میز اداری بسته به کاری که بر روی آن انجام می شود باید کاملا صاف و یا دارای شیبی در حدود  ۱5-۱0 درجه‌ باشد.
 • انحنای پشتی صندلی باید گودی کمر را در زمان تکیه دادن پر کند. در صورتی که پشتی صندلی صاف بود، می‌ توان برای حفظ گودی کمر از یک بالشت کوچک استفاده كرد.
 • پارچه و جنس کفی و پشتی صندلی باید به گونه ای باشد که موجب تعریق کمتر شخص شود.
 • پشتی صندلی برای افرادی که کارشان نوشتن است، باید با زاویه 80 درجه کمی رو به جلو باشد، و صندلی افرادی که با کامپیوتر کار می‌ کنند بهتر است با زاویه 110 درجه به سمت عقب خمیدگی داشته باشد.
 • ارتفاع صندلی اداری باید به اندازه ای باشد که کف پاها بر روی سطح زمین قرار ‌گیرند و زاویه ‌‌‪‌۹۰ درجه تشکیل دهند.
 • ارتفاع میز اداری باید به قدری باشد كه زانوها از سطح زیرین میز فاصله داشته باشند و به راحتی جا به جا شوند.
 • ارتفاع میز کار اداری را باید طوری در نظر بگیرید که وقتی بازو ها عمود بر سطح میز قرار دارند، آرنج‌ ها نیز در محدوده سطح رویی میز قرار گیرند.
 • ارتفاع صندلی و ارتفاع استاندارد میز اداری باید طوری باشد که در زمان مطالعه سر و گردن بیشتر از 20 درجه به طرف پایین خم نشوند.
 • صندلی‌ های ارگونومیک و قابل تنظیم انتخاب‌ های بسیار مناسبی برای افرادی هستند که زمان زیادی را روی صندلی می ‌نشینند.
 • میز و صندلی اداری شما هر چقدر هم که استاندارد های لازم را داشته باشند باید بدانید که نباید مدت طولانی در یك وضعیت ثابت پشت میز بنشینید. برای حفظ سلامتی خود بهتر است دست‌ کم هر یک ساعت یك بار از جای خود بلند شوید و تغییر وضعیت بدهید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

بهترین موکت اداری و بررسی ویژگی ها و مشخصات آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<