این روش های چیدمان و دکوراسیون در ایران از مد افتاده اند

چیدوپلاس ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ ،

بسیاری از چیدمان ها در خانه های ما ایرانیان فاقد اصول دکوراسیون می باشد، این نوع چیدمان ها و دکوراسیون ها به غلط رواج یافته و همگانی شده است. این چیدمان های غلط بزرگترین دلیل ناموزون و ناهماهنگ بودن فضای اغلب خانه ها در ایران می باشد، در این مطلب چند اشتباه بزرگ دکوراسیون به شیوه ایرانی را معرفی می کنیم تا اگر آن ها را در خانه خود انجام داده اید، بتوانید آن ها را اصلاح کنید.

۱- اولین و رایج ترین اشتباه در این زمینه، قرار دادن مبلمان پذیرایی و نشیمن در مجاورت دیوار است. بسیاری از افراد این کار را به خاطر باز تر دیده شدن فضا انجام میدهند و تصور می کنند با چیدمان نزدیک مبلمان، فضا تنگ می‌شود؛ در حالی که این یک باور غلط است. چیدمان صحیح مبلمان باعث می شود به فضا فرم داده شود که در نتیجه آن فضای خانه شما همچون یک پذیرایی راحت و مدرن دیده می شود. بسیاری دیگر از افراد به دلیل انتخاب مبل نامناسب ناچار به این گونه چیدمان می‌شوند. اگر مبل خریداری شده از نظر اندازه با محیط پذیرایی تناسب داشته باشد نیازی به این گونه چیدمان نیست و می‌توان با یک ست مبلمان با اندازه مناسب تر یک چیدمان اصولی تر داشت.

۲- همانطور که گفته شد؛ بعضی افراد به دلیل خرید مبلمان بزرگ نمی تواند چیدمان مبل های خود را به صورت اصولی انجام دهند، خرید مبلمان سلطنتی برای فضاهای کوچک یکی از عوامل این اتفاق است. این مبلمان که سال‌های زیادی مد روز و نشانگر توانگری بودند، این روزها با تغییر سبک های دکوراسیون و مدرنیته شدن آن و همچنین کوچکتر شدن آپارتمان ها دیگر گزینه مناسب و حتی زیبایی نمی باشند و تنها می‌تواند فضای خانه شما را اشغال کرده و باعث کوچکتر دیده شدن خانه شود.

۳- ترکیب رنگ های استفاده شده در دکوراسیون خانه های بسیاری از ما ایرانیان فاقد تناسب و هارمونی است، بیشترین رنگی که در عموم خانه ها به چشم می‌خورد، ترکیب رنگ های کرم و قهوه ای است؛ این رنگ ها نیز معمولا بدون رنگ مکمل شان استفاده می شوند که این موضوع می تواند باعث ایجاد ملال در فضا شود. برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا بهتر است کمی رنگ به خانه هایمان دهیم و در کنار رنگ های خنثی، از رنگ های زنده تر با رعایت اصول هارمونی رنگ ها استفاده کنیم تا فضای خانه هایمان دلنشین تر به نظر برسد.

۴- استفاده از گل و گیاه در خانه ها همواره توصیه می‌شود؛ اما استفاده از گل های مصنوعی نه تنها زیبایی و طراوت به دکوراسیون خانه تان نمی‌دهد بلکه تاثیری منفی بر آن دارد. مصنوعی بودن گل ها، باعث می شود فضای خانه مرده به نظر برسد. با در نظر گرفتن دکوراسیون های به روز، استفاده از این نوع دکور نیز از مد افتاده محسوب می شود.

۵- ممکن است برای پوشش کف خانه تان فرش های گران قیمتی خریداری کرده باشید و برای جلوگیری از کثیف شدن آن ها از رو فرشی استفاده کنید. این نحوه استفاده از فرش هم چهره زیبایی ندارد و هم عملا آن فرش کاربری خود را از دست میدهد؛ بهتر است از فرش های گران قیمت تر در محیط‌هایی که پاخور کمتری دارند، مانند پذیرایی مهمان و برای دیگر فضاها از یک فرش معمولی تر استفاده کنید تا بتوانید از زیبایی فرش لذت ببرید و همواره نگران از بین رفتن آن نباشید.

۶- مورد بعدی ابعاد و اندازه فرش های خانه است؛ ما ایرانی ها عادت داریم کل خانه را فرش کنیم، اما باید بدانید اگر اندازه فرش ها متناسب با فضای خانه انتخاب نشوند نه خودشان جلوه دارند و نه فضایی که در آن پهن شده اند. در مورد ابعاد مناسب فرش در هر کدام از فضاهای خانه می توانید این مطلب را بخوانید.

۷-  استفاده از بوفه یا ویترین های قدیمی: استفاده از ویترین های قدیمی در پذیرایی با چیدمان ظروف کریستال دیگر مد روز نیستند، ویترین های جدید، طبقه هایی ترکیبی از جنس جوب و فلز هستند که انواع لوازم تزئینی،مجسمه ها، ظروف را در خود جای می دهند، اگر علاقه زیادی به در معرض دید قرار دادن تعدادی از ظروفتان دارید، بهترین مکان برای آنها کابینت های شیشه ای ویترینی در ورودی آشپزخانه می باشد.

۸- استفاده از لوسترهای بزرگ کریستال در خانه های کوچک: این لوستر ها هم در مصرف انرژی صرفه ندارند و هم با در نظر گرفتن نور پردازی های جدید که در بسیاری از خانه ها دیده می شود؛ استفاده از آن ها یک انتخاب قدیمی و ناهمگون است.

۹- استفاده از پرده های والان دار نیز کاربرد چندانی در خانه های مدرن امروزی ندارد. با کوچک شدن پنجره ها و خانه ها این پرده ها دیگر تناسبی با فضاها ندارند و می تواند جلوه بدی به خانه تان بدهد، البته در خانه های بزرگ با دکوراسیون کلاسیک همچنان می توانید از پرده های والان دار یا لوستر های بزرگ کریستال استفاده کنید.

۱۰- استفاده از قاب عکس های خانوادگی در هر نقطه از خانه : به یاد داشته باشید از قاب عکس های خانوادگی باید تنها در محیط های خصوصی، همچون اتاق خواب استفاده کرد.

این ها و بسیاری موارد دیگر، نمونه‌هایی از اشتباهات بسیاری از افراد در چیدمان و دکوراسیون می باشد که با گذر زمان از مد افتاده اند و دیگر طرفدار ندارند و با رفع آن ها می توانید خانه ای به روز تر و اصولی تر داشته باشید.

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید