رنگ کردن خانه ی خودم، چطور و چگونه؟

چیدوپلاس ۲۴ تیر ۱۳۹۶ ، ،

گاهی اوقات پیش می آید که قصد ایجاد تنوع و تغییر در منزلتان را دارید اما فکر می کنید حتما کار سختی را در پیش خواهید داشت و از ترس هزینه های زیادش هم که شده این کار را فراموش می کنید. برای ایجاد تغییر و تنوع در خانه حتما لازم نیست مبلمان و پرده و فرش را عوض کنید. شما می توانید با یک کار ساده نظیر رنگ کردن دیوارها، این تغییر را در خانه خود ایجاد نمایید. شاید فکر کنید که رنگ کردن خانه کار سختی است و از عهده هر کسی بر نمی آید اما اگر کمی حوصله به خرج دهید با رعایت قواعدی ساده خودتان می توانید خانه خود را رنگ کنید و از جذابیت آن لذت ببرید.

برای تغییر رنگ دیوارهای خانه کارهای مختلفی را می توانید انجام دهید. رنگ آمیزی، عوض کردن کاغذ دیواری، نقاشی دیواری و غیره راه های تزیین و پوشش دیوارها است. در این متن به موضوع رنگ آمیزی دیوار و روش های این کار خواهیم پرداخت. با خواندن این متن حتما می توانید خودتان برای انجام یک کار هیجان انگیز به اسم نقاشی و رنگ کردن دیوار ها دست به کار شوید.

چه رنگی می خواهید استفاده کنید؟

در فروشگاه های ساختمانی هزاران واریته رنگ پیش روی شماست. کافی است رنگ و تم مورد علاقه خود را بدانید. با مراجعه به فروشگاه های فروش رنگ، کاتالوگ رنگ ها را نگاه کنید و تمامی رنگ های مختلف را بررسی نمایید. برای انتخاب رنگ حتما رنگ چیدمان منزل و باقی وسایل خود را نیز در نظر داشته باشید. رنگی که انتخاب می کنید باید هماهنگی کامل با رنگ مبلمان و پرده را داشته باشد. باید توجه داشته باشید که دوست دارید در خانه تان هارمونی در جریان باشد و یا تضاد و کنتراست. اگر به هارمونی علاقه مند هستید رنگ دیوار را نزدیک به رنگ سایر وسایل انتخاب کنید. اما اگر عاشق تضاد هستید می توانید یک رنگ مخالف را برای دیوارها تهیه کنید.

چقدر رنگ نیاز دارید؟

هنگام خرید رنگ باید متراژ محل مورد نیاز خود را بر حسب متر‌ مربع بدانید. فروشنده با دانستن این متراژ، مقدار مناسب رنگ را به شما می دهد. البته توصیه می شود همیشه مقداری رنگ اضافه تر تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل و از دست رفتن حجمی از رنگ، مقداری رنگ اضافی داشته باشید.

چه وسایلی  نیاز دارید؟

قلمو با اندازه های مختلف، غلطک، سینی مناسب، بتونه اکلریک، کاردک، سمباده و چسب مخصوص.

روش رنگ کردن دیوار

  • آماده سازی های پیش از شروع کار: برای شروع پروسه رنگ کردن دیوارها ابتدا وسایل گفته شده در بالا به همراه مقدار مناسبی از رنگ را تهیه کنید. مکان مورد نظر را خالی کرده و یا همه اسباب و اساسیه را به وسط منتقل کرده و آنها را با پلاستیک بپوشانید. بر روی زمین به طور کامل روزنامه پهن کرده و حتی شیشه های پنجره را نیز روزنامه بچسبانید تا رنگی نشوند. پاک کردن رنگ های خشک شده از روی شیشه ها و زمین کار سخت و زمان بری است، پس بهتر است از این کار پیشگیری کنید. برای رنگی نشدن قرنیز ها و کلید و پریز ها از نوار چسب های مخصوص و یا چسب های کاغذی در محل اتصال با دیوار استفاده کنید، این چسب ها در هنگام جدا شدن باعث کنده شدن لایه های رنگ نمی شوند.
  • یک دست لباس کار مناسب بپوشید: در طول مدت زمان رنگ کردن دیوار ها لباس های تان حتما رنگی خواهد شد. بنابراین بهتر است از لباس هایی که کهنه شده اند و تصمیم به دور انداختن آنها دارید استفاده کنید.
  • بتونه کاری کنید: مقداری از بتونه اکلریک را با کاردک بر روی ترک ها و سوراخ های دیوار بزنید تا شیار ها و سوراخ های دیوار پوشانده شود. اگر این کار را انجام ندهید پس از رنگ زدن و خشک شدن دیوار همچنان سوراخ ها و ترک ها دیده خواهند شد و نمای زیبایی برای اتاق شما نخواهند داشت. سپس قسمت های بتونه شده دیوار را سنباده بزنید و منتظر شوید تا تمام بتونه ها به طور کامل خشک شوند و دیواری یکدست ایجاد شود.
  • رنگ آستر بزنید: قبل از شروع مرحله اصلی رنگ کردن باید یک لایه رنگ آستری بر روی دیوار اجرا شود. این کار باعث می شود رنگ به طور یکنواخت روی دیوار بنشیند. برای حرفه ای تر شدن کار رنگ آمیزی دیوارها می توانید از موادی به نام پرایمر هم استفاده کنید. پرایمرها موادی هستند که ظاهری شبیه به رنگ (اما بی رنگ) دارند و قبل از شروع کار بر روی دیوار زده می شوند تا رنگ اصلی کاملا بر روی دیوار بنشیند و در آینده پوسته پوسته نشود. پرایمر ها از فروشگاه های فروش رنگ و ابزار قابل خریداری هستند.

نکته مهم و کلیدی در رنگ کردن دیوار آن است که: «رنگ به تنهایی نواقص یک دیوار را برطرف نمی‌کند، هشتاد درصد وقت خود را صرف مراحل بالا کنید.»

  • اجرای رنگ نهایی: اگر برای رنگ کردن دیوار از غلطک استفاده می کنید باید رنگ مورد نظر خود را که قبلا در یک ظرف مناسب ساخته اید، در سینی مخصوص بریزید. غلطک را تمیز کرده و مطمئن شوید که مو، گرد و خاک و یا آلودگی دیگری بر روی آن نباشد. سپس آن را بر روی سینی گذاشته و حرکت دهید تا جایی که تمام قسمت هایش رنگی شود. سپس غلطک را بر روی دیوار گذاشته و با حرکت های از بالا به پایین، دیوار را رنگ کنید. غلطک به شما کمک می کند تا رنگی یکدست بر روی دیوار اجرا شود.

اگر برای رنگ کردن دیوار از قلمو استفاده می کنید، باید دقت و زمان بیشتری را صرف رنگ کردن کنید. زیرا در هنگام کار با قلمو امکان ماندن رد قلمو بر روی دیوار وجود دارد. برای همین استفاده از قلمو خیلی توصیه نمی شود، مخصوصا اگر مبتدی هستید و بار اولی است که این کار را امتحان می کنید. در هنگام کار با قلمو حرکات دست باید در یک جهت بالا به پایین و یا راست به چپ باشد. برای هر چه یکدست تر شدن رنگ دیوار، هرگز جهت های مختلف را امتحان نکنید. چه وقتی که از قلمو و چه زمانی که از غلطک استفاده می کنید، برای رنگ کردن گوشه های دیوار و لبه های پنجره از قلم موی متوسط استفاده نمایید.

در اکثر موارد یک بار رنگ زدن برای دیوار کافی نیست و شاید به اجرای دو و یا سه دست رنگ بر روی دیوار نیاز باشد. نکته مهم این است که بعد از هر دست رنگ زدن، باید رنگ قبلی کاملا خشک شود. برای خشک شدن رنگ دیوارها بهتر است پنجره ها را باز کنید، حتی اگر در فصل زمستان این کار را انجام می دهید. باز کردن پنجره باعث می شود رطوبت دیوار و رنگ خارج شود، زیرا این رطوبت علاوه بر اینکه مانع از خشک شدن سریع دیوار می شود، بر کیفیت کار شما نیز تاثیر منفی دارد.

 

رنگ زدن سقف با غلطک

بهترین وسیله برای رنگ کردن سقف غلطک است. رنگ کردن سقف کار سخت و دشواری است و هنگام رنگ کردن ممکن است گردن تان کمی درد بگیرد. اما با استفاده از غلطک این مشکل کمی آسان تر خواهد شد. برای این کار لازم است یک میله بلند مانند دسته جارو را به انتهای غلطک وصل کنید. به این ترتیب نیازی نیست برای رنگ کردن سقف بر روی نردبان بروید، با داشتن یه چهارپایه نیز می توانید این کار را انجام دهید. تنها برای رنگ کردن گوشه ها و اطراف سقف که با قلمو انجام می شود به نردبان نیاز است.

رنگ کردن اتاق و خانه با دست های خود با اینکه ممکن است کمی سخت به نظر برسد اما کار بسیار جذابی است. این کار را انجام دهید و از زیبایی رنگ جدید اتاق و از تجربه رنگ زدن لذت ببرید.

خانه ی ایده آل خود را بسازید:

معجزه رنگ ها در طراحی داخلی منزل، با توجه به کاتالوگ چه رنگی انتخاب کنیم؟

ویدیو: هارمونی رنگ ها در مبلمان و دکوراسیون داخلی منزلچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید