رنگ نخودی و بررسی تاثیر فوق العاده آن بر دکوراسیون خانه

چیدو پلاس 07 اسفند 1400

نخودی یک رنگ زرد مایل به خاکستری است. به این معنی که در رنگ نخودی خبری از درخشش و خلوص رنگ زرد وجود ندارد و این درخشش با مقداری مات شدگی همراه است. خوبی این ویژگی رنگ نخودی آن است که می توان آن را در مکان هایی که باید در آن از رنگ رسمی تری استفاده شود(مثل سالن پذیرایی) به راحتی به کار گرفت. نخودی یک رنگ سنگین تر نسبت به زرد و لیمویی است و شاید بتوان رنگ های کهربایی یا اکر را با آن مقایسه نمود. از این رنگ دوست داشتنی علاوه بر پوشاک، در دکوراسیون داخلی هم به وفور استفاده می شود و جزو رنگ های پر طرفدار در این زمینه محسوب می شود.

رنگ نخودی چه رنگی است

اگر دوست دارید بدانید رنگ نخودی چه رنگی است پاسخ به این سوال بسیار آسان است. کافیست درب کابینت آشپزخانه خود را باز کرده و به درون ظرف نخود ها نگاه کنید. البته این طبیعی ترین شکل رنگ نخودی به شمار می رود و این رنگ در حالتی که توسط مواد شیمیایی ساخته شود، کمی روشن تر و درخشان تر به نظر می رسد. برای ساخت رنگ جذاب نخودی علاوه بر زرد مقداری سفید و کمی سبز هم نیاز است. رنگ زیبای نخودی از گذشته های بسیار دور در سفالگری ها و حتی بناهای تاریخی به میزان زیادی دیده شده است. نخودی با اینکه در گروه رنگ های زرد جای می گیرد اما به دلیل وجود مقادیر خاکستری در آن رنگی شادی بخش به شمار نمی رود و سرزندگی زیادی در خود ندارد. البته که با کمی تغییر در آن می توان به میزان طراوت و سر زندگی بیشتری در استفاده از نخودی دست یافت.

مکمل رنگ نخودی

مکمل رنگ زرد، بنفش است. نخودی که ترکیبی از رنگ زرد است نیز مکملی نزدیک به همین رنگ دارد. می توان گفت مکمل رنگ نخودی هم طیفی از رنگ بنفش محسوب می شود. در کار دکوراسیون داخلی هم از مکمل رنگ نخودی یعنی بنفش و هم از رنگ های دیگر که ست رنگ نخودی با آنها خوب و اثر بخش است، استفاده می گردد. در ادامه پیشنهاد هایی برای ست رنگ نخودی ارائه می گردد.

پیشنهاد هایی برای ست رنگ نخودی با رنگ های دیگر

 • ست رنگ نخودی و سفید

یکی از بهترین گزینه ها برای قرار گیری در کنار نخودی، رنگ سفید است. یک انتخاب ساده و بی دردسر برای آنکه هم نخودی به خوبی دیده شود و هم دست آخر چیدمانی درست و متناسب و موزون ایجاد گردد. رنگ سفید در کنار نخودی به روشن تر شدن فضا نیز کمک می کند. در خانه هایی با متراژ کوچک استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر فوق العاده خواهد بود.

 • ست رنگ نخودی و سبز

یک رنگ سبز روشن و سیر مانند زیتونی به عنوان گزینه ای عالی برای قرار گیری در کنار رنگ نخودی مطرح می شود. از رنگ های سبز تیره هم می توان در قسمتی هایی برای ایجاد تاکید، تضاد و تمرکز استفاده نمود. رنگ سبز در کنار نخودی فضا را پر طراوت کرده و به رنگ طبیعت نزدیک تر می کند.

 • ست رنگ نخودی و خاکستری

انواع خاکستری های روشن انتخاب های خوبی برای ست شدن با نخودی هستند. برای مثال در خانه ای با دیوار ها و پوشش کف خاکستری روشن، قرار دادن یک دست مبل راحتی نخودی رنگ تصویری بسیار جذاب و ژورنالی پدید می آورد. با قرار دادن کوسن هایی به رنگ طوسی تیره تر و یا شال مبل به رنگ طوسی می توان تضاد هایی جالب در این تصویر ایجاد نمود.

 • ست رنگ نخودی و قهوه ای

رنگ قهوه ای تیره در قالب وسایل چوبی مانند مبلمان، کتابخانه، میزها و غیره با رنگ زیبای نخودی دیوار ها و پارچه مبلمان بسیار هماهنگ و زیبا خواهد بود. مخصوصا اگر دوست داشته باشید که در چیدمان مدرن خود المان هایی از سبک های کلاسیک را وارد کنید، می توانید این کار را با مبل هایی چوبی به رنگ قهوه ای تیره انجام دهید.

رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی

ایده هایی برای استفاده از رنگ نخودی در دکوراسیون خانه

بیشترین استفاده ای که از رنگ نخودی در دکوراسیون خانه می شود، در دیوار ها و مبلمان است. هر چند که با توجه به سلیقه و متراژ خانه از این رنگ در آشپزخانه و برای کابینت ها، به عنوان رنگ فرش، والان پرده ها، وسایل دکوری و غیره هم استفاده می شود.

استفاده از مبلمانی به رنگ نخودی در دکوراسیون

گاهی اوقات شما به فضاهای رنگی و کمی شاد تر نیاز دارید و از طرفی نگران این هستید که چیدمان خانه تان بیش از حد فانتزی نشود. اینجاست که رنگی مانند نخودی به شما برای داشتنی دکوراسیونی رنگی، متفاوت، دوستانه و در عین حال کمی رسمی کمک می کند. استفاده از مبلمانی به رنگ نخودی در دکوراسیون این امکان را به شما می دهد تا هر چه بیشتر از فضاهای معمولی و متداولی که در همه خانه ها یافت می شود، دور شوید و فضای خاص خود را برای زندگی مهیا کنید. رنگ نخودی هم در مبلمان کلاسیک و چوبی و هم در قالب مبل های راحتی جدید قابل استفاده و کاربرد است. بر روی مبلمان راحتی نخودی رنگ که در نشیمن قرار داده اید، حتما از کوسن های رنگی استفاده کنید تا فضا را به سمت شاد تر شدن پیش ببرید. کوسن های مکرومه کرم و سفید رنگ و یا طوسی، کوسن هایی با پارچه های گل دار و طرح دار به رنگ های بنفش، سبز، اخرایی، زرشکی و دیگر رنگ ها برای قرار دادن بر روی مبلمان نخودی رنگ انتخاب های خوبی هستند.

دیوار هایی به رنگ نخودی در دکوراسیون خانه

برای استفاده از رنگ نخودی در دکوراسیون می توان بخشی از دیوار ها را با این رنگ نقاشی کرد. البته بهتر است از طیف های روشن نخودی برای دیوار ها استفاده نمود تا فضای خانه تیره و بسته به نظر نرسد. همچنین به دلیل آنکه گروه رنگ های زرد و نارنجی اگر به میزان زیادی در محیط به کار روند، تاثیرات روحی منفی بر افراد می گذارند، در مورد نخودی هم بهتر است این موضوع مدنظر قرار گیرد. در استفاده از رنگ نخودی برای دیوار ها می توانید یک یا دو دیوار را نخودی کنید و از مبلمانی به رنگ دیگر در برابر آن استفاده نمایید. برای ایجاد هماهنگی بیشتر کوسن هایی به رنگ نخودی بر روی مبلمان بگذارید و به این ترتیب یک ست رنگ نخودی جذاب خلق نمایید.

استفاده از رنگ نخودی در دکوراسیون اتاق خواب

از این رنگ در اتاق خواب بزرگسال به خوبی می توان استفاده کرد. برای این کار دیوار پشت تخت خواب را نخودی کنید و یک رو تختی سفید رنگ همراه با کوسن ها و بالشت های نخودی بر روی آن قرار دهید. پهن کردن یک رو تختی طرح دار که در آن از رنگ نخودی هم استفاده شده باشد، پیشنهاد بسیار خوبی است. مثلا یک رو تختی با زمینه سفید، گل های زیبا و بهاری به رنگ زرد یا نخودی به همراه قرمز و اخرایی و برگ های سبز زیبایی را به اتاق خواب شما هدیه خواهد کرد. در اتاق خواب حتما سعی کنید از رنگ های دیگر هم استفاده کنید تا فضا از یکنواختی بیرون آید. علاوه بر رو تختی از وسایل دکوری رنگی، تابلو های نقاشی، گل های تازه و گیاهان سبز می توان استفاده نمود.

رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی
رنگ نخودی

خانه ایده آل خود را بسازید:

استفاده از کاغذ دیواری زرد، شور زندگی را در خانه افزایش می دهددیدگاه کاربران

 1. محبیان در

  درود بر شما عزیزان
  مطالب شما در خصوص شناخت رنگ بسیار مفید و عالی است.
  سرفراز باشید.

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<