طراحی سنگ دیوار پارکینگ و بهترین سنگ / سرامیک برای دیوار پارکینگ

تا همین چند سال پیش، سازندگان اعتقادی به زیباسازی پارکینگ ساختمان نداشتند و برای آن هزینه ای صرف نمی کردند؛ تا این که توجه بعضی طراحان و معماران به این مسئله جلب شد. طراحی دیوار پارکینگ می‌تواند علاوه‌ بر زیبا و شکیل کردن نمای داخلی پارکینگ، فضای لازم را برای تمیز کاری و شستشوی مرتب آن فراهم آورد. در این متن به موضوع طراحی دیوار پارکینگ با سنگ یا سرامیک و همه مسایل مربوط به آن خواهیم پرداخت و بهترین و متداول ترین سنگ / سرامیک های مورد استفاده به همراه طرح های مختلف و دیزاین های گوناگون را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر قصد یک طراحی زیبا و شیک برای دیوار پارکینگ را دارید در این متن همراه ما باشید.

مزایای استفاده از سنگ و سرامیک برای دیوار های پارکینگ

سنگ یا سرامیک دیوار پارکینگ این امکان را می دهد که در صورت نیاز آن را با آب شستشو داد. پارکینگ محل رفت و آمد ماشین ها است و امکان کثیف شدن دیوار ها فراوان است. اگر دیوار های پارکینگ سیمانی باشد بعد از مدت کوتاهی سیاه شده و برای تمیز کردن آن راهی جز رنگ زدن مجدد دیوار وجود ندارد. اما با سرامیک کاری دیوار پارکینگ و یا طراحی دیوار پارکینگ مسکونی به وسیله سنگ به راحتی می توان دیوار ها را تمیز نمود. دومین مزیت طراحی دیوار پارکینگ آن است که این فضا شیک و زیبا می شود و اگر از یک دیزاین خاص برای طراحی دیوار پارکینگ با سنگ یا سرامیک استفاده شده باشد، بسیار جذاب به نظر می رسد.

نکات مهم درباره طراحی دیوار پارکینگ 

اولین و مهم ترین اقدام قبل از شروع کار، مشخص کردن سبک طراحی و جزئیات مربوط به آن است. در این مرحله باید تعیین کنید که سبک کلاسیک را می پسندید یا سبک مدرن؟ رنگ های روشن را بیشتر می پسندید یا به رنگ های تیره هم علاقه دارید؟ می خواهید یک پارکینگ ساده و زیبا داشته باشید یا یک پارکینگ مجلل و باشکوه؟ طراحی دیوار پارکینگ مسکونی به موضوع نمای ساختمان بستگی زیادی دارد، اگر در نمای ساختمان از سنگ استفاده شده باشد بهتر است از همان نوع سنگ در پارکینگ هم استفاده گردد و یا می توان از دو یا سه مدل سنگ مختلف با رنگ ها و طرح ها و بافت های متفاوت در کنار هم استفاده نمود و آنها را با طراحی خاصی بر دیوار ها نصب نمود.

باید این نکته را دانست که پارکینگ هم درست به اندازه سایر قسمت های آپارتمان به توجه و دیزاین و طراحی نیاز دارد و برای آنکه یک ساختمان شیک و زیبا داشته باشید به همه جزییات آن باید توجه کنید. دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که برای اجرای یک طرح زیبا در دیوار پارکینگ الزاما نیاز به صرف یک هزینه هنگفت نیست، شما می توانید با خلاقیت خود طرحی ترکیبی را انتخاب کنید که در عین کم هزینه بودن بسیار زیبا و شیک باشد، فقط کافی است اطمینان حاصل کنید که سنگ ها و سرامیک ها با توجه به رنگ و بافتشان به درستی در کنار هم قرار گرفته اند.

طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ

طراحی سنگ دیوار پارکینگ با استفاده از سنگ تراورتن

یکی از متداول ترین، پر مصرف ترین و پر طرفدار ترین انواع سنگ که در طراحی سنگ دیوار پارکینگ استفاده می شود، سنگ تراورتن است. این نوع سنگ به دلیل جنس آهکی و متخلخلی که دارد، ملات را در بافت خود جذب کرده و کاملا به بدنه دیوار می‌ چسبد. همچنین سنگ تراورتن به لحاظ ظاهری دارای ویژگی های مثبت و تنوع فراوانی است و از انواع آن می ‌توان به عنوان سنگ نما رومی، کلاسیک، ساده و ترکیبی بهره برد. از ویژگی های سنگ تراورتن که در طراحی سنگ دیواری پارکنیگ مورد استفاده قرار می گیرد، به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • مقاوم در برابر سرما، گرما، تغییرات دمایی
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • چسبندگی بالا
 • تنوع رنگی فراوان
 • عایق صوتی و حرارتی
 • زیبایی ظاهری و رنگ های متنوع

طراحی سنگ دیوار پارکینگ با استفاده از سنگ گرانیت

یکی دیگر از سنگ های پر کاربرد در طراحی دیوار پارکنگ مسکونی گرانیت نام دارد که سنگی بسیار شیک و زیبا است. سنگ گرانیت را یکی از محکم ترین و مقاوم ترین سنگ های ساختمانی می دانند که می تواند به منظور استفاده در نمای خارجی به کار رود و یا آنکه قابل استفاده در نمای داخلی ساختمان از جمله طراحی دیوار پارکینگ ‌باشد. به دلیل تراکم بالایی که این سنگ در بافت خود دارد و همانند سنگ های تراورتن، آب را جذب نمی‌کند و نکته مهم آن است که استفاده از آن در ارتفاع بالاتر از یک متر تنها در صورت اسکوپ کردن، مجاز است. از ویژگی های سنگ گرانیت جهت طراحی سنگ دیوار پارکینگ به موارد زیر اشاره می شود:

 • دوام و استحکام بالا و بی نظیر
 • ساب پذیری بالا
 • مقاوم در برابر جذب آب و رطوبت
 • رنگ بندی زیبا

طراحی سنگ دیوار پارکینگ با استفاده از سنگ مرمر

از سنگ های مرمریت بیشتر در نمای داخلی ساختمان بهره می گیرند و به همین دلیل می توان گفت یکی از بهترین سنگ ها برای طراحی دیوار پارکینگ مسکونی سنگ مرمر است. در صورت استفاده از این سنگ در نمای خارجی، معمولا نمونه های سابیده نشده (تیشه ای، بادبر، آنتیک و غیره) آن مورد بهره گیری قرار می ‌گیرند. همچنین این سنگ ها همانند سنگ های گرانیت به هنگام استفاده در ارتفاع بالاتر از یک متر نیازمند اسکوپ کردن هستند. متداول ترین مدل سنگ نما مرمر که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، سنگ مرمریت لاشتر نام دارد. ویژگی های مهم سنگ مرمر جهت طراحی دیوار پارکینگ عبارتند از:

 • طرح های متنوع و زیبا
 • جذب آب و رطوبت کم
 • مقاوم در برابر سایش
 • عمر مفید بالا

انتخاب طرح مناسب برای دیوار های پارکینگ

اینکه نمای داخلی دیوار های پارکینگ که با استفاده از سنگ های مختلف پوشیده شده اند، چگونه و با چه طرحی باشد بستگی زیادی به سلیقه سازنده دارد. در بعضی از ساختمان ها از سنگ های ساده و یکدست برای تمامی دیوار ها استفاده شده است و در بعضی دیگر سنگ های ساده در کنار سنگ های سابیده نشده یا تیشه خورده قرار می گیرند و زیبایی خاص خود را هم دارند. همچنین می توان طراحی های پیچیده تری را برای نصب سنگ ها بر روی دیوار در نظر گرفت و شکل های مختلفی را با سنگ بر روی دیوار ایجاد کرد. برای داشتن پارکینگی زیبا و شیک استفاده از نورپردازی را هم فراموش نکنید و حتما علاوه بر نور های سقفی مناسب و کافی، از نور هایی که بر روی دیوار ها و حتی نزدیک زمین جایگذاری می شوند، استفاده کنید. وجود نور مناسب زیبایی سنگ ها را بیشتر نمایان خواهد کرد.

سرامیک کاری دیوار پارکینگ

به جای سنگ از سرامیک هم برای دیوار های پارکینگ می توان استفاده نمود و در واقع سرامیک دیوار پارکینگ همان کاری را انجام می دهد که از سنگ انتظار داریم، اما با هزینه کمتر. چنانچه تهیه و طراحی دیوار پارکینگ با سنگ برای تان پر هزینه است و این کار برای تان مقدور نیست، می توانی به جای سنگ از سرامیک استفاده کرده و سرامیک کاری دیوار پارکینگ را با انواع طرح هایی که شبیه به سنگ هستند، انجام دهید. سرامیک نیز همانند سنگ ضد آب است، در برابر تغییرات دمایی مقاوم است و دوام و ماندگاری خوبی هم دارد. سرامیک دیوار پارکینگ کمک می کند تا هم فضای پارکینگ مرتب و شیک و شکیل به نظر برسد و هم از نظر بهداشتی پاکیزه و تمیز باشد. سرامیک های مختلفی در رنگ ها و طرح های مختلف در بازار موجود است که شما می توانید با تهیه آنها سرامیک کاری دیوار پارکینگ خود را انجام دهید. حتی می توانید با تهیه دو مدل سرامیک مختلف طرح هایی را بر روی دیوار ایجاد کرده و به زیبایی بیشتر این فضا کمک کنید.

طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ
طراحی سنگ دیوار پارکینگ

خانه ایده آل خود را بسازید:

کاغذ دیواری مناسب برای اپارتمانهای کوچک

آموزش نصب و اجرای سقف کاذبچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<