نکاتی که در طراحی داخلی مطب اطفال باید رعایت شود

چیدوپلاس ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ ،

به طور کلی محیط های پزشکی و مطب ها هیچگاه برای کودکان جذاب و مطلوب نیستند و حس خوبی به آنها منتقل نمی کنند و آنها معمولاً علاقه‌ای به حضور و وقت گذراندن در این فضاها ندارند. به منظور افزایش جذابیت مراکز درمانی و مطب هایی که مختص کودکان می باشد، طراحی داخلی آنها باید با در نظر گرفتن ویژگی های که با روحیه کودکان هماهنگ است انجام شود، طراحی مناسب این گونه فضاها تاثیر قابل توجهی در کاهش استرس ناشی از محیط بر روی کودکان دارد، طراح برای دکوراسیون و چیدمان چنین فضایی باید سعی کند با استفاده از المان های مختلف انرژی مثبت فضا را افزایش داده و مکانی دلپذیر و مطبوع خلق کند.

برای اجرایی کردن این اصول تنها آشنایی به اصول دکوراسیون نمی تواند کارساز باشد؛ بلکه باید تا حدودی به روانشناسی کودک نیز واقف بود و این موضوع را می توان به عنوان اولین نکته برای طراحی مطب کودکان در نظر گرفت. با بررسی جزئی روانشناسی کودک می‌توان دریافت که کودک در محیطی احساس آرامش می کند که برایش آشنا باشد؛ این آشنایی را می توان با استفاده از المان های کارتونی، رنگ ها و نحوه چیدمان به وجود آورد. رنگ و فرم در این گونه فضاها از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر از آن ها به صورت ناآگاهانه استفاده شود ممکن است نتیجه عکس داشته و موجب افزایش تنش در فضا شود.

به طور کلی مطب های پزشکی مکان هایی شاد نیستند، میز پذیرش، محل انتظار، اتاق پزشک و … از جمله فضاهای پر استرس هستند و این استرس بازتاب بیشتری بر روی کودکان نسبت به بزرگسالان دارد؛ اما همانگونه که این انرژی منفی از تاثیر بالایی برخوردار است، انرژی مثبت موجود در فضا نیز می‌تواند به سرعت بر روی روان کودک اثر بگذارد. پس با استفاده از سه مورد گفته شده یعنی استفاده از المان ها، رنگ و نحوه چیدمان می‌توان تمامی این محیط های تنش زا را به محیط هایی گرم و آرامش بخش تبدیل کرد. استفاده از المان های کارتونی و یا المان هایی که کودکانه هستند باعث می‌شود که کودک پس از ورود به محیط مطب احساس غریبگی نکند و حتی برای او جذابیت نیز داشته باشد. استفاده از این المان ها می‌تواند ترس درونی کودک را نسبت به فضاهای درمانی تا حدودی از بین برد. المان ها را می‌توان به عنوان دکور در قالب تابلو، استیکر و یا کمی کاربردی تر به عنوان مبلمان و سبک چیدمان استفاده کرد؛ به طور مثال مبلمانی که به شکل یک شخصیت کارتونی در آمده و یا میز پذیرشی که به صورت یکی از المان های موجود در کارتون ها طراحی شده باشد.

جلب اعتماد کودک در محیط درمانی سخت است، اما گر این کار صورت گیرد هم تاثیر خوبی بر روان کودک می‌گذارد و هم انجام کار پزشکی را راحت تر میکند، در یک مطب معمولاً یک فضا برای خود پزشک، یک فضا برای پذیرش و منشی و یک فضا هم برای مراجعین قرار دارد. طراحی مناسب اتاق انتظار نقش مهمی در روند جلب اعتماد دارد، یکی از نکاتی که می‌توان در مورد این فضا انجام داد اختصاص دادن محیطی برای سرگرم شدن کودک می باشد، کودکان معمولا نمی توانند بیشتر از چند لحظه منتظر بمانند و اگر این انتظار به درازا بکشد ممکن است موجب ایجاد استرس در آنها شود، به همین دلیل اختصاص یک فضا برای سرگرم شدن و بازی کردن می‌تواند آنها را از استرس دور کند. نکته مهم دیگری که باید در تمامی فضاها رعایت شود، ترکیب رنگ می‌باشد. فضاهای درمانی به صورت کلی ماهیتی سرد دارند و برای آنکه بتوان آن را صمیمی و با آرامش بیشتر نشان داد بهتر است از رنگ‌های گرم تر استفاده شود؛ استفاده از رنگ‌هایی همانند نارنجی، قرمز، زرد، ارغوانی و آبی ها و سبز های روشن متمایل به سفید توصیه می شود. نحوه چیدمان نیز بهتر است به صورت باز باشد تا در چشم کودک تمامی بخش‌های مطب دیده شود، این موضوع تأثیر زیادی بر روی رفع کنجکاوی کودک از یک محیط غریبه دارد. به طور کلی کار درمانی کودک کاری دشوار است اما با طراحی یک فضای مناسب می‌توان این کار سخت را به کاری شیرین و جذاب تبدیل کرد.

طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
طراحی مطب کودکان
ر

خانه ایده آل خود را بسازید:

طراحی داخلی و دکوراسیون مطب چطور و چگونه؟دیدگاه کاربران

  1. علی آزاد در

    خیلی بده که بعضی از پزشکان به طراحی مطب هیچ توجهی نمیکنند، فقط چند تا صندلی و میز قدیمی مخصوصا برای مطب بچه ها

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید