رنگ لاجوردی و جادوی این رنگ ایرانی و با شکوه در خانه

چیدو پلاس 03 فروردین 1401

آیا تا به حال رنگی به عمق دریاها و اقیانوس ها، به وسعت آسمان ها، به زیبایی و شکوه سنگ های قیمتی، پر رمز و راز و پر از معنویت و انرژی دیده اید؟ اگر یک ایرانی باشید حتما با رنگ لاجوردی آشنا هستید و از زیبایی فراوان آن بهره برده اید. رنگ لاجوردی به میزان زیادی در آثار باستانی ما ایرانی ها، در کاشی کاری های بسیار زیبایی که در مساجد و آثار تاریخی شهر هایی نظیر اصفهان به کار رفته است، و همچنین در قالی ها و فرش ها و صنایع دستی به فراوانی کاربرد داشته و مشاهده شده است. اما می توان از این رنگ زیبا نه تنها در موارد گفته شده، که در دکوراسیون داخلی خانه هم به خوبی استفاده نمود. رنگ لاجوردی بر روی دیوار ها، مبلمان، اکسسوری ها و دیگر وسایل استفاده می شود و نتیجه ای جز زیبایی و شکوه نخواهد داشت.

رنگ لاجوردی چه رنگی است

برای کسانی که کمتر با این رنگ آشنا هستند و دوست دارند بدانند دقیقا رنگ لاجوردی چه رنگی است باید گفت که این رنگ در گروه رنگ های آبی جای دارد و رنگی سرد به شمار می رود. در چرخه رنگی، لاجوردی در کنار آبی- سبز و آبی- بنفش قرار می گیرد و باید گفت که مکمل رنگ لاجوردی در چرخه رنگی نارنجی است. رنگ لاجوردی دارای سایه های مختلفی است که از آن جمله به لاجوردی یا رنگ کاملا آبی، لاجوردی ملایم یا لاجوردی که همراه با سایه هایی از خاکستری و نیلی است و لاجوردی تیره که به آن آبی عمیق نیز می گویند و آبی نیلی یا آبی پر طاووسی اشاره می شود. رنگ لاجوردی در زبان انگلیسی به آبی ایرانی یا persian blue معروف است.

کاربرد رنگ لاجوردی در دکوراسیون خانه

یکی از انتخاب های جسورانه برای استفاده در دکوراسیون داخلی، رنگ لاجوردی است. این رنگ هنگامی که در کنار یک رنگ دیگر (که با آن هماهنگی های لازم را دارد) قرار می گیرد، فضای داخلی خانه را به سمت انرژی بیشتر و البته سرمای بیشتر می برد. شاید بتوان گفت لاجوردی یکی از معدود رنگ های سرد است که دارای انرژی زیادی است. در این بخش از متن به موضوع کاربرد رنگ لاجوردی در دکوراسیون داخلی و استفاده از آن در پوشش دیوار ها، مبلمان و دیگر وسایل خواهیم پرداخت.

رنگ لاجوردی و استفاده از آن در دیوار ها

از کاغذ دیواری آبی لاجوردی می توان برای دیوار ها استفاده نمود و فضایی بسیار زیبا و منحصر به فرد ایجاد کرد. کاغذ دیواری آبی لاجوردی طرح دار با زمینه سفید رنگ یک انتخاب جذاب برای دیوار های خانه است. البته موضوعی که باید به آن توجه شود استفاده به جا و به اندازه از این رنگ بر روی دیوار ها است. اگر تمامی دیوار های خانه تان را با کاغذ دیواری آبی لاجوردی پوشش دهید، فضای خانه کوچک جلوه می کند و این مخصوصا برای خانه هایی که دارای متراژ پایین است، جالب به نظر نمی رسد. اما با استفاده از این مدل کاغذ دیواری برای یکی از دیوار ها و سفید باقی گذاشتن سایر دیوار ها هم جلوه و نمای کاغذ دیواری آبی لاجرودی طرح دار خود را بیشتر نمایان می کنید و هم با اجرا کردن یک ایده حرفه ای در دکوراسیون داخلی، فضای خانه خود را ژورنالی و زیبا می نمایید.

استفاده از رنگ لاجوردی در مبلمان

خوبی رنگ لاجوردی آن است که هم در مبلمان کلاسیک و هم مبل های راحتی مدرن می توان به خوبی از آن استفاده کرد. مبلمان استیل و سلطنتی با چوب طلایی رنگ که دارای پارچه روکش مخمل از رنگ لاجوردی هستند، بسیار جذاب و پر زرق و برق جلوه می کنند. استفاده از والان پرده مخمل آبی لاجوردی در کنار مبلمان در سالن پذیرایی به اصالت و شکوه این فضا خواهد افزود. همچنین رنگ لاجوردی در مبلمان راحتی نیز کاربرد زیادی دارد. مبلمان و کاناپه هایی با این رنگ در کنار رنگ های دیگری نظیر سفید، طوسی، طلایی و نقره ای تصویری بی نهایت منحصر به فرد و دوست داشتنی ایجاد می نماید. همینطور تلفیق پارچه های طرح دار و پارچه های آبی لاجرودی ساده در کنار همدیگر و استفاده از آنها در مبلمان ایده بسیار جالبی است که می توان از آن بهره مند شد. در استفاده از رنگ لاجوردی در مبلمان مدرن انتخاب رنگ و طرح مناسب برای کوسن ها از اهمیت خاصی برخوردار است که در ادامه به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی

مکمل رنگ لاجوردی چه رنگ یا رنگ هایی است؟

حال که با رنگ آبی لاجوردی بیشتر آشنا شده اید شاید دوست داشته باشید بدانید که مکمل رنگ لاجوردی چه رنگی است و این رنگ در کنار چه رنگ یا رنگ هایی بهترین ترکیب ها را ایجاد می کنند؟ به طور کلی می توان گفت که آبی لاجرودی اساسا رنگی تیره به شمار می رود و بهتر است در کنار آن از رنگی روشن استفاده شود تا این رنگ خوبی دیده شود. همچنین استفاده از یک رنگ روشن در کنار آبی لاجرودی باعث می شود که فضا تنگ و کوچک و بسته به نظر نرسد. حتی در خانه هایی با متراژ بزرگ نیز که از نور طبیعی خورشید بهره مند هستند، پیشنهاد می شود که رنگ های روشن و تیره را در کنار هم استفاده کنید.

  • رنگ لاجوردی و سفید

یکی از بهترین انتخاب ها برای کاربرد در کنار آبی لاجوردی، رنگ سفید است. سفید با روشنی و خلوص خود زیبایی رنگ آبی لاجوردی را به درستی و به زیبایی نشان می دهد. از رنگ های سفید و لاجوردی در کنار هم بر روی دیوار ها، مبلمان دو رنگ، کوسن هایی با پارچه های طرح دار سفید و لاجوردی و پرده ها می توان استفاده نمود. در کنار این دو رنگ کاربرد رنگ سومی نظیر صورتی روشن نیز در قالب رنگ کوسن ها و گل های طبیعی، به زیبایی دکوراسیون خانه خواهد افزود.

  • رنگ لاجوردی و طلایی

رنگ دیگری که به عنوان مکمل رنگ لاجوردی کاربرد دارد، طلایی است. وسایلی از جنس فلز طلایی رنگ با درخشش و براقیت خاص خود در کنار آبی لاجوردی به میزان زیادی در چشمگیر شدن دکوراسیون خانه کمک می کنند. برای مثال از رنگ طلایی در میز جلو مبلی، آباژور هایی که کنار مبلمان قرار می گیرند، لوستر ها، اکسسوری ها و لوازم دکوری و مجسمه های طلایی رنگ، گلدان های ساده یا شیشه ای طلایی رنگی که درون آنها از گل های طبیعی پر شده است و موارد دیگری از این دست، در کنار رنگ آبی لاجوردی استفاده می گردد.

  • رنگ لاجوردی و طوسی

برای کسانی که به فضاهایی با سرمای بیشتر علاقه دارند و به دنبال مکمل رنگ لاجوردی در گروه رنگ های سرد می گردند، باید گفت که رنگ طوسی روشن یکی از انتخاب های عالی برای این کار است. از رنگ طوسی در مبلمان دو رنگ در کنار آبی لاجوردی می توان استفاده کرد. همچنین در کوسن ها و رنگ دیوار ها نیز استفاده از رنگ طوسی پیشنهاد های خوبی هستند. برای ایجاد کمی تعادل در فضا می توان در قسمت هایی از رنگی نظیر سرخابی یا صورتی تیره نیز استفاده نمود که کوسن ها و یا وسایل دکوری مانند گلدان ها گزینه های خوبی برای استفاده از این لکه رنگ ها هستند. همچنین وجود گل های طبیعی رنگی در خانه ای با دکوراسیون لاجوردی و طوسی موجب روح بخشیده به فضا و دلپذیر تر شدن محیط می گردد.

Persian blue color-9
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی
رنگ لاجوردی

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون

همنشینی رنگ طوسی و آبی در مبلمان و دکوراسیون منزلچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<