شروع زندگی مشترک با یک سفره عقد به یاد ماندنی

چیدوپلاس 27 مهر 1399

مراسم عقد یک مراسم باستانی ایرانی است که توسط خانواده ی عروس برگزار میشود؛ برگزاری مناسب این مراسم برای هر دو خانواده اهمیت دارد و از آنجایی که سفره ی عقد نمادی از شروع زندگی مشترک و تشکیل خانواده است نحوه ی چیدمان سفره ی عقد و ظرافت و زیبایی آن بسیار مهم است. عده ای ترجیح میدهند مراسم عقد خود را در منزل برگزار کنند و خودشان شخصا مسئولیت چیدن سفره ی عقد را بر عهده بگیرند، خیلی های دیگر نیز ترجیح میدهند برای مراسم عقد به دفتر تشریفات مجالس مراجعه کنند و یک سفره آماده داشته باشند. اگر شما از دسته کسانی هستید که ترجیح می دهید سفره عقدتان را با سلیقه ی خود دیزاین کنید، این مطلب برای شماست. مراسم عقد یک جشن ماندگار و اصیل برای شروع زندگی مشترک شما است و طرز چیدمان آن کاملا به سلیقه ی عروس و داماد بستگی دارد اما سفره ی عقد در حالت کلی عناصر ثابتی را شامل میشود که هرکدام مفاهیمی را برای شروع زندگی مشترک برای عروس و داماد در بردارد:

  • قرآن : به منظور طلب سعادت برای عروس و داماد و جلب رضای خدا از این وصلت بر روی سفره مقابل عروس و داماد قرار میگیرد.
  • آیینه : برای زلالی و روشنی و یک زندگی صاف و پاک مقابل چهره ی عروس و داماد در قسمت پایین سفره قرار میگیرد.
  • شمع : به نشانه ی افزایش صمیمیت، گرمی و نماد روشنایی در زندگی مشترک است که در تمام فضای سفره و شمعدان های اصلی قرار داده میشود.
  • نقل و سکه : نمادی برای افزایش روزی زندگی هستند و معمولا از سکه های طلایی رنگ استفاده می شود.
  • گل سرخ : نماد عشق و محبت در زندگی جدید است..
  • کله قند: بر روی سر عروس و داماد موقع خواندن خطبه عقد سابیده میشود تا خوشی و اتفاقات خوب بر زندگی آنها جاری شود.
  • نبات و شیرینی : نماد یک زندگی طولانی و شیرین کنار همدیگر برای عروس و داماد است.
  • میوه، نان و تخم مرغ : برای آرزوی برخورداری از برکت های الهی در زندگی جدید هستند.
  • عسل و نبات : دل آرامی و دوری از اضطراب برای شروع زندگی و شیرین کامی عروس و داماد.
  • اسپند : باعث دوری از چشم زخم در ابتدای راه زندگی مشترک و دوری از مریضی و بلا است.

جا حلقه ای، ظروف بلور یا فلزی، شمعدان و گلدان های کوچک و بزرگ همگی از لوازم ضروری و ثابت سفره ی عقد هستند که شما میتوانید آنها را با وسایل مختلفی مثل مروارید، روبان، تور یا گل آرایی تزئین کنید.

چیدمان سفره ی عقد مثل تمامی انواع چیدمان، سبک های متفاوتی دارد؛ فانتزی، مدرن، کلاسیک و سنتی تعدادی از این سبک ها هستند و در هر کدام از این سبک ها اجزا و رنگ های متفاوتی، به کار گرفته می شود؛ بطور مثال اگر شما به سفره ی عقد سنتی علاقه دارید باید توجه داشته باشید از اجزای اصیل و سنتی مثل رومیزی های ترمه و ابریشمی، ظروف نقره و شمعدانی های میناکاری یا حتی گلیم های کوچک استفاده کنید تا نوع چیدمان سفره عقد شما خواناتر و زیباتر باشد. ترکیب رنگی روشن معمولا برای سفره ی عقد باعث جلوه ی زیبا و لطیفی میشود که با هر سبک دکوراسیونی بی نظیر خواهد بود. رنگ های آبی روشن، صورتی روشن، بژ و سفید و خطوط طلایی یا نقره ای براق باعث درخشان شدن سفره میشوند. نور پردازی زرد و سفید برای ایجاد جلوه ی نورانی سفره ی عقد بسیار مناسب است. میتوانید از چراغ های ریسه ای و دکوراتیو و شمعدان های بلند کمک بگیرید. سعی کنید از پارچه ی حریر سفید نازکی برای پنجره استفاده کنید تا هم نور طبیعی وارد محیط شود و هم زیبایی و لطافت حریر در محیط انعکاس پیدا کند.

امروزه بسیاری از مراسم های عقد در فضای باز و باغ انجام میشوند، که می تواند به خاطره ی ماندگارتری تبدیل شود، بنابراین اگر این امکان را دارید حتما سفره ی عقدتان را در فضای باز بچینید. گل آرایی از واجبات سفره ی عقد است؛ شما میتوانید از ترندهای روز مثل گل هایی بصورت یک توپک استفاده کنید که جلوه ی خاص و جالبی دارند و پیرو گل آرایی، خوراکی ها و لوازم دیگر را هم به این شکل بچینید. توپک های صورتی به همراه دانه های مروارید تزئینی، برای سفره ی عقد ظاهر فانتزی و مدرنی ایجاد میکنند. گل های سفید، صورتی و سرخ از زیباترین انتخاب های چیدمان سفره ی عقد هستند.

جایگاه عروس و داماد از خاص ترین فضاهای سفره ی عقد است که معمولا با پارچه ی سفید براقی پوشیده میشود و روبان های روشن یا قرمز رنگ به آن بسته میشود که باعث جلب نگاه ها به محل نشستن عروس و داماد باشد. باید میز مناسبی برای قرار گیری ظروف انتخاب کنید و با توجه به اینکه پارچه های بزرگی را روی آن پهن میکنید میتوانید اختلاف سطحی برای قرار دادن وسایل متفاوت مثل شمعدان و گلها ایجاد کنید و خیلی از وسایل و تزئینات را پایین سفره بچینید که تمام اجزای سفره خوانا و قابل دید باشند. از پارچه ها ی مناسب برای سفره عقد، میتوان حریر و ساتن را معرفی کرد که رنگ سفید آنها نماد صلح و آرامش است.

برای چیدمان خوراکی ها میتوانید آنها را به سبکهای مختلفی تزئین کنید مثلا تخم مرغ ها را رنگ کنید و با پولک تزئین کنید یا از نبات های رنگی در ظروف شکیل استفاده کنید. ظروف سفره عقد معمولا از یک جنس هستند و یک سرویس یکپارچه دارند. شمعدان های بزرگ باید بصورت قرینه دو طرف آینه و جایگاه عروس و داماد قرار بگیرند. شما میتوانید مطابق با سبک چیدمان خود از ظروف فانتزی برای سبک مدرن و از ظروف کریستال یا از جنس سفال برای سبک سنتی در سفره عقد خود استفاده کنید.

چیدمان سفره عقد نیازی به تجملات زیادی ندارد. شما به راحتی با وسایل در دسترس و حتی قسمتی از وسایل جهیزیه مثل آینه و شمعدان و ظروف مسی میتوانید دیزاین سفره عقد خود را با خلاقیت انجام بدید و زندگی مشترک خود را با دعای خیر شروع کنید.

چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد
چیدمان سفره عقد

خانه ایده آل خود را بسازید:

در انتخاب تالار عروسی مان به چه نکاتی توجه کنیم؟ ( ورودی، مهمانان، لانژ عروس و داماد)

ویدیو : کارت عروسی تان را خلاقانه، خاص و ویژه طراحی کنید

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<