آیا خانه ام را خودم طراحی کنم یا از خدمات طراحی داخلی استفاده کنم؟

چیدوپلاس ۰۵ شهریور ۱۳۹۷ ،

احتمالا تا به حال به این فکر افتاده اید که دکوراسیون خانه را تغییر دهید، یا اینکه ممکن است خانه ای نو خریداری کرده اید و می خواهید آن را به طور اصولی چیدمان و دکور کنید. افراد با توجه به میزان دانشی که در چیدمان و دکوراسیون دارند بر این باورند که خودشان می‌توانند این کار را انجام دهند؛ تعدادی از آن ها هم می توانند در این امر موفق باشند اما دکوراسیون و طراحی داخلی خانه همانند بسیاری از حرفه ها، یک کار تخصصی است. شاید حسن سلیقه و آگاهی نسبت به سبک ها و متریال ها باعث شود نتیجه چیدمان خانه توسط خودتان خوب و راضی کننده باشد، اما یک دکوراتور متبحر می تواند چیدمان یک خانه را متناسب تر انجام دهد.

تفاوت بسیاری میان طراحی داخلی توسط خودتان و یک دکوراتور ماهر وجود دارد. اصلی ترین تفاوت میان آن ها، تفاوت میان دیدگاه ها و رعایت اصول است، شاید اگر شما شروع به چیدمان منزل خود کنید نتوانید از یک زاویه بیرونی به نیازهای خود توجه کنید و تنها به خاطر علاقه به یک سبک چیدمان آن را انتخاب کنید. اما دکوراتور تنها به چیدمان نمی‌پردازد، یک طراح داخلی نیاز ها و روحیات کارفرما را کاملا بررسی کرده و علایق و محدودیت های شخصیتی او را مشخص می کند و در نهایت بر اساس آن ها و موجودیت ها و محدودیت های فضایی خانه شروع به طراحی می کند.

در پروسه ی طراحی و با گفتگوهای مکرر بخشی از شخصیت افراد که در مواقعی به نظر خودشان نمی‌آید، برای طراح کاملاً نمایان می شود و او می تواند با کمک این موضوع فضایی را خلق کند که استفاده کننده در آن احساس آرامش بیشتری داشته باشد، این رویکرد کاملا روان‌شناسانه است، اما در کنار این بعد روانشناسی، رعایت تکنیک و اصول قرار دارد. شاید شما فکر کنید یک سبک کاملا کلاسیک برای خانه تان مناسب است و شروع به یک چیدمان با این سبک کنید، اما اگر همین موضوع را با یک طراح مطرح کنید شما را متقاعد به استفاده از سبک دیگری کند؛ علت آن می تواند زوایای پنهان شخصیت شما باشد که تمایل به راحتی دارد و در یک فضای کلاسیک، این راحتی نمود پیدا نمی کند، یا ممکن است علت علمی داشته باشد؛ به طور مثال خانه شما ظرفیت اجرای یک سبک کلاسیک را نداشته باشد. دانش یک دکوراتور است که می‌تواند به شما در اجرای یک سبک مناسب کمک کند، همچنین این دانش و تجربه در استفاده از وسایل خانه، رنگ های مورد استفاده و چیدمان آنها نیز کاربرد فراوانی دارد. به عنوان یک مثال دیگر ممکن است شما به رنگ آبی علاقه مند باشید ولی این رنگ برای شما بیش از حد آرام کننده و ساکن باشد و شور و هیجان خانه ی شما را از بین ببرد، در این حالت باید به دانش ترکیب رنگ ها آگاه باشید تا بتوانید به درستی از آن در دکور منزلتان استفاده کنید.

بسیاری از ما وسایل زیادی را هر ساله به دکور خانه خود اضافه می کنیم، فارغ از اینکه به هماهنگی و انسجام طراحی داخلی منزل خود توجه داشته باشیم و در نهایت هم هیچ گاه از دکوراسیون منزل خود راضی نیستیم، اما یک دکوراتور می تواند با مهارت های لازم، روح تازه ای به فضای ما ببخشد، تعداد، سبک، بهترین مکان قرار گیری وسایل مورد نیاز، بافت ها، رنگ ها، ایجاد یک طرح روشنایی مناسب، حتی انتخاب کف پوش، دیوارپوش و مبلمان از جمله کارهایی است که یک طراح داخلی می تواند آنها را بر عهده بگیرد.

دکوراتور در عین احترام به نظر کارفرما باید بتواند گزینه های صحیح تری را به او ارائه دهد تا خروجی کار هم متناسب با نظر کارفرما و هم هماهنگ با اصول دکوراسیون باشد. یک دکوراتور می تواند به شما در طراحی وسایل دلخواه تان نیز کمک کند. به طور مثال اگر شما یک طرح از یک کمد را در ذهن خود دارید که فکر می کنید برای اتاق خواب تان مناسب است می‌توانید با توضیح دادن آن به دکوراتور از او بخواهید که آن را برای شما شبیه سازی کند. یک دکوراتور می تواند به کمک نرم افزار طرح مدنظر شما را به صورت کامپیوتری بسازد و شما با دیدن آن بتوانید تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید. استفاده از نرم افزار ها در دکوراسیون و چیدمان کاربرد فراوانی دارد و دکوراتور با این امکانات می‌تواند نتیجه حاصل را به شما نشان دهد.

مطلب دیگری که می تواند اهمیت داشته باشد موضوع هزینه است، شاید به نظر شما دکوراسیون منزل ارزش پرداخت هزینه اضافی را ندارد، اما بیاد داشته باشید که دکوراسیون منزل نقش مهمی در آرامش روحی و ارتقای سطح زندگی ما دارد و هزینه ی صرف شده برای این کار، به دلیل اینکه نیاز به تغییرات مکرر ندارد به نوعی صرفه جویی محسوب می شود به علاوه ی اینکه دکوراتورها به دلیل تعدد مشتری و آشنایی با فروشگاه های لوازم منزل می توانند وسایل مورد نیاز شما را با تخفیف بیشتری خریداری نمایند. کلام آخر این است که بهتر است کار را به کاردان سپرد. حتی اگر خلاقیت و سلیقه شما در چیدمان خوب باشد، نگاه و دانش یک دکوراتور می تواند در این موضوع موثرتر باشد و می تواند فضایی را برای شما خلق کند که همیشه در آن احساس راحتی و تعلق داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مطالب زیر را مطالعه بفرمایید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید ( قسمت اول- سلیقه)

سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید ( قسمت دوم- کاربرد)

سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم- قابلیت اجرایی)

سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم-هزینه)چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید