اتاق خواب بنفش و ترکیب رنگی های مناسب آن – طوسی، زرد، آبی، صورتی و …

چیدوپلاس 24 شهریور 1399 ،

بنفش رنگی پرطرفدار، الهام بخش و نماد عشق و آرامش است اما کمتر کسی به ارزش روانشناسی این رنگ در محیط توجه میکند. این رنگ قدرت فوق العاده ای به محیط میدهد و تاثیر مثبت زیادی در روان انسان دارد. رنگ بنفش در اتاق خواب باعث میشود یک صبح پر انرژی را شروع کنیم و در یک عصر شلوغ بعد از کار، آرامش فوق العاده ای به ما تزریق میکند تا استراحت خوبی داشته باشیم. بنفش جزو رنگ های فرعی دایره ی رنگ محسوب میشود که از ترکیب دو رنگ اصلی قرمز و آبی وجود آمده است. بسته به میزان وجود رنگ قرمز یا آبی، رنگ بنفش میتواند از دسته رنگ های سرد یا گرم باشد. یاسی، ویولت( بنفش آبی) ارغوانی( بنفش قرمز) و … طیف های مختلف رنگ بنفش هستند که هر کدام تاثیر روانشناسی متفاوتی بر محیط دارند. رنگ یاسی که پرطرفدار ترین رنگ از تنالیته ی بنفش محسوب میشود باعث شیک شدن فضا میشود و رنگ ویولت فضایی تجملاتی ایجاد میکند. بنفش در عین حال میتواند نماد اصالت  و قدرت باشد و فضا را باشکوه نشان دهد و اگر بنفش روشن باشد، برای بزرگ نشان دادن فضاهای کوچک، انتخاب مناسبی است.

رنگ بنفش از زمان های دور نماد تجمل و سلطنت بوده و معمولا در لباس و دکوراسیون ها برای جلال و شکوه بیشتر از این رنگ استفاده شده است. حتما رنگ بنفش را در دکوراسیون فیلم های تخیلی دیده اید، مثل جادوگران کارتونی که از معجون های بنفش رنگ اسرارآمیز استفاده میکنند. در حقیقت روی دیگر رنگ بنفش، بیانگر رمز و راز و جادو است و میتواند باعث تقویت قوه ی تخیل در شما باشد تا شما بیشتر از آن چه که باید، با محیط خود ارتباط برقرار کنید و ذهن خلاق و جستجوگری داشته باشید. به همین دلیل رنگ بنفش روشن میتواند انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق کودکان نیز باشد.

می توانید از رنگ بنفش در دیوارهای اتاق استفاده کنید اما اگر تمایل به استفاده از ترکیبات این رنگ در دیوارها ندارید، می‌توانید از این رنگ زیبا به‌صورت تاکیدی در فضای خود استفاده کنید. از کوسن‌هایی به این رنگ گرفته تا پرده‌ای با گل‌های یاسی و یا یک گلدان بنفش یاسی. با جزییاتی به این رنگ می‌توان فضایی بسیار دل ربا ایجاد کرد.

بنفش و سفید

ترکیب رنگ بنفش و سفید در اتاق از لطیف ترین و محبوب ترین ترکیب های رنگی برای دکوراسیون داخلی است. بنفش رنگ قدرتمندی است که استفاده ی زیاد از آن میتواند فضای اتاق را اضطراب آور کند و حتی بعضی مواقع فشار های عصبی را در افراد تشدید کند اما این رنگ در ترکیب با رنگ روشن سفید فوق العاده میشود و یک فضای مدرن و آرام بوجود می آورد. شما میتوانید یک دیوار از اتاق را بنفش کنید و مابقی را سفید باقی بگذارید یا نقاط تاکیدی مثل روتختی، کوسن یا فرش را بنفش و بقیه اجزا را به رنگ سفید تهیه کنید.

اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش یاسی
اتاق خواب بنفش

بنفش و زرد

بنفش و زرد دو رنگ کاملا متضاد و مکمل هستند که ترکیب آنها یک فضای خلاقانه و پویا ایجاد میکند و برای فضای مطالعه یا اتاق بازی بسیار مناسب اند تا شما با ذهنی باز به خواندن و تفریح مشغول شوید. با توجه به اینکه رنگ زرد و بنفش، رنگ های پررنگ و تندی هستند. بهتر است در کنار آنها از رنگ سفید یا قهوه ای  برای هارمونی مناسب تر استفاده کنید.

اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
purple-bedroom 4-1

بنفش و طلایی

در هنگام استفاده از دیوارها یا روتختی و پرده با طیف رنگی بنفش، می توانید لوازم دیگر را با رنگ های ملایم و متضاد انتخاب کنید. رنگ طلایی در اکسسوری های براق بسیار چشم نواز و گیرا است. شما میتوانید از قاب عکس، گلدان، آباژور و مجسمه های طلایی رنگ در ترکیب با اتاق بنفش رنگ خود استفاده کنید تا اتاق لوکس و شیکی داشته باشید و در عین حال سردی رنگ بنفش حاکم بر محیط را بشکنید.

اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش

بنفش و طوسی

طوسی یکی از رنگ های دکوراسیون داخلی است که میتواند سردی و گرمی محیط را تنظیم کند. بنفش به عنوان یک رنگ ملایم، بسیار برای اتاق خواب مناسب است. اما طوسی در ترکیب با رنگ بنفش می تواند دیوارها را منحصر بفرد کند. یک تخت خواب طوسی به همراه شال تخت و بالشت های بنفش میتواند تمام آرامش شما را فراهم کند. همچنین اکسسوری های براق نقره ای دکوراسیون شیک و مینیمالی در کنار رنگ طوسی و بنفش ایجاد می کنند.

اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش

بنفش و صورتی

رنگ های ملایم مثل صورتی بسیار به تن رنگی بنفش نزدیک هستند و باعث آرامش روحی روانی در اتاق خواب میشوند. یکی از بهترین ویژگی های رنگ بنفش، تطبیق پذیری آن است. پس میتوانیم رنگ های متفاوت و نزدیک مثل صورتی و بنفش را در وسایلی مثل پتو، پرده، فرش و اکسسوری اتاق با هم ترکیب کنیم تا نتایج متفاوتی بگیریم و یک فضای فانتزی بی نظیر داشته باشیم.

اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش

بنفش و آبی

رنگ بنفش در اتاق خواب، استرس و تنش را از شما دور میکند. ترکیب آبی و بنفش یک دنیای آبرنگی و متفاوت بوجود می آورد انگار شما را وارد یک فضای فانتزی پر از تخیل و خلاقیت میکند. برای اتاق خواب های کوچک از رنگ آبی و بنفش پاستلی و برای اتاق خواب های بزرگ از رنگ آبی پر رنگ و بنفش تند استفاده کنید تا یک چیدمان خاص و متفاوت داشته باشید.

اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش
اتاق خواب بنفش

در کنار همه ی این ترکیب رنگی های فوق العاده از رنگ بنفش، میز و تخت چوبی و اکسسوری های حصیری بسیار برای این تم رنگی دکوراسیون مناسب هستند. روتختی های بافتنی و سبد های حصیری کرم و قهوه ای رنگ، باعث برقراری حس آرامش در اتاق و یک خواب راحت برای شما میشوند. اگر به دنبال تغییر دکوراسیون رویایی هستید، حتما از رنگ بنفش استفاده کنید تا یک دنیای متفاوت در اتاق خواب خود تجربه کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

مبل بنفش ، زیبا و برازندهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<