مبل بنفش ، زیبا و برازنده

تقدس، ارزش، معنویت، اصالت، ثروت و… این ها نمادها و نشانه های رنگ بنفش هستند. ما با کمک رنگ بنفش و به کارگیری آن در چیدمان منزل این نشانه ها را به زندگی خود اضافه می کنیم. این رنگ به زندگی ما روح می بخشد و انرژی فوق العاده ای را در خانه به جریان می اندازد. در این متن که با عنوان «مبل بنفش، زیبا و برازنده» در حال خواندن آن هستید، به شما ثابت خواهیم کرد که زیبایی و برازندگی از ویژگی های مهم مبل بنفش رنگ است. پس با ما همراه باشید.

رنگ بنفش از دیدگاه روانشناسی

رنگ های بنفش، ارغوانی و یاسی از گذشته مورد علاقه بسیاری از افراد بوده اما این روزها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر سری به کاخ موزه ها بزنید خواهید دید که از رنگ بنفش درخشان در مبلمان و پرده ها استفاده می شده است. با این حال این رنگ های جذاب و دل ربا، سحر انگیز، اشرافی و در عین حال قدرتمند هستند. اگر با دقت از خانواده رنگ بنفش در دکوراسیون استفاده شود نتایج خارق العاده ای به دست می آید. بنفش تیره رنگ تجمل است و می تواند احساس توانگری، شکوه و جلال ایجاد کند. افرادی که به رنگ بنفش علاقمند هستند معمولا شخصیت قوی و برجسته ای همراه با اعتماد به نفس بالا دارند. یاسی یا بنفش روشن رنگ روحانیت یا دانایی است و برای ایجاد خلاقیت و احساس آسایش مناسب است.

جادوی رنگ بنفش و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

در یک جمله می توان گفت رنگ بنفش معجزه ای در طراحی دکوراسیون است. قدرتی که این رنگ در خلق فضاهای جذاب و پر انرژی دارد، در کمتر رنگی می توان یافت. البته این به آن معنا نیست که تمام دیوارها و وسایل خانه را به بنفش تغییر دهید! اما کاربرد این رنگ در ترکیب با رنگ های دیگر حتما فوق العاده خواهد شد. برای مثال اگر یکی از دیوارها بنفش باشد، یا مبلمان رنگی در طیف بنفش داشته باشد، یا در اتاق خواب از رو تختی بنفش رنگ استفاده کنید حتما چیدمان خانه تان شیک و خاص خواهد شد. این رنگ با انرژی سرشارش باعث بالا رفتن روحیه افراد خانه می شود و تاثیر شگرفی بر سلامت روانی اعضای خانواده دارد.

مبل بنفش انتخابی جسورانه برای کشف ناشناخته ها

یک دست مبل بنفش در اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی به همراه کوسن های رنگی و گل دار، همراه با پرده هایی با والان های گل دار به رنگ و طرح کوسن ها یک چیدمان بسیار دوست داشتنی خواهد بود. مبل بنفش این قابلیت را دارد که تمام توجه مهمانان را در لحظه ورود به منزل به خود جلب کند. زیرا بنفش یک رنگ اشرافی است. شجاعت تغییر داشته باشید و دل به دریای وسیع و شور انگیز بنفش بزنید. یک مبل بنفش نه تنها با رنگ های دیگری از طیف خود نظیر یاسی بسیار دیدنی می شود، بلکه در ترکیب با چند رنگ دیگر هم جلوه ای بی نظیر و مثال زدنی خواهد داشت.

مبل یاسی + بنفش تیره

مبل یاسی و یا بنفش روشن به همراه بنفش تیره نیمه شفاف یا مات یکی از بهترین جفت های جهان برای به کارگیری در دکوراسیون منزل است. سادگی مدل و استفاده از پارچه لوکس در این ترکیب رنگی، خوب با هم جور می شوند. همچنین این دو رنگ در قالب پارچه های طرح دار عالی خواهند شد. تصور کنید مبلمان تان به رنگ بنفش تیره باشد و یک مبل تک با رنگ زمینه یاسی و گل های بهاری بنفش رنگ داشته باشید و رو به روی دیگر مبل ها قرار دهید. از این دو رنگ به عنوان کوسن برای روی مبلمان هم می توان استفاده کرد. کوسن یاسی بر روی مبل بنفش تیره و کوسن بنفش تیره بر روی مبل یاسی. زیبا نیست؟

بنفش + سفید

ترکیب رنگ سفید و بنفش فضایی روح بخش و بهاری خلق می کند. اگر با ظرافت و سلیقه این دو رنگ را در کنار هم قرار دهید عاشق آن خواهید شد. رنگ سفید با خیلی از رنگ ها ست می شود اما ترکیب آن در کنار بنفش واقعا زیبا و دوست داشتنی است. سفید هم با بنفش های روشن و هم با بنفش های تیره عالی خواهد شد. ترکیب یاسی و سفید هارمونی و ترکیب بنفش تیره و سفید کنتراست زیبایی را خلق خواهد کرد. از این دو رنگ نیز می توان پارچه های طرح داری انتخاب و از آنها کوسن درست کرد. کوسن های طرح دار بر روی مبلمان ساده بسیار زیبا خواهد بود.

مبل بنفش + زرد یا خردلی

از رنگ های زرد و خردلی ترس نداشته باشید و همنشینی دلپذیر این رنگ ها را با بنفش مشاهده کنید. یک مبل بنفش با کوسن های زرد یا خردلی شادابی دو چندانی به حال و هوای خانه تان می دهد. همچنین اگر از بنفش تیره استفاده کرده اید، حضور زرد یا خردلی در کنارش، به روشن تر شدن فضا کمک خواهد کرد. همانطور که می دانید در چرخه رنگی، رنگ های بنفش و زرد رو به روی هم قرار می گیرند و این بدان معنی است که با هم مکمل اند. پس اگر حتی دکوراسیون خانه تان را بر طبق چرخه رنگی هم چیدمان می کنید نباید درباره ترکیب رنگی بنفش به علاوه زرد یا خردلی نگرانی به دل راه بدهید.

مبل بنفش + طوسی- نقره ای

مبل بنفش رنگ با خاکستری یا نقره ای زیبا و تاثیرگذار می شود. قرار گیری رنگ بنفش در کنار نقره ای، مبل شما را از یک حالت معمولی خارج خواهد کرد و شکوه و جلال خاصی به آن می بخشد. اگر می خواهید فضایی درخشان و پر هیجان داشته باشید، بنفش را در ترکیب با رنگ های کریستالی و نقره ای به کار بگیرید. همچنین باید بدانید که قرار گیری این دو رنگ در کنار یکدیگر فضا را رو به سردی پیش می برد و کسانی که عاشق بودن در چنین فضایی هستند با رنگ های بنفش و نقره ای و طوسی می توانند قصر رویاهای شان را بسازند.

مبل بنفش + طلایی

همانطور که گفته شد بنفش یکی از رنگ های اشرافی به شمار می روند و نمادی از ثروت محسوب می شود. کاربرد رنگ طلایی در کنار مبل بنفش رنگ این ویژگی را افزایش می دهد و فضا را به سمت لوکس بودن پیش می برد. رنگ طلایی که درخشان و براق است در کنار پارچه رو مبلی مخمل بنفش بسیار چشمگیر و پر زرق و برق جلوه می کند. از رنگ طلایی به عنوان چوب بکار رفته در مبلمان استیل، میز جلو مبلی، اکسسوری هایی نظیر آباژور و غیره استفاده می شود.

عکس های زیر می توانند در ایده دادن به شما موثر باشند. برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش
مبل بنفش

ترکیب رنگی بنفش و طوسی، رمزآلود و فریبنده

امروزه دوران پادشاهی طوسی یا خاکستری را در دکوراسیون مدرن سپری می کنیم. این رنگ به خاطر ماهیت خنثی بودنش با خیلی از رنگ های دیگر ترکیب های خوبی بدست می دهد. اما رنگ بنفش با طوسی یک چیز دیگر است! تقریبا از همه طیف های رنگی بنفش در کنار طوسی می توان استفاده کرد. اما یک مبل بنفش روشن و سیر در کنار رنگ طوسی ترکیب شگفت انگیزی ایجاد خواهد کرد. یک پیشنهاد برای خرید مبل ۵ نفره این است که می توانید یک کاناپه ۳ نفره با رنگ طوسی و کوسن های بنفش، و دو مبل یک نفره به رنگ بنفش تهیه کنید. از کنار هم قرار گرفتن این مبلمان توجه هر بیننده ای به آن جلب می شود. همچنین می توانید دیوارها و اکسسوری های دیگر نظیر آباژور و گلدان های تزیینی را نیز به این رنگ ها تغییر دهید. فرض کنید یک سالن پر نور با پرده های حریر ساده به رنگ سفید و نقره ای دارید. دیوارها را به رنگ طوسی یا خاکستری بسیار روشن رنگ آمیزی کنید. مبل بنفش و طوسی را در مرکز سالن قرار دهید. بر روی زمین یک فرش مدرن با همین ترکیب رنگی پهن کنید. دو آباژور با رنگ های نقره ای و خاکستری در دو طرف کاناپه چند نفره قرار دهید. حالا شما یک سالن با چیدمانی مدرن، خاص و منحصر به فرد دارید که همه را مجذوب خود خواهد کرد.

همچنین مبل بنفش و طوسی در کنار رنگ هایی که مکمل های خوبی برای هر دو هستند هم ایده جالبی است. به این پیشنهاد دقت کنید. دو کاناپه دو نفره بنفش رنگ که رو به روی هم قرار گرفته اند. بهتر است از طیف های روشن و سیر این رنگ استفاده شود. میز چوبی در حالی که یک رو میزی گلدار با زمینه طوسی یا خاکستری روشن و گل های بنفش و قرمز یا زرد روی آن پهن شده، در وسط قرار گرفته است. پرده های حریر به همراه والان هایی به رنگ خاکستری و نقره ای از پنجره آویزان است. یک تابلوی زیبا با طرح گل و یا یک نقاشی انتزاعی بر روی دیوار آویخته شده. اگر وارد این خانه شوید آیا چشم های تان خیره این همه تعادل و هماهنگی نخواهد ماند؟ به طور کلی اگر در طراحی دکوراسیون، مبل بنفش و طوسی درکنار هم قرار گیرند می توانند یکنواختی فضا را در هم بشکنند و تعادل بسیار خوبی ایجاد کنند. شاید از نظر بعضی ها رنگ طوسی بی روح به نظر بیاید. اما باید این را بدانید که این رنگ به عنوان مکمل در کنار رنگ های دیگر کمک بسیار زیادی در بهبود طراحی چیدمان می کند.

مبل بنفش و طوسی ترکیبی از سرزندگی و آرامش است. همیشه یک دوستی خارق العاده بین این دو رنگ برقرار بوده و خود نمایی می کرده است. همراهی این دو رنگ با همدیگر هم برای فضاهای نیمه رسمی مناسب است و هم برای خانه و فضاهای دوستانه و غیر رسمی. اگر مبل بنفش رنگ دارید و می خواهید فضای اطرافش را در هماهنگی با مبلمان تان طراحی و چیدمان کنید، روی رنگ و طرح دیوارها، اکسسوری ها، و فرش خوب فکر کنید. ما هم چند پیشنهاد عالی در این زمینه برای تان داریم:

  • دیوارها: برای دیوارهای اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی می توانید از کاغذ دیواری خاکستری خیلی روشن با گل های کوچک بنفش استفاده کنید. اگر دوست دارید کاغذ دیواری یا رنگ دیوار ساده باشد، رنگ بنفش سیر بسیار روشن برای این کار مناسب است. کاغذ دیواری می تواند رنگ و بافت در خانه ایجاد کند و این بسیار مهم است. یک کاغذ دیواری طرح دار با زمینه طوسی و طرح های بنفش رنگ فضا را از سکوت و سادگی نجات می دهد و به شاد تر و پر روحیه تر شدن آن کمک می کند. در یک سالن وجود مبلمان بنفش تیره که در جلوی دیواری با گل های بنفش رنگ قرار گرفته است، تصویری شیک و ژورنالی دارد. توجه کنید که اگر مبلمان تان از پارچه طرح دار بنفش و طوسی انتخاب شده است، دیوار ها را ساده بگیرید.
  • اکسسوری ها: وسایل تزیینی و دکوری یا اکسسوری ها کمک خوبی در بهبود و کامل شدن چیدمان هستند. در یک دکوراسیون بنفش و طوسی از این دو رنگ در کوسن ها، کلاهک آباژور ها، گلدان ها و ظروف تزیینی، تابلو های نقاشی، رنگ وسایل چوبی دیگر نظیر کتابخانه و غیره استفاده می شود. این وسایل همگی از همین ترکیب رنگی و در شکل های مختلف ساده و طرح دار به کار گرفته می شوند.
  • فرش: با توجه به تیره یا روشن بودن رنگ مبلمان، رنگ فرش انتخاب می گردد. شما با توجه به سلیقه تان می توانید هم از فرش هایی با طرح های سنتی ایرانی استفاده کنید و هم فرش های مدرن با طرح های امروزی را انتخاب نمایید. اگر انتخاب تان فرش سنتی است، فرشی با تم رنگی بنفش روشن که در آن از رنگ های طوسی در کنار صورتی، پوست پیازی، بنفش استفاده شده گزینه عالی خواهد بود. در صورتی که فرش های مدرن را دوست داشته باشید انواع مختلف این فرش ها به صورت ساده و تک رنگ و یا طرح دار با رنگ های بنفش و طوسی و غیره موجود هستند. همچنین فرش های پرز بلند مدرن پیشنهاد های خوبی برای داشتن چیدمان مدرن و امروزی محسوب می گردند.
  • لوستر: اینکه از چه رنگی در کنار مبلمان بنفش خود استفاده کرده اید در رنگ لوستر تاثیر گذار است. اگر ترکیب دکوراسیون خانه تان طوسی و بنفش است، یک لوستر نقره ای با کریستال های درخشان بی رنگ پیشنهادی عالی خواهد بود. چنانچه بنفش و طلایی رنگ چیدمان تان است، لوستر طلایی رنگ بهترین انتخاب خوهد بود. در صورتیکه از رنگ سفید در کنار بنفش استفاده کرده اید، لوستر سفید رنگ گزینه خوبی خواهد بود.
  • پوشش کف: پوشش کف خانه از سنگ و سرامیک، لمینیت و پارکت و یا موکت انتخاب می شود. اگر انتخاب شما لمینیت است، یک لمینیت خاکستری روشن پیشنهاد جذابی خواهد بود. اگر موکت را انتخاب می کنید، موکتی به رنگ یاسی روشن در کنار مبلمان بنفش تصویر جذابی را ایجاد خواهد کرد. اما سنگ و سرامیک هم با سطح صاف و صیقلی خود و به وسیله منعکس کردن نور تاثیر زیادی بر جلوه رنگ بنفش خواهند داشت.

مبل بنفش و استفاده از پارچه های طرح دار

کاربرد پارچه طرح دار به دگرگون شدن دکوراسیون منجر می شود. مبلمانی با پارچه بنفش ساده در مقایسه با مبلمانی که در آن از پارچه بنفش طرح دار استفاده شده است، تفاوت های چشم گیری با هم دارند. اگر مبل بنفش را برای سالن پذیرایی که مکانی رسمی است می خواهید، بهتر است از پارچه بنفش رنگ و ساده استفاده شود. البته به کارگیری پارچه بافت دار نظیر پارچه بنفش مخملی، پارچه کبریتی و یا پارچه ای که در بافت آن طرح های نا محسوسی وجود دارد، برای سالن پذیرایی بسیار مناسب است. اما اگر مبل بنفش را در اتاق نشیمن که فضایی غیر رسمی و دوستانه دارد استفاده می کنید، می توانید پارچه های طرح دار بنفش برای روکش آن به کار ببرید تا فضا فانتزی تر و خودمانی تر گردد.

یک راه دیگر برای کاربرد پارچه طرح دار در مبلمان بنفش، دو رنگ کردن آن است. به این معنی که مثلا تمامی مبلمان به رنگ بنفش ساده و تنها یک مبل تک با پارچه طرح دار روکش شده باشد. یا آنکه تمامی مبل ها طرح دار و تنها یک مبل ساده باشد. اینکه چه تعداد ساده و چه تعداد طرح دار باشند بستگی به سلیقه شما دارد. به عنوان یک مثال دیگر می توانید کاناپه را ساده و باقی مبل ها را طرح دار انتخاب کنید. در صورتی که در ست میلمان از پارچه طرح دار استفاده کرده اید، حتی اگر فقط برای کوسن ها، جهت هماهنگی والان پرده ها را نیز از همان پارچه طرح دار بگیرید تا چرخش رنگ و طرح در سالن به وجود اّید. به این ترتیب ست چیدمان تان حرفه ای تر و جذاب تر هم خواهد شد.

کاربرد رنگ بنفش در کنار وسایل چوبی

وسایل چوبی به رنگ قهوه ای آن هم قهوه ای های تیره تر مانند بلوطی و فندقی در کنار رنگ بنفش سیر نسبتا تیره عالی و هماهنگ می شود. مبلمان چوبی بنفش رنگ با چوب قهوه ای در عین حال که مدرن و امروزی به نظر می رسد، اما از اصالتی خاص برخوردار است. رنگ چوب روشن یا خام نیز در کنار بنفش های روشن مانند یاسی زیبا و چشم نواز خواهد بود و فضا را دوست داشتنی و آرامش بخش می کند.

 

بیشتر بخوانید:

یک اتاق نشیمن صمیمی و چشم نواز با مبل صورتی

یک دکوراسیون مدرن با مبلمان به رنگ طوسی

استفاده از مبل سبز رنگ در اتاق نشیمن

ست کردن مبل سرمه ای در پذیرایی و نشیمنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<