سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید ( قسمت دوم- کاربرد)

چیدوپلاس 16 تیر 1396

طراحی داخلی خانه کاری سخت و در عین حال آسانی است. سخت از این نظر که باید تا حد زیادی خواسته های شما را درباره راحتی و آسایش تان فراهم کند و آسان از این بابت که با کمی جستجو و همچنین پیدا کردن یک فرد متخصص طراحی داخلی و دکوراسیون به راحتی می توانید به محیط دلخواه تان دست یابید. یک طراح داخلی خوب به همان اندازه که به سبک طراحی، سلیقه و حال و هوا اهمیت می دهد، به کارایی، راحتی و جزئیات نیز بها داده و در جهت برآورده کردن آنها قدم بر می دارد. هر چه قدر هم که طراحی بخش های مختلف خانه باشکوه و زیبا باشد، جایگزین یک اتاق خواب راحت برای استراحت و یا یک آشپزخانه با کارایی مناسب نخواهند بود.

برای داشتن خانه ای که با سلیقه شما همخوانی داشته باشد و از نظر کاربردی هم انتظارات شما را برآورده کند، طراح و متخصص سوالاتی را از شما می پرسد، این سوالات چهار جنبه مختلف را پوشش می دهند: سلیقه، کاربرد، قابلیت عملی و بودجه. این متن به موضوع سوالات یک طراح داخلی و دکوراسیون درباره کاربردی بودن چیدمان خواهد پرداخت و همچنین به شما در رابطه با پاسخ هایی که به این سوالات می دهید نیز کمک خواهد کرد.

 سوالات مرتبط با موضوع کاربرد در طراحی داخلی

 • چه مدت زمانی در این خانه خواهید ماند؟

یکی از سوالات مهم طراح داخلی این است که برای چه مدت زمانی در خانه ساکن هستید؟ در اینکه کیفیت کار یک فرد متخصص باید همیشه بالا و استاندارد باشد شکی نیست، اما باید این موضوع را برای او مشخص و واضح توضیح دهید زیرا در هزینه های مصرفی شما نیز تاثیر زیادی دارد. گاهی اوقات شما در خانه ای ساکن هستید که می خواهید یک یا دو سال دیگر آن را تغییر دهید. بنابراین برای این مدت کوتاه نیازی به استفاده از برخی وسایل گران قیمت نیست. مثلا در این مورد طراح دکوراسیون می تواند از کاغذ دیواری ایرانی به جای کاغذ دیواری خارجی استفاده کند. یا برعکس اگر قرار باشد برای سال های طولانی در جایی ساکن باشید، هر چه از وسایل و متریال با کیفیت تر و با دوام تری استفاده شود بهتر و به صرفه تر خواهد بود.

 

 • تعداد اعضای خانواده تان چند نفر است؟ آیا کودکی دارید؟ یا قصد داشتن فرزند دارید؟

موضوع پر اهمیت دیگر آن است که طراح باید درباره تعداد اعضای خانواده بداند. در طراحی داخلی حتی سن افراد نیز بسیار موثر است. طراحی داخلی در خانه ای که یک زوج سالمند در آن زندگی می کنند، با خانه که در آن یک زوج جوان بدون فرزند ساکن هستند و یا خانه ای با یک یا چند فرزند، بسیار متفاوت خواهد بود. پس یک طراح داخلی و دکوراسیون حرفه ای حتما موضوع تعداد و سن افراد حاضر در خانه را جویا می شود. همچنین اگر زوجی قصد داشتن فرزند در آینده را داشته باشند نیز در طراحی داخلی خانه شان موثر بوده و این موضوع باید لحاظ گردد.

 

 • آیا حیوان خانگی دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، چه نوع؟ آیا مکان خاصی برایش در نظر گرفته اید؟

دیگر سوال مهمی که در رابطه با موضوع کاربرد در طراحی داخلی باید پرسیده شود، داشتن یا نداشتن حیوان خانگی است. در طراحی داخلی مکان خاصی برای زندگی و استراحت حیوان لحاظ می گردد که نوع حیوان در این موضوع تاثیر گذار است.

 

 • آیا بستگان سالخورده ای دارید که با شما زندگی می کنند؟ یا برای مدتی نزد شما اقامت دارند؟

اگر پاسخ این سوال مثبت است، طراح دکوراسیون باید محل مناسبی را برای اسکان و استراحت این افراد در نظر بگیرد. این موضوع حتی در بازسازی خانه نیز مهم بوده و اگر قرار است خانه به طور گسترده ای دستخوش تغییر شود، طراحی داخلی باید به گونه ای انجام گیرد که در رفت و آمد افراد سالخورده راحتی کامل آنها در نظر گرفته شود. برای مثال نزدیک ترین اتاق به سرویس بهداشتی و یا اتاقی که برای بیرون رفتن و سر زدن به دیگر بخش ها نیازی به پله ندارد، از جمله مواردی هستند که در طراحی داخلی برای سالخوردگان باید در نظر گرفته شوند.

 

 • در طول روز چه کسانی در منزل خواهند بود؟

یک طراح داخلی خبره و متخصص حتی به کوچک ترین موارد و جزئیات هم توجه می کند و راجع به آنها از شما سوال می پرسد. یکی از این سوالات درباره حضور افراد در خانه است. گاهی اوقات تمامی افراد در طول روز مجبور به ترک خانه هستند و کسی در آپارتمان باقی نمی ماند. پس باید همه چیز به گونه ای باشد که امنیت خانه از هر نظر حفظ شود. اگر هم یک یا تعدادی از افراد همیشه در خانه حضور داشته باشند نیز می تواند در نوع طراحی داخلی موثر باشد.

 

 

 • چه کسانی بیشترین استفاده را از اتاق نشیمن خواهند کرد؟

اینکه چقدر از اتاق نشیمن استفاده کنید و چه کسانی بیشتر در نشیمن خانه حضور دارند نیز مورد دیگری است که در طراحی داخلی موثر بوده و پاسخ به این سوال برای طراح کمک کننده است. برای مثال اگر قصد دارید که فرزندان تان بیشتر از اتاق نشیمن استفاده کنند، بهتر است تعدادی وسیله راحتی مانند مبل های شنی را در نشیمن خانه جانمایی کنید. تعداد افراد نیز در متراژ و چیدمان نشیمن خانه بسیار موثر است.

 

 • شما و یا سایرین بیش تر در چه بخش هایی از خانه حضور دارید؟

آیا شما بیشتر از اتاق خواب ها استفاده می کنید یا اهل جمع شدن و دور همی هستید و نشیمن و پذیرایی برای تان بیشترین استفاده را دارد؟ این سوال نیز از سوال هایی است که یک طراح دکوراسیون از شما خواهد پرسید.

 

 • آیا حس می کنید فضای خانه ناکافی است؟ اگر جواب مثبت است فکر می کنید به چند اتاق نیاز دارید؟

گاهی اوقات پاسخ به این سوال می تواند روند طراحی داخلی را به کلی تغییر دهد. اگر فضای خانه تان برای زندگی ناکافی است و یا به اتاق های بیشتری نیاز دارید شاید لازم باشد به جای تغییر دکوراسیون به بازسازی و بر هم زدن معماری خانه فکر کنید. پس خیلی دقیق این سوال را بررسی کرده و خواسته های تان را از یک خانه مناسب مطرح نمایید. شاید حتی برای اضافه کردن یک اتاق چند دیوار کاذب کافی باشد و این کار به آسانی انجام گیرد.

 

 • بیشتر در خانه چه فعالیت هایی انجام می دهید؟ برای هر کدام از این کارها چه فضایی نیاز دارید؟

اگر خانه تان هم محلی برای زندگی و استراحت است و هم در آن کار می کنید باید این موضوع را به طراح دکوراسیون خود اطلاع دهید. طراح می تواند کارها را به نحوی پیش ببرد که فضایی مجزا برای کار و محیطی مناسب برای استراحت فراهم گردد. اینکه کارتان چیست و برای آن به چه فضایی یا چه طرحی نیاز دارید هم بسیار مهم است. اگر یک کار اداری انجام می دهید، شاید فضایی کوچک با یک میز و صندلی و یک لپ تاپ برای تان کافی باشد. اما برای کسی که در خانه تدریس نقاشی یا موسیقی می کند، فضایی بزرگ تر و خلوت تر نیاز است.

 

 • چقدر از آشپزخانه استفاده می کنید؟

بعضی از افراد هستند که زیاد اهل آشپزی نیستند و یک آشپزخانه کوچک و ساده برای شان کافی است. اما اگر شما اهل آشپزی هستید و ساعات زیادی را در آشپزخانه سپری می کنید، به فضای بزرگ تر و امکانات بیشتری برای این کار نیاز دارید. طراحی داخلی آشپزخانه می تواند به نحوی باشد که محیطی دوست داشتی برای آشپزی شما فراهم نماید.

 

 • هر چند وقت یکبار مهمانی می دهید و چگونه؟

سوال مهم دیگر درباره مهمانی است. اگر شما جزو کسانی هستید که مهمانی های زیادی در خانه برگزار می کنید و نیاز به فضای باز برای این کار دارید، طراحی داخلی خانه تان باید به نحوی این امکان را برای شما فراهم کند. اگر به مهمانی فضای باز مثلا در تراس یا حیاط هم علاقه مند هستید، طراح دکوراسیون در صورت امکان می تواند فضایی بسیار عالی برای این کار برای شما فراهم نماید. البته غذاهایی که در مهمانی سرو می کنید هم مهم است. اگر اهل کباب و درست کردن غذا بر روی آتش هستید، باید امکانات مربوط به آن در طراحی داخلی خانه لحاظ گردد.

 

 • در هر مهمانی معمولا از چند نفر پذیرایی می کنید؟

آیا مهمانی های تان شلوغ است و یا دور همی های ساده و چند نفره بر گزار می کنید؟ اگر مهمانی های شلوغ با تعداد مهمان های فراوان دارید، باید طراحی داخلی به گونه ای باشد که جا برای نشستن و ایستادن تمام مهمان ها فراهم گردد. این موضوع بسیار مهمی برای طراح دکوراسیون خانه بود و می تواند کار طراحی داخلی را بر اساس آن انجام دهد.

پاسخ به سوالات بالا طراحی داخلی را با کیفیت تر و نحوه زندگی اعضای خانواده را راحت تر می کند. پس با دقت به همه این سوال ها جواب دهید و به طراح دکوراسیون خانه تان کمک کنید.

 

خانه ی ایده ال خود را بسازید:

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت اول)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم)

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<