سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم-هزینه)

چیدوپلاس 16 تیر 1396

مهم‌ ترین فاکتور در انجام هر پروژه ای، مقدار هزینه ‌ای است که قرار است برای انجام آن بپردازید. ممکن است شروع به بازسازی یا طراحی داخلی محل کار یا زندگی خود کنید و بعد متوجه شوید که هزینه بازسازی آن چند برابر بودجه ‌ای است که در نظر گرفته بودید. پس بهتر است پیش از شروع، تعیین کنید که دقیقا چقدر بودجه در اختیار دارید و تا چه میزانی می خواهید هزینه نمایید. هزینه بازسازی شامل موارد ریز و درشت زیادی است که البته با توجه به میزان تغییراتی که در خانه ایجاد می کنید، تغییر می یابد. برای مثال هزینه بازسازی در خانه ای که تغییراتی اندک در آن ایجاد می شود، کمتر از زمانی است که شما طراحی داخلی خانه تان را به کل عوض می کنید و نقشه داخلی را به هم می زنید.

هنگامی که شما قصد بازسازی خانه تان را دارید با یک طراح داخلی مشورت می نمایید. این طراح برای آنکه بتواند تصویری واضح از این پروژه در ذهن داشته باشد و همینطور برای آنکه شما بتوانید متوجه میزان هزینه ها بشوید، سوالاتی را از شما می پرسد. پاسخ واضح و روشن به این سوال ها منجر به تعیین دقیق تر هزینه بازسازی و بودجه ای که باید برای این کار اختصاص دهید، می شود. سوالات زیر سوالاتی هستند که یک طراح داخلی خبره باید در ارتباط با هزینه بازسازی از شما بپرسد:

 سوالات مرتبط با هزینه بازسازی

  • حداکثر چه مقدار می توانید روی پروژه هزینه کنید؟ (همواره هزینه های احتمالی را در نظر بگیرید)

اولین سوالی که یک طراح داخلی درباره هزینه بازسازی از شما می پرسد حداکثر پولی است که می خواهید برای این کار هزینه نمایید. برای مثال شما قصد دارید در بالاترین حد به میزان 100 میلیون تومان هزینه نمایید و بیشتر از این مقدار اصلا برای تان امکان پذیر نیست. اینجاست که طراح داخلی با توجه به بودجه تان، مواردی را برای تغییر انتخاب می کند. در این موارد باید فعالیت ها را اولویت بندی کرده و به موارد مهم تر بپردازید. در تخمین هزینه بازسازی باید همیشه مبلغی به عنوان هزینه های احتمالی که انتظار آن را نداشته اید را نیز در نظر بگیرید.

 

  • هزینه های پنهان در کار بازسازی خانه چیست؟

در واقع این سوالی است که این بار شما باید از طراح داخلی بپرسید. طراح باید برای شما توضیح دهد که در هزینه بازسازی خانه، چه مواردی خارج از پیش بینی ها اتفاق می افتد که هزینه خاص خود را دارند و باید در پروژه مد نظر قرار گیرند. برای مثال ممکن است در حین بازسازی، متوجه پوسیدگی لوله ها و مجبور به تعویض یا ترمیم آنها شوید. اینجاست که هزینه ای مازاد در پروژه ایجاد می گردد. یا به عنوان مثالی دیگر شاید در حین کار شما تصمیم به ایجاد تغییری دیگر و یا انتخاب متریالی گران قیمت تر بگیرید. در این صورت باید هزینه ای اضافی که از ابتدا در هزینه بازسازی منظور نشده بود، پرداخت کنید. این که چه درصدی از هزینه ها را باید به عنوان هزینه های پنهان در نظر بگیرید سوالی است که طراح باید به آن پاسخ دهد.

 

  • چه میزان تغییراتی را می خواهید در خانه ایجاد کنید؟

شاید بتوان گفت مهم ترین سوال در مورد هزینه بازسازی خانه آن است که اصولا چه تغییراتی و با چه میزانی مد نظر شماست. پاسخ به این سوال روشن کننده بخش مهمی از هزینه بازسازی است. همانگونه که قبلا هم گفته شد اگر بخواهید بخش های زیادی از خانه را تغییر دهید و یا آنکه تغییرات اساسی را ایجاد کنید، هزینه های تان بالا خواهد رفت. برای مثال تخریب تعدادی از دیوار ها و ایجاد دیوار های جدید، تعویض لوله کشی ها، بازسازی کف خانه، سقف ها، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و غیره هزینه های زیادی را با خود به همراه دارد. اما چنانچه به تغییرات محدود و اندک فکر می کنید، با هزینه های معقول تری می توانید این کار را انجام دهید.

 

 

  • آیا در مورد قیمت متداول کالاها اطلاعاتی دارید؟

طراح داخلی این سوال را از شما خواهد پرسید که چقدر با قیمت کالا های مختلف آشنایی دارید. اگر در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید کار برای تان راحت تر است. با توجه به این هزینه ها می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که هزینه بازسازی خانه چقدر خواهد شد. همچنین با پرسیدن این سوال توسط طراح داخلی توضیح اینکه چرا هزینه ها بالا خواهد رفت و یا هزینه های احتمالی چقدر خواهد بود، برایش آسان تر است.

 

  • اگر بخواهید ده کالای لوکس (غیر ضروری) که باعث جذاب تر شدن خانه شما می شوند را انتخاب کنید، آنها چه خواهند بود؟

دانستن جواب این سوال به او کمک خواهد کرد که هزینه بازسازی را دقیق تر محاسبه کند. اگر شما مایل به استفاده از کالا های لوکس در خانه نباشید، هزینه های تان به مراتب پایین تر می شود و چنانچه بخواید خانه ای با دکوراسیون لوکس و لاکچری داشته باشید باید هزینه بیشتری را برای این کار بپردازید. همچنین انتخاب این ده کالای لوکس هم بسیار مهم است. شاید شما مواردی را انتخاب نمایید که قیمت بسیار بالایی دارند و شاید هم به سراغ کالاهایی کوچک و ساده اما لوکس بروید که قیمت شان پایین تر است.

 

  • بازسازی کدام بخش از خانه دارای اهمیت بیشتری است؟

این سوال بسیار مهم به طراح داخلی کمک می کند تا تخمین دقیق تری از هزینه بازسازی داشته باشد. او می پرسد که چه بخشی از خانه برای تان اهمیت بیشتری در بازسازی دارد. شما ممکن است به او پاسخ دهید که تمامی قسمت ها و یا آنکه تنها یک یا دو بخش از خانه. هزینه بازسازی در قسمت های مختلف، متفاوت است. برای مثال هزینه بازسازی آشپزخانه با کابینت های جدید و هود و سینک و شیرآلات تازه شاید بیشتر از هزینه بازسازی اتاق خواب باشد.

 

  • در چه مواردی می خواهید صرفه جویی کنید؟ یا اجرای آن را به بعد موکول کنید؟

این هم سوال مهم دیگری است که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید. همچنین طراح می تواند کمک زیادی در این زمینه به شما بکند. برای مثال شاید شما موردی را بیان کنید که طراح با توجه به دانش و تجربه خود بگوید که انجام این بخش ضروری نیست و به بعد هم می تواند موکول شود. یا آنکه شما را راهنمایی کند که صرفه جویی در چه بخش هایی ممکن است.

 

  • آیا می خواهید از وسایل و متریال ایرانی استفاده کنید یا خارجی؟

همانطور که می دانید هزینه خرید وسایل و متریال ایرانی و خارجی با همدیگر متفاوت است. در بعضی موارد کیفیت وسایل خارجی بهتر و بیشتر است اما خیلی اوقات هم اجناس ایرانی دارای کیفیت خوب و استانداردی هستند. برای مثال هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام با متریال ایرانی بسیار کمتر از وقتی خواهد بود که شما از اجناس خارجی استفاده کنید. قیمت کاشی ها، شیرآلات و روشویی ایرانی کمتر و کیفیت آنها بسیار خوب است. این موضوع درباره سایر متریال مصرفی نیز صادق است؛ از کاغذ دیواری ها گرفته تا چراغ ها و نورپردازی ها همگی شامل این موضوع می شوند.

 

  • در چه بخش هایی از هزینه بازسازی می توان صرفه جویی کرد؟

این هم سوالی است که شما باید از طرح بپرسید. از او بخواهید برای تان توضیح دهد که کدام یکی از بخش ها شامل صرفه جویی می شوند. برای این کار در ابتدا برای طراح توضیح دهید که می خواهید چه تغییراتی در حین بازسازی در خانه ایجاد شود. هر آنچه که می خواهید اتفاق بیوفتد را برای او توضیح دهید و سپس از او بخواهید که با توجه به هزینه و بودجه تان بخش های غیر ضروری و نالازم را برای تان حذف کند و یا با چیزی دیگر جایگزین نماید.

 

  • آیا می خواهید بخش هایی را به خانه خود اضافه کنید؟

یکی  دیگر سوالاتی که به طراح داخلی کمک می کند که هزینه بازسازی را بهتر و دقیق تر تخمین بزند آن است که بدانید شما می خواهید چیزی را به خانه اضافه کنید یا خیر. برای مثال شاید تصمیم داشته باشید که حیاط خلوت خانه تان را به مکانی عالی برای استراحت تبدیل کنید. این کار با هزینه هایی همراه است. این هزینه ها شامل کف سازی، محوطه سازی، خرید و کاشت درخت یا گلدان، خرید میز و صندلی مناسب، بازسازی دیوار ها و غیره است. این مورد درباره حیاط، تراس، پشت بام و پاسیو نیز وجود دارد.

 

همانطور که گفت شد یک طراح داخلی حرفه ای تمامی این سوالات را با جزییات از شما خواهد پرسید تا بتواند تخمین دقیق تری راجع به هزینه بازسازی داشته باشد. شما نیز با پاسخ به این سوالات تصور روشن تری از خانه ایده ال خود به دست می آورید و همچنین خواهید دانست که چه مقدار پول را برای کار بازسازی خانه تان کنار بگذارید. برخی از این سوالات ممکن است ابتدایی به نظر برسند اما بسیار محتمل است در هزینه بازسازی تاثیر ویژه ای داشته باشند. اگر بودجه ای که برای انجام بازسازی خانه تان در نظر دارید اندک است می توانید با انجام کارهای محدود و تغییر دکوراسیون جلوه و نمایی جدید به داخل خانه خود بدهید.

 

 

خانه ی ایده ال خود را بسازید:

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت اول)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت دوم)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم)

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<