دنیای پر تنوع لوستر مستطیلی به همراه بهترین مکان ها برای نصب

چیدوپلاس 26 خرداد 1400

در دنیای پر تنوع مدل های لوستر یکی از آنهایی که توجهات را به شدت به خود جلب می کند، لوستر مستطیلی است. این لوستر ها کاملا مدرن به نظر می رسند حتی اگر در ساخت آنها از کریستال های کلاسیک استفاده شده باشد. لوستر مستطیلی هم دارای طرح های مختلفی است که در بعضی از آنها لوستر کاملا به سقف می چسبد و در بعضی دیگر لوستر مستطیلی توسط زنجیر آویزان می گردد. در ساخت این لوستر ها از فلز، چوب و یا ترکیب این دو با هم استفاده می شود و ممکن است کریستال هم برای زیبایی بیشتر به آن اضافه گردد.

لوستر مستطیلی کریستالی

باید گفت یکی از انواع بسیار پر طرفدار لوستر های مستطیلی مخصوصا برای کسانی که  لوستر های خیلی مدرن را نمی پسندند، لوستر مستطیلی کریستالی است. در این لوستر ها پایه نگهدارنده لوستر مستطیل شکل است که این مستطیل می تواند دراز و باریک باشد و یا اینکه از یک مستطیل پهن تر ساخته شود. همچنین در بعضی از این لوستر ها پایه لوستر دو یا سه طبقه است. بر روی هر ردیف کریستال های درخشان آویزان می شود که اندازه کریستال ها نیز ممکن است متفاوت باشد. بعضی از کریستال ها کروی و کوچک اند و بعضی دیگر بلند و باریک هستند. لوستر مستطیلی کریستالی برای سالن های پذیرایی و مکان هایی که نسبتا رسمی هستند، انتخاب خوبی به شمار می رود.

لوستر مستطیل
لوستر مستطیل
لوستر مستطیل
لوستر مستطیل
rectangle chandelier 4-1
لوستر مستطیل

لوستر مستطیلی مدرن

این لوستر ها دارای پلکسی گلاس ضد خش و با رنگ ثابت هستند و بدنه آنها از جنس آلومینیوم است. لوستر های مستطیلی مدرن دارای رشته نوار های ال ای دی هستند که باعث شده اند تا این لوستر ها در گروه لوستر های فوق کم مصرف جای گیرند. درباره شکل ظاهری لوستر مستطیلی مدرن باید گفت که در دو نوع یک و دو طبقه موجود اند که مدل دو طبقه آنها برای فضاهای بزرگ و مدل یک طبقه برای خانه های کوچک مناسب اند.

از نقاط قوت این مدل لوستر ها می توان به وزن کم، نور دهی عالی، کنترل شدت نور (در بعضی از مدل ها)، تنظیم ارتفاع و زاویه، و قیمت نسبتا مناسب اشاره نمود. قیمت این لوستر های مدرن با ابعاد 40 در 80 سانتی متر و با توان 80 وات در حدود 800 هزار تومان است. البته مدل های دو طبقه این لوستر ها دارای قیمت های بالاتری هستند.

لوستر مستطیل
لوستر مستطیل
لوستر مستطیل

لوستر مستطیلی آویزی

این لوستر ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. لوستر مستطیلی دارای لامپ معمولی و لوستر مستطیلی مدرن که دارای رشته لامپ ال ای دی که در واقع یکی از جدید ترین انواع لوستر ها به شمار می رود. لوستر مستطیلی آویزی توسط زنجیر و یا بند های نگهدارنده از سقف آویزان می شود و حتی ارتفاع آنها را می توان زیاد در نظر گرفت. مثلا برای بالای میز ناهار خوری و یا در قسمت اوپن آشپزخانه، با بلند کردن طول سیم ها و پایین آوردن لوستر، تصویری جذاب و ژورنالی ایجاد می گردد.

این مدل لوستر ها تنوع چشمگیری در طرح دارند و همیشه طراحان و سازندگان سعی در بالا بردن گوناگونی این لوستر ها داشته اند. برای مثال لوستر مستطیلی از جنس فلز به رنگ های مشکی و طلایی و برنزی و غیره به همراه لامپ های معمولی یا ادیسونی و یا لوستر مستطیلی از جنس چوب قهوه ای رنگ که در کنار فلز فرفورژه مشکی رنگ مدل بسیار جذابی را تشکیل داده است. در بعضی از مدل ها از حجم های هندسی مکعب مستطیلی برای ساخت لوستر استفاده شده و لامپ ها به صورت ردیفی در کنار هم قرار گرفته اند. انتخاب هر کدام از این مدل ها بستگی به چیدمان خانه و سلیقه افراد خانواده دارد.

لوستر مستطیل
لوستر مستطیل
لوستر مستطیل

لوستر مستطیلی سقفی

بعضی از مدل های لوستر مستطیلی به گونه ای که لوستر کاملا چسبیده به سقف قرار می گیرد و هیچ فاصله ای بین آنها نیست. این مدل لوستر ها بیشتر برای خانه هایی مناسب است که دارای متراژ کمی هستند و یا لوستر برای محلی استفاده می شود که فاصله سقف تا زمین اندک است. لوستر مستطیلی سقفی به مانند یک مکعب مستطیل به سقف چسبیده می شود و نور کافی را برای محل مورد نظر ایجاد می نماید.

این لوستر ها هم در انواع ساده فلزی موجود هستند و هم نوع کریستالی آنها وجود دارد. بعضی های شان هم در واقع از یک مکعب مستطیل با جنس پلکسی گلاس ساخته شده اند که لامپ های مخصوص درون آن قرار می گیرد و از بیرون تنها یک مکعب نورانی را مشاهده می کنید. که البته این مدل لوستر ها علاوه بر خانه، برای محیط های بیرونی مانند ادارات و یا پاساژ ها و مغازه ها هم مناسب اند. در این مدل لوستر مستطیلی هم تفاوت هایی وجود دارد. مثلا بعضی از آنها به صورت دو مستطیل درون هم ساخته می شوند و یا دو مستطیل باریک در کنار هم و با فاصله ای اندک قرار می گیرند.

rectangle chandelier 14-2
لوستر مستطیل
لوستر مستطیل

لوستر مستطیلی شیشه ای

در ساخت این لوستر ها از کریستال های بسیار درشت در پایین ترین ارتفاع لوستر استفاده می شود و کریستال ها به صورت مرتب از کوچک به بزرگ و از بالا به پایین در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

لوستر مستطیل
لوستر مستطیل
لوستر مستطیل

بهترین مکان نصب لوستر مستطیلی

سالن های پذیرایی و یا اتاق نشیمنی که به شکل مستطیلی هستند بهترین مکان برای نصب این لوستر ها به شمار می روند. همچنین در یک سالن بیضی هم می توان از لوستر مستطیلی استفاده کرد. از دیگر مکان هایی که برای آویزان کردن این مدل لوستر مناسب است به راه رو ها می توان اشاره کرد. البته راهرویی که دارای اندازه کافی برای نصب لوستر باشد. به غیر از اینها همانگونه که در قبل هم اشاره شد بالای میز ناهار خوری و اوپن آشپزخانه بهترین محل ها برای نصب این لوسترها هستند.

چه مدل لوستر مستطیلی برای خانه انتخاب کنیم؟

در واقع انتخاب نوع و مدل لوستر مستطیلی بستگی زیادی به دکوراسیون خانه دارد. برای مثال لوستر های کریستالی برای دکوراسیون های کلاسیک تر مناسب اند. وقتی در چیدمان از رنگ های طلایی و درخشان استفاده می کنید و یا به چیدمان با وسایل شیشه ای علاقه مندید و میز جلو مبلی و میز ناهار خوری و دکوری های شیشه ای در خانه قرار داده اید، لوستر کریستالی مدرن به عنوان انتخابی خوب مطرح می گردد. همچنین لوستر های کریستالی که دارای کریستال های ریز و متعدد و متراکمی هستند نیز برای چنین خانه هایی مناسب به نظر می رسد.

در خانه های مدرن تر و دکوراسیون های چوبی نصب لوستر مستطیلی چوبی و فلزی پیشنهاد بسیار خوبی است. این لوستر ها را می توان به همراه لامپ های ادیسونی استفاده کرد و فضایی کاملا مدرن و جذاب ایجاد نمود. اما در خانه هایی با چیدمان کاملا مدرن که در آنها از رنگ های روشن استفاده شده لوستر مستطیلی مدرن که در بالا معرفی شد بهترین گزینه محسوب می شود. این لوستر ها در دو نوع نور آفتابی و مهتابی ساخته می شوند که متناسب با فضای رنگی خانه می توان یکی از آنها را انتخاب نمود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

با این مدل های لوستر، پذیرایی خود را منحصر به فرد کنید

از لوستر سفید برای چه دکوراسیونی استفاده می شود؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<