ویدیو : با این راهکارها قبض برقتان را کاهش دهید

چیدوپلاس ۰۶ شهریور ۱۳۹۷ ،

بحث چگونگی مصرف انرژی همواره در کشور ما مطرح بوده و همواره راهکارهایی برای صرفه جویی ارائه شده است، بسیاری از مردم صرفه‌جویی را با کم‌ مصرف کردن هم‌معنی می‌دانند، اما حقیقت این است که بسیاری از این روش‌ها فقط به تغییر کوچکی در عادات و رفتارهای ما نیاز دارند و به آسانی در هر خانه‌ای قابل اجرا هستند. برق نیز همانند سایر انرژی ها، نیاز به اصلاح الگوی مصرف دارد. میزان مصرف برق خانگی اگر به صورت اصولی نباشد و دارای هدررفت زیادی باشد، هزینه‌های سنگین و بیهوده را به شما تحمیل خواهد کرد، اگر هر ماه قبض برق تان زیاد می شود و نمی دانید چطور آن را پایین بیاورید و اگر واقعا می‌خواهید کاهش مصرف برق در خانه خود را تجربه کنید؛ این مطلب را مطالعه کرده و ویدیو زیر را ببینید.

۱‌. استفاده از لامپ‌های کم مصرف و ال ای دی: نسل جدید لامپ ها ۷۵ درصد کمتر از لامپ های قدیمی برق مصرف می کند و از عمر بیشتری نیز برخوردار هستند. استفاده از لامپ های کم‌مصرف میزان مصرف برق تان را کاهش داده و باعث می شود قبض برقتان به مقدار قابل ملاجظه ای کمتر شود. هزینه روشنایی را می‌توانید با بررسی هزینه سالانه مصرف برق خانه خود به صورت مشخص از سایر هزینه ها مثل برق مصرفی جهت سرمایش و گرمایش جدا کنید.

۲‌. محافظت از کولر و سیستم های برودتی : بهترین راه برای بالا نگه داشتن راندمان کاری سیستم های برودتی، محافظت از آن ها می باشد. این‌ محافظت یک رسیدگی دو ساعته در هر سال است که شامل کار هایی از قبیل تمیز کردن، تعویض فیلتر، روغن کاری بدنه کولر و ایجاد یک سرپناه برای کولر جهت کنترل تابش مستقیم آفتاب می باشد. با تنظیم نگه داشتن سیستم برودتی می‌توانیم مقدار زیادی از حجم مصرفی برق سالیانه خود بکاهید. بهتر است هر دو سال یک بار، با یک متخصص وسایل الکتریکی تماس گرفته تا تمام وسایل برقی خانه تان را چک کند.

۳. وسایل الکتریکی بدون استفاده خود را از پریز جدا کنید : وسایل الکتریکی حتی اگر خاموش باشند مقادیر زیادی برق مصرف می کنند، با اتصال وسایل الکتریکی به یک کنترل کننده ولتاژ برق (ترانس) می توان تا حد زیادی از هدررفت برق جلوگیری کرد. همچنین وسایل برقی که به مدت زیادی استفاده نمیکنید را از پریز خارج کنید.

۴. استفاده از تایمر آبگرمکن : اگر از‌ یک تایمر آبگرمکن اتوماتیک استفاده کنید؛ زمان مصرف برق خود را می توانید با استفاده از این دستگاه تنظیم کنید. تایمر آبگرمکن،  آبگرمکن را تنها زمانی که به آن احتیاج دارید روشن میکند و با این روش انرژی زیادی هدر نمی رود.

۵. در صورت امکان از پنکه استفاده کنید : در روزهایی از تابستان که هوا متعادل تر است، می توان از پنکه به جای دیگر سیستم های برودتی معمول استفاده کرد. پنکه، هوای داخل اتاق را به حرکت در می آورد و دمای اتاق را تا چهار درجه پایین می‌آورد؛ با این روش سرمایشی مقدار زیادی انرژی حفظ می‌شود . همچنین بهتر است در کنار سیستم برودتی خود از پنکه نیز استفاده کنید، تا یک توازن در فضا به وجود آید، با این روش می توانید قبض برق تان را تا ۳۰ درصد کاهش دهید.

۶. جایگزین کردن لپ تاپ با سیستم کامپیوتر : زمان آن رسیده سیستم کامپیوتر خود را ارتقا دهید، لپ‌تاپ‌ها برق کمتری نسبت به سیستم های کامپیوتری مصرف می‌کنند؛ به طور مثال میزان مصرف برق لب تاپ۲۰ تا ۵۰ کیلو وات است، در حالی که مصرف برق کامپیوتر  ۶۰ تا ۲۰۰ کیلو وات است. به طور کلی لپ تاپ یک دستگاه موثر برای حفظ انرژی و مصرف بهینه برق است.

۷. تکنیک های خنک کردن طبیعی : گرما بیشتر از سقف خانه جذب می شود، بدین منظور بهتر است از یک رنگ روشن برای بازتابش نور خورشید و جذب کمتر آن بر روی سقف و دیوارهای بیرونی خانه استفاده کرد. می توان اطراف خانه را نیز با استفاده از درختکاری و ایجاد فضای سبز تا حدودی زیادی خنک کرد و مصرف انرژی خنک کننده های برقی را نیز کاهش داد.

۸. چراغ های خود را خاموش کنید : خاموش کردن چراغ‌ها و یا استفاده از لامپ‌های کمتر می‌تواند سالانه مقدار زیادی از مصرف برق شما بکاهد و موجب کم شدن میزان قبض برق تان بشود، می‌توانید از نور طبیعی استفاده بیشتری کنید و با باز کردن پنجره ها، نور طبیعی را به قسمت های کم نور خانه نیز منتقل کنید. در هنگام خروج از خانه نیز از خاموش بودن لامپ ها مطمئن باشید.

۹. لباس ها را با آب سرد بشویید : بهتر است لباس های خود را با آب سرد بشویید، برای این کار می توانید از مواد شوینده که مخصوص آب سرد می باشند استفاده کنید، آب سرد همچون آب گرم لباس ها را تمیز و نرم می‌کند، شستن لباس ها با آب سرد مقدار زیادی از مصرف برق و انرژی می کاهد.

۱۰ . پریزهای برق را عایق بندی کنید : پریز ها و کلیدها یکی از محل های رسوخ هوا به داخل دیوار می باشند، با عایق بندی آن ها، به خصوص پریز و کلید هایی که بر روی دیوار پیرامونی نصب هستند، می توان در مصرف برق صرفه جویی کرد. مطمئن باشید از ابزار عایق بندی تخصصی استفاده می کنید؛ می توانید این ابزار ها را از فروشگاه های مطمئن فروش ابزار خریداری کنید . عایق بندی ها و روکش هایی به صورت خاص برای این موضوع طراحی شده‌اند و در مقابل آتش سوزی نیز مقاوم هستند.

۱۱. از وسایلی با مصرف کم انرژی استفاده کنید : یخچال، لباسشویی و سایر لوازم خانه که برچسب انرژی A دارند، برق کمتری نسبت به سایر مدل ها مصرف می کنند. این محصولات در بازار از فروش بیشتری هم برخوردار هستند، شاید هزینه اولیه خرید آن ها نسبت به سایر مدل ها بیشتر باشد، اما در دراز مدت این هزینه به شما باز خواهد گشت. اگر میخواهید در قبض برق تان صرفه جویی کنید، قبل از خرید هر وسیله به برچسب انرژی آن توجه کنید.

۱۲. به پنجره های تان توجه کنید : با نصب کردن پرده و نورگیر مناسب می‌توانید لایه هوای ساکن کنار پنجره را حبس و از اتلاف گرما جلوگیری کنید. در زمستان برای استفاده از آفتاب در طول روز می‌توانید پرده‌ها را باز کنید و پیش از تاریک شدن هوا پرده‌ها را ببندید. همچنین با درز گیری پنجره ها و جلوگیری از خروج هوای سرد و گرم  می‌توانید تا  ۲۵درصد در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنید.

۱۳. باقیمانده غذا ها را با سرپوش در یخچال بگذارید : مواد غذایی در یخچال باعث ایجاد رطوبت می شود و این موضوع کار یخچال را سخت‌تر می‌کند و در نهایت موجب مصرف برق بیشتر می شود.

تمامی روش های گفته شده به راحتی قابل اجرا می باشند، استفاده از سلول خورشیدی خانگی به منظور تولید انرژی و استفاده از کلید های برق خودکار و سیستم های هوشمند نیز می تواند در کاهش مصرف برق در خانه به شما کمک کند.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید