دکوراسیون خانه با نورگیر کم یا بدون پنجره

چیدوپلاس 20 تیر 1400

همه دوست دارند در خانه ای زندگی کنند که دارای پنجره های بزرگ و نورگیر باشد. وجود نور در خانه هم بر حال روحی افراد خانواده تاثیر گذار است و هم چیدمان خانه را بهتر و زیباتر نشان می دهد. اما امروزه خیلی از افراد با زندگی در آپارتمان های کوچک که بیشتر آنها فاقد پنجره نور گیر کافی هستند، از نور طبیعی خورشید بی بهره اند و بنابراین باید دکوراسیون خانه خود را به نحوی چیدمان نمایند که بهترین حالت ممکن ایجاد گردد. در این متن به شما یاد خواهیم داد که چطور خانه کوچک و کم نور خود را چیدمان نمایید تا زیباتر و دلبازتر جلوه کند.

رنگ مناسب برای خانه کم نور

پر واضح است که استفاده از رنگ های تیره برای خانه های کم نور اصلا مناسب نیست. در این خانه ها باید از رنگ های روشن استفاده کرد تا فضای خانه پر نور تر به نظر برسد. در یک سالن یا نشیمن کوچک بدون پنجره استفاده از رنگ های تیره از خاکستری ها گرفته تا رنگ های قهوه ای تیره، آبی های تیره و یا مشکی باعث می شود تا محیط کوچک تر، دلگیر تر و تنگ تر به نظر برسد و افراد درون چنین فضایی احساس فشار روحی داشته باشند. حتی اگر نور های مصنوعی کافی درون محیط وجود داشته باشد، این احساس بسته بودن فضا با رنگ های تیره از بین نخواهد رفت.

اما برای چنین فضاهایی استفاده از رنگ های روشن و گرم می تواند چاره ساز باشد. رنگ های سفید، شیری، کرم، لیمویی و تنها در بعضی نقاط رنگ های تیره تری مانند نارنجی، نسکافه ای، قهوه ای روشن پیشنهاد خوبی خواهد بود. اگر به رنگ های سرد علاقه دارید، رنگ های روشن و سرد مانند آبی های روشن نظیر آبی آسمانی، آبی فیروزه ای، سبز آبی روشن به همراه لکه رنگ هایی آبی تیره مانند لاجوردی و همینطور خانواده رنگ های سبز مانند کاهویی و زیتونی روشن فضای خانه های کوچک و کم نور را دلباز تر نشان خواهد داد.

در خانه های کم نور پیشنهاد می شود از رنگ های خاکستری حتی طوسی روشن استفاده نشود زیرا این رنگ به خودی خود حسی از افسردگی و اندوه را به همراه دارد، اگر در خانه ای کم نور از این رنگ استفاده شود فضای خانه سرشار از احساس منفی خواهد شد. علاوه بر طوسی رنگ های بسیار شارپ و هیجان انگیز مانند قرمز و یا نارنجی تیره، البته به میزان زیاد، پیشنهاد نمی شود. زیرا این رنگ ها اگر به مقدار زیاد در فضایی کم نور و کوچک به کار رود چشم ها را پس از مدتی اذیت کرده و همچنین تاثیرات مخربی بر روحیه افراد می گذارد.

رنگ دیوار ها در خانه با نورگیر کم

در این خانه ها بهترین رنگ برای دیوار ها رنگ های سفید و یا کرم بسیار روشن است. رنگ های تیره بر روی دیوار ها حتی نور های کم و محدود را نیز به خود جذب کرده و خانه تاریک تر از چیزی که بود به نظر می رسد. استفاده از رنگ های تیره همچنین فضا را کوچک تر هم می کند، حتی اگر تنها بر روی یک دیوار انجام شود. پس برای چنین خانه ای دیوار های را سفید رنگ آمیزی کنید و یا اگر از کاغذ دیواری استفاده می کنید، نوع طرح داری آن با طرح های ساده و کم رنگ را انتخاب کنید.

نورپردازی مناسب برای خانه کم نور

در خانه های بدون پنجره و یا نورگیر کم، باید نور کافی توسط نورهای مصنوعی مانند لامپ های سقفی، آباژور، چراغ های دیواری و غیره تامین گردد. پیشنهاد می شود که از نور های سقفی به صورت نور مخفی آن هم با رنگ آفتابی استفاده گردد تا در طول روز با روشن کردن آنها نوری گرم و ملایم در خانه ایجاد شود. این نور توسط لامپ های هالوژن آفتابی نیز می تواند تامین گردد. با تاریک شدن هوا نیز با روشن کردن چراغ های دیگر و ترکیب نورهای آفتابی و مهتابی، نورپردازی به بهترین شکل انجام می گردد. در خانه های کوچک بهتر است از نور های مهتابی به صورت تنها استفاده نشود زیرا این نور ها فضا را بیش از حد سرد و یخی می کنند. نور های سقفی مهتابی می توانند با نور گرم آباژور ها و یا چراغ های دیواری ترکیب شده و یک نور دو رنگ عالی ایجاد کند.

پذیرایی برای خانه با نورگیر کم

در چنین سالن هایی استفاده از مبلمان بزرگ و سنگین اصلا پیشنهاد نمی شود. حجم بزرگ این نوع مبلمان و سایه هایی که ایجاد می کند، باعث می شود تا پذیرایی تاریک تر از قبل شود و در طول روز حتی اندک نور طبیعی خانه نیز توسط این مبل ها از بین برود. پس اگر خانه ای با نورگیر کم دارید، حتما از مبل هایی با اندازه های کوچک و مینیمال استفاده کنید و اجازه دهید تا نور از لا به لای مبل ها عبور کند. همچنین برای انتخاب رنگ پارچه مبل ها نیز هرگز از رنگ های تیره استفاده نکنید. رنگ های روشن مانند کرم و شکلاتی روشن بهترین انتخاب ها برای مبلمان در خانه ای با نور گیر کم است.

پرده مناسب برای خانه با نور گیر کم

اگر پنجره های خانه تان کوچک یا کم است و یا نور سالن از پنجره آشپزخانه تامین می شود، هرگز از پرده های ضخیم با والان های تیره رنگ استفاده نکنید. پرده های توری و یا حریر نازک با رنگ سفید بهترین گزینه برای این خانه ها هستند. اگر نگران دیده شدن خانه تان از بیرون هستید، می توانید از یک پشت پرده ای و یا شید جهت محافظت از حریم خصوصی خانه تان در شب استفاده نمایید.

استفاده از آینه در خانه با نور گیر کم

برای جبران کمبود نور و استفاده بهینه و کافی از نور محدودی که در اختیار دارید می توانید از آینه استفاده کنید. وجود آینه بزرگ و یا آینه کاری بر روی دیوار باعث می شود تا نور با برخورد به آن منعکس شده و فضا پر نور تر شود. همچنین آینه باعث می شود تا اتاق بزرگ تر و عمق آن بیشتر به نظر رسد. برای این کار می توانید یک دیوار را تماما به آینه اختصاص دهید. آینه های مخصوص این کار به صورت طرح دار و با برش های خاصی وجود دارند که تاثیر قابل توجهی بر میزان روشنایی خانه می گذارند. همچنین می توانید بر روی یک دیوار آینه های کوچک و در ابعاد مختلف تهیه کرده و با چیدمان خاصی بر روی دیوار بچسبانید.

آشپزخانه در خانه های کم نور

بهتر است در آشپزخانه از کابینت های سفید و از نوع های گلاس استفاده کنید تا نور پس از برخورد با آنها منعکس شده و فضا پر نور تر گردد. به کارگیری نور های مخفی زیر کابینتی هم در چنین آشپزخانه هایی موثر است. همچنین استفاده از سقف های کاذب مانند سقف آسمان تاثیر روانی زیادی بر موضوع دل باز تر شدن فضا می گذارد. در این آشپزخانه ها کاشی های بین کابینتی را نیز بهتر است از رنگ های روشن انتخاب کنید تا کوچک بودن فضا کمتر به نظر آید.

استفاده از دیوار شیشه ای در خانه با نورگیر کم

یکی دیگر از راه های افزایش نور در خانه هایی با نور گیر استفاده از دیوار های شیشه ای در قسمت هایی از خانه است که امکان به کارگیری آنها وجود دارد. مثلا اگر دیواری در خانه دارید که نزدیک آشپزخانه و یا تراس است، می توانید از بلوک های شیشه ای و یا دیوار های شیشه ای طرح دار مانند ویترای و یا حتی شیشه کاری رنگی استفاده نمایید. این دیوار ها و یا پارتیشن های شیشه ای باعث می شود تا نور حتی به صورت محدود از آنها عبور کرده و فضا روشن تر گردد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

با این روش ها خانه های کم نور خود را روشن و دلباز کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<