کناره فرش و کاربرد های آن در دکوراسیون داخلی

چیدو پلاس 10 آذر 1400 ،

به فرش هایی که دارای طول زیاد و عرض کم هستند، کناره فرش یا فرش کناره می گویند. این فرش ها همانند سایر فرش های دیگر دارای همان نقش و نگار ها، همان طرح ها و رنگ ها و همان روش های بافت هستند. کناره فرش در خانه های مختلف و دکوراسیون های متفاوت کاربرد های متنوعی دارد. همچنین از کناره فرش یا فرش کناره در قسمت های مختلفی از خانه استفاده می شود. در راه رو ها، ورودی خانه، آشپزخانه و در جلوی کابینت ها و حتی در اتاق خواب می توان از کناره فرش استفاده نمود. اگر دوست دارید با این مدل فرش، ابعاد آن، بهترین چیدمان و چیز های دیگر درباره فرش کناره آشنا شوید، در این متن همراه ما باشید.

ابعاد فرش کناره چقدر است؟

همانطور که گفته شد این فرش ها شکلی مستطیلی دارند، طول آنها زیاد و عرض شان کم است. این فرش ها در ابعاد 2 در 1 متر، 3 در 1 متر، 4 در 1 متر بافته می شوند. بسته به مکانی که برای آن به دنبال کناره فرش هستید، می توانید یکی از این ابعاد را انتخاب نمایید. البته این ابعاد استاندارد هستند ولی اندازه های غیر استاندارد هم وجود دارد. اگر اندازه هایی غیر از اعداد گفته شده می خواهید، احتمال پیدا کردنش را دارید. گاهی اوقات شما فرشی را خریداری می کنید که یک فرش کناره ست شده با خودش هم دارد. به این ترتیب فرش اصلی شما به علاوه فرش کنار از همان طرح و رنگ با هم به فروش می رسند. ابعاد کلی این دو فرش به گونه ای در نظر گرفته شده که کل فضای سالن شما را پوشش دهد.

کاربرد کناره فرش در راه رو

خیلی ها دوست دارند راه رو های خانه شان نیز دارای فرش باشد. برای این کار از کناره فرش استفاده می کنند و راه رو را پوشش می دهند. بسته به اینکه طول راه رو تان چقدر است، فرش کناره را انتخاب می کنید. این نکته را هم بدنید که قرار نیست کناره فرش تمام قسمت های زمین راه رو را بپوشاند و اگر کمی از ابتدا و انتهای راه رو خالی بماند بهتر خواهد بود. جهت خریداری فرش کناره برای راه رو باید رنگ و طرحی متناسب با اجزای دیگر چیدمان انتخب گردد. مثلا اگر چیدمان خانه شما دارای تم بنفش است، فرش کنار راه رو نیز باید این تم رنگی را در خود داشته باشد.

کناره فرش در آشپزخانه

همانطور که گفته شد یکی از کاربرد های کناره فرش در آشپزخانه است. آشپز خانه های امروزی کوچک تر هستند و برای پوشش کف آنها از فرش های بزرگ نمی توان استفاده کرد. که البته دلیلی هم برای این کار وجود ندارد. بنابراین استفاده از فرش کناره در آشپزخانه و در جلوی سینک ظرفشویی یا کابینت ها معقول به نظر می رسد. البته این کار زمانی درست است که میز غذا خوری در آشپزخانه نباشد زیرا در این صورت باید از فرشی استفاده کرد که در زیر میز ناهار انداخته و آن قسمت را پوشش دهد.

کناره فرش در اتاق خواب

یکی دیگر از مکان هایی که برای استفاده از کناره فرش مناسب به نظر می رسد، اتاق خواب است. همانطور که می دانید چیدمان اتاق خواب باید به گونه ای باشد که شما پس از برخواستن از خواب، هنگامی که از تخت پایین می آیید و پای خود را بر زمین می گذارید، پای تان به زمین برخورد نکرده و بر روی یک فرش یا یک پوشش نرم شبیه به موکت قرار گیرد. فرش کناره وظیفه گرم و نرم بودن زیر پای شما را به خوبی بر عهده می گیرد. برای یک تخت خواب دو نفره دو فرش کناره ای که در دو طرف تخت پهن می شود، بسیار مناسب است. با داشتن فرش کناره دیگر لازم نیست با صرف هزینه های زیاد یک فرش بزرگ خریداری کنید و بر زیر تخت بیاندازید.

کناره فرش برای پر کردن تمامی قسمت های خانه

بهترین حالت برای فرش کردن زمین هنگامی است که شما بخشی از سالن را فرش کنید. به این معنی که فرش باید فاصله ای مناسب از دیوار ها داشته باشد و پوشش کف (که ممکن است سرامیک، سنگ، پارکت و لیمنیت یا حتی موکت باشد) باید دیده شود. در واقع یک سالن پذیرایی تنها در زیر مبلمان آن فرش می شود به گونه ای که افراد نشسته بر روی مبل ها پای شان بر روی فرش قرار گیرد و اطراف مبلمان باید خالی بماند. اما بسیاری از افراد هم هستند که تفکر سنتی در این باره داشته و ترجیح می دهند تمامی قست های زمین خانه شان فرش شود. برای این گونه افراد کناره فرش می تواند وسیله ای برای پر کردن فضاهای خالی باشد. همچنین کسانی که به هر دلیلی می خواهند بر روی زمین بنشیند می توانند از فرش کناره استفاده نمایند.

کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش

طرح و رنگ کناره فرش

همانگونه که گفته شد طرح و رنگ کناره فرش حتما باید با فرش اصلی و همینطور با اجزای دیگر چیدمان ست باشد. اگر از طرح و رنگی کاملا متفاوت برای فرش کناره استفاده شود، نتیجه ای جز شلوغی و بی نظمی و نا زیبا بودن نخواهد داشت. در انتخاب طرح و رنگ کناره فرش ممکن است در موقعیت های مختلفی قرار گیرید. مثلا اگر چیدمان خانه تان کلاسیک و سنتی است، استفاده از کناره فرش با طرح و رنگی کاملا مشابه با فرش اصلی پیشنهاد می شود. اگر فرش اصلی تان گل دار و کرم رنگ است، فرش کناره نیز عینا باید شبیه به همان گل ها و رنگ را داشته باشد. اما اگر خانه ای با چیدمان مدرن دارید، در انتخاب طرح و رنگ فرش کناره دست تان باز تر است. در این موقعیت تنها کافیست که تم رنگی خانه را رعایت کنید. البته انتخاب هوشمندانه طرح مناسب نیز اهمیت بالایی دارد. مثلا اگر فرش اصلی خانه تان به رنگ صورتی چرک و با طرح های ساده هندسی است، فرش کناره را می توانید ساده و از همان رنگ صورتی چرک و یا رنگی روشن تر یا تیره تر از آن انتخاب نمایید.

فرش کناره فانتزی

در خانه هایی با دکوراسیون های مدرن تر از فرش های فانتزی می توان استفاده کرد. در این خانه ها فرش کناره فانتزی به کمک چیدان آمده است و فضایی دوستانه و صمیمی و شاد را ایجاد می کند. از فرش کناره فانتزی در اتاق خواب هم به خوبی می توان استفاده کرد. حتی اتاق کودک نیز به وسیله این مدل کناره فرش تزیین خواهد شد. فرش کناره فانتزی بسته به مدل و طرح و رنگی که دارد حتی در اتاق نشیمن نیز قابل استفاده است. از یک فرش کناره فانتزی و رنگی در فضایی با چیدمان طوسی رنگ به خوبی می توان استفاده نمود. حتی خانه ای با چیدمان کرم رنگ نیز می تواند به وسیله فرش کناره فانتزی رنگی زیبا تر شود. برای استفاده از این کناره فرش ها باید نکته مهم تعادل شلوغی و خلوتی را رعایت نمود. زیر کناره فرش فانتزی معمولا طرحی شلوغ و رنگی دارد و بهتر است در جایی استفاده شود که خلوت و تک رنگ باشد. طرح های این فرش های کناره بسیار متنوع و گوناگون اند. از طرح هایی مخصوص اتاق کودکان گرفته تا طرح های دیگر که می توان از آنها برای اتاق خواب بزرگ سال استفاده نمود.

فرش کناره کمک بسیار خوبی برای چیدمان داخلی خانه است و وجود حداقل یکی از آنها در خانه حتما به کارتان خواهد آمد.

کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش
کناره فرش

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

با استفاده از قالیچه، رنگ و خیال را وارد دکور منزل خود کنید

ویدیو: با دیدن این ویدیو فرشی با ابعاد مناسب بخریدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<