فرش دستباف ابریشمی، زیبا و گرانبها

فرش های ابریشمی از دسته فرش های قیمتی و لوکس و انتخاب بسیاری از مشکل پسندان است، این فرش ویژگی هایی دارد که موجب خاص شدن آن می شود. این فرش با الیاف های نازک ابریشم بافته می شود و این موضوع باعث ظرافت و زیبایی بسیار زیاد آن شده است. عمده ی فرش های ابریشمی به صورت دستباف می باشند، اما انواع ماشینی آن نیز وجود دارد. فرش های ابریشمی دستبافت، بافته شده از الیاف ابریشم طبیعی است که رنگ و ظاهر زیباتر و درخشان تری دارند، بسیار نرم و لطیف می باشند و هرگز پرز نمی دهند و بدین جهت برای افرادی که نسبت به پرز فرش ها حساسیت نشان می دهند مناسب اند. در این فرش به سبب ظاهری بهتر، نقش فرش با جزئیات بیشتری همراه است، بافت فرش با این الیاف سخت تر و دقیق تر است و قیمت آن نیز بالاتر است. فرش ابریشمی دستبافت عمری طولانی دارد و گفته می‌شود هرچه پاخور بیشتری داشته باشند زیباتر و ماندگار تر نیز می شوند. فرش های ابریشمی می توانند کف خانه را به یک اثر هنری زیبا تبدیل کنند و باعث شوند تا بیننده تا لحظاتی مبهوت زیبایی آن شود. از فرش ابریشمی دستبافت به دلیل باشکوه و فاخر بودن، بیشتر در نشیمن و پذیرایی خانه هایی با سبک کلاسیک استفاده می شود. فرش ابریشمی تفاوت‌ زیادی با فرش دستباف نخ پنبه و پشم دارد، فرش نخ پنبه یا پشم ظرافت کمتری از نقش های فرش ابریشمی دارد و علاوه بر آن به دلیل نوع نخ استفاده شده در بافت آن، نرمی و لطافت فرش ابریشمی را ندارد.

فرش ابریشمی روش شست و شوی خاص خود را دارد و به دلیل الیاف حساس نمی‌توان آن را با روش معمول شست و شوی فرش تمیز کرد، بدین منظور بهتر است در درجه اول مراقبت زیادی از فرش های خود به عمل آورید و اگر نیاز به شست و شو شد، از شرکت های معتبر و دارای مجوز استفاده کنید. همان طور که گفته شد در مورد نحوه نگهداری این مدل فرش باید وسواس بیشتری به خرج داد؛ اگر بتوان یک فرش ابریشمی را به درستی نگهداری کرد؛ عمر طولانی آن تضمین شده است. یک فرش ابریشمی این قابلیت را دارد که تا قرن‌ها باقی مانده و ارزش آن روز به روز افزایش پیدا کند. فرش ابریشمی برای داشتن عمر طولانی تر باید به دور از هرگونه رطوبت، فشار و وزن زیاد باشد، باقی ماندن رطوبت در فرش مهم ترین عامل پوسیدگی الیاف فرش و از بین رفتن ثبات رنگی آن است پس در صورت خیس شدن فرش باید به سرعت آن را با باد گرم مانند باد سشوار خشک کرد، بهترین روش نگهداری فرش نیز در صورتی که از آن برای مدتی استفاده نمیکنید، به صورت صاف و پهن شده در فضایی پرنور و به دور از هر گونه رطوبت می باشد؛ بنابراین جهت انبار کردن از لوله کردن فرش به مدت طولانی بپرهیزید، بهتر است هر از گاهی فرش مورد بازدید قرار گیرد و هواگیری به صورت مرتب انجام شود.

فرش های ابریشمی به نسبت ابعاد، الیاف به کار رفته، تراکم بافت، تعدد رنگ، نحوه رنگرزی، ارتفاع نخ خاب و شهر بافنده آن قیمت های متفاوتی دارند. به طور کلی چند شهر شناخته شده در کشورمان هستند که به بافت فرش های ابریشمی با شهرت جهانی می پردازند که تبریز، کاشان، قم، خراسان، کرمان و اصفهان معروف ترین آنها هستند. فرش های ابریشمی تبریز بیشتر با تنالیته رنگ های قرمز بافته می‌شوند، پرز های کوتاهی دارند و مهم ترین طرح های استفاده شده در آنها طرح های اسلیمی، شاه عباسی، لچک و ترنج میباشد. فرش های بافت کاشان و اصفهان رنگ بندی سفید و مایل به کرم دارند، فرش هایی صاف و یکدست می باشد و اغلب نقش های آنها ترنج است. فرش های ابریشمی قم نیز از فرش های ابریشمی ظریف است، تعداد گره های آن بالا و نقش های پر پیچ و خم و با جزئیات زیاد دارد و رنگ های غالب آنها آبی، قرمز فیروزه ای و طوسی روشن میباشد، طرح های مورد استفاده در این مدل فرش بیشتر ترنج، خشتی و طرح های مینیاتوری که نشان دهنده یک موضوع خاص می باشد، هستند. فرش های خراسان نیز از فرش های نرم و پرز کوتاه می باشند، گره آنها اغلب گره فارسی است و بیشتر نقش‌ها را، نقش افشان تشکیل می‌دهد. رنگ ترکیب بندی فرش های ابریشمی کرمانی نیز از طیف های قرمز و آبی است و بیشتر مزین به نقش های ترنج و طرح گل و بوته می باشد. محدوده قیمت فرش ابریشمی از ۴۰ میلیون تومان برای قالیچه‌های ۲ متری تا ۲۰۰ میلیون تومان برای قالی های ۱۲ متری میباشد.

استفاده از فرش های ابریشمی اگر چه انتخابی لوکس و گران قیمت می باشد اما تاثیر زیادی بر روی فضای داخلی خانه شما می گذارد. همچنین به خرید این فرش به شکل یک سرمایه‌گذاری نیز می توان نگاه کرد، از این رو اگر می خواهید تغییر بسیار زیادی در دکوراسیون فضای خانه تان ایجاد کنید خرید یک فرش ابریشمی را به شما توصیه می‌کنیم.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

فرش وینتیج چیست؟

راهنمای دکوراسیون با فرش سورمه ای

راهنمای دکوراسیون با فرش قرمز لاکیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید