هر رول کاغذ دیواری چند متر است؟ محاسبه برای یک اتاق ۱۲ متری

چیدوپلاس 25 مرداد 1400

کاغذ دیواری به عنوان یک نوع پوشش برای دیوار ها، نسبت به رنگ های اکریلیک و رنگ روغن مزایا و معایبی دارد. خیلی از افراد به خاطر این مزایا، کاغذ دیواری را انتخاب کرده و همچنین به دلیل طرح دار بودن مایل به استفاده از آنها در خانه هستند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که تصمیم به نصب کاغذ دیواری دارید، خواندن این متن را از دست ندهید. در این مطلب به دو سوال مهم درباره رول کاغذ دیواری پاسخ داده شود: اینکه هر رول کاغذ دیواری چند متر است؟ و برای هر خانه به چند رول کاغذ دیواری نیاز داریم؟ با ما همراه باشید.

رول کاغذ دیواری چند متر است؟

وقتی قصد خرید کاغذ دیواری را دارید باید بدانید که چند رول از آن را نیاز دارید. برای دانستن این موضوع باید ابتدا بدانید که هر رول کاغذ دیواری دقیقا چه ابعادی دارد؟ در واقع می توان گفت که چهار اندازه مختلف برای کاغذ دیواری وجود دارد. استاندارد ترین اندازه برای رول کاغذ دیواری عرض ۵۳ سانتی متر یا حدود ۰٫۵ متر در ۱۰۰۰ سانتی متر یا ده متر است. بیشتر کاغذ دیواری های موجود در ایران این اندازه را دارا هستند، این میزان از کاغذ دیواری که معادل با یک رول است، در حدود ۵ متر مربع از مساحت دیوار را می پوشاند.

اما همانطور که گفته شد این ابعاد برای تعداد دیگری از رول های کاغذ دیواری ممکن است متفاوت باشد. مثلا کاغذ دیواری های چینی کمی بزرگ تر از این میزان هستند. اندازه های دیگر معمول برای رول کاغذ دیواری عبارت است از: عرض ۷۰ سانتی متر یا ۰٫۷ متر در ۱۰ متر. عرض ۱۰۰ سانتی متر یا حدود ۱٫۰۶ متر در ۱۰ متر. عرض ۱۰۶ سانتی متر یا ۱٫۰۶ متر در ۱۵٫۵ متر. به طور کلی می توان گفت رول کاغذ دیواری ها به چهار دسته کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ تقسیم می شوند.

اندازه هر رول عرض (سانتی متر) طول (سانتی متر)
کوچک ۵۳ ۱۰۰۰
متوسط ۷۰ ۱۰۰۰
بزرگ ۱۰۰ ۱۰۰۰
خیلی بزرگ ۱۰۶ ۱۵۵۰

 

هر رول کاغذ دیواری چند متر است
هر رول کاغذ دیواری چند متر است
هر رول کاغذ دیواری چند متر است

محاسبه تعداد رول کاغذ دیواری مورد نیاز

به طور کلی و با توجه به مطالب بالا، به راحتی و با اندازه گیری ابعاد دیوار ها می توان تعداد رول مورد نیاز را پیدا کرد. البته باید توجه داشت که همیشه به اندازه یک یا دو رول کاغذ دیواری بیشتر تهیه گردد تا در صورت بروز مشکل برای کاغذ دیواری، یک رول جایگزین در دسترس باشد.

  • کاغذ دیواری با عرض ۵۳ سانتی متر و طول ۱۰ متر

برای چنین کاغذ دیواری اگر ارتفاع دیوار خانه تان یعنی از پایین ترین نقطه چسبیده به کف زمین تا بالاترین نقطه چسبیده به سقف کمتر از ۲۴۵ سانتی متر باشد، از فرمول زیر برای محاسبه استفاده نمایید: طول دیوار (به سانتی متر) تقسیم بر عدد ۲۱۲ عدد بدست آمده تعداد رول های مورد نیاز از کاغذ دیواری ۵۳ سانتی متری است. اما اگر ارتفاع دیوار خانه تان بیشتر از ۲۴۵ سانتی متر باشد، باید از فرمول زیر برای بدست آوردن تعداد رول مورد نیاز تان استفاده نمایید: طول دیوار (به سانتی متر) تقسیم بر عدد ۱۵۳ عدد بدست آمده از این فرمول هم تعداد رول مورد نیاز شما خواهد بود.

  • کاغذ دیواری با عرض ۷۰ سانتی متر و طول ۱۰ متر

این بار هم ارتفاع دیوار خانه موثر است و اگر ارتفاع دیوار کمتر از ۲۴۵ سانتی متر باشد، باید طول دیوار (به سانتی متر) تقسیم بر عدد ۲۸۰ شود. نتیجه تعداد رول مورد نیاز شما خواهد بود. اگر ارتفاع دیوار بیشتر از ۲۴۵ باشد، طول دیوار (به سانتی متر) تقسیم بر عدد ۲۱۰ خواهد شد. عدد بدست آمده تعداد رول مورد نیاز برای کاغذ دیواری ۷۰ سانتی متری است.

محاسبه تعداد رول کاغذ دیواری مورد نیاز با روش دیگر

در روش دیگر که شاید کمی ساده تر هم باشد، نیاز به دانستن طول دیوار خانه تان را دارید. در این روش اگر کاغذ دیواری با عرض ۵۳ سانتی متر را انتخاب کرده اید، باید طول دیوار خود را بر عدد ۱٫۵ تقسیم نمایید. چنانچه عرض کاغذ دیواری انتخابی شما ۷۰ سانتی متر بود، باید طول دیوار تان را به ۲٫۱ تقسیم کنید. در صورتیکه عرض کاغذ دیواری ۱٫۶ سانتی متر بود، طول دیوار تان را تقسیم بر عدد ۵٫۳ کنید تا تعداد رول مورد نیاز تان بدست آید. برای مثال اگر یک دیوار با طول ۴ متر داشته باشید و عرض کاغذ دیواری تان نیز ۵۳ سانتی متر باشد، باید عدد ۴ را بر ۱٫۵ تقسیم کنید. حاصل این تقسیم عدد ۲٫۶۶ خواهد بود. بنابراین برای این دیوار ۳ رول کاغذ دیواری نیاز خواهید داشت.

یک اتاق ۱۲ متری چند رول کاغذ دیواری نیاز دارد؟

همان طور که در بخش بالا اشاره شد، ابتدا باید محیط اتاق را محاسبه کنیم – محیط یک اتاق ۱۲ متری با عرض ۳ و طول ۴ متر  برابر با ۱۴ متر می باشد که با کم کردن بازشوها ( درب، پنجره، کمد دیواری) می توان به عدد دقیق تر دست یافت- با فرض کم نکردن بازشوها، اگر عرض کاغذ دیواری مان ۵۳ سانتی متر باشد با تقسیم ۱۴ بر عدد ۱٫۵ میزان رول  مورد نیاز ۹٫۳ به دست می آید که با گرد کردن به سمت بالا به تعداد ۱۰ رول می رسیم.

کاغذ دیواری عرض ۵۳ سانتی متر بهتر است یا بیشتر؟

با دانستن این اعداد شاید این سوال برای تان پیش آمده باشد که کاغذ دیواری عرض کم بهتر است یا عرض زیاد. پاسخ به این سوال بدیهی است. شاید در هنگام خرید کاغذ دیواری برای خانه اگر کاغذ دیواری عرض بالا را انتخاب کنید، نیاز به خرید رول های کمتری داشته باشید اما در عوض هر چه عرض رول کاغذ دیواری بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. در واقع یکی از مسایلی که بر قیمت کاغذ دیواری تاثیر می گذارد، عرض آن است. پس می توان اینگونه گفت که کاغذ دیواری با عرض کمتر و قیمت پایین تر مساوی است با تعداد رول بیشتر، و کاغذ دیواری با عرض بیشتر و قیمت گران تر مساوی است با تعداد رول کمتر. در نهایت شاید میزان هزینه پرداختی تان با هم چندان تفاوتی نداشته باشد. البته این در صورتی است که کیفیت هر دو کاغذ دیواری با هم برابر باشد.

اما در هنگام نصب کاغذ دیواری هر چقدر هم که این کار با مهارت زیادی انجام شود، قرار گرفتن هر ردیف کاغذ دیواری در کنار هم یک خط عمودی بسیار باریک و ناچیزی را بر روی دیوار ایجاد می کند. شاید بتوان گفت یکی از مزایایی که کاغذ دیواری با عرض بالاتر دارد این است که تعداد این خطوط به حداقل می رسد و سطح دیوار یکدست تر به نظر خواهد رسید. این موضوع البته موضوع قابل چشم پوشی است و اگر نصاب شما مهارت کافی را داشته باشد اصلا به چشم نمی آید.

موارد مهم برای خرید رول کاغذ دیواری

یک مورد مهم که در بالا نیز گفته شد آن است که همیشه یک یا دو رول کاغذ دیواری بیشتر از میزانی که محاسبه کرده اید، خریداری نمایید. مورد دوم آن است که برای محاسبه تعداد رول مناسب از فروشنده نیز می توانید کمک بگیرید. تنها ارتفاع و طول دیوار های خود را به طور دقیق اندازه بگیرید و از فروشنده بخواهید که تعداد رول را برای تان محاسبه نماید. مورد دیگر در خرید کاغذ دیواری آن است که مساحت پنجره از مساحت کلی کاغذ دیواری کم می شود. پس از در خانه پنجره های بزرگ دارید قطعا به تعداد رول کاغذ دیواری کمتری نیاز خواهید داشت.

هر رول کاغذ دیواری چند متر است
هر رول کاغذ دیواری چند متر است
هر رول کاغذ دیواری چند متر است

خانه ایده آل خود را بسازید:

کدام دیوار خانه را کاغذ دیواری کنیم؟ همه دیوار ها یا بخشی از آنها؟

جدیدترین مدل های کاغذ دیواری طرح گل و شیوه کاربرد آنها در خانهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<