ویدیو: با هوشمند سازی آپارتمانتان رفاه بیشتری را تجربه کنید

یک ساختمان هوشمند به ساختمانی می‌گویند که تمامی فعالیت‌ های درونی آن من جمله ورود و خروج افراد، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم روشنایی، سیستم های صوتی و تصویری و حتی لوازم خانگی را بر اساس نوع و کاربری ساختمان کنترل می‌کند. ساختمان هوشمند این امکان را به ساکنین می دهد تا از امکانات ساختمان به صورت کاربردی تر استفاده کنند و احساس آرامش و رفاه آن ها در خانه شان افزایش یابد، با استفاده از سیستم هوشمند شما دیگر نگران هیچ چیز در مورد خانه یا محل کارتان نیستید و تنها با یک موبایل می توانید تمامی اتفاقات را کنترل نموده و نسبت به کوچکترین اتفاق رخ داده آگاه باشید. سیستم های هوشمند در صورت امکان اجرا می تواند بسیار موثر باشد؛ ایجاد امنیت بیشتر، راحتی استفاده و همچنین کمک به حفظ انرژی ملاک های قابل توجه ای برای استفاده از این سیستم می باشد.

یکی از بارزترین فواید استفاده از سیستم هوشمند افزایش رفاه و آسایش در خانه است، از آنجایی که سیستم های هوشمند بسیاری از کارهای روزمره را انجام می دهد؛ وجود آن در بخش‌های مختلف یک ساختمان موجب راحت تر انجام شدن بسیاری از کارها میشود، از این سیستم در بسیاری از بخش های یک خانه همانند اتاق خواب، پذیرایی، آشپزخانه، مشاعات ساختمان و … میتوان استفاده کرد. به طور قطع ما بین نیازهای هر خانه و ساختمان، که قابل کنترل توسط سیستم هوشمند است، روشنایی رتبه اول را در اختیار دارد، روشنایی هوشمند شامل روشن خاموش نمودن خودکار، تنظیم سطح نور، مشاهده وضعیت روشنایی ها و همچنین کنترل آن ها حتی از خارج ساختمان می باشد. سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند نیز همچون سیستم روشنایی هوشمند برای استفاده در ساختمان بسیار مفید است، این سیستم هم شامل تجهیزات مرکزی ساختمان و هم تجهیزات داخلی آپارتمان ها می‌باشد، تجهیزات مرکزی شامل تجهیزاتی مانند چیلر، دیگ آب گرم، پمپ ها، برج خنک کن و غیره و تجهیزات داخلی شامل فن کوئل ها، کولرها و هواساز می باشند. همه این تجهیزات از طریق سیستم هوشمند از راه دور قابل کنترل هستند.

سیستم های مربوط به ورود و خروج نیز از مزایای سیستم های هوشمند بی بهره نمانده است، امکان ثبت و مانیتورینگ ورود و خروج، امکان برقراری ارتباط با مهمانان، و بسیاری امکانات دیگر که ارتباط را از راه دور امکان پذیر می سازد و سطح ایمنی ساختمان را تا حد زیادی افزایش می دهد. پرده های برقی‌ نیز از دیگر فواید سیستم هوشمند است، پرده های برقی در واقع یکی از محصولات پرشمار سیستم هوشمند است که همانند دیگر کاربری‌ها قابل اجرا از راه دور می باشد و می تواند با برنامه ای از پیش تعیین شده کار کند، به عنوان مثال همزمان با طلوع خورشید پرده ها باز و با غروب خورشید پرده ها بسته می شوند. همچنین این سیستم در مورد پنجره ها و درب ها نیز وجود دارد، با استفاده از درب و پنجره های هوشمند می توان از امنیت بیشتری نسبت به مدل های معمولی آن ها برخوردار بود. یکی دیگر از بهترین کاربردهای سیستم هوشمند آبیاری فضای سبز می باشد، سیستم هوشمند کمک شایانی به کاهش میزان آب مصرفی برای آبیاری باغچه ها و فضای سبز می‌کند و می‌توان با تنظیم یک برنامه آبیاری هم به بهبود رشد گیاهان کمک کرد و هم در مصرف آب صرفه جویی کرد.

سیستم هوشمند سازی با یکپارچه نمودن بخش های اصلی سیستم ها و ساختارها و مدیریت و برقراری ارتباط میان آن ها محیطی فعال و پویا در خانه و محل کار به وجود می آورد. این سیستم از مزایایی برخوردار است که تاثیر مستقیم بر روی عملکرد بخش هایی از خانه دارد که شامل صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری وسایل، ایمنی بیشتر و راحتی در انجام امور ساختمان می باشد. استفاده از سیستم بی ام اس (bms) تا ۲۰ درصد مصرف برق را کاهش داده و باعث کم شدن هزینه های مربوط به مصرف انرژی میشود همچنین با خاموش کردن و کنترل وسایل باعث کاهش فرسودگی و افزایش عمر دستگاه ها شده و در نتیجه هزینه های مربوط به رسیدگی به آنها را کاهش می‌دهد. در مورد ایجاد ایمنی بیشتر هم استفاده از سیستم های هوشمند بسیار کارا میباشد. این سیستم در صورت وقوع شرایط خطرآفرین با ارسال سریع و به موقع خطر می تواند از حوادث بسیاری جلوگیری کند. این سیستم پیام های ارسال وقوع خطر را به ارگان های مربوط مانند آتش نشانی، ارسال می‌کند. مواردی که ذکر شد تنها تعدادی از قابلیت های سیستم های هوشمند میباشد، در ویدیوی زیر می توانید امکانات یک خانه هوشمند را مشاهده کنید.